Slovenský Armén žaluje tureckú veľvyslankyňu za popieranie genocídy. Ako zareaguje Matovičov režim? Dovolí si vyhostiť Erdoğanovu podriadenú?

Slovenský Armén žaluje tureckú veľvyslankyňu za popieranie genocídy. Ako zareaguje Matovičov režim? Dovolí si vyhostiť Erdoğanovu podriadenú?

Bratislava 1. júla 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)

 

Turecká veľvyslankyňa kritizovala článok v historickom časopise, popierala genocídu Arménov, ktorú spáchala pred vyše sto rokmi Osmanská ríša. Predstaviteľ Arménov na Slovensku ju za to žaluje. Ako sa zachovajú slovenské úrady? Zľaknú sa hnevu „sultána“ Erdoğana?

Na snímke Recep Tayyip Erdogan

Autorka Miroslava Belešová napísala a uverejnila v časopise Pravdivá história (číslo 02/2020) článok s názvom Arménska genocída, kde opisuje udalosti, ktoré sa odohrávali v rokoch 1915 až 1917 vo vtedajšej Osmanskej ríši, a výsledkom ktorých bolo systematické vyhladenie až jeden a pol milióna Arménov.

Reklama

Na Belešovej článok zareagovala turecká veľvyslankyňa na Slovensku Aslıgül Üğdül listom autorke, v ktorom popiera, že by v prípade arménskej genocídy v Osmanskej ríši šlo skutočne o genocídu a článok označuje za jednostrannú arménsku propagandu.

Na to sa však ozval Ašot Grigorian, arménsky fyzik, podnikateľ, filantrop a aktivista žijúci od roku 1993 na Slovensku. Zvolal tlačovú konferenciu na ktorej okrem iného informoval aj o tom, že podal na tureckú veľvyslankyňu trestné oznámenie za trestný čin popierania genocídy.

Reklama

Európsky parlament totiž vo svojom uznesení z 18. júna 1987 uznal, že tragické udalosti, ktoré sa odohrali v rokoch 1915 až 1917, a ktoré sa týkali Arménov žijúcich na území Osmanskej ríše, predstavujú genocídu v zmysle Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocída. A takisto aj Slovensko medzi úplne prvými európskymi štátmi uznalo tieto udalosti za zločin proti ľudskosti dňa 30. novembra 2004 rezolúciou Národnej rady SR č. 1341/2004. Žiadny z poslancov vtedy nehlasoval proti tomuto návrhu, niektorí poslanci sa hlasovania zdržali.

Z Trestného zákonníka Slovenskej republiky, §422d vplýva, že kto verejne popiera, spochybňuje, schvaľuje alebo sa snaží ospravedlniť zločiny režimu či hnutia, ktoré smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

Grigorian uviedol, že samozrejme nie je jeho zámerom sa snažiť o uväznenie tureckej veľvyslankyne, napokon, ona má diplomatickú imunitu, a preto sa jej ani nemôžu týkať uvedené tresty, ale za popieranie arménskej genocídy by ju Slovensko mohlo vyhostiť, prípadne iným spôsobom dať „sultánovi“ Erdoğanovi pocítiť, že aj vplyv jeho propagandy a moc skresľovať históriu má svoje hranice.

Ako sa zachovajú slovenské orgány? Čo na to povie minister zahraničia Korčok a premiér Matovič? Dajú sultánovi jasne najavo, že v Európe nerobíme rozdiel medzi židovským a akýmkoľvek iným holokaustom? Alebo sa radšej budú tváriť, že si túto kauzu nevšimli a budú ako mŕtvi chrobáci kopírovať zbabelý, nedôstojný a pokrytecký postoj EÚ voči arogantnej a čoraz bezočivejšej politike Turecka?

Ivan Lehotský

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:57

Predseda vietnamského parlamentu Vuong Dinh Hue odstúpil z funkcie.

14:56

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš vyzývajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala tento týždeň v parlamente schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

14:56

Ukrajinského ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského prepustili v piatok na kauciu z väzby, v ktorej sa ocitol pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. Oznámil to jeho rezort.

14:55

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) by mala viac zdôrazňovať výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov. Vyhlásil to v piatok spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Do popredia by sa mala dostať “pridaná hodnota súkromia” v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami, povedal v rámci návštevy Bundesbanky.

14:54

Ruská centrálna banka ponechala v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, už tretíkrát v rade, zhoršila však inflačné vyhliadky na tento rok. Nové údaje tak vzďaľujú infláciu v Rusku od inflačného cieľa centrálnej banky. Na druhej strane, výrazne zlepšila odhad vývoja ekonomiky, ktorá by tento rok mohla vzrásť až o 3,5 %.

14:53

Nemecká polícia zakázala v piatok protestný tábor propalestínskeho hnutia vo vládnej štvrti v metropole Berlín.

14:53

Dolná komora nemeckého parlamentu – Bundestag – prijala v piatok kontroverznú reformu zákona o ochrane klímy, ktorou sa výrazne mení implementácia cieľov na zníženie emisií skleníkových plynov.

14:43

V centre Varšavy brutálne zbili Ukrajinca, ktorému zárovň ukradli 400 000 eur, informoval denník In Poland.

Skupina maskovaných mužov zaútočila na muža, keď vošiel do vchodu viacposchodovej budovy na Koszykowej ulici.

Ukradli mu takmer 2 milióny zlotých, ktoré dostal v zmenárni, pričom vymenil 400-tisíc eur.

Muža vo vážnom stave previezli do nemocnice.

Prípadom sa zaoberá prokuratúra.

14:12

Grécki armádni pyrotechnici zneškodnili dovedna 314 bômb z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré našli v podzemnom sklade na starom aténskom letisku zatvorenom už od roku 2001.

14:09

Maďarsko sa pripravuje v druhej polovici tohto roka na skutočné stredoeurópske predsedníctvo v Rade EÚ. Podľa agentúry MTI to povedal v piatok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským.

Lipavský  Szijjártó
Na snímke český minister zahraničných vecí Jan Lipavský (vľavo) a maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó
14:07

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že vzhľadom na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy zvyšuje svoje financovanie na podporu Palestínčanov postihnutých prebiehajúcou vojnou medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali