Experti však varujú, že absencia hotovosti môže spotrebiteľa nalákať k uzatváraniu riskantných finančných zmlúv, uvádza sa v článku.
V súčasnosti väčšina spotrebiteľov túto tendenciu schvaľuje, dokonca by ju chcela urýchliť. Ľudia sa držia názoru, že hotovosť iba stimuluje korupciu, čierny trh, pranie peňazí a daňové machinácie. O veľkých i malých krádežiach hovoriť nemusíme.
Treba však zdôrazniť, že mnohé “záporné strany” hotovosti môžeme vidieť aj v modernom virtuálnom svete, varuje Slate. Tiež tam dochádza ku krádežiam a fungujú zločinecké elementy, údaje kreditných kariet sú pravidelne odcudzované. Kryptomenu, ako je napríklad Bitcoin, možno tiež využiť napríklad k nákupu drog.
Navyše sú niektorí experti presvedčení, že len hotovosť dokáže garantovať anonymitu a veľkú pružnosť pri výpočtoch.
Je pozoruhodné, že 7,5% obyvateľstva USA stále nevlastní bankové účty, uvádza článok. A táto skupina je oveľa rôznorodejšia, než sa zdá. Pretože predajca zmrzliny, ktorý neprijíma hotovosť, si niekedy ani nepredstavuje, o akých výhodných klientov prichádza. Medzitým zákon, ktorý zaväzuje amerických obchodníkov prijímať hotovosť, v súčasnej dobe platí len v štáte Massachusetts, uvádza Slate. Ale často sa jednoducho nedodržiava.
Ako varujú experti, úplné zrušenie hotovosti môže byť pre spotrebiteľov nebezpečné a môže ich to postrčiť k uzatváraniu riskantných finančných zmlúv, zdôrazňuje sa v článku. Väčšina obáv je v súčasnosti spojená s ľuďmi, ktorí nemajú bankové účty. Ale povinnosť platby kartou nie je hlavný problém, vysvetľuje Brenton Peck z Centra finančných inovácií: “Vytváranie spoločnosti bez hotovosti môže podkopať finančné zdravie ľudí. Nútime časť spoločnosti robiť to, čo nechcú robiť. ”
Jedným z negatívnych následkov je poplatok za prekročenie výdavkov, ktorý len za rok 2016 americkým bankám priniesol asi 15 mld. dolárov. Mnohí ho považujú za trest pre nadšených alebo ľahkomyseľné klientov, v skutočnosti to tak ale vôbec nie je. Cez polovicu týchto pokút nie je spojený s výberom hotovosti, kedy si ľudia môžu skontrolovať stav účtu, ale s obyčajnými nákupmi v obchodoch a reštauráciách. Ako ukázali údaje Americkej kancelárie na ochranu práv spotrebiteľov za rok 2014, väčšinou ide o nákupy v hodnote maximálne 24 dolárov. “Takže sa ľudia nepotýkajú s týmito pokutami počas veľkých nákupov, ale keď idú jednoducho na obed,” uzatvára Slate.