Odchod z EÚ by podľa Laveryho nebol právne v poriadku. “Ľudia v Severnom Írsku majú kontrolu nad ústavnými zmenami, nemôže byť vnútený obyvateľom Severného Írska,” vysvetľuje s tým, že Severné Írsko “by mohlo uplatňovať právo veta”, pretože “to je to, čo Británia podpísala v dohode Veľkého piatku”.
Počas prvého dňa právneho konania zo strany politických predstaviteľov a aktivistov v oblasti ľudských práv proti výsledkom britského referenda, Lavery odkázal vrchnému súdu v Belfaste, že odchod z EÚ by narušil “mierovú dohodu”.
Výzva súdu prichádza v čase, keď sa írska vláda chystá požiadať EÚ o osobitné postavenie, ktoré by zabránilo obnoveniu tvrdej hranice medzi Veľkou Britániou a Írskou republikou.
Írsky minister zahraničia Charles Flanagan povedal, že Spojené kráľovstvo a írska vláda by sa mali usilovať o osobitný právny štatút pre Írsko, hoci otvorené hranice medzi Írskom a Veľkou Britániou by teoreticky mohli umožniť občanom EÚ cestovať do Veľkej Británie. Podľa dohody Veľkého piatku majú všetci občania v Severnom Írsku nárok na írske občianstvo a tým aj na pas EÚ.
Asi 56% občanov zo Severného Írska hlasovalo v referende za zotrvanie v EÚ, ale niektoré silné unionistické oblasti podporovali odchod. V prípade, že Spojené kráľovstvo opustí colnú úniu, EÚ by mohla požadovať tvrdé hranice v Írsku, aby sa zabránilo prúdeniu tovaru dovnútra a von z EÚ v Severnom Írsku bez platenia požadovaných taríf alebo kontroly pôvodu tovaru.