Slováci na narodeniny zahrali Chirurgovi na fujaru, alebo, opäť sme navštívili brloh Nočných vlkov v Moskve

Moskva 28. januára 2019 (HSP/Foto:Miloš Zverina)

 

Naša slovenská delegácia pred niekoľkými dňami znova navštívila Moskvu. Tento raz zo Slovenska prišiel rekordný počet hostí – vyše tridsať. Mimochodom, zo zahraničných delegácií bola slovenská tá najpočetnejšia. Zavítali sme do brlohu Nočných vlkov v Moskve: samotný vodca vlkov Alexander Zaldostanov – Chirurg – nás, ako vždy, pozval na svoje narodeniny. A ako vždy, sme sa tam vôbec nenudili…

Naša obľúbená kaviareň v obchodnom dome GUM

Na začiatku sme zažili menšie komplikácie. Odlet nám odložili o dve hodiny, takže sme do Moskvy prišli neskôr a zmeškali sme posledný vlak z letiska, ktorý odchádzal o polnoci. Túto na prvý pohľad nepodstatnú udalosť porozprávam podrobnejšie, aby sa tí, ktorí sa v budúcnosti chystajú do Moskvy, lepšie zorientovali – ako cestovať a kde sa ubytovať.

Návšteva Moskvy

Cestovná mapa

Pred rokmi cestujúci sa z najväčších medzinárodných moskovských letísk (Šeremeťjevo, Domodedovo a Vnukovo) do mesta mohli dostať iba autobusmi a taxíkmi. Ale už niekoľko rokov od všetkých týchto letísk do Moskvy a späť premávajú špeciálne rýchliky. Tieto rýchliky nikde nestoja a slúžia iba na prepravu cestujúcich z letísk do centra Moskvy a späť.

Cesta trvá približne polhodiny a končí na jednej z troch hlavných železničných staníc (celkovo je ich v Moskve deväť) – Bieloruskej, Kyjevskej alebo Paveleckej. Už niekoľko rokov je cestovanie z moskovských letísk do centra mesta veľmi pohodlné a príjemné. „Vypadnete“ z lietadla, zídete o jedno poschodie nižšie a dostanete sa na železničnú stanicu, ktorá sa nachádza v suteréne – presne ako metro.

Samozrejme, sú aj iné možnosti, ako sa dostať do mesta. Napríklad, taxíkom. V Moskve sú veľmi lacné – ak si ho objednáte na internete cez taxislužbu. Pre orientáciu: dokonca aj v nočných hodinách, keď budete cestovať taxíkom približne hodinu 3-5 ľudia, zaplatíte celkovo maximálne 10 – 15 eur. Súkromníci berú, prirodzene, viac, preto treba cez mobil objednávať si vozidlá cez taxislužby – taxíky prichádzajú ihneď.

Moskovské metro budujú s neuveriteľnou rýchlosťou a linky sa blížia ku všetkým trom hlavným medzinárodným letiskám. O niekoľko rokov si v pohode vystúpite z lietadla a hneď skočíte do vagónu metra. Najbližšie tak to bude na letisku Vnukovo – už o 4 roky. V súčasnosti z Bratislavy doletíte do Moskvy a pristanete práve na letisku Vnukovo. Už dnes sa konečná stanica metra nachádza vo vzdialenosti iba pár kilometrov od Vnukova. Autobusom z letiska sa za 10 – 15 minút dostanete do najbližších staníc metra – Rasskazovka, Novoperedelkino, Salarjevo. O 4 roky z lietadla hneď prestúpite do metra…

Návšteva Moskvy

Ubytovanie v „Kozme“

Tento raz sme však museli ísť taxíkom, lebo prileteli sme neskôr a kontrolu na letisku /bola úplne blesková/ sme prešli už po polnoci. Posledný vlak do Moskvy odišiel iba pred pár minútami. Smola. Nič to. Taxíky v Moskve sú veľmi lacné. Išli sme v 3-4-členných skupinách. Hodinová cesta do hotela nás stala (v prepočte celkovo pre 3-4 ľudí) iba 10 eur.

Ubytovali sme sa v hoteli Kozmos. Čitatelia, ktorí sa aspoň trochu orientujú na mape Moskvy, vedia, že tento hotel sa nachádza blízko bývalého moskovského najväčšieho výstavného centra VDNCh (Vystavka dostiženij narodnogo hozjajstva – Výstava výdobytkov národného hospodárstva) a rovnomennej stanice metra – VDNCh. Za socializmu to bol najluxusnejší hotel. Teraz síce patrí k takým priemerným, ale luxus tam zostal a je ho cítiť na každom kroku, ale (čo je podstatné), na rozdiel od luxusných hotelov, sú tam veľmi „kresťanské“ ceny.

Je tam všetko, čo je v luxusnejších hoteloch a vôbec nič nám nechýbalo – všetko bolo úplne  perfektne: izby, reštaurácie, bary, fitnes, bazén, sauna, solárium, predajne od výmyslu sveta, služby, veľmi dobroprajné a profesionálne správanie sa personálu a pod. A, ako som hovoril,  je lacný – iba 25 eur na deň. V cene sú aj raňajky: švédsky stôl, môžete sa perfektne najesť – výber jedál je úplne súper.

Sú tam dvojmiestne izby, ale naša „brigáda“ chcela byť pokope – traja, tak nám hneď doniesli na izbu ďalšiu posteľ. Boli sme na 15. poschodí s nádherným výhľadom na jedno z najkrajších sídlisk Moskvy, na výstavisko, na množstvo sôch pred výstaviskom, na Ostankinskú vežu, ktorá večer a v noci bola vysvietená všetkými farbami. A dole, priamo pod našimi oknami, stala obrovská socha Charlesa De Gaulla.

Návšteva Moskvy

De Gaulleho na Štefánika

A práve táto socha De Gaulla nám akosi nedávala pokoj. To bolo po prvé. A po druhé, nám niečo chýbalo. Až na druhý deň sme pochopili, kde je pes zakopaný. De Gaulle nám stále zozadu a zboku pripomínal Štefánika. Veď aj ten mal francúzsku vojenskú uniformu. No a čo tu pod našimi oknami straší De Gaulle? Prečo nie Štefánik? Po treťom pive v bare sme konečne prišli na to, čo s tým. Rozhodli sme sa, že keď prídeme nabudúce (teraz sme nemali čas) mu prerobíme tvár. Nič iné netreba: má francúzsku uniformu, pekná postava, všetko je tip – top. Trochu mu zmeníme tvár a nápis na pomníku – a bude tam Štefánik… Nemôžem nespomenúť bazén v hoteli Kozmos. Je tam veľký komplex: bazény, vírivky, solárium, sauna a pod. Môžete sa tam špliechať aj celý deň – a všetko iba za 10 eur. Najlepšie je v bazéne do poludnia. V tomto čase je tam vždy takmer prázdno – všetci hostia odchádzali do mesta. Krása!

Návšteva Moskvy

Oddelenie Melón

Prvý deň (sobota, 19. januára) sme sa stretávali s kamarátmi, boli sme na riaditeľskej porade Nočných vlkov a behali po múzeách. Na riaditeľskej porade z nášho pestrého kolektívu, ktorý sa už roky kamaráti s Nočnými vlkmi, vytvorili samostatnú jednotku. Naši čitatelia určite vedia, že Noční vlci majú svoje oddelenia v rôznych krajinách po celom svete, v krajoch a oblastiach Ruska. Dokonca aj na Slovensku je už niekoľko oddelení.

Naša skupina, ktorú tvoria obyvatelia Nitrianskeho kraja, je dosť pestrá: samozrejme, motorkári, ale aj členovia občianskych organizácií, športovci, hudobníci, zamestnanci podnikov, úradníci a autor týchto riadkov, novinár. Na riaditeľskej porade zástupca Chirurga – Andrej Bobrovskij vyhlásil, že odteraz sme Oddelenie Melón (po rusky Arbuz) – podľa motorkárskej prezývky nášho kamaráta motorkára Milana. Tak sme Oddelenie Melón…

Stromček v GUMe je ešte aj v týchto dňoch

Veľkolepé oslavy narodenín Chirurga

Večer v sobotu sme išli na oslavy narodenín Chirurga do brlohu Nočných vlkov. Všetko bolo tradične vynikajúco. Najprv – štedré pohostenie, potom takmer hodinové veľkolepé motorkárske predstavenie vonku, počas ktorého nik necítil ľahký mraz – predsa pomaly sa blížila polnoc. Nasledovali  gratulácie vodcovi vlkov Chirurgovi – Alexandrovi Zaldostanovovi v najväčšej sále ich „vlčej búdy“.

Celkový komplex je také niečo, ako areál veľkého európskeho futbalového štadiónu – s pozemkami okolo štadiónu. Samotná „búda“ je veľká ako hokejový štadión, má asi 10 sál. Ako vždy predtým, gratulácie sa začali o 11. hodine večer a trvali asi do 8. ráno. Naša delegácia sa dostala na pódium, ako aj vlani, asi o pol tretej v noci.

Naša slovenská delegácia bola tá najpočetnejšia. Zvyčajne Chirurgovi gratulovali delegácie o počte 2 – 5 ľudí. Nás bolo vyše 30, zo všetkých kútov Slovenska, takže časť slovenskej delegácie sa na pódiu nezmestila a stala hneď vedľa. Chirurg dostal od nás veľa darov, na konci aj fujaru a jeden z našich zahral si na fujare. Celá sála /vyše 3 tisíc divákov/ burácala!

Chirurg vysoko vyzdvihol činnosť priateľov na Slovensku, znova podčiarkol, že na Slovensku má najviac kamarátov a že robíme veľmi veľa preto, aby sme obnovili dobré priateľské vzťahy medzi slovanskými krajinami, aby Slovania nezabúdali na svoje tradície, zvyky, históriu, kultúru a slávnych predkov. Podčiarkol, že všetci sa snažíme o to, aby na svete zavládol mier, pokoj a porozumenie medzi národmi. Zdôraznil, že napriek tomu, že nás ohovárajú a napádajú slniečkari a „liberáli“, práve my budujeme priateľské a dobré susedské vzťahy medzi európskymi krajinami. Nie slniečkari, ktorí rozosievajú lži a nenávisť, ale práve my, ktorí nesieme dobro a spravodlivosť.

Celá sála nás z pódia odprevadila búrlivým potleskom. Potom sme si ešte dali po jednom pive, porozprávali sa s Nočnými vlkmi z rôznych krajín, urobili niekoľko fotografií a asi o štvrtej v noci sme sa taxíkom vrátili na hotel.

Maketa Cár-dela v parku Zarjadje. Originál sa nachádza v Kremli

„Vymetali“ sme múzea 

Potom v priebehu 4 dní nasledovali pracovné návštevy, ktoré sa týkali kultúrnych podujatí, vydávania kníh, festivalov, seminárov a pod. Niekoľko razy sme boli na Červenom námestí, navštívili sme aj všetky tie miesta, kam chodíme zakaždým – je to už dlhoročná tradícia:  Červené námestie, most za Červeným námestím, obchodný dom GUM a v ňom reštaurácia na 2. poschodí a kaviareň na prízemí a pod. Tieto miesta vždy navštevujeme, keď sme v Moskve.

Navštívili sme aj zopár tržníc so suvenírmi – tiež vždy tam chodievame. Stretávali sme sa s vydavateľmi kníh, maliarmi, spisovateľmi a pod. Boli sme aj v novom parku Zarjaďje – hneď medzi Kremľom a riekou Moskvou, pokochali sme sa pohľadom na Moskvu z vysokej plošiny, umiestnenej na brehu nad riekou.

Boli sme aj v parku, kde nainštalovali busty všetkých 33 doterajších vládcov Ruska /veľkých kniežat, cárov, prezidentov a generálnych tajomníkov/, nafotili sme všetkých bez výnimky. Večer pred odchodom na Slovensko boli sme v Literárnom múzeu Puškina: na jar vydáme  knihu rozprávok Puškina v ruštine a v slovenčine. Nafotili sme tam veľa exponátov, rukopisov a obrazov.

Dá sa povedať, sme „povymetali“ sme dosť múzeí, galérií a iných kultúrnych stánkov. Nuž, kritizujúci nás slniečkari vymetajú iba krčmy, prípadne, kaviarne, ale my, okrem toho, vymietame ešte aj obrovské množstvo kultúrnych stánkov.

Ivan Hrozný ukazuje prstom na Miloša Zverinu a hovorí: „To je ten správny človek, ktorý nadviaže tie najlepšie vzťahy medzi Ruskom a Slovenskom“

Dvojité oslavy

Posledný deň mali sme čas iba do poludnia, tak sme išli na Centrálne výstavisko /VDNCh/, prešli sme zopár pavilónov, niečo sme pofotili. Bohužiaľ, Hlavnú fontánu sa nedalo: je zakrytá lešením, je v rekonštrukcii. Exkurziu skončili sme pri koňaku v Arménskom pavilóne – náš kamarát Miloš Zverina mal meniny, tak sme to trochu oslávili. Mimochodom, tomu sa meniny celkom vydarili: oslavovať začal dopoludnia v Moskve a skončil večer v Nitre…

Stanica metra Rasskazovka, zatiaľ je to posledná stanica metra pred letiskom Vnukovo. Dá sa povedať, je to svojrázna „knižnica“: na jej stenách a pilieroch sú stovky mien ruských spisovateľov a „kópie“ kníh. Na šuflíkoch sú QR-kódy a každý cestujúci si na mobil môže stiahnuť knihy svojich obľúbených spisovateľov

Na letisko sme išli metrom, potom z konečnej 10 minút autobusom. O 4 roky túto linku dotiahnu priamo na letisko. Teda človek vypadne z lietadla a hneď skočí do metra – paráda! Na letisku v Bratislave kontroly sme prešli rýchlo, fungovalo všetkých päť okienok, všetko tam klapalo dobre, ako švajčiarske hodinky – naša poklona, pani…  Preto sme sa rýchlo  vrátili domov.

Bol to vynikajúci výlet aj s perfektnou partiou. Nech slniečkari, liberáli a ďalšia „smotánka“ hovoria čo chcú. Je to ich problém. Okrem jedu, podozrievavosti a prievanu v hlavách, už nemajú nič. U nás je to presne naopak. Stretávame sa s kamarátmi, nadväzujeme nové priateľské vzťahy. Chceme, aby všetci slovanské krajiny a Slovania mali dobré vzťahy. Samozrejme, nejde iba o Slovanov. Všetci, ktorí sa chcú kamarátiť, organizovať kultúrne podujatia, podnikať, obchodovať, cestovať, navzájom sa navštevovať – všetci sú vítaní. Na rozdiel od slniečkarov, nehľadáme nepriateľov, agresorov a špiónov, ale kamarátov, spolupracovníkov, spriatelené duše – pretože, na rozdiel od slniečkarov, máme duše. Amen.

 

 

Eugen Rusnák

 

Video (úryvok z „Novoročnej rozprávky“) si môžete pozrieť tu:

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:14

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v sobotu povedal, že budúci týždeň navštívi ukrajinskú Záporožskú atómovú elektráreň (ZAES). “Napriek našej už sedemmesačnej prítomnosti v elektrárni je situácia v Záporožskej atómovej elektrárni stále neistá,” povedal Grossi.

Včera 20:13

V Košiciach otvoria prvé medzinárodné gymnázium v rámci svetového vzdelávacieho programu International Baccalaureate. Vďaka nemu získajú slovenské deti aj rodiny zo zahraničia po absolvovaní materskej a základnej školy, ktoré sú už súčasťou projektu, plynulú možnosť pokračovať v angličtine podľa štandardov, až po získanie medzinárodnej maturity.

Včera 19:46

Dnes v noci preletí medzi obežnými dráhami Zeme a Mesiaca po prvý raz za desať rokov obrovský asteroid, ktorý je podľa NASA schopný zničiť mesto. Asteroid 2023 DZ2 s priemerom 40 až 90 metrov preletí vo vzdialenosti približne 175-tisíc kilometrov od Zeme a krátko predtým minie Mesiac.

Včera 19:44

Na letisku v holadnskom Eindhovene zadržala polícia desiatky klimatických aktivistov zo skupiny Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu). Na letisko preniklo asi 500 aktivistou údajne cez dieru v plote, ktorú si sami vyrezali.

Eindhoven letisko aktivisti
Na snímke klimatickí aktivisti na letisku v holadskom Eindhovene

Včera 19:37

Pápež František aktualizoval v sobotu cirkevné predpisy týkajúce sa riešenia prípadov sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi. Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Včera 19:35

Spojenectvo medzi Putinom a Si Ťin-pchingom – veľký reset, aký tu nebol 100 rokov – je zlovestným znamením pre Ameriku a svet,” Donald Trump. Okrem toho uviedol, že Číne sa podarilo vytvoriť spojenectvo medzi Saudskou Arábiou a Iránom. “Čína teda preberá moc aj na juhovýchode. A to všetko sa deje, kým je Biden ‘v službe’,” dodal.

Včera 18:52

Si Ťin-pching počas svojej návštevy Moskvy venoval veľkú pozornosť mierovému plánu na Ukrajine, povedal Putin. V prvý deň návštevy čínskeho lídra sa po pracovnom obede Putin a Si Ťin-pching, “sediac pri krbe a popíjajúc čaj, o všetkom voľne rozprávali”.

Včera 18:26

Rusko 1. júla dokončí výstavbu špeciálneho skladu taktických jadrových zbraní v Bielorusku, uviedol Vladimir Putin. Rusko už Bielorusku odovzdalo komplex Iskander, ktorý môže byť nosičom jadrových zbraní, dodal.

Včera 18:19

Ďalšia tragédia na cestách. Tentoraz v Revúckom okrese. A opäť mladý, tentoraz 19-ročný vodič, ktorý nezvládol riadenie a prevrátil sa na strechu. Jeho osemnásťročná spolujazdkyňa nehodu neprežila.

 

Včera 18:18

Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie sa uskutočnilo v sobotu popoludní v Bratislave spomienkové podujatie. Spojené bolo s kladením vencov na Námestí Eugena Suchoňa. Na podujatí sa v hlavnom meste zúčastnil aj Eduard Heger, Boris Kollár či viacerí ministri.

Na snímke slávnostné verejné zhromaždenie pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie

 

Včera 18:06

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 17 rokov neuspeli ani vo svojom druhom vystúpení na turnaji Elite round kvalifikácie ME. V sobotu podľahli v portugalskom Santa Comba Dao rovesníkom z Česka 0:3.

Včera 17:52

Klimatickí aktivisti z hnutia Posledná generácia v sobotu zablokovali dopravu na mostoch cez rieku Labe v prístavnom meste Hamburg na severe Nemecka. Miestna polícia uviedla, že štyria ľudia sa ráno prilepili k vozovke rýchlotuhnúcim betónom. “Doprava je pozastavená,” povedal hovorca polície.

Včera 17:49

Francúzske bezpečnostné sily sa v sobotu znova dostali do zrážok s protestujúcimi, ktorí sa snažia zastaviť výstavbu vodných nádrží pre poľnohospodárske odvetvie na juhozápade krajiny. Násilné scény z obce Saite-Soline prišli po niekoľkých dňoch celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme prezidenta Emmanuela Macrona, v dôsledku ktorých zrušili aj štátnu návštevu britského kráľa Karola III. vo Francúzsku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovenská 21-ka zdolala v prípravnom zápase Bulharsko 1:0

0 icon

Slovenskí futbalisti do 21 rokov si poradili s rovesníkmi z Bulharska a zásluhou presného zásahu Vladimíra Trabalíka zvíťazili v tureckej Antalyi v prípravnom zápase najtesnejším rozdielom 1:0.

Nemecko: Dopravné štrajky v pondelok zmrazia krajinu

0 icon

Berlín 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/DPA-Arne Dedert/dpa-Bildfunk)   Nemecký národný vlakový dopravca oznámil, že budú zrušené všetky diaľkové vlaky a letisko vo Frankfurte zrušilo všetky pravidelné lety, píše Tadhg Pidgeon pre The European Conservative V pondelok 27. marca sa v Nemecku možno zastaví doprava, pretože dopravné odbory plánujú rozsiahle štrajky a…

Severské krajiny sa spojili, aby vytvorili najväčšiu európsku stíhaciu flotilu

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-South Korea Defense Ministry via AP)   Deklarácia s 250 lietadlami pod jedným integrovaným operačným velením vytvára "základ jednotnej severskej vzdušnej obrany”, píše Tamás Orbán pre The European Conservative Štyri severské krajiny v piatok 24. marca oznámili historický krok - spojenie svojich stíhacích lietadlových flotíl pod…

V pondelok má byť veterno, na severe sa môžu vyskytnúť snehové jazyky

0 icon

Na pondelok vydali meteorológovia výstrahy prvého a druhého stupňa pred silným vetrom. Na severnom Slovensku sa môžu tvoriť aj snehové jazyky a záveje.

Dôležité vyhlásenia Vladimira Putina

0 icon

Moskva 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin)   Ruské médiá zverejnili Putinov rozhovor. Prvé vyhlásenia: Vyjadrenia Vladimíra Putina v rozhovore s novinárom Pavlom Zarubinom na Rossija-24: - Dodávky zbraní na Ukrajinu predstavujú hrozbu pre Rusko. - Množstvo zbraní, ktoré Západ dodáva Ukrajine, je "veľmi slušné". - Ukrajina spotrebuje až…

V Bratislave bolo spomienkové podujatie k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie sa uskutočnilo v sobotu popoludní v Bratislave spomienkové podujatie. Spojené bolo s kladením vencov na Námestí Eugena Suchoňa Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger počas príhovoru poznamenal, že Sviečková manifestácia bola nielen o slobode vierovyznania,…

Vysoká cena novej studenej vojny

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Čínsky prezident Si Ťin-pching tento týždeň počas návštevy Moskvy opätovne vyzval na diplomatické ukončenie vojny na Ukrajine, píše Connor Echols pre Responsible Statecraft "Väčšina krajín podporuje zmiernenie napätia, zasadzuje sa za mierové rokovania a je proti prilievaniu oleja do ohňa," povedal Si ruskému prezidentovi…

Brazílsky prezident Lula sa snaží napraviť vzťahy medzi Brazíliou a Čínou

0 icon

Brazília 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Eraldo Peres, Pixabay)   Lula bude s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom bilaterálne diskutovať o obchode, investíciách, reindustrializácii, energetickej transformácii, klimatickej kríze a globálnej bezpečnosti, píše Bala Chambers pre spravodajský portál TRT World Po porážke Jaira Bolsonara v druhom kole prezidentských volieb v októbri minulého roka čínsky…

Biden hovorí, že po úderoch na Sýriu sa nesnaží o konflikt s Iránom

0 icon

Washington 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Podľa prezidenta Bidena sa Washington neusiluje o konflikt s Teheránom, ale varuje, že táto krajina a jej zástupcovia by mali byť pripravení na to, že USA "budú konať silou, aby ochránili našich ľudí”, informuje portál TRT World Prezident Joe Biden vyhlásil, že Spojené…

Autoprotest v Sliači: Kotleba poslal odkaz “premotivovanému vojenskému veliteľovi”

0 icon

Sliač 25. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot) Aktualizované 25. marca 19:30 Sliač musí ostať slovenský a slobodný! Bez americkej armády! - Aj tieto heslá sprevádzali dnešný autoprotest v Sliači Kotleba po proteste priblížil, ako to prebiehalo. Ľudí vyzval, aby sa viac zapájali do akcii proti americkým "okupantom" na Slovensku. "Aby ste sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Po Rusku už aj Severná Kórea vlastní torpédo na vytvorenie „rádioaktívneho cunami“

0 icon

Severná Kórea, 25. marec 2023(AM) – Spojené štáty pokračujú v implementácii programu na vytvorenie hypersonických zbraní a snažia sa v tejto zložke dobehnúť Rusko a Čínu a Severnú Kóreu. Americké letectvo testuje prototyp najnovšej hypersonickej strely vzduch-zem, ktorá bola vytvorená v rámci programu ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Podľa Defense…

Poľsko zasiahla vlna ukrajinskej kriminality

0 icon

Poľsko, 25. marec 2023(AM) – Pred niekoľkými dňami ukrajinský premiér Šmygal radostne oznámil, že jeho cesta do Bruselu posunula Ukrajinu o krok bližšie k členstvu v EÚ. Ukázalo sa, že podpísal dohodu o účasti

Ako britské spravodajské agentúry predstierajú, že sú nezávislým think-tankom

0 icon

Veľká Británia, 25. marec 2023(AM) - Nedávno Generálna prokuratúra Ruskej federácie uznala Britský The Institute for Statecraft za nežiaducu organizáciu. Ministerstvo poznamenalo, že za účasti inštitútu boli vymyslené dôkazy o ruskom zasahovaní do vnútorných záležitostí európskych štátov, organizovali sa rusofóbne konferencie a viedli

Vojenský analytik: Ruské sily musia ničiť nielen podvodné drony, ale aj ich nosiče

0 icon

Rusko, 25. marec 2023 (AM) – 22. marca vyšlo najavo, že ukrajinská armáda sa opäť pokúsila zaútočiť na základňu ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole námornými bezpilotnými lietadlami. Útok bol úspešne odrazený, všetky drony boli zničené. Ako pri tejto príležitosti pre FAN povedal vojenský expert Jurij Kotenok , ruské sily naliehavo potrebujú posilni

Izraelský analytik Kedmi o Medzinárodnom trestnom súde: "nemá nič spoločné so spravodlivosťou"

0 icon

Izrael, 25. marec 2023(AM) - Dňa 20. marca, tri dni po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) oznámil vydanie zatykača na ruského prezidenta, nasledovali dôležité rozhodnutia. Ruský vyšetrovací výbor začal trestné konanie proti prokurátorovi ICC a trom sudcom, ktorí podpísali zatykač. V správe ruského Vyšetrovacieho výboru sa uvádza, že toto

TopDesať

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

10 sprostých dospeláckych vtipov, ktoré sú ukryté v rozprávkach pre deti

0 icon

Všetci sme sa ako deti minimálne raz opýtali rodičov, prečo sa tak podivne potmehútsky usmievajú, keď s nami pozerajú rozprávky pre deti. Nuž, ak sa ti odpovede nedostalo vtedy, máme ju tu pre teba teraz, pretože nikdy nie je neskoro! :) Ak by sme si všetky tie rozprávky od Disneyho, Nickelodeonu alebo od…

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali