Situácia na Ukrajine: Ako zdegenerovaný hazardný hráč, alebo panický krok Bidenovho tímu

Situácia na Ukrajine: Ako zdegenerovaný hazardný hráč, alebo panický krok Bidenovho tímu

Washington 21. mája 2023 (HSP/sonar21/Foto:Twitter)

 

Ako zdegenerovaný hazardný hráč, ktorý vyprázdnil svoj bankový účet a teraz si požičiava v kasíne, aby mohol pokračovať v prehre, Bidenova administratíva údajne mení kurz a smeruje k dodávkam lietadiel F-16 Ukrajine, píše Larry Johnson.

Joe Biden Vladimir Putin
Na snímke zľava americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin

Prezident Joe Biden v piatok informoval lídrov skupiny G7, že USA budú podporovať spoločné úsilie so spojencami a partnermi o výcvik ukrajinských pilotov na lietadlá štvrtej generácie vrátane stíhačiek F-16, uviedol pre CNN vysoký predstaviteľ administratívy.

Reklama

Tento výcvik by sa nemal uskutočniť v USA, dodal úradník, a pravdepodobne sa uskutoční výlučne v Európe. Americký personál sa však bude zúčastňovať na výcviku spolu so spojencami a partnermi v Európe, uviedol. Očakáva sa, že výcvik potrvá niekoľko mesiacov a zdroj vyjadril nádej, že sa začne “v najbližších týždňoch”.

Toto rozhodnutie znamená výrazný obrat pre Bidena, ktorý začiatkom tohto roka povedal, že neverí, že Ukrajina potrebuje stíhačky F-16. Rozhodnutie podporiť iniciatívu výcviku prišlo veľmi rýchlo, uviedli úradníci, a Biden ho urobil po stretnutiach s lídrami G7 v japonskej Hirošime, kde bola téma F-16 pre Ukrajinu kľúčovým bodom diskusie.

Reklama

Britský premiér Sunak v posledných dňoch mimoriadne intenzívne presadzoval, aby krajiny, ktoré majú tieto stíhačky vo svojich zásobách, ich poslali na Ukrajinu, aby sa krajina mohla lepšie brániť proti každodenným leteckým útokom Ruska.

Je to panický krok Bidenovho tímu. Stroje F-16 neprinesú žiadnu taktickú ani strategickú zmenu v trajektórii tejto vojny. Vyhliadky Ukrajiny na zvrátenie ruského úspechu v “špeciálnej vojenskej operácii” sú každým dňom pochmúrnejšie, pretože ruské letectvo a armáda neúnavne napádajú obkľúčené ukrajinské jednotky hypersonickými raketami, 500-kilogramovými bombami, bezpilotnými lietadlami, delostrelectvom a vojenskými útokmi.

Tempo vojny prebiehajúcej na Ukrajine sa dramaticky zmenilo v prospech Ruska a Ukrajina nemá odpoveď. Dochádzajú jej delostrelecké granáty, tanky, lietadlá a hlavne vycvičení bojovníci, ktorí dokážu vykonávať manévre veľkých jednotiek. Medzi väčšinou spojencov NATO, ktorí trvajú na tom, že táto vojna sa pretiahne a že Ukrajina bude naďalej tvrdohlavo vzdorovať a vyčerpávať Rusov, vládne ilúzia.

Západní lídri by si mali pripomenúť varovanie Vladimira Putina, ktoré vydal počas prejavu v ruskej dume v júli 2022:

“Dnes počúvame, že nás chcú poraziť na bojisku. No, čo na to môžem povedať? Nech to skúsia.”

Reklama

“Už sme veľa počuli o tom, že Západ s nami chce bojovať “do posledného Ukrajinca”. Je to tragédia pre ukrajinský ľud, ale zdá sa, že to k tomu smeruje. Ale každý by mal vedieť, že v podstate sme ešte nič vážne nezačali.”

Putin dodal, že Západné režimy podporujúce USA, ktoré sú proti rozhovorom o riešení konfliktu, “by mali vedieť, že čím dlhšie bude (ruská SMO) pokračovať, tým ťažšie sa im bude s nami rokovať. “Opakovane som zdôrazňoval márnosť diplomatických kontaktov Ruska a iných krajín vymanených spod kontroly USA/Západu. Jediný jazyk, ktorému ich vládnuce režimy rozumejú, je tvrdosť. Žiadny iný postup pri rokovaniach s nimi nie je účinný.”

 

 

Otvorený list Washingtonu

Organizácia Eisenhower Media Network zverejnila dôležitý list, v ktorom žiada, aby sa Washington vo vzťahu k Ukrajine a Rusku zachoval zdravý rozum. List podpísali:

Reklama

– Dennis Fritz, riaditeľ Eisenhower Media Network; veliaci rotmajster, vzdušné sily USA (vo výslužbe)

– Matthew Hoh, zástupca riaditeľa, Eisenhower Media Network; bývalý dôstojník námornej pechoty a štátny a obranný úradník.

– William J. Astore, podplukovník, vzdušné sily USA (vo výslužbe)

– Karen Kwiatkowski, podplukovníčka, vzdušné sily USA (vo výslužbe)

– Dennis Laich, generálmajor, armáda USA (vo výslužbe)

– Jack Matlock, veľvyslanec USA v ZSSR v rokoch 1987 – 1991; autor knihy Reagan a Gorbačov: Ako sa skončila studená vojna

– Todd E. Pierce, major, sudca advokát, armáda USA (vo výslužbe)

– Coleen Rowleyová, špeciálna agentka, FBI (vo výslužbe)

– Jeffrey Sachs, univerzitný profesor na Kolumbijskej univerzite

– Christian Sorensen, bývalý arabský lingvista, letectvo USA

Reklama

– Chuck Spinney, inžinier/analytik vo výslužbe, Úrad ministra obrany

– Winslow Wheeler, poradca pre národnú bezpečnosť štyroch republikánov a demokratov v USA

– Lawrence B. Wilkerson, plukovník americkej armády (vo výslužbe)

– Ann Wrightová, plukovníčka americkej armády (vo výslužbe) a bývalá diplomatka USA

Varovanie však bude pravdepodobne ignorované. Zaplatili za to, aby sa objavilo v New York Times, ale zvyšok médií sa ho rozhodol ignorovať.  Tu sú niektoré kľúčové časti listu (celý si ho môžete prečítať tu):

Reklama

Rusko-ukrajinská vojna bola úplnou katastrofou. Státisíce ľudí boli zabité alebo zranené. Milióny ľudí boli vysídlené. Environmentálne a hospodárske škody sú nevyčísliteľné. Budúca devastácia by mohla byť exponenciálne väčšia, keďže jadrové mocnosti sa stále viac približujú k otvorenej vojne.

Odsudzujeme násilie, vojnové zločiny, nerozlišujúce raketové útoky, terorizmus a iné zverstvá, ktoré sú súčasťou tejto vojny. Riešením tohto šokujúceho násilia nie je viac zbraní alebo viac vojny, ktoré zaručujú ďalšiu smrť a ničenie.

Ako Američania a odborníci na národnú bezpečnosť naliehavo žiadame prezidenta Bidena a Kongres, aby využili všetky svoje právomoci na urýchlené ukončenie rusko-ukrajinskej vojny prostredníctvom diplomacie, najmä vzhľadom na vážne nebezpečenstvo vojenskej eskalácie, ktorá by sa mohla vymknúť spod kontroly.

Pred šesťdesiatimi rokmi prezident John F. Kennedy vyslovil poznámku, ktorá je dnes pre naše prežitie kľúčová. “Jadrové mocnosti musia predovšetkým pri obrane vlastných životných záujmov zabrániť takým konfrontáciám, ktoré protivníka privedú k voľbe buď ponižujúceho ústupu, alebo jadrovej vojny. Prijatie takéhoto postupu v jadrovom veku by bolo len dôkazom bankrotu našej politiky – alebo kolektívneho želania smrti pre svet.”

Bezprostrednou príčinou tejto katastrofálnej vojny na Ukrajine je ruská invázia. Plány a kroky na rozšírenie NATO k hraniciam Ruska však slúžili na vyvolanie ruských obáv. A ruskí lídri na to upozorňovali 30 rokov. Zlyhanie diplomacie viedlo k vojne. Teraz je naliehavo potrebná diplomacia na ukončenie rusko-ukrajinskej vojny skôr, ako zničí Ukrajinu a ohrozí ľudstvo. . . .

Reklama

 

Akcia USA a invázia Ruska

Keď sa Sovietsky zväz rozpadol a studená vojna sa skončila, lídri USA a západnej Európy ubezpečili sovietskych a neskôr ruských lídrov, že NATO sa nebude rozširovať smerom k ruským hraniciam. “NATO sa nerozšíri… ani o centimeter na východ,” povedal 9. februára 1990 americký minister zahraničných vecí James Baker sovietskemu vodcovi Michailovi Gorbačovovi. Podobné ubezpečenia ďalších amerických predstaviteľov, ako aj britských, nemeckých a francúzskych lídrov v priebehu 90. rokov to potvrdzujú.

Od roku 2007 Rusko opakovane varovalo, že ozbrojené sily NATO na ruských hraniciach sú neúnosné – rovnako ako by boli pre USA v súčasnosti neúnosné ruské sily v Mexiku alebo Kanade, alebo ako boli v roku 1962 sovietske rakety na Kube. Rusko ďalej vyzdvihlo expanziu NATO na Ukrajinu ako obzvlášť provokatívnu.

 

Pohľad na vojnu očami Ruska

Náš pokus o pochopenie ruského pohľadu na ich vojnu neschvaľuje inváziu a okupáciu, ani nenaznačuje, že Rusi nemali inú možnosť ako túto vojnu.

Avšak tak, ako malo Rusko iné možnosti, mali ich aj USA a NATO, ktoré viedli k tomuto momentu.

Rusi jasne stanovili svoje červené línie. V Gruzínsku a Sýrii dokázali, že na ich obranu použijú silu. V roku 2014 okamžitým obsadením Krymu a podporou donbaských separatistov ukázali, že to s obranou svojich záujmov myslia vážne. Prečo to vedenie USA a NATO nepochopilo, nie je jasné; pravdepodobne k tomu prispela nekompetentnosť, arogancia, cynizmus alebo zradná zmes všetkých troch faktorov.

Reklama

Aj po skončení studenej vojny americkí diplomati, generáli a politici varovali pred nebezpečenstvom rozšírenia NATO k ruským hraniciam a pred zlomyseľným zasahovaním do ruskej sféry vplyvu. Tieto varovania vydali bývalí vládni úradníci Robert Gates a William Perry, ako aj ctení diplomati George Kennan, Jack Matlock a Henry Kissinger. V roku 1997 napísalo päťdesiat vysokopostavených amerických zahraničnopolitických expertov otvorený list prezidentovi Billovi Clintonovi, v ktorom mu odporučili nerozširovať NATO a označili to za “politickú chybu historických rozmerov”. Prezident Clinton sa rozhodol tieto varovania ignorovať.

Najdôležitejšie pre naše pochopenie pýchy a machiavelistickej vypočítavosti v rozhodovaní USA v súvislosti s rusko-ukrajinskou vojnou je odmietnutie varovaní, ktoré vydal Williams Burns, súčasný riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby. V telegrame ministerke zahraničných vecí Condoleezze Riceovej v roku 2008, keď pôsobil ako veľvyslanec v Rusku, Burns napísal o rozširovaní NATO a členstve Ukrajiny:

“Ašpirácie Ukrajiny a Gruzínska na členstvo v NATO sa nielenže dotýkajú citlivého miesta v Rusku, ale vyvolávajú aj vážne obavy z dôsledkov pre stabilitu v regióne. Rusko nielenže vníma obkľúčenie a snahy o oslabenie ruského vplyvu v regióne, ale obáva sa aj nepredvídateľných a nekontrolovateľných dôsledkov, ktoré by vážne ovplyvnili ruské bezpečnostné záujmy. Podľa expertov sa Rusko obáva najmä toho, že silné rozpory na Ukrajine v otázke členstva v NATO, kde je veľká časť etnicky ruskej komunity proti členstvu, by mohli viesť k veľkému rozkolu, ktorý by zahŕňal násilie alebo v najhoršom prípade občiansku vojnu. V takom prípade by sa Rusko muselo rozhodnúť, či zasiahne, čo je rozhodnutie, ktorému nechce čeliť.”

Prečo USA napriek týmto varovaniam pokračovali v rozširovaní NATO? Hlavným faktorom bol zisk z predaja zbraní. Tvárou v tvár odporu voči rozširovaniu NATO vytvorila skupina neokonzervatívcov a vrcholových manažérov amerických výrobcov zbraní Americký výbor pre rozširovanie NATO. V rokoch 1996 až 1998 vynaložili najväčší výrobcovia zbraní 51 miliónov dolárov (dnes 94 miliónov dolárov) na lobovanie a ďalšie milióny na príspevky na volebnú kampaň. Vďaka tejto štedrosti sa rozšírenie NATO rýchlo stalo hotovou vecou, po ktorej americkí výrobcovia zbraní predali novým členom NATO zbrane za miliardy dolárov.

USA doteraz poslali Ukrajine vojenský výstroj a zbrane v hodnote 30 miliárd dolárov, pričom celková pomoc Ukrajine presiahla 100 miliárd dolárov. Hovorí sa, že vojna je reket, ktorý je vysoko ziskový pre pár vyvolených.

Rozširovanie NATO je v súhrne kľúčovým prvkom militarizovanej zahraničnej politiky USA, ktorá sa vyznačuje unilateralizmom, ktorého súčasťou je zmena režimu a preventívne vojny. Neúspešné vojny, naposledy v Iraku a Afganistane, priniesli masakre a ďalšiu konfrontáciu, čo je krutá realita, ktorú si Amerika sama vytvorila. Rusko-ukrajinská vojna otvorila novú arénu konfrontácie a zabíjania. Túto realitu sme si nezavinili úplne sami, ale môže sa stať našou záhubou, ak sa nebudeme venovať diplomatickému urovnaniu, ktoré zastaví zabíjanie a zmierni napätie.

Urobme z Ameriky silu mieru vo svete.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

21:05

Ceny ropy klesli takmer o dolár, keďže trhy dúfajú, že nové kolo rokovaní o prímerí v Pásme Gazy zabráni rozšíreniu konfliktu do ďalších oblastí regiónu. Okrem toho najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA utlmili očakávania skorého zníženia úrokových sadzieb, čo signalizuje, že dopyt po rope sa v najbližšom období výraznejšie nezvýši.

19:40

Španielsky tenista Rafael Nadal postúpil do osemfinále na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Madride. Rekordný päťnásobný víťaz podujatia zdolal v 3. kole Pedra Cachina z Argentíny v troch setoch 6:1, 6:7 (5) a 6:3. Jeho ďalší súper bude Čech Jiří Lehečka.

19:00

Na jednom z nórskych ostrovov zistili prvý prípad uhynutia mroža na vtáčiu chrípku. Uhynutého mroža objavili už vlani na ostrove Hopen v súostroví Svalbard (Špicbergy). Testy, ktoré vykonalo nemecké laboratórium, teraz odhalili prítomnosť vtáčej chrípky.

Nedalo sa pritom určiť, či ide o kmeň H5N1 alebo H5N8, keďže testovaná vzorka bola príliš malá. “Je to prvýkrát, čo bola vtáčia chrípka zaznamenaná u mroža,” dodal Lydersen.

18:30

Tisíce ľudí sa v pondelok večer zišli v centre Tbilisi na zhromaždení organizovanom vládnucou stranou Gruzínsky sen. Podľa agentúry AFP išlo zrejme o reakciu na pochod za Európu, ktorý sa za účasti asi tisíce ľudí konal v Tbilisi v nedeľu večer. Akcia z nedele večera bola súčasťou protivládnych protestov proti kontroverznému návrhu zákona o zahraničnom vplyve.

18:30

Francúzsky herec Gérard Depardieu sa bude v októbri pred súdom zodpovedať za sexuálne obťažovanie dvoch žien. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala prokuratúra v Paríži. Známy filmový a televízny herec sa v pondelok podrobil niekoľko hodín trvajúcemu výsluchu na jednom z parížskych policajných komisariátov, kde mu následne odovzdali predvolanie pred trestný súd.

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali