Slovenčina, reč naša slovanská?

Slovenčina, reč naša slovanská?

Bratislava 15. júna 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

 

Už pomerne dlho ma hnevá, keď vnímam čoraz silnejší vplyv anglikanizmov na našu reč. Používame ich množstvo a aj tam, kde naozaj nepatria, lebo v našej ľubozvučnej slovenčine máme krásne výrazy, no naše „celebrity“ radšej siahnu po cudzích jazykoch, aby boli in!

slovania
Ilustračné foto

Rozprávame najväčšie hajlajty z dovoleniek, sme dobre nastajlovaní, fejsujeme, čiže tvárou sa postavíme napr. k divadlu, varíme nie zo surovín, ale z ingrediencií, banky nám vykazujú spendig reporty, čítame nie tlačové, ale „printové“ správy  v „mainstreame“…

Reklama

Nie som učiteľom slovenčiny, ani významným národovcom, ale už roky sa rôzne pokúšam napomínať rôznych ľudí, ktorí používaním týchto zbytočných cudzích slov pri verejnom účinkovaní akoby ubezpečovali národ, že takto sa vyjadrovať je dnes správne a toto je trend doby. Zámerne, s nadšením, zamieňame naše slová za anglikanizmy. Chceme ukázať, že už vieme „anglicky“ tak dobre, že už sa nám akosi na jazyk nedostanú tie naše, „všedné a tak trápne obyčajné“ slová.

Zaoberám sa pomerne intenzívne štúdiom dejín, najmä našich a pritom veľmi často sa snažím analyzovať pôvod a význam názvov dedín, kopcov, riek, priezvisk, ktoré ma zaujmú.  Nedávno mi neznámy človek napísal jeho zistenie, že Fatra pôvodne nebol názov pohoria, ale priesmyku s obchodnou cestou. A naozaj. Až tento priesmyk dal meno pohoriam!

Reklama

Na našom území celkom určite boli Kelti. Rimania ich volali Gali, oni sami seba podľa vetra  – Goth. Najviac Galských slov sa zachovalo na Západe. Švajčiari a rakúšania hovoria priesmykom gótskym pass, alebo fass. Gótske slovo tra znamená medzeru, priesmyk. Teda Fass-tra. Lepidlo po keltsky je gle, Rusi a my glejíme… Kamarát sa po starokeltsky povie karant. Dom je tegos, jeho časť tegul – tehla. Kto od koho pochytil slová, ak sme spolu s nimi žili veľmi dlho? Aj Dunaj je od nich? Danu je údolná rieka, danubis jej množné číslo. Lenže Dunaj (srbsky Dunav) aj dunel, kým doslova „prelízal“ Železné vráta, rovnako bol vodopádom, ako v Pilišských horách pri Nagymaroši, kde tiež dunel vodopádmi… Z keltštiny máme aj „išiel na blindt“  – naslepo. Keltské slovníky sú na nete, môžete sami  pokračovať v porovnávaní. Máme množstvo priezvisk odvodených od Gál, Gallovič, Gallík, Galatík…

Slovenčina nie je o nič čistejšia reč, ako ostatné jazyky. Maďari od Slovanov prevzali, skomolili spústu slov, najmä tých, ktoré súviseli s usadením sa a gazdovaním. Rumuni už tiež priznali, že rýdzo slovenské výrazy tvoria  zhruba 35% ich slovesnosti. Veď len povel pre koňa je „ťáááá. Teda ťahaj, môžete ho počuť v dedinách. Prečo sa to tam zachovalo? V kraji, kde nikdy Slováci nedorazili pred 250 rokmi? Prečo je u nich súd pravda, väzenie temnica a jed otrava? Prečo ešte do r. 1846 bola liturgická reč obyvateľov Rumunska Metodova staroslovienčina? Žasnete? Aj ja som žasol! Chcete porovnať iné jazyky? Pozrite na Čechov! V ich jazyku je ešte viac nemeckých výrazov, ako v našom. Oni ešte ochotnejšie preberajú anglikanizmy, ako my. Dokonca tam silnie názor, že Česi nie sú pokrvní Slovania, ale Kelti! Ani hrdý národ Nemcov nemôže povedať, že ich reč je čistá a krv germánska! Obsahuje množstvo keltských, slovanských a latinských výrazov. Pozrite sa na názvy ich miest. A nielen vo východnom Nemecku, kde boli Lužickí Srbi! Rostock, Ribnitz, Drevenack, Lippe, Rýn (Rhein = Hraň, hranica), Drážďany a pod. A angličtina? Práve v nej je najviac latinských výrazov. Bol to predsa dlho rímsky Albion. Všimnite si najmä slová končiace na „ion“. Meditation, celebration, militation… V strede Hadriánovho valu bola rímska pevnosť Vindolanda. Koho volali Vindi? Germánov???

slovania
Ilustračné foto
Špecifiká Nitry – vraj nárečie

Nitra bola dobitá Ostrogótmi (správne je Ostgótmi, čiže východnými Gótmi) r. 395. Usadili sa tu a vládli od kráľa Rosemunda, cez jeho ženu Fritigil, po ich syna Hunimunda, ktorý neslávne skončil r. 477 v bitke na rieke Bollia, čiže na Ipli.

Samozrejme, jeho národ, alebo vojsko z Nitry, neodišlo celé, mnohí sa tu poženili a Nemci, ktorí sem prichádzali po tatárskom vpáde sa k nim pridávali. Čiastočne si rozumeli.

No a v Nitre a okolí nám po nich ostalo veľmi špecifické „nárečie“. Hovorí sa tam: daj to pri stôl. Postavil sa pri plot. Nikde na Slovensku takýto tvar nie je. My ostatní normálne skloňujeme, len v Ponitrianskych nárečiach nie.

Reklama

Pritom na Hornom Ponitrí, Spiši a Gemeri, kde Nemci žijú po dnes sa takto nehovorí. Vysvetlenie? V Nitre ostala tvorba viet rovnaká, ako mali Góti, aj Nemci. Hovoria: am Tisch. Teda podstatné meno je v prvom páde. Preto Am Tisch = pri stôl. Tu sa prístavok smerom do dvora staval pri dvor, z toho potom bolo slovo pitvor, ktoré dodnes používajú aj Rumuni netušiac, odkiaľ to slove je.

V Nitre a okolí sa nepovie otec, ale otíc. Nie mama, ale „matír“. No a keltsky mama je „ma thir“! Čo prevzali Kelti od nás a my od nich? Verchušky si chceli byť bližšie vo všetkých časoch! Veď Hunimund šiel rabovať Dalmáciu nielen so svojim vojskom. Boli s ním aj domáci Sloveni! Oficiálna historiografia ale tvrdí, že kráľovná Fritigil je mýtus. Veľmi podrobne som aj o nej písal v knihe Reppertum, ktorú si môžete kúpiť vo vydavateľstve Torden.

Zaujímavé je, že napriek tomu, že v r. 1848-9 začala silná maďarizácia, ku ktorej sa ochotne pridala slovenská elita (vlastne ona ju aj organizovala !!!), do spisovného jazyka sa nedostalo toľko maďarských slov, ako sa dostalo slovenských do maďarčiny dávno, dávno pred tým.

My, v čase maďarizácie, sme toto nepotrebovali, jazyk bol dostatočne bohatý. Podobne tomu bolo aj v čase socializmu, kedy sme sa síce povinne učili ruštinu, ale slovenčina bola plne rozvinutá, ruské výrazy takmer k nám neprenikli. Pamätáme sa, že v tom čase sme sa ju učili naozaj nedobrovoľne.

Dnes je situácia iná, národ sa učí po anglicky, pretože tento jazyk ovládol cez počítače celý svet a je to celosvetový, takmer univerzálny, jazyk. Slovač je ale skoro vždy pápežskejšia pápeža a tak anglikanizmamy veľmi ochotne nahrádza ľubozvučnú reč, podľa ktorej sme si z lásky k nej pomenovávali aj dediny.

Reklama

Dve Ľuborče = lúbezné reči, sú toho svedkom. Nuž, Ó, mládež naša, tys držiteľkou rána. Je na tebe, či zajtra vyjde ešte slniečko, alebo sun! Či ochotne, z vlastnej hlúposti a servilnosti zapredáš aj to posledné: svoj materinský jazyk? A budú ti zasa hovoriť slave! Pre tých, čo anglicky nevedia – slave = slejv = otrok!

Alan Dolog

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali