Parlament sa bude návrhom zaoberať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína 26. novembra. Vo štvrtok o návrhu novely rokoval aj parlamentný zdravotnícky výbor. Za podporu návrhu hlasoval jediný člen výboru, a to Juraj Blanár (Smer-SD), zákon nepodporil člen SNS, lekár Štefan Zelník.
„Je mi ľúto, že celá snaha informovať nerozhodnuté ženy, aby im niekedy v budúcnosti nebolo ľúto, ako sa rozhodli, sa otočila na nešťastný Dopplerov ultrazvuk. Vyjadrili sa k tomu mnohí. Sledovala som všetky vyjadrenia. Preto bolo v návrhu novely slovíčko ak – ak to bude technicky možné, aby sa nepoškodil plod. Väčšina odborníkov to nepodporuje. Sme rozumní, samozrejme, že to v zákone nebude,“ povedala Smolíková. Verí, že návrh novely bude mať v koalícii podporu.
Vďaka pozmeňujúcemu návrhu sa má napríklad zvýšiť množstvo informácií, ktoré bude lekár poskytovať ženám. V zákone majú byť vymenované všetky organizácie, ktoré môžu ženám pomôcť v ťažkej situácii. Do zákona sa tiež zakotví úloha otca.
„Hovoríme samozrejme o prípadoch, ak je otec známy. O živote nemôže rozhodovať jeden partner. Za život je zodpovedná žena aj muž. Uvidíme, s akými návrhmi prídu ostatní kolegovia,“ uviedla poslankyňa SNS.
Opozičné poslankyne Zuzana Zimenová (SaS) a Simona Petrík (nezaradená) sa niekoľkokrát vyjadrili, že témou interrupcií sa vytĺkajú politické body. „Stojím si za tým, že nejde o vytĺkanie politických bodov. Keby áno, tak si túto problematiku vezme na starosť len SNS a nezvoláme okrúhly stôl ani nepozveme opozičných politikov. Mohli sa tam vyjadriť. Keď sú však zapnuté kamery, ide o politické PR,“ povedala Smolíková.
Návrh kritizovali aj feministické mimovládne organizácie Možnosť voľby, Aspekt a Povstanie pokračuje. Tvrdia, že stavia na neodborných základoch, jeho vykonávanie môže viesť k zvýšenému riziku poškodenia tkanív plodu a je v príkrom rozpore s požiadavkou poskytovať zdravotnú starostlivosť na základe dobrovoľného a slobodného súhlasu pacientky.
Názory lekárov
Návrh zákona vyvolal obrovskú diskusiu najmä potom, čo prednosta gynekologickej kliniky Jozef Záhumenský v médiách spochybnil zákon. Tvrdil, že počúvanie srdca plodu dieťaťa pre plod predstavuje nebezpečenstvo .
Gynekológovia a lekári špecializujúci sa na ultrazvuky však takéto niečo odmietajú a tvrdia, že Záhumenský svojimi neodbornými stanoviskami vyslovene zavádza širokú verejnosť.
„Ide o neodborné vyjadrenie. Myslím si, že je to škoda, hlavne keď to vychádza od takej osobnosti, ako je prednosta univerzitnej nemocnice,“ upozornil gynekológ Mikolášik.
Lekár sa v svojej argumentácii odvolal aj na Európsku federáciu spoločností pre ultrazvuk v medicíne a biológii, ktorá uvádza, že Doppler by sa mal používať opatrne, ale nie je kontraindikovaný z bezpečnostných dôvodov. Aj napriek tomu, že sa nemá používať dlhšiu dobu.
Vyjadrenie prednostu Záhumenského nepovažuje za pravdivé, pretože aj vo vyhláseniach spoločností pre ultrazvuk sa tvrdí, že sa Doppler smie používať na „klinické indikácie“, ako je napríklad riziko spresnenia trizómie, ktoré sa rovnako vykonáva v prvom trimestri.
Lekár ďalej poukázal aj teplotný graf, ktorý určuje, kedy sa stáva Doppler pre dieťa nebezpečný. Z tohto grafu vyplýva, že ak vyšetrenie trvá štandardných 5 minút, nemá to žiaden vplyv na dieťa. Problém nastáva vtedy, ak by ultrazvuk trval viac ako hodinu.
Na základe týchto informácií je podľa Mikolášika vyšetrenie ultrazvukom tak, ako to v svojom návrhu navrhuje SNS, bezpečné.
„Na vyšetrenie potrebujeme niekoľko sekúnd. Za tých niekoľko sekúnd určite nestúpne teplota o 6 stupňov. Je to v zásade o tom, aby žena počula, že plod má srdce, ktoré bije,“ vysvetlil Miklošík a dodal, že z jeho pohľadu to má obrovský psychologický vplyv a je to pozitívna vec.
V závere ešte dodal, že sa nedokázalo, že by takéto vyšetrenie poškodilo niekedy nejaké dieťa. „Nemáme žiaden taký príklad,“(viac v článku).
K téme sa v diskusii na sociálnej sieti vyjadril aj rádiológ Valerián Valášek. „Som lekár a robím ultrazvuky. Ak sa Doppler srdca spraví v nevyhnutne krátkom čase a za nevyhnutnej indikácie skutočným odborníkom, tak plod nie je ohrozený. Pán gynekológ J.Z. sa vyjadril v prehlásení vysoko neodborne,“ vysvetlil rádiológ podľa ktorého je petícia za odvolanie Záhumenského postavená na odborných faktoch zatiaľ čo vyjadrenia lekára zavádzajú širokú verejnosť.
Gynekológ považuje ultrazvukové vyšetrenie za štandardnú a bezpečnú procedúru, ktorú matka a jej nenarodené dieťa absolvujú niekoľkokrát počas tehotenstva.
„Toto vyšetrenie je využívané špecialistami aj v prvom trimestri na diagnostiku niektorých vývojových vád. Podľa Medzinárodnej spoločnosti pre ultrazvuk v pôrodníctve a gynekológii (ISUOG) je v klinicky odôvodnených prípadoch použitie dopplerovského vyšetrenia v prvom trimestri v poriadku. Ak takéto vyšetrenie môže prispieť k záchrane života pred umelým potratom, je jeho použitie jednoznačne odôvodnené. Zvlášť ak toto vyšetrenie trvá len niekoľko sekúnd,“ uviedol Wallenfels.