Štrajk – čo sa aktuálne deje. Tripartita: Berte 5 percent a buďte radi, že vám neznížili

Bratislava 26. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Žiačik hľadí na zhromaždenie učiteľov na Námestí SNP v Banskej Bystrici

Tripartita: rokujte, rokujte, rokujte

Tripartita v súvislosti s aktuálnym štrajkom učiteľov vyzýva rezort školstva aj školské odbory na dialóg. „Všetci sme sa dohodli, že vyzveme zainteresovaných, ministerstvo školstva a odborový zväz školstva, aby opätovne zasadli za rokovací stôl a hľadali dohodu,“ konštatoval po dnešnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Zamestnávatelia zároveň žiadajú podpísanie generálnej dohody. „V nej by sa zadefinovali základné parametre sociálno-ekonomickej stability na Slovensku. To, čo potrebujeme my k tomu, aby sa podnikateľské prostredie nezhoršovalo. Akýkoľvek štrajk totiž zhoršuje situáciu,“ zdôraznil šéf Asociácie zamestnávateľov zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka. „Dnes čo i len 5-% rast miezd alebo ich zachovanie možno považovať za úspech,“ pripomenul.

Bývalý šéf Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Miroslav Gazdík konštatoval, že on osobne vidí kompromis na úrovni 6-% rastu tarifných platov. „Nehovorím, že treba ustúpiť od požiadaviek, ale je potrebné ich triezvo zvážiť,“ uviedol a upozornil na aktuálnu ekonomickú situáciu na Slovensku.

 

Krízová linka ministerstva v relatívnej pohode. Najčastejšia otázka: čo robiť, keď neštrajkujú všetci

Na krízovú linku ministerstva sa dnes s prosbou o pomoc obrátilo 15 ľudí, na „krízovú“ mailovú adresu prišlo počas prvého štrajkového dňa 24 mailov.

„Najčastejšie otázky sa týkali toho, ako majú postupovať školy, ak sa do štrajku zapojila iba malá časť učiteľov, kam majú dať rodičia deti, keď sa zavrú školy, ale aj napríklad toho, od koho získajú rodičia informácie o ukončení štrajku na danej škole, keďže nikto rodičom na konkrétnej škole oficiálne neoznámil začiatok štrajku,“ povedal pre TASR hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Otázky sa týkali aj toho, či má rodič nárok žiadať zriaďovateľa o vrátenie časti školného v materskej škole, keďže deti nechýbali v škôlke vinou rodiča. „Ďalšie otázky sa týkali práva zamestnanca školy zúčastniť sa na štrajku, aj keď na tejto škole nebol odsúhlasený,“ doplnil Kaliňák.

Telefónne linky 02/59 374 888, 02/59 374 889 a emailovú adresu strajk@minedu.sk môžu rodičia kontaktovať aj v ďalších dňoch štrajku.

 

Pochod na podporu učiteľov pritiahol iba študentov jednej školy

Plánovaný pochod bratislavských študentov na podporu štrajkujúcich učiteľov sa napokon zmenil na stretnutie dvanástich študentov gymnázia na Grösslingovej ulici. Tí však dodržali svoj plán a ulicami centra mesta sa z námestia SNP vydali podporiť zhromaždenie zamestnancov školstva na Trnavskom mýte.

Štvrták Filip priznal, že očakávali ďaleko väčšiu účasť. „Na sociálnej sieti, prostredníctvom ktorej sme pochod organizovali, sme mali ohlásených približne sto ľudí. Je to pre nás sklamanie, že sme sa tu zišli len v takomto počte,“ povedal pre TASR. Jeho kolega, budúcoročný maturant Tomáš však uviedol, že nie je dôležitý ani tak počet, ako to, že študenti chcú vyjadriť svoj názor a svoju podporu učiteľom. „Našich učiteľov si vážim a som presvedčený, že si takúto podporu zaslúžia,“ uviedol Tomáš a dodal, že podľa jeho názoru sú učitelia profesijnou skupinou, ktorá si navýšenie platov zaslúži hádam najviac zo všetkých.

 

Mladí sa o učiteľskú profesiu nezaujímajú, o učiteľov zrejme tiež nie

V Nitre na Svätoplukovom námestí sa dnes zišli približne štyri desiatky učiteľov na pokojnom protestnom zhromaždení

„Sme tu aj preto, aby sme poukázali, že možno už nebude mať kto učiť naše deti,“ uviedol pre TASR ďalší štvrták Michal. O učiteľskú profesiu podľa neho medzi mladými nie je záujem, najmä kvôli finančnému ohodnoteniu. „Aj na našej škole je veľa starších učiteľov, ktorí musia pracovať ešte aj po dôchodku, len aby mohli slušne vyžiť, neviem si predstaviť, čo bude, keď táto staršia generácia učiteľov odíde, kto vlastne bude učiť,“ povedal Michal.

Skupina študentov sa napokon vydala po Obchodnej, Mickieviczovej a Krížnej ulici smerom k Trnavskému mýtu. Podľa informácii TASR priamo na miesto prišli podporiť štrajkujúcich zamestnancov školstva aj študenti z bratislavského Gymnázia Jura Hronca. Tí na sociálnej sieti ohlasovali vyše 600 člennú účasť. Zorganizovať študentov na podporu učiteľov sa cez sociálnu sieť pokúsil študent Michal Lukáč z tohto gymnázia. „Myslím, že sa chytilo hlavne veľa bratislavských gymnázií,“ povedal dnes pre TASR.

Lukáč dodal, že keď sa učiteľov pýtal, prečo by im štát mal zvýšiť platy, počul rôzne príbehy o tom, koľko majú učitelia práce. „Väčšinou majú popri práci ešte ďalšie dve, aby vôbec zaplatili hypotéky. Oni sú práve tí, ktorí pracujú s budúcnosťou tohto štátu, s nami, so žiakmi. Preto si zaslúžia lepšie ohodnotenie,“ povedal. Koľko študentov sa napokon protestu na Trnavskom mýte zúčastnilo, nie je známe, keďže boli rozptýlení medzi ostatnými protestujúcimi.

 

O aktivity pre deti počas štrajku nie je veľký záujem

Základná škola (ZŠ) na Vajanského ulici je jedinou v Skalici, ktorá sa do protestnej akcie v meste zapojila. Do štrajku vstúpilo 35 pedagógov, zamestnanci školského klubu ani kuchyne neštrajkujú a tak mohla škola vyjsť v ústrety rodičom, ktoré nemajú kam odložiť deti. Dnes na kontaktné miesto pre žiakov prišlo podľa vyjadrenia riaditeľa školy Vladimíra Šenka spolu 35 detí 1. až 5. ročníka. „Očakávali sme vyšší počet, pripravených je šesť vychovávateliek a dve neštrajkujúce učiteľky a tiež rôzne aktivity, aj s obedom,“ povedal Šenk pre TASR. Protest je v škole naplánovaný zatiaľ na tri dni s tým, že v stredu prídu pedagógovia do práce, ale vyučovať sa nebude. Riaditeľ predpokladá, že v utorok a stredu príde do kontaktného miesta už viac žiakov.

Trnavská radnica sa rozhodla, že pre deti štrajkujúcich škôl nebude poskytovať náhradné priestory na vyplnenie voľného času. „Problém sme nespôsobili, ani ho neeliminujeme,“ povedal pre TASR hovorca mesta Pavol Tomašovič. Dodal, že nie je v silách samosprávy zabezpečiť pri ôsmich základných školách v štrajku dostatočný počet ľudí, ktorí by sa bezpečne o deti mohli bezpečne postarať.

Do Centra voľného času Ahoj v Piešťanoch, ktoré poskytlo svoje priestory, prišlo dnes iba sedem detí zo všetkých piešťanských štrajkujúcich základných škôl. Podľa riaditeľa Petra Kusého boli pripravení na zhruba šesť desiatok i viac školákov. „Rodičia sa zrejme dokázali zariadiť,“ povedal pre TASR. Riaditeľ nepredpokladá, že by sa v ostatné dni počet detí zvýšil. CVČ avizovalo premietanie filmov, návštevu mestskej polície, múzea i nízkoprahového centra v Piešťanoch. Pri nízkom počte účastníkov sa program oklieštil na tvorivé dielne, kolkáreň a počítače.

 

Do centier voľného času dali rodičia kvôli štrajku 22 detí

Rodičia detí, ktorých školy sa dnes zapojili do štrajku, môžu od 08.00 h dať svoje deti do celomestských centier voľného času. Otvorili ich osem a dosiaľ v nich umiestnili 22 detí, povedal pre TASR hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Najviac, 11, ich je v petržalskom centre voľného času a tiež v Starom Meste na Štefánikovej ulici, kam prišlo šesť detí.

Malý záujem o centrá Andrassy vysvetľuje aj tým, že rodičia zrejme využili fakt, že doma ostali tiež starší súrodenci. Svoje deti nechali buď s nimi, alebo so staršími rodičmi. ‚“Ale je to podľa nás spôsobené aj tým, že na výzvu ministerstva školstva zareagovala pozitívne nielen samospráva, ale aj množstvo klubov, neziskových organizácií, krúžkových spolkov,“ doplnil. S ponukou na umiestnenie detí tak podľa neho prišli nielen oficiálne školské inštitúcie, ale aj mnohé iné, ktoré v mimoriadnej situácii otvorili svoje brány pre deti v rámci svojich kapacít. „Rodičia dali deti tam, kde navštevuje krúžok počas celého roka,“ dodal. Ani jedno dieťa však napríklad nie je v centre v Krasňanoch, pretože v širšom okolí sú otvorené všetky školy.

Centrá fungujú v prázdninovom režime, to znamená, že rodičia môžu dieťa umiestniť od 8.00 do 16.00 hodiny. Pobyt dieťaťa v centre je zadarmo, dieťaťu musia zaplatiť iba poplatok za stravu. „Z 12-tich základných umeleckých škôl, ktorých zriaďovateľom je hlavné mesto, sa do štrajku zapojilo šesť. Celková kapacita z hľadiska možnosti umiestniť deti je na úrovni okolo 200 miest,“ dodal Andrassy.

Samospráva hlavného mesta otvorila aj „dennú dielňu“ v budove magistrátu na Primaciálnom námestí. Je určená pre deti zamestnancov hlavného mesta, ktoré pre štrajk učiteľov nebudú môcť ísť do školy. „Zatiaľ tam je jedno dieťa,“ dodal hovorca.

Centrá budú otvorené, až kým štrajk neukončia. V Bratislave je podľa aktuálnych štatistík asi 27.000 školopovinných detí.

 

Protest v Košiciach podporilo 2500 školských zamestnancov

Protestné zhromaždenie na podporu zlepšenia financovania a zvýšenia platov v školstve dnes v Košiciach podporilo zhruba 2500 školských zamestnancov. Ľudia prišli z materských, základných, stredných aj vysokých škôl z Košického a Prešovského kraja.

„Na toto námestie nás priviedla nespokojnosť so situáciou v školstve, presadzujeme v prvom rade navýšenie finančných prostriedkov do celého rezortu a ako ďalší krok je navýšenie platov všetkých zamestnancov v rezorte školstva,“ povedal pre TASR podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy a predseda Združenia základného školstva František Šary.

Ľudia si priniesli transparenty s nápismi „Dôstojné odmeňovanie – naše právo“, „Roky podceňovania dostali školy na kolená“, „Chceme plat, nie almužnu“ či „Vráťme dôstojnosť učiteľom“.

Zhromaždenie je súčasťou štrajku školských zamestnancov. Dĺžku štrajku charakterizoval Šary slovami: „Vydržíme, čo sa bude dať“.

 

Školy a CVČ s vyhradenou starostlivosťou sú prázdne, záujem je minimálny

Záujem o vyhradenú starostlivosť o deti v školských kluboch a centrách voľného času (CVČ) počas štrajku je dnes zo strany zvolenských rodičov mizivá. Tri miesta z piatich, v ktorých zriaďovateľ vytvoril podmienky pre celodenný pobyt detí a ktoré oslovila TASR, boli dnes dopoludnia prázdne.

„Mali sme tu ráno jedno dieťa. Keď však otecko videl, že nikto ďalší tu nie je, s dieťaťom odišiel,“ povedala TASR službukonajúca zamestnankyňa Základnej školy (ZŠ) na Hrnčiarskej ulici vo Zvolene.

Podobne to bolo v ZŠ na Jilemnického ulici č. 1. Podľa riaditeľky Anny Cúttovej mali ešte minulý týždeň nahlásené tri deti, ráno im však rodičia oznámili, že neprídu. „Rodičia dnes zrejme využívajú staré mamy, prípadne ak môžu, berú si ratolesti do práce,“ uviedla. Situácia sa však môže zmeniť, ak štrajk potrvá dlhšie.

Ani v CVČ DOMINO na ulici Bélu IV. nebol dnes krátko pred poludním nikto. Ako TASR povedala zástupkyňa vedúcej Iveta Ptáčovská, deti, ktoré sú zvyknuté na pobyt v CVČ prídu možno až v popoludňajších hodinách.

V centre, ktoré eviduje takmer 900 aktívnych zvolenských detí, sa cez deň zastaví niekoľko desiatok žiakov zo základných ale aj stredných škôl. K dispozícii majú okrem spoločenských hier aj tanečné a športové krúžky a aj počítačovú klubovňu.

Miestny školský odborový zväz zatiaľ odsúhlasil štrajk učiteľov na základných a materských školách na tri dni. Neučí sa vo všetkých šiestich základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Zvolena a tiež vo ôsmich MŠ z jedenástich.

Štrajk nespôsobil starosti jedine rodičom niekoľkých desiatok detí, ktoré navštevujú MŠ na uliciach Prachatická, Centrum a Voljanského. Napríklad škôlka na Prachatickej ulici sa nepridala ani k septembrovému štrajku. Podľa riaditeľky Jany Dančovej sa takto rozhodli zamestnanci a ona to akceptovala.

 

Podľa Jany Žitňanskej by najlepšie bolo,keby minister Dušan Čaplovič odstúpil

Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) zjavne svoju funkciu nezvláda a jeho nominácia na vládny post bola chybou. Tvrdí to opozičná poslankyňa Jana Žitňanská (NOVA), podľa ktorej si nedostatky súčasného ministra školstva uvedomujú aj vládni sociálni demokrati. „Najlepšie by bolo, keby odstúpil,“ uviedla dnes v stanovisku podpredsedníčka strany.

Podľa predstaviteľov NOVA by si pracovníci školstva zaslúžili viac ako desaťpercentné zvýšenie platov, ktoré požadujú. Líder strany Daniel Lipšic napríklad uviedol, že vláda síce tvrdí, že nemá peniaze na zvýšenie platov, v minulosti však schválila investičné stimuly pre veľkopodnikateľov. To podľa neho svedčí o tom, že vláda nepristupuje k vzdelaniu ako k priorite.

Exminister školstva Martin Fronc (KDH) je presvedčený, že vláda by mala požiadavku učiteľov na zvýšenie mzdy splniť. „Je to, samozrejme, vláda, ktorá musí hľadať peniaze na platy učiteľov. Ale ak mám byť vecný, myslím si, že rezerva vlády je tentoraz enormne veľká, a tam sa dá podľa mňa siahnuť na ňu,“ podotkol. Vláda by zároveň podľa jeho slov mala schváliť záväzok, ako plánuje zabezpečiť financovanie školstva v nasledujúcich rokoch.

Minister Čaplovič by podľa jeho slov mal viac bojovať za splnenie požiadaviek učiteľov. Súčasne však dnes nechcel povedať, či je dnešný štrajk dostatočným dôvodom na prípadné odvolanie ministra školstva. Túto otázku by podľa neho mala opozícia riešiť spoločne. „Nechcem predbiehať, ale ja si myslím, že to nie je len otázka štrajku, ale aj otázka zákonov prijatých v regionálnom školstve, ktoré pokladám za zlé,“ povedal Fronc o prípadných dôvodoch na odvolanie ministra.

Štrajkujúcich učiteľov dnes podporil aj poslanec OĽaNO Richard Vašečka. Vláda je podľa neho už imúnna voči akémukoľvek inému spôsobu upozorňovania na situáciu v školstve, ako je štrajk. „Zodpovednosť za kritickú situáciu v školstve pritom padá na všetky vlády, vrátane tej súčasnej,“ podotkol.

Solidaritu so štrajkujúcimi učiteľmi už v nedeľu (25.11.) vyjadril aj člen parlamentného výboru pre vzdelávanie Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). „Štrajk učiteľov bude predstavovať veľké bremeno najmä pre rodičov, čo robiť s deťmi. Zodpovednosť za štrajk však neleží na strane učiteľov, ale je plne na strane vlády,“ komentoval opozičný poslanec.

 

Pochod na podporu učiteľov pritiahol iba študentov jednej školy

Plánovaný pochod bratislavských študentov na podporu štrajkujúcich učiteľov sa napokon zmenil na stretnutie dvanástich študentov gymnázia na Grösslingovej ulici. Tí však dodržali svoj plán a ulicami centra mesta sa z námestia SNP vydali podporiť zhromaždenie zamestnancov školstva na Trnavskom mýte.

Štvrták Filip priznal, že očakávali ďaleko väčšiu účasť. „Na sociálnej sieti, prostredníctvom ktorej sme pochod organizovali, sme mali ohlásených približne sto ľudí. Je to pre nás sklamanie, že sme sa tu zišli len v takomto počte,“ povedal pre TASR. Jeho kolega, budúcoročný maturant Tomáš však uviedol, že nie je dôležitý ani tak počet, ako to, že študenti chcú vyjadriť svoj názor a svoju podporu učiteľom. „Našich učiteľov si vážim a som presvedčený, že si takúto podporu zaslúžia,“ uviedol Tomáš a dodal, že podľa jeho názoru sú učitelia profesijnou skupinou, ktorá si navýšenie platov zaslúži hádam najviac zo všetkých.

„Sme tu aj preto, aby sme poukázali, že možno už nebude mať kto učiť naše deti,“ uviedol pre TASR ďalší štvrták Michal. O učiteľskú profesiu podľa neho medzi mladými nie je záujem, najmä kvôli finančnému ohodnoteniu. „Aj na našej škole je veľa starších učiteľov, ktorí musia pracovať ešte aj po dôchodku, len aby mohli slušne vyžiť, neviem si predstaviť, čo bude, keď táto staršia generácia učiteľov odíde, kto vlastne bude učiť,“ povedal Michal.

Skupina študentov sa napokon vydala po Obchodnej, Mickieviczovej a Krížnej ulici smerom k Trnavskému mýtu. Podľa informácii TASR priamo na miesto prišli podporiť štrajkujúcich zamestnancov školstva aj študenti z gymnázia Juraja Hronca. Tí na sociálnej sieti ohlasovali takmer 600 člennú účasť.

 

Zhruba 500 ľudí prišlo podporiť štrajk učiteľov na námestie v Leviciach

Približne 500 ľudí sa stretlo o desiatej hodine na protestnom zhromaždení na Námestí hrdinov v Leviciach. Protestujúci podporujú boj učiteľov za lepšie podmienky v školstve a vyjadrujú podporu štrajku. Dvojhodinové protestné zhromaždenie zorganizovali Nové školské odbory (NOŠ). „Dnešné zhromaždenie je zatiaľ jedinou akciou, ktorú organizujeme. V nasledujúcich dňoch podporíme odborový zväz. Do Levíc prišli požiadavky učiteľov podporiť členovia NOŠ z celého Slovenska, ale aj rodičia detí,“ uviedol predseda NOŠ Ľudovít Sebelédi.

Do štrajku učiteľov sa v Leviciach zapojili všetky základné a štyri materské školy. Základné školy a materské školy na Hlbokej a Okružnej zostanú zatvorené počas troch štrajkových dní do stredy 28. novembra, materské školy na Ulici P.O. Hviezdoslava a Pereckej budú zatvorené len počas dnešného dňa. Ostatné materské školy sa do štrajku nezapojili a pracujú v normálnom režime. Pre žiakov prvého stupňa základných škôl, ktorých rodičia nemajú kde umiestniť počas štrajku učiteľov, je aj v dopoludňajších hodinách otvorené Centrum voľného času Junior. Podľa informácie pracovníkov centra však túto možnosť počas dnešného dopoludnia nevyužilo ani jedno dieťa.

 

Trnavské mýto v hlavnom meste zaplnilo asi 4000 zamestnancov škôl

Trnavské mýto v hlavnom meste SR zaplnilo asi 4000 zamestnancov škôl zo západného Slovenska. Z transparentov aj prejavov na tribúne je jasné, že ich trápia nielen nízke platy, ale celková situácia v školstve a ich postavenie v spoločnosti.

„Každý vie, prečo sme sa tu dnes zišli. Chceme povedať rázne nie zúfalej situácii v školstve. Je to skúška odvahy a odhodlania, ktorú skladáme pre vládou, verejnosťou, našimi žiakmi, rodičmi a hlavne sami pred sebou,“ vyhlásil z tribúny líder školských odborov Pavel Ondek, na čo mu protestujúci odpovedali súhlasným skandovaním. Dodal, že trvajú na desaťpercentnom zvýšení platov učiteľov aj nepedagogických zamestnancov škôl.

„V školstve je katastrofálna situácia, čo sa týka platov, vybavenia pre školy, toho, ako sa zriaďovatelia správajú k školám,“ povedala učiteľka z komárňanskej materskej školy, ktorá spolu s ďalšími kolegami drží nad hlavou žltú ružu. „Žltú sme si vybrali ako farbu nádeje, že nám bude v tomto štáte lepšie,“ dodala.

Učitelia a ďalší školskí zamestnanci držia nad hlavami transparenty s nadpismi Na Grékov sa skladáme, no na školstvo nemáme, Šetriť na vzdelaní znamená kašľať na budúcnosť, Dokedy budeme za almužnu vzdelávať celý národ či Za morálne a finančné ohodnotenie učiteľov. „Stále si uťahujeme opasky a stále nám padajú gate,“ vyhlásil z tribúny Miroslav Kováč, predseda Rady základnej organizácie školského odborového zväzu v Nitre. Učitelia mávajú žltými vlajočkami. Zamestnancov škôl prišli v proteste podporiť aj niektorí stredoškoláci. Na tribúne vystúpil aj spevák Peter Cmorik.

Na Trnavskom mýte sa združili učitelia z Pezinka, Galanty, Topoľčian a mnohých ďalších miest na západe Slovenska.

 

Neučí sa ani na konzervatóriu v Banskej Bystrici,učitelia idú na námestie

Jednou zo stredných škôl, ktorá sa zapojila do učiteľského štrajku, je aj banskobystrické Konzervatórium Jána Levoslava Bellu. Štrajkuje tu vyše 80 percent zamestnancov, teda 75 z celkového počtu 92 zamestnancov.

„Konzervatórium sa do štrajku zapája preto, lebo situácia v odmeňovaní, a vôbec vo finančnej oblasti v školstve, je taká, aká je, a štrajkujúci učitelia chcú dať najavo, že majú problém vyžiť z týchto peňazí,“ uviedol dnes pre TASR Martin Vaculčiak, predseda odborov na konzervatóriu, ktorý učí v škole hru na akordeóne. „Pedagogickí zamestnanci sú skoro všetci,“ dodal.

Umeleckú prípravu študentov, napríklad na vianočné koncerty, štrajk podľa neho neohrozí, nakoľko sa tu má konať zatiaľ dva dni. „Takže príprava bude potom pokračovať. Chystajú sa vianočné koncerty, ktoré budú v Badíne a v Banskej Bystrici v katedrále.“ Študenti dostali riaditeľské voľno. Nástroje si však zobrali domov, takže budú trénovať individuálne.

Učitelia požadujú desaťpercentné zvýšenie tarifných platov v budúcom roku, a to pre všetkých zamestnancov regionálneho aj vysokého školstva. Na otázku TASR, či si myslí, že to dosiahnu, Vaculčiak uviedol, že v to veria. Učitelia podľa jeho ďalších slov štrajkujú preto, aby si vybojovali to, čo im patrí. „Aby mali normálny život za normálnu prácu, ktorú vykonávajú v školách,“ konštatoval. Ako dodal, štrajkujúci zamestnanci konzervatória sa chystajú na zhromaždenie na Námestí SNP v Banskej Bystrici, kde podporia ostatných štrajkujúcich učiteľov. Vaculčiak na záver odkázal, aby sa učitelia zjednotili, vydržali a vydobyli si svoje požiadavky.

Konzervatórium sa do štrajku učiteľov 13. septembra nezapojilo, podporovalo ho však. „Konzervatórium Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici plne podporuje výstražný štrajk vyhlásený Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku,“ zdôraznil vtedy pre TASR zástupca riaditeľa školy Radoslav Solárik. Podľa jeho ďalších slov, žiaľ, nemohli zatvoriť brány školy pre naplánovanú sériu orchestrálnych koncertov so svetoznámym umelcom Daliborom Karvayom.

 

Politológovia neveria, že by vláda učiteľom ustúpila

Vládny kabinet zrejme neustúpi požiadavke učiteľov zvýšiť platy o desať percent. Ak by to urobil, musel by čeliť nátlaku ďalších skupín, ktoré by si rovnako nárokovali na ústupky. Zhodli sa na tom politológovia Michal Horský, Miroslav Kusý a Rastislav Tóth, ktorých oslovila TASR.

„Iba ťažko môže vláda jednej strany ustúpiť nátlaku učiteľov. Odborárski predáci učiteľov si neuvedomujú, že v ťažkej hospodárskej situácii ústupky by jednoznačne mohli viesť k otvoreniu nekontrolovanej brány požiadaviek celého radu sociálnych skupín,“ povedal Horský. Podotkol pritom, že pre štrajk ostáva otvorenou otázkou aj to, či učitelia nakoniec dostanú aspoň doteraz ponúkaných päť percent.

Politológ Kusý poukazuje na to, že premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súčasnosti dostal do rozporuplnej situácie. Na jednej strane, ústupok učiteľom by mohol viesť k ďalším požiadavkám, napríklad zo strany zdravotných sestier či železničiarov. Na strane druhej, zotrvaním na súčasnej pozícii pri vyjednávaní o platoch učiteľov, „môže stratiť svoj imidž“ sociálneho demokrata. „Možno im ešte niečo pridá k tým piatim percentám, bude hľadať ďalší kompromis a urobí ešte nejaké gesto. Ale otázka je, či to bude pre učiteľov prijateľné,“ načrtol možné východisko zo štrajku Kusý.

Rastislav Tóth si myslí, že vláda už nebude chcieť ustupovať, pretože tak už urobila, keď učiteľom ponúkla päťpercentné zvýšenie platov. Nepredpokladá ani to, že by dnešný masový štrajk učiteľov mohol vyvolať vlnu ďalších protestov. „Na Slovensku nie je duch odporu, sociálnej solidarity. Je tu skôr ovčí princíp – nechať sa aj ostrihať aj podojiť,“ vysvetlil. Napriek tomu by sa však štrajk učiteľov podľa neho mohol odraziť na volebných preferenciách vládnej strany.

Celoslovenský, časovo neobmedzený štrajk učiteľov sa začal dnes o 6.00 h. Hlavnou požiadavkou pracovníkov škôl je zvýšenie platov o desať percent.

 

V Trebišove štrajkuje 63 percent  zamestnancov

V okrese Trebišov potvrdilo účasť na celoslovenskom štrajku 63 percent školských zamestnancov. Pre TASR to uviedla šéfka rady odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy v Trebišove Eva Kmecová. „Štrajk je na to, aby sme upozornili na zlú situáciu v školstve,“ uviedla.

Z Trebišova prídu podľa nej niektorí štrajkujúci pedagógovia tromi autobusmi na protestné zhromaždenie do Košíc. Dĺžka štrajku podľa nej bude závisieť od ochoty navýšiť finančné prostriedky do rozpočtu školstva, ktoré budú znamenať zlepšenie podmienok zamestnancov. „Zatiaľ je to hlásené odhadom, prieskum sme robili na dva tri dni,“ povedala.

Rozpočet školstva je podľa nej dlhodobo poddimenzovaný a prevádzky škôl čelia problémom. „Nám nejde len o platy zamestnancov, nám ide o programové vyhlásenie vlády, aby sa naplnilo konkrétnymi krokmi, ktoré zabezpečia, že sa do školstva dostanú finančné prostriedky v plnej výške tak, aby chod škôl bol zabezpečený,“ konštatovala.

V meste Trebišov môžu rodičia počas štrajku umiestniť deti do centier voľného času CVČ Príroda alebo CVČ na ulici T. G. Masaryka.

 

Ako dlho bude štrajk trvať zatiaľ nikto nevie

Boj za lepšie podmienky v školstve zatvára slovenské školy už druhýkrát v tomto školskom roku. Kým v septembri išlo o jednodňový štrajk, koniec aktuálneho štrajku, ktorý odštartoval dnes o 6.00 h, odborári nevedia odhadnúť. Zatvoreniu škôl nezabránila ani séria rokovaní s najvyššími predstaviteľmi štátu.

 

Veľká časť škôl dnes zostala zavretá. Koľko presne, zatiaľ nie je známe

Učitelia trvajú na zvýšení platov o 10 %

V piatok (23. 11.) minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) vyhlásil, že odborárom nevie vyjsť v ústrety s lepšou ponukou ako zvýšiť platy v budúcom roku o päť percent. Učitelia však naďalej požadujú desaťpercentné zvýšenie tarifných platov v budúcom roku, a to pre všetkých zamestnancov regionálneho aj vysoké školstva. Septembrový štrajk sa obišiel bez protestov, naopak, dnes zamestnanci škôl vyjdú do ulíc v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Nové školské odbory chystajú protest v Leviciach.

 

Čo teda dnes s deťmi?

Program pre deti počas štrajku pripravili niektoré športoviská, centrá voľného času, knižnice či zoologické záhrady. Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) vyzval starostov a primátorov, aby v obciach a mestách vytvorili tzv. kontaktné body, kde by rodičia mohli nechať svoje menšie deti. Podľa Ľubomíra Parízeka zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) by na týchto kontaktných miestach mohli deti strážiť napríklad učitelia na dôchodku. Ministerstvo zriadilo krízovú radu, ktorú môže verejnosť kontaktovať na telefónnych číslach 02/59 374 888, 02/59 374 889 alebo na emailovej adrese strajk@minedu.sk. Účasť na štrajku hlási vo väčšine regiónov 70 až 80 percent základných škôl. Najviac stredných škôl, 88 percent, nebude učiť podľa odborárov v Banskobystrickom kraji, najmenej, pod 50 percent sa zúčastní v Trenčianskom kraji.

Do štrajku sa nezapojí väčšina cirkevných a súkromných škôl. Namiesto toho spustili petíciu, ktorou žiadajú, aby sa poslanci znova zaoberali nedávno novelizovanými zákonmi o odbornom vzdelávaní a financovaní škôl. Tie sú totiž podľa nich likvidačné a odborárom vyčítajú, že nevyužili všetky možnosti na to, aby zabránili ich prijatiu. Okrem toho sa v petícii obracajú na zákonodarcov s prosbou, aby prijali také zákony, ktoré zabezpečia adekvátne navýšenie miezd pre všetkých zamestnancov v školstve. Niektoré súkromné a cirkevné školy však od štrajku neodradilo ani odmietavé stanovisko združení, ktoré ich zastupujú, a od dnes nevyučujú. Účasť na štrajku nahlásilo deväť súkromných a desať cirkevných stredných škôl, presné údaje o základných školách odborári nemali.

 

Napätie trvá už dlhšie. Požiadavky učiteľov nie sú nové

Odborový zväz rozhodol o neobmedzenom štrajku 15. októbra. Rada zväzu vtedy oficiálne vyhlásila, že neprijíma ponuku vlády na päťpercentné zvýšenie platov školských zamestnancov. To by učiteľom prinieslo k výplate 36 eur mesačne, nepedagogickí by si prilepšili o 18 eur. Začiatok štrajku na 26. novembra si vybrali preto, že práve v týchto dňoch majú poslanci v parlamente rozhodovať o budúcoročnom rozpočte.

Napätie medzi učiteľmi pretrváva už dlhšie. V septembri minulého roka protestovalo pred Úradom vlády SR podľa údajov odborárov asi 10.000 učiteľov. Do roka a do dňa sa na jeden deň zatvorili školy. Do výstražného štrajku 13. septembra 2012 sa zapojilo asi 100.000 zamestnancov škôl, čo bolo najviac v histórii Slovenska. Učitelia vyšli do ulíc aj v roku 2004, 12-hodinový výstražný štrajk na školách prebiehal aj v roku 2003. V tom istom roku svoju nevôľu s podmienkami v školstve učitelia vyjadrili aj v uliciach okresných a krajských miest.

 

Vysokoškoláci stoja za učiteľmi

Vysokoškoláci stoja za pracovníkmi školstva a podporujú ich v rozhodnutí vyjsť do ulíc. Štrajk školských zamestnancov sa začal dnes o 6.00 h, učitelia sa chystajú protestovať v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici aj v Leviciach.

„Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) opätovne podporuje iniciatívu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy vstúpiť do štrajku v boji za zlepšenie súčasného stavu v školstve,“ napísala v stanovisku rady tajomníčka pre vzťahy s verejnosťou Barbora Dupáková. Skvalitnenie podmienok práce, hospodárskej a sociálnej pozície pracovníkov školstva, ich odmeňovanie či navýšenie investícii pre školstvo z rozpočtu je podľa ŠRVŠ dôležitým krokom k zvyšovaniu kvality poskytovaného vzdelania na všetkých typoch škôl.

Učiteľov chcú dnes pochodom podporiť aj niektorí bratislavskí stredoškoláci. Od 10.00 h budú pochodovať smerom z Námestia SNP na Trnavské mýto, kde budú protestovať zamestnanci škôl zo západného Slovenska.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ruské MZV: Ak Česko bude ďalej ničiť vzťahy, odpovieme

0 icon

Moskva 20. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Foreign Ministry of the Russian Federation, SITA-Marko Erd)   Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že Rusko nenechá ďalšie rokovania Českej republiky bez odozvy. Zacharovová v rozhovore pre ruskú televíziu RBK uviedla, že Česká republika si musí uvedomovať, že Rusko bude aj naďalej reagovať na ďalšie…

Biden o procese so Chauvinom: Modlím sa, aby bol vynesený ten správny verdikt

0 icon

Washington 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden v utorok vyjadril nádej, že v súdnom procese s bývalým policajtom obvineným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda bude vynesený "ten správny verdikt". Celý prípad je podľa Bidenovho názoru úplne jasný, informovali agentúry AP a AFP "Dôkazy sú podľa mňa…

Fico obvinil Kolíkovú z kšeftovania. Jej firemná spoločníčka bola vlani odsúdená za spreneveru. Okamžitá reakcia ministerky: „Toto nie je náhoda!“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 TASR AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, TASR - Martin Baumann)   Konateľka firmy, ktorej spoločníčkou je údajne aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), bola v januári 2020 odsúdená za spreneveru. Na tlačovej besede o tom informoval predseda strany Smer-SD Robert Fico Kolíková reagovala, že podiel…

Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho vyčerpali v štandardnom čase iba tretinu eurofondov, tvrdí Heger

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, TASR – Jakub Kotian)   Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho z balíka eurofondov v hodnote 15 miliárd eur stihli za roky 2014 až 2020 v štandardnom čase vyčerpať iba 4,8 mld. eur. Upozornil na to v utorok na tlačovej konferencii premiér Eduard Heger.…

Česko žiada partnerov v EÚ a NATO, aby tiež vyhostili ruských diplomatov

0 icon

Praha 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Česko žiada členské štáty Európskej únie a partnerské krajiny NATO, aby prejavili solidaritu s Prahou a takisto vyhostili ruských diplomatov. Povedal to na utorňajšej tlačovej konferencii český vicepremiér Jan Hamáček, informovala agentúra AFP i české médiá "Budeme vyzývať na kolektívnu akciu…

Kotleba mal vycestovať do Egypta po svojho syna. Matka plánuje podať trestné oznámenie

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Médiá začiatkom týždňa priniesli informáciu, že poslanec NR SR a líder opozičnej strany ĽSNS Marian Kotleba vycestoval do Egypta údajne za účelom priniesť na Slovensko svojho 5-ročného syna, s ktorým jeho matka žije v tejto severoafrickej krajine. Kotleba sa podľa médií nachádza v…

Blaha sa pýta, či ho budú špehovať, alebo ho rovno zatvoria, keďže podľa ministra Naďa predstavuje „bezpečnostné riziko“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru-SD zverejnil na sociálnej sieti reakciu na vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naď z OĽaNO o tom, že Blaha má predstavovať "bezpečnostné riziko" Minister Naď v rozhovore pre Denník N označil politického oponenta Ľuboša Blahu ako "bezpečnostné riziko". Blaha to v…

Klus: „Zavedenie Covid-19 certifikátov neznamená obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ. Očkovanie nebude podmienkou vycestovania.“ V čom teda bude rozdiel?

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa (SaS) platí, že digitálne zelené covid pasy by sa mali používať "len dovtedy, kým sa nákaza nevytratí z našich každodenných životov". Klus v pondelok v blogu, pre portál hnonline.sk skonštatoval, že príchod jari a…

Sociálnymi sieťami sa šíri video, ako policajt tvrdo zakročil voči bezdomovcovi. Ľudia sú pobúrení. Policajný prezident reaguje

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot)   Prezident Policajného zboru Peter Kovařík sa na sociálnej sieti vyjadril k incidentu zo Starej Turej, ktorý obletel sociálne siete. Podľa záberov, ktoré medzičasom zdieľali stovky ľudí, policajt zakročil tvrdo voči mužovi ležiacemu na parkovisku. Kovařík vysvetľuje Zábery, ktoré sa objavili na sociálnej sieti,…

Pri zrážke vlakov s traktorom zomrel v Maďarsku jeden človek, sú aj zranení

0 icon

Budapešť 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Jeden človek zomrel a viaceré osoby utrpeli ťažké zranenia v utorok popoludní pri maďarskej obci Újfehértó v Sabolčsko-satmársko-berežskej župe, kde na železničnom priecestí narazili do traktora dva osobné vlaky. Jeden z nich sa po náraze vykoľajil a viaceré jeho vozne sa prevrátili, informovali na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (1/4)

0icon

Prinášam vám otitulkovanú prvú zo štyroch diskusií medzi dvoma významnými intelektuálmi, v ktorej sa konečne začalo rozprávať o otázke, ktorá je kľúčová pre prežitie západnej civilizácie: Má náboženstvo nejaký význam? Diskusia číslo 1 sa uskutočnila 23. júna 2018 v kanadskom Vancouveri v Orpheum Theatre a naživo ju sledovalo 3 000…

Matej Kečkéš

Klamstvá mainstreamu

0icon

Existuje veľa lží a poloprávd, ktoré šíri mainstream. Veľa z nich má za účel zničiť ľudského ducha a spiritualitu v ľuďoch. Napr. mainstream dokáže propagovať laserové operácie zraku, ktoré sú pomerne drahé, oproti takej očnej joge, ktorá je úplne zadarmo, akurát treba mať pri nej viac trpezlivosti. Totižto laserová operácia…

Gabriel Dragon

Rusi len chcú mať zdravé bandurky...

0icon

Ako si Rusi mohli dovoliť tak drzo zhromažďovať vojská na svojom vlastnom území, zatiaľ čo na opačnej strane hranice zoskupuje ťažkú techniku Ukrajinská armáda a NATO pod záštitou vojenských cvičení? Čoho sa Rusi tak nepochopiteľne boja? Veď po poslednom veľkom „brúsení šablí“ na západe od Ruska ich padlo len 26 miliónov.…

Marián Tkáč

Slováci proti Rusom?

0icon

Jednou z najväčších chýb Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 bol vstup do vojny proti Sovietskemu zväzu. Kto pozná dejiny vie, že vojnu ZSSR vyhlásil predseda vlády Tuka sám, „lebo vedel, že vyhlásenie vojny by snem nebol schválil.“ Tragika veci bola v tom, že túto protiústavne a protiprávne, a proti vôli národa vyhlásenú vojnu…

Radovan Hrádek

Martin Koller a jeho pohľad na Vrbětice

0icon

Stojí za prečítanie. Objektívne a pravdivé. ______________________________________________________________ NOVAREP 19 4 21 Vrbětice 2021 Jako Goebels před Mnichovem K tragické explozi, či explozím ve Vrběticích jsem psal článek krátce, po tragickém výbuchu. Vyšel tehdy ještě na Parlamentních listech, což v současnosti určitě nehrozí. Při pohledu na komedii, kterou prezentují česká média,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

Tehotný muž ako absolútne nereálna vec? Odpoveďou môže byť pivo :)

0 icon

Keď párik očakáva dieťa, ide pravdepodobne o jedno z najkrajších období života. Je to obdobie vzrušenia, očakávania a určite aj nervozity. Ale čo ak by namiesto ženy bol tehotný muž? Prirodzene, všetka pozornosť sa v tomto období sústredí na budúcu mamičku. Ona je predsa tá, ktorá pod srdcom nosí drahocenný poklad. Je preto prirodzené a pochopiteľné, že…

Záhadná vražda ryšavky 1. časť

0 icon

Počas druhej svetovej vojny Nemci okupovali väčšinu Európy. Neutrálne krajiny - Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko a Švédsko - slúžili ako liahne intríg a špionáže. Obzvlášť významné bolo Švédsko, pretože vďaka jeho strategickej polohe tam mali nemeckí, sovietski a britskí agenti de facto voľné ruky. V rámci trojdielneho článku sa spoločne pozrieme na vraždu záhadnej ryšavky.…

TOP10+: Fakty o vesmíre, ktoré znejú ako falošné, ale sú pravdivé

0 icon

Dokonca aj tí, ktorých vesmír nijako nezaujíma, sú veľakrát prekvapení správami o vesmíre, galaxiách a našej planéte. Moderní vedci sa pritom vôbec nebránia generovať stále nové a nové fakty a dávať ich na svoje informačné kanály. Ich objavy stále dokazujú všetkým na našej planéte, ako málo toho vieme o tejto…

Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

0 icon

Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

Vo svete IT

Sonda americkej NASA, New Horizons nedávno prekročila dôležitý míľnik. Kde sa práve nachádza?

0 icon

Sonda americkej vesmírnej agentúry NASA, New Horizons, práve prekročila vzácny vesmírny míľnik, píše portál IFLScience. 17. apríla prekročila hranicu 50 astronomických jednotiek. Znamená to, že je sonda od nás 50-krát ďalej, než sme my od Slnka. Sonda odštartovala v roku 2006 a ak s ňou chceli vedci komunikovať, trvalo to…

Android 12 automaticky uspí nepoužívané aplikácie, aby uvoľnil miesto

0 icon

Uvedenie Androidu 12, hoci v BETA verzii, sa pomaly, ale isto blíži. Spolu so skracujúcim sa termínom, postupne sa dostávajú na povrch nové a nové informácie okolo pripravovaných funkcií. Je to možné hlavne vďaka dostupnosti skorého náhľadu Androidu. Najnovšie na jednu z funkcií upozorňujú vývojári známeho xda-developers.com fóra, ktorí objavili…

Od smartfónov k elektromobilom: Huawei predstavuje Alpha S a Alpha S HI

0 icon

O automobile Huawei sme mohli počuť prvýkrát už vo februári tohto roka a neskôr približne týždeň dozadu. To, čo sa dlhšiu dobu špekulovalo, sa stalo realitou. Spoločnosť v spolupráci s partnermi, predstavila svoj prvý elektromobil. Na tému upozorňuje portál autoevolution. Prvý elektromobil z kuchyne Huawei je na svete: Alpha S…

Pozor na tento nenápadný odkaz, ktorý sa šíri službou WhatsApp. Neklikajte na neho, ide o malware!

0 icon

Platforma WhatsApp v posledných týždňoch dostáva skutočne zobrať. Len niekoľko dní dozadu obehla technologickú komunitu správa okolo možnosti sledovania aktivity používateľov tretími stranami, či o bezpečnostnej medzere, ktorá umožňuje viac menej hocikomu zablokovať účet obete. Všetko, čo k tomu je potrebné, je poznať mobilné číslo používateľa. Pozor na malware šíriaci sa WhatsAppom…

Redmi K40 Game Enhanced Edition: poznáme dizajn i dátum predstavenia hernej novinky!

0 icon

Redmi K40 Game Enhanced Edition je úplný názov smartfónu, ktorý si doteraz držal väčšinu informácií v tajnosti. V posledných dňoch však začali na povrch pomaly vyplávať informácie o pripravovanom smartfóne a dozvedeli sme sa napríklad o použitom displeji, či dokonca čipsete. Teraz však už vieme naisto, kedy bude smartfón predstavený.…

Armádny Magazín

Ukrajina s tým nesúvisí: USA vysvetlili presun desiatok vojakov do Poľska

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vysvetlilo, prečo presunuli niekoľko desiatok bojovníkov do Poľska. Pentagón rýchlo ubezpečil, že Ukrajina s tým nemá nič spoločné. Vyhlásil to hovorca vojenského oddelenia John Kirby na brífingu. Poznamenal, že hovoríme o bežných cvičeniach, ktoré nemajú nič spoločné so zhor

Asymetrická odpoveď: Veľvyslanectvá Českej republiky a USA dostali zákaz najímania ruských občanov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že veľvyslanectvá Českej republiky a Spojených štátov amerických v Rusku už nebudú môcť najímať ruských občanov. Predtým sa im podarilo získať „veľmi veľké množstvo ľudí“ z radov Rusov. V éteri programu „60 minút“ na televíznom kanáli „Rusko-1“ Zacharovová

Ruské letectvo zasiahlo teroristickú základňu pri Palmyre. Zabili až 200 militantov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Rusko pred prezidentskými voľbami zasiahlo teroristov, ktorí plánovali teroristické útoky a útoky na štátne inštitúcie vo veľkých mestách v Sýrii.   https://twitter.com/ferozwala/status/1384230763839643650   Ruské vzdušné sily zaútočili na teroristov v Sýrii. Je zr

USA stupňujú napätie. Torpédoborce smerujú do Čierneho mora

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Dva americké torpédoborce Donald Cook a Roosevelt opäť opustili základňu na gréckom ostrove Kréta a smerujú do Čierneho mora. Oznámil to šéfredaktor portálu BlackSeaNews“ Andrey Klimenko.   Americké ministerstvo obrany sa pred týždňom rozhodlo nevyslať raketové torpédoborce do Čierneho mora, aby zabránili „ďa

Analytik Štefec: Základný problém je načasovanie kauzy Vrbětice a jej otvorenie práve teraz

0 icon

Česko, 20. apríl 2021 (AM, Sputnik) – S vojenským analytikom a bývalým riaditeľom výzbrojnej služby ministerstva obrany Jaroslavom Štefcom sa vraciame k výbuchu muničného skladu vo Vrběticích. Expert považuje kauzu za spravodajskú hru a tiež upozorňuje na z jeho hľadiska problematické načasovanie. Ako uvádza

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali