Služba v cudzom vojsku bez povolenia má znamenať stratu občianstva

Služba v cudzom vojsku bez povolenia má znamenať stratu občianstva

Bratislava 9. novembra 2014 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Novelou zákona o štátnom občianstve sa bude parlament zaoberať na najbližšej schôdzi

Slováci by mohli prichádzať o svoje občianstvo aj v prípade, ak slúžia bez povolenia v ozbrojených silách cudzieho štátu alebo sa dobrovoľne pripoja k akejkoľvek ozbrojenej skupine či organizácii na území cudzej krajiny. Túto novú podmienku straty slovenského pasu chce zaviesť poslanec NR SR Alojz Hlina (nezaradený). Jeho novelou zákona o štátnom občianstve sa bude parlament zaoberať na najbližšej schôdzi.

Reklama
Ilustračné foto

V súčasnosti možno prísť o slovenský pas prepustením zo štátneho zväzku SR na vlastnú žiadosť alebo nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle. Hlina je však presvedčený, že to nestačí. Svojou novelou reaguje najmä na enormne narastajúce riziko pripojenia sa občanov Slovenskej republiky k rôznym teroristickým a extrémistickým ozbrojeným skupinám alebo organizáciám na území cudzieho štátu, ako napr. Islamský štát.

“Návrat týchto občanov po uskutočňovaní rôznych teroristických a extrémistických aktivít v cudzine späť do Slovenskej republiky by predstavoval bezpečnostné riziko pre SR a EÚ a máme za to, že je nevyhnutné z hľadiska národnej bezpečnosti Slovenskej republiky takéto konanie sankcionovať nielen prostredníctvom trestného práva, ale aj správneho práva,” vysvetľuje opozičný poslanec.

Reklama

Zmeniť súčasný zákon o štátnom občianstve sa opozícia pokúša už roky. Kým Hlina ho chce sprísniť, zámerom opozičných strán, najmä Mostu-Híd, bolo zmiernenie podmienok straty slovenského pasu. Vlastnú verziu pripravuje aj rezort vnútra. Zákonom sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavný, alebo nie.

Most-Híd pripravuje aj podanie zákona o štátnom občianstve na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Strana je presvedčená, že zákon porušuje práva ľudí, ktorí nedobrovoľne prichádzajú o slovenský pas, keď prijmú občianstvo iného štátu.

Aktuálne znenie právnej normy presadila ešte prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD) ako reakciu na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prišlo o slovenský pas 907 ľudí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

 

Ministerstvo vnútra dosiaľ nepredložilo novelu o občianstve, ešte študuje analýzu

Reklama

Ministerstvo vnútra stále nepredložilo svoju novelu zákona o štátnom občianstve, ktorou chce riešiť problém s odoberaním slovenského pasu pre prijatie cudzieho občianstva. Naďalej študuje analýzu, ktorú dostalo od rezortu diplomacie v polovici októbra. TASR to potvrdil tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.

“Po naštudovaní sa plánuje minister vnútra SR Robert Kaliňák stretnúť s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom a potom sa rozhodne, v akej výslednej podobe pôjde do legislatívneho procesu zákon o štátnom občianstve,” odpovedal tlačový odbor na otázku, kedy príde novela do medzirezortného pripomienkového konania a do vlády. Slovenské občianstvo stratilo pre prijatie cudzieho dosiaľ 923 občanov.

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný.

Ministerstvo vnútra sa zmiernením zákona zaoberá už mesiace. Podľa pripravovanej novely by získanie cudzieho občianstva malo byť naďalej viazané na trvalý pobyt. To má byť dostatočná väzba slovenského žiadateľa na danú krajinu a nebude sa tak musieť obávať straty slovenského občianstva. Tí, ktorí oň pre súčasný zákon prišli, budú môcť znova o občianstvo požiadať.

Zmenou zákona sa zaoberajú aj opoziční poslanci. Most-Híd navrhuje takú úpravu, ktorá by vrátila stav pred leto 2010, teda do stavu, keď bolo možné mať beztrestne dvojaké štátne občianstvo. Svoj návrh má aj hnutie OĽaNO, ktoré navrhuje vrátiť občianstvo ľuďom, ktorí oň pre súčasný zákon bezdôvodne prišli. Zákon chcú tiež zmeniť tak, aby o slovenský pas neprichádzali tí, ktorí prijmú občianstvo takého štátu, ku ktorému majú reálnu väzbu. Ani jeden z opozičných návrhov zrejme nemá šancu na úspech, keďže ministerstvo vnútra má vlastné riešenie.

Reklama

Kým Most-Híd a OĽaNO riešia ako nepripravovať ľudí o slovenský pas, Alojz Hlina (nezaradený) predkladá novelu, ktorá rozširuje okruh prípadov, kedy možno o občianstvo prísť. Jeho novela počíta s tým, že by Slováci prichádzali o svoje občianstvo aj v prípade, ak slúžia bez povolenia v ozbrojených silách cudzieho štátu, alebo sa dobrovoľne pripoja k akejkoľvek ozbrojenej skupine či organizácii na území cudzej krajiny.

 

Zákon o občianstve pripravil o slovenský pas za vyše štyri roky 923 ľudí

Zákon o štátnom občianstve pripravil za vyše štyri roky (od 17.7.2010 do 7.11.2014) o slovenský pas 923 ľudí. Najčastejšie stratili ľudia slovenské občianstvo prijatím českého (341). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (178), rakúske (134), britské (82), maďarské (57), americké (23), belgické (21), nórske a holandské (obe po 19), írske (10), talianske (9), švajčiarske a austrálske (5), francúzske a kanadské (obe po 4), islandské, čínske, poľské a švédske (všetky po 2), ukrajinské, ruské, dánske, novozélandské (všetky po 1).

ml

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
15:35

Poľských vojakov vyšlú do Paríža, aby tam pomohli s posilnením bezpečnosti počas tohtoročných letných olympijských hier. Oznámil to vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

15:06

Skoro každý tretí obyvateľ Nemecka má pocit, že mu prechod na letný čas ohrozuje zdravie. Prieskum nemeckého inštitútu Forsa tiež odhalil, že takmer každý piaty zamestnaný človek v dôsledku posunu času mešká do práce.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali