Klus v pondelok uviedol, že vstúpila do platnosti nová slovenská „cestovateľská mapa“, ktorú ešte minulý týždeň schválilo konzílium epidemiológov.
“Slovensko po novom zaradilo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska na zoznam menej rizikových, teda tzv. bezpečných krajín. Čo to znamená? Ľudia, ktorí navštívili Spojené kráľovstvo, sa po príchode na Slovensko nebudú musieť hlásiť na regionálnom úrade verejného zdravotníctva, nebudú musieť ukazovať negatívny test na COVID-19 ani ísť do domácej izolácie.”
Pripomenul Martin Klus s tým, že zároveň bolo obnovené aj letecké spojenie medzi Bratislavou a britskými mestami Londýn či Manchester.
“Ale pozor – v opačnom smere to žiaľ, ešte neplatí rovnako,” upozorňuje štátny tajomník za SaS. “Občania pri príchode zo Slovenska do Veľkej Británie musia absolvovať 14-dňovú karanténu. Každému, kto poruší povinné podmienky karantény, hrozí pokuta vo výške 1000 libier.”
“Je to preto, lebo na jednom z britských „cestovateľských zoznamov“ je Slovensko stále nepochopiteľne označené ako tzv. „riziková červená krajina“. A to napriek tomu, že máme dlhodobo výborné epidemiologické výsledky, čo by mal byť dostatočný dôvod na to, aby Veľká Británia prehodnotila svoj prístup,” píše Klus.
Dodal, že verí, že sa to zmení “už čoskoro”. “Pretože sme na dobrej ceste. Naša diplomacia urobila všetko pre to, aby Slovensko bola na britskom „zelenom zozname“. Pán minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ivan Korčok napríklad telefonoval s britskou ministerkou pre Európu Wendy Morton a intenzívne sme o tejto téme diskutovali aj s britskou ambasádou v Bratislave.”
“Ale tak ako na Slovensku, aj na britskej strane majú konečné slovo odborníci – epidemiológovia, nie politici či diplomati. Podľa našich informácii sa títo už vo štvrtok 23. júla opäť zídu a budú prehodnocovať o. i. aj situáciu u nás. Dali sme im k dispozícii všetky dáta, ktoré súvisia so Slovenskom. A snáď pomôže aj to, že sme my dali „zelenú“ ako prví.”
Rezort diplomacie odovzdal britskému veľvyslanectvu nótu s epidemiologickými údajmi o situácii na Slovensku
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) odovzdalo Veľvyslanectvu Spojeného kráľovstva a Severného Írska v Bratislave diplomatickú nótu s podrobnými epidemiologickými údajmi o aktuálnej situácii na Slovensku v súvislosti s pandémiou COVID-19. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu
Riaditeľ odboru Juraja Tomaga zdôraznil, že Slovensko tým naplnilo dohodu z minulého týždňa, keď šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) britskú ministerku pre Európu Wendy Morton požiadal, aby britskí epidemiológovia vychádzali z aktuálnych dát a zrušili povinnosť karantény pre cestujúcich zo Slovenskej republiky.
„Rezort diplomacie očakáva objektívne vyhodnotenie a zohľadnenie pandemickej situácie na Slovensku,“ uviedol Tomaga. Podľa ministerstva zahraničia bude britská strana prehodnocovať zoznam bezpečných krajín v najbližších dňoch. „Považujeme za neopodstatnené, keď je Slovensko bezpečným cestovateľským cieľom pre britských občanov, cestujúci zo Slovenska však musia ísť vo Veľkej Británii do karantény,“ poznamenal riaditeľ tlačového odboru. Rezort diplomacie zároveň podľa neho oceňuje rozsiahlu epidemiologickú správu, obsahujúcu fakty, ktoré hovoria v prospech zaradenia Slovenska na zoznam bezpečných krajín.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok o tejto téme telefonicky rokoval s britskou ministerkou pre Európu Wendy Morton vo štvrtok 16. júla. Podľa Korčoka dáta epidemiológov hovoria jasne v prospech Slovenska, o čom svedčí aj to, že Briti na Slovensko cestovať môžu bez povinnosti absolvovať karanténu pri návrate. V tejto súvislosti by preto Spojené kráľovstvo malo podľa ministra na základe dát od epidemiológov prehodnotiť svoj postoj a umožniť Slovákom cestovať do Británie bez nutnosti absolvovania dvojtýždňovej karantény.
Jaroslav Zajac