“Pôrodná asistentka u nás úplne stratila postavenie samostatného poskytovateľa starostlivosti o ženu a dieťa. Starostlivosť o ženu a monitorovanie fyziologického tehotenstva a pôrodu prešlo do kompetencií gynekológov a starostlivosť o novorodenca do rúk detskej sestry a pediatra. Z domáceho prostredia sa táto starostlivosť presunula do zdravotníckych zariadení, a tým sa pôrodné asistentky z ‘terénu’ stratili,” povedala prezidentka komory Iveta Lazorová.
Pôrodná asistentka na Slovensku podľa jej slov nemá porovnateľné kompetencie s pôrodnými asistentkami v EÚ, nemá ani rozhodovacie kompetencie. “Je potrebné vykonávanie samostatnej praxe na základe licencie a následne začlenenie do minimálnej siete poskytovateľov. Starostlivosť v prirodzenom sociálnom prostredí žien, tak ako je stanovená v prioritných úlohách EÚ, WHO, FIGO a v programovom vyhlásení vlády a bežná vo vyspelých štátoch európskeho regiónu, u nás úplne absentuje,” skonštatovala Lazorová. Na situáciu komora opakovane upozorňuje aj ministerstvo zdravotníctva, návrhy na východiská sa však podľa Lazorovej odsúvajú.
Historicky boli pôrodné asistentky samostatné vo svojich činnostiach a ich práca spočívala v podpore a pomoci zdravým tehotným a rodiacim ženám, ako aj v starostlivosti o novorodenca a v podpore dojčenia a to najmä v domácom prostredí ženy. Komplikované prípady riešili lekári v nemocniciach. V 50. rokoch minulého storočia prevzali celú túto starostlivosť lekári a postavenie pôrodných asistentiek sa radikálne zmenilo. Zo samostatnej pôrodnej asistentky, ženskej sestry, babice sa stala iba vykonávateľka lekárových pokynov, približuje komora.
ml