V rámci krajín EÚ, z ktorých boli údaje k dispozícii, maloobchod medzimesačne posilnil vo všetkých štátoch okrem Bulharska, kde stagnoval. Najviac tržby maloobchodu v máji oproti aprílu stúpli v Luxembursku (28,6 %), Francúzsku (25,6 %) a v Rakúsku (23,3 %). Medziročne maloobchod v máji najviac oslabil v Bulharsku (-20,4 %), Luxembursku (-19,7 %) a v Španielsku (-17,9 %). Najvýraznejší rast dosiahol v Nemecku (7,2 %), Dánsku (6,6 %) a Rakúsku (4,8 %).
Medziročný prepad tržieb v maloobchode sa v máji zmiernil
Prepad tržieb v maloobchode sa v máji zmiernil. Po vyše 14-percentnom aprílovom medziročnom poklese tržieb totiž tržby v obchodoch v piatom mesiaci medziročne klesli o 8,9 %. Medziročný prepad tržieb sa pritom znížil vo väčšine odvetví. Okrem hypermarketov a supermarketov pritom v máji zaznamenal medziročný rast tržieb už aj maloobchod s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach. V májových číslach sa tak podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ) prejavilo postupné uvoľňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu, čo vyústilo do medzimesačného nárastu tržieb v maloobchode oproti aprílu o 2,8 %. V súhrne od začiatku roka maloobchodné tržby medziročne klesli o 5,1 %.
Tržby nešpecializovaných predajní, teda hypermarketov a supermarketov, pritom medziročne v máji stúpli o 3,5 % a tržby predajní s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach boli medziročne vyššie dokonca o 5,5 %, kým v apríli boli ešte o štvrtinu nižšie ako pred rokom. Ostatné sektory obchodu naďalej vykazovali medziročné prepady. Predajne potravín o takmer 15 %, pohonných látok o takmer 12 %, predajne technologických zariadení o vyše 14 %, tovaru pre kultúru a rekreáciu o takmer 12 % a ostatného tovaru v nešpecializovaných predajniach o viac ako 26 %. V stánkoch a trhoch sa tržby prepadli až o vyše 38 % a v elektronických obchodoch o viac ako 8 %.
Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sa tak síce tržby maloobchodníkov v máji odrazili od dna, zďaleka však nemožno hovoriť o nejakom masívnom zotavení. “Väčšie uvoľnenie opatrení bolo totiž realizované až v druhej polovici mája, resp. v júni, spotrebiteľská dôvera sa navyše zotavuje len postupne, a tak ani v najbližších mesiacoch nie je možné očakávať návrat až na predkrízové úrovne,” uviedol. Úplné zotavenie tržieb maloobchodu na úrovne spred marca tak možno podľa Koršňáka očakávať najskôr až v závere budúceho roka, pravdepodobnejšie však až počas roka 2022.
Výrazný prepad tržieb pritom v máji pretrvával v najviac zasiahnutých oblastiach. V ubytovaní boli totiž medziročne nižšie až o 81,6 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 32,7 %. Ešte vyšší prepad ako v reštauráciách však v máji vykázali v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov, kde dosiahol 35,7 %. Medziročnému poklesu sa nevyhol ani sektor veľkoobchodu, kde dosiahol takmer 11 %.