“Distribúcia pridanej hodnoty reťazca od prvovýroby cez spracovanie potravín po predaj je značne nerovnomerná, pričom obchodné reťazce majú v dodávateľskom potravinovom reťazci dominantné postavenie z hľadiska zisku,” vysvetľuje predkladateľ zákona Radovan Baláž (SNS). Zákon má prispieť aj k potravinovej sebestačnosti Slovenska, získané prostriedky sa tiež môžu použiť na kompenzáciu negatívnych vplyvov na poľnohospodársku prvovýrobu, alebo na zvýšenie informovanosti verejnosti o produktoch a ich bezpečnosti.
“V neposlednom rade naším cieľom je rozvíjať kultúru a tradície v regiónoch v oblasti spracovania a predaja poľnohospodárskych a potravinárskych produktov, keďže každý región sa pýši svojimi špecialitami, ktoré sú obľúbenou pochúťkou aj v zahraničí,” doplnil poslanec NR SR Stanislav Kmec.
Odvod sa má týkať tých obchodných reťazcov, ktoré majú prevádzky aspoň v dvoch okresoch a tieto prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity. Z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi tiež musí pochádzať minimálne 10 percent ich obratu. Obchodný reťazec odvod nebude platiť, ak jeho výška za tri mesiace nepresiahne sumu 5000 eur.
SaS: Dankov osobitný odvod zvýši ceny potravín
Osobitný odvod pre obchodné reťaze vo výške 2,5 percednta z takzvaného čistého obratu, ktorý navrhujú poslanci Slovenskej národnej strany (SNS), bude viesť k vyšším cenám potravín, odrádzať investorov od investícií do obchodu na Slovensku a zhoršovať podnikateľské prostredie. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS).
Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, podľa tímlíderky SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej poslanci SNS vyslovene klamú, keď v dôvodovej správe tvrdia, že osobitný odvod nebude mať žiaden vplyv na hospodárenie obyvateľstva. „Naopak, bude mať, a nie bezvýznamný,“ uviedla Halgašová.
Rast cien na Slovensku sa neustále zrýchľuje, pričom medziročne najviac rástli práve ceny potravín, upozornila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. „Takáto daň rast cien ešte posilní a spôsobí len ďalšie zníženie kúpyschopnosti ľudí,“ doplnila Kiššová. Podľa SaS je osobitný odvod typická diskriminačná daň, ktorú si partička nekompetentných amatérov vymyslela preto, aby získala zdroje pre svojich klientov.
„Keď poslanci SNS tvrdia, že na Slovensku je potrebné vytvoriť nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva a zabezpečiť ich financovanie, tak len zavádzajú verejnosť vzletnými slovami. Prax bude totiž celkom iná. Peniaze tradične dostanú ľudia blízki strane Andreja Danka, takže diskriminácia bude prenikať aj do oblasti produkcie potravín. Navyše, vďaka vyšším cenám budú ľudia ešte viac nakupovať za hranicami Slovenska,“ uviedla ďalej Halgašová.
Liberáli poukazujú, že spoločenský úžitok osobitného odvodu sa tak bude rovnať nule, zato vzrastie neefektívne a korupčné prerozdeľovanie zdrojov od jednej skupiny podnikateľov k druhej. A to len preto, lebo vládu drží pod krkom SNS. Strana extrémne chamtivá, bezohľadná, s ekonomickými víziami na úrovni komunistických plánovačov a pofŕkaná primitívnym nacionalizmom. „Ak vládna koalícia osobitný odvod z pera strany kpt. JUDr. Danka pre obchodné reťazce presadí, bude to jeden z prvých zákonov, ktorý zrušíme ako súčasť budúcej vlády,“ uzavrel predseda SaS Richard Sulík.