Siova návšteva v Rusku objasní budúcnosť Ukrajiny

Siova návšteva v Rusku objasní budúcnosť Ukrajiny

Moskva 18. marca 2023 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin)

 

Moskva a Peking oficiálne potvrdili, že štátna návšteva čínskeho prezidenta v Rusku sa začne v pondelok a potrvá do stredy. Západ urobil veľa pre to, aby ju zmaril, ale v konečnom dôsledku tým Čínu len nahneval a Moskve uľahčil niektoré úlohy. Siova úloha je ešte ťažšia – ukončiť konflikt na Ukrajine. Čína však má čo ponúknuť, myslia si ruské noviny VZGLJAD, ktorých analýzu vám prinášame

Putin Pching
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin

Návšteva čínskeho prezidenta v Rusku bude veľká v každom zmysle – z hľadiska významu aj trvania. Súdruh Si pricestuje v pondelok a na ten istý deň je naplánované “neformálne stretnutie” s Vladimírom Putinom. Oficiálna časť, ktorá zahŕňa rokovania medzi delegáciami, sa uskutoční v utorok.

Reklama

Z týchto častí je pravdepodobne dôležitejšia prvá, hoci pred 10 rokmi by to bolo naopak. Vtedy v čínskom vedení súperilo niekoľko nátlakových skupín a krajina mala zväčša kolektívne riadenie založené na kompromisoch. Teraz, podobne ako za Maa, je tu jediný “červený cisár” alebo, čo je uchu čínskeho komunistu príjemnejšie, nový “veľký kormidelník” – súdruh Si Ťin-pching.

Jeho názor je teraz takmer zákonom, čo však neznamená, že politika Pekingu stratila všetku flexibilitu. Súdruh Si môže zmeniť názor, ako to napríklad urobil v prípade “drakonických” opatrení proti koronavírusu, ktoré boli zrušené uprostred masových protestov proti nim.

Reklama

Za týchto okolností sa staré a dobré osobné vzťahy medzi oboma lídrami (prezidentov asistent Jurij Ušakov ich označil za priateľské) zmenili na politickú výhodu pre Rusko. Samozrejme, najviac obe krajiny spája spoločnosť záujmov v ekonomike – to, čo sa nazýva “vzájomne výhodná spolupráca”. V oblasti politických rozhodnutí však veľa rozhoduje osobný dialóg medzi Putinom a Si.

Druhou výhodou je informačné zázemie, ktoré tejto návšteve poskytuje tzv. prvý svet. Možno pripomenúť aj summit anglosaského bloku AUKUS, ktorý sa zišiel práve na protičínskom základe, a nekonečné, často neopodstatnené a bohorovné tvrdenia Západu na adresu Pekingu.

Nadôvažok, naši neprajníci zužujú manévrovací priestor pre súdruha Si v tom zmysle, že “červený cisár” nemôže ustúpiť alebo sa pod tlakom zjavných neprajníkov skloniť. Čím väčšiemu tlaku bude vystavený, tým viac bude demonštratívne dávať najavo, že tlak nezabral.

Takto bol generál Li Šanfu, ktorý bol štyri roky pod osobnými sankciami za vojenskú a technickú spoluprácu s Ruskom, vymenovaný za nového čínskeho ministra obrany.

Tým, že sa Západ postavil proti spojenectvu medzi Moskvou a Pekingom, ešte viac ho posilnil, dalo by sa povedať, že až bezalternatívnym.

Reklama

Západ sa však nesnaží vždy márne. Turecko uzavrelo kanály na reexport subdodávok do Ruska a odmietlo obsluhu našich lietadiel. Zlé signály prichádzajú aj z Indie: počas samitu G20 Dillí podporilo niektoré rezolúcie západných krajín s očividne protiruským obsahom. Čína sa však Ruska v žiadnom prípade nevzdala. To však neznamená, že Peking nemá vlastnú víziu ŠVO a vlastné úvahy o jej budúcnosti.

Oficiálne je hlavnou témou rozhovorov prehĺbenie spolupráce. Ako povedal čínsky veľvyslanec v Rusku Zhang Hanhui, oba štáty budú “budovať spätnú strategickú spoluprácu”. Nevyhnutne sa však otvorí téma Ukrajiny. Čína sa zjavne pripravuje na zvýšenie svojej úlohy v konflikte, resp. v jeho okolí.

V USA sa neustále špekuluje o tom, že Peking začne posielať vojenské dodávky do Ruska v rámci podpory ŠVO. A v ten istý deň, keď v oboch krajinách potvrdili Siovu návštevu Moskvy, si časopis Politico dovolil informovať, že Peking predsa len začal a Rubikon bol prekročený: do Ruska už údajne dorazilo tisíc karabín, súčiastky pre drony a niektoré zariadenia. Je to typický príklad hystérie: tisíc karabín v ruských a ukrajinských dejinách nič nezmení.

V skutočnosti vôbec nejde o dodávky. Prísne vzaté, oficiálne ich Rusko nepotrebuje, ale ak ich náhle bude potrebovať, kúpi ich. Ak nie z Číny, tak zo Severnej Kórey, ktorá má jednu z najväčších armád na svete (Pchjongjang už uznal nové hranice Ruska a vyhlásil, že sú s Ruskom “v jednom zákope”).

Ide o to, že Čína chce byť takým sprostredkovateľom, ktorý si berie vavríny mierotvorcu. Chce súťažiť s Washingtonom o úlohu hlavného svetového “rozhodcu” a arbitra. A zároveň, samozrejme, zdôrazniť, že čínske kroky sú produktívne, zatiaľ čo americké úsilie konflikty nehasí, ale znásobuje.

Reklama

Čína dosiahla v tejto oblasti určité úspechy, a to významné, možno dokonca historické. Čína sprostredkovala obnovenie normálnych vzťahov medzi Iránom a Saudskou Arábiou, čo sa donedávna zdalo nemožné, pretože ich konflikt nie je len konfliktom medzi štátmi, ale skôr stáročným konfliktom civilizácií. Ale podarilo sa to. Súdiac podľa čínskej tlače, v Pekingu vládne eufória. A to nevyhnutne posilní túžbu zopakovať približne to isté v prípade Ruska a Ukrajiny.

Túto túžbu signalizoval počas návštevy Moskvy najvyšší diplomat ČKS Wang Yi. A denník Wall Street Journal tvrdí, že po rozhovore s ruským prezidentom má čínsky prezident hovoriť aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským – prostredníctvom videospojenia.

Zmierenie sa začína rokovaniami – nech sú akokoľvek dlhé a zložité -, ale najprv sa musia aspoň začať. V tomto ohľade je loptička na Zelenského strane. Rokovania z jari minulého roka boli zrušené z iniciatívy Ukrajiny, alebo skôr, ako neskôr priznal svedok, bývalý izraelský premiér Naftali Benet, v dôsledku tlaku západných lídrov na ukrajinského prezidenta. Washington, Londýn a Brusel sa rozhodli pokúsiť sa poraziť Rusko na bojisku.

Tieto pokusy Ukrajinu stoja veľmi veľa. Si môže ponúknuť alternatívu – iného sprostredkovateľa, iný prístup k Rusku, inú cenu, iné záruky a celkovo novú šancu na mier. A je jasné, že na to Kyjev, ako opakovane vyhlásil Kremeľ, “bude musieť prijať realitu”, najmä expanziu Ruska do viacerých regiónov.

Po tom, čo bolo povedané, má Si aj určitý arzenál “zlého policajta” – samotnú perspektívu dodávok zbraní do Ruska. V poslednom čase začali predstavitelia Číny často používať názvy Taiwanu a Ukrajiny v jednej vete. Prečo Západ môže vyzbrojovať orgány tohto čínskeho ostrova a my nemôžeme dodávať zbrane Ruskej federácii? Nemala by vojensko-technická spolupráca s Ruskom priamo závisieť od otázky Taiwanu?

Ak áno, je to zlá správa pre Ukrajinu. Ak si má Washington vybrať medzi podporou Kyjeva a Tchaj-pejom, Američania si určite vyberú Tchaj-pej – to je oveľa dlhší a významnejší príbeh.

Ak však veci pôjdu “priateľsky” a konzultácie Kyjeva s ruskou stranou sa skutočne začnú na reálnom základe, bude to najsilnejší úder Západu a jeho politike. Číne by to prinieslo nový status globálneho mierotvorcu. Je to však príliš dobré na to, aby to bola pravda: Washington a Brusel nie sú pripravené teraz prehrať; Zelenskyj tiež v niečo dúfa.

Ďalšia vec je, že Siove snahy nemusia nutne upadnúť do zabudnutia. Západ a Zelenskyj urobili veľkú a, ako sa im zdá, rozhodujúcu stávku na tzv. jarnú protiofenzívu ukrajinských ozbrojených síl smerom na Krym. Po jej porážke sa Kyjev môže stať ústretovejším.

A Číňania vedia lepšie čakať ako ktokoľvek iný na svete, takže súdruh Si sa určite ozve. Ak bude komu.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Novinári talianskej verejnoprávnej spoločnosti RAI plánujú 6. mája vstúpiť do 24-hodinového štrajku na protest proti snahám vlády zasahovať im do práce a nevyhovujúcim pracovným podmienkam. Oznámilo to v piatok odborové hnutie USIGrai.

16:43

Rumunská prokuratúra v piatok podala novú obžalobu proti bývalému prezidentovi Ionovi Iliescovi zo zločinov proti ľudskosti pri smrtiacom zásahu proti demonštrantom v roku 1990. Ide o najnovšie z viacerých konaní voči nemu.

16:42

Ministri obrany Číny a Iránu sa dohodli na užšej vojenskej spolupráci počas zasadnutia Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), ktoré sa koná v Kazachstane.

16:41

Propalestínski študenti v piatok zablokovali vchody do renomovanej parížskej univerzity Sciences Po na protest proti jej postoju voči vojne v Pásme Gazy.

16:40

Polícia upozorňuje na víkendové obmedzenie v doprave na diaľnici D2 v smere do Bratislavy. Informuje o tom na sociálnej sieti.

16:24

V letnej sezóne pomôžu bratislavskému letisku M. R. Štefánika stovky brigádnikov. Podľa generálneho riaditeľa Dušana Novotu je nahlásený dostatok brigádnikov, avšak počas hektických dní ich budú potrebovať viac. Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii za účasti ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD).

letisko M. R. Štefánika
Na snímke zľava minister dopravy a výstavby SR Jozef Ráž ml. (nominant Smer-SD) a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Dušan Novota
16:23

Guvernér talianskej centrálnej banky Fabio Panetta vyzval na “včasné, zároveň však iba mierne” znižovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB). Takýto postup umožní ECB reagovať na zmeny vo vývoji na trhu a zmierniť riziko dlhodobej ekonomickej stagnácie v eurozóne.

16:22

Spojené štáty stiahnu časť svojich vojakov z Čadu, informoval vo štvrtok Pentagón. TASR

16:22

Na začínajúcu sa letnú dovolenkovú sezónu je s odletom z Košíc naplánovaných vyše 900 charterových letov do 17 destinácií v 11 krajinách. Prvý charterový let tejto dovolenkovej sezóny vypravili v piatok skoro ráno, smeroval do egyptskej Hurghady.

16:21

Turecký súd v piatok odsúdil na niekoľko doživotných trestov ženu za účasť na bombovom útoku z roku 2022, ktorý usmrtil šesť ľudí v centre Istanbulu.

16:19

V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev v piatok prebieha evakuácia dvoch nemocníc pre obavy z ruských útokov. Oznámili to tamojšie úrady.

16:18

Brita vo veku 20 rokov obvinili z organizovania podpaľačského útoku proti cieľu spojenému s Ukrajinou v Londýne, a to v prospech ruského štátu, oznámila v piatok britská prokuratúra.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali