Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Rmx/Foto:Foto:TASR/AP)
Mnohí považujú oficiálnu verziu smrti Uladzimira Makeja za nepravdepodobnú a naznačujú, že na rade by mohol byť Lukašenko, informuje Remix News
Bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej zomrel “náhle” vo veku 64 rokov, ako oznámila v sobotu vláda. Podrobnosti o príčine úmrtia neboli poskytnuté, ale niektoré bieloruské médiá naznačujú, že išlo o následok infarktu.
Teórie z amerických a ukrajinských zdrojov však tvrdia, že Makeja v skutočnosti zavraždil Kremeľ a že ďalší na zozname obetí je bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
Náhla smrť Makeja je zdrojom sporov medzi ruskou opozíciou a niektorými ukrajinskými politikmi, ktorí neveria vysvetleniam zdrojov citovaných bieloruskými médiami, podľa ktorých Makeja postihla zástava srdca po tom, ako ignoroval vážne príznaky srdcovej choroby.
Podľa poradcu ukrajinského ministra zahraničných vecí Antona Heraščenka bol Makei “jedným z mála, ktorí neboli pod ruským vplyvom”.
“Povráva sa, že jeho smrť by mohla byť varovaním pre Lukašenka,” dodal Heraščenko v príspevku na Twitteri.
Ľudskoprávny aktivista Lev Šlosberg uviedol, že zdravotný stav Makeja nebol znepokojujúci, a tvrdil, že je “mimoriadne ťažké, takmer nemožné” uveriť, že jeho smrť bola spôsobená prirodzenými príčinami. Šlosberg zhodnotil Makeja ako “druhého človeka v Bielorusku po Lukašenkovi”, ktorý bol kategoricky proti bieloruskej účasti vo vojne na Ukrajine.
V príbehu o Makeiovej smrti je aj poľská niť. Podľa Aľakseja Dzikavického, ktorý je zástupcom riaditeľa televízie Belsat, bol bieloruský minister zahraničných vecí pozvaný na nadchádzajúce zasadnutie OBSE v Lodži, zatiaľ čo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pozvaný nebol.
Medzitým Robert Lansing z amerického think tanku Institute for Global Threats and Democracies Studies, ktorý je známy svojím proukrajinským postojom, tvrdil, že Vladimir Putin zinscenoval vraždu Makeja, aby Lukašenka varoval, že bude ďalším terčom, ak nepošle na Ukrajinu vojská, čo podľa neho pochádza zo zdrojov vo velení ruskej armády.
Podľa amerického think tanku by potom Lukašenkova smrť mohla byť zámienkou na vstup Bieloruska do vojny na Ukrajine. Lansing tvrdí, že ruská a bieloruská propaganda by to vysvetľovala značnou vojenskou hrozbou zo strany Varšavy a Kyjeva, zatiaľ čo NATO by bolo obvinené z pokusu o Lukašenkovu vraždu.