Sen o veľkom Turecku

Ankara 13. októbra 2018 (HSP/Foto:Screenshot Youtube, Twitter)

 

Recep Tayyip Erdogan v roku 2016 oprášil starý dokument, v ktorom sa porazení Osmani neúspešne hlásili o vládu nad stratenými mestami. Prejav, ktorý zaznamenali reportéri servera Kurdistan24, odkazoval na pozabudnutý materiál z roku 1920. Osmani – čerstvo porazení v prvej svetovej vojne – vtedy v parlamente prijali dokument, podľa ktorého sú „pripravení bojovať“ za oblasti, ktoré z ich područia vytrhli európske armády.

Ilustračné foto

Išlo o pobrežie Egejského mora, ale aj o severnú časť dnešného Iraku a Sýrie. V duchu Národnej prísahy sa nieslo povstanie tureckých nacionalistov pod vedením Mustafu Kemala Atatürka. Jeho vojská vytlačili Grékov z Izmiru a ovládli pobrežie Miarmarského mora, kde si Európania želali vytvoriť demilitarizovanú zónu pod britskou správou. Dnešné hranice Turecka potom na základe Atatürkových úspechov vytýčila zmluva z Laussane, ktorá v júli 1923 potvrdila vládu Turkov nad celou Anatóliou a častí balkánskej Thrákie.

„V Mosule leží naša história. Ak si to páni želajú, dajme im prečítať našu Národnú prísahu, nech pochopia, čo pre nás toto miesto znamená, „vyhlásil Erdogan na medzinárodnom právnickom kongrese v Istanbule v roku 2016. Na bitke o Mosul sa Turecko priamo so svojou ôsmou najväčšou armádou sveta aj podieľalo. Podobne nechceným hráčom je však aj v susednej Sýrii, Erdogan sa tu zameral na Aleppo. Jeho nálety pritom často neničili pozície Islamského štátu, ale skôr tábory Kurdov.

Vo vysielaní televízie ATV sa objavila mapa, ktorá spomenuté mestá zobrazovala ako súčasť Turecka. Denník, ktorý bol pred časom usvedčený z podvodného prepisovania rozhovoru so slávnym americkým filozofom Noamom Chomským, dochádza k jednoznačnému záveru: „Mosul a Aleppo by mali byť odovzdané Turecku. Turecko je jedinou krajinou, ktorá stojí proti všetkým teroristickým organizáciám zároveň.“ Vzostup teroristov z Islamského štátu, kvôli ktorému Damask aj Bagdad nad severnou časťou svojho územia stratili kontrolu, mu k tomu ponúkal takmer dokonalú príležitosť. Nakoniec však Turci neobsadili ani jedno, ani druhé mesto.

Ilustračné foto

Občania Turecka mali niekoľko šancí, ako odvrátiť nedávny vzostup Erdogana nad parlamentnú demokraciu. Dvoje volieb v roku 2015, reakcia národa po neúspešnom pokuse o prevrat, minuloročné referendum a tohtoročné voľby. Recep Tayyip Erdogan si dnes neberie servítky. Viaceré štáty napriek tomu Turecko vojensky podporujú. Z USA malo obdržať 116 stíhačiek F-35, dohoda je však momentálne pozastavená kongresom, ktorý čaká na správu Pentagonu. Z Ruska nakúpilo množstvo obranných raketových systémov S-400. Turecko v súčasnosti vyvíja podobne ako Čína, svoju vlastnú stíhačku piatej generácie pod označením TF-X. Americký Roll-Royce ponúkol pre tento účel svoj motor EJ200, ktorý vytvoril spoločne s MTU, Avio a ITP. Ďalším dielom do skladačky je informácia, že Spojené Kráľovstvo predalo od prevratu Turecku zbrane v hodnote viac ako miliardy dolárov. V Istanbule sa buduje od roku 2016 prvá turecká lietadlová loď, ktorá by mala byť hotová v roku 2019 – 2020. Dá sa povedať, že Turecko má dnes veľmi výhodné postavenie, ak mu nepredajú zbrane Američania, kúpi ich od rusov, ak nebude obchodovať s EÚ, obráti sa na Čínu.

Turecko je na ceste stať sa veľmocou a koncentruje na tento účel svoje sily. Po rokoch prosperity tak prebehli funkcionárske čistky, následne upevnenie moci Erdogana a zapojenie sa do vojnových konfliktov v Sýrií, Iraku, ale nepriamo aj v Egypte. Turecko obchodovalo na určitej úrovni s Islámskym štátom a začalo opäť prenasledovať Kurdov, a to doma aj v zahraničí, ktorých sen o Kurdistane sa tým skončil. Kurdi boli nútení ustúpiť pred tureckými armádami a to napriek tomu, že boli podporovaní zo strany USA, ktoré dali pohodlne ruky preč, akoby sa nič nedialo. Zámienkou sa stalo aj prehlásenie kontroverznej PKK (Strana kurdských pracujúcich) za teroristickú organizáciu. Predovšetkým Kurdi vybojovali proti Islamskému štátu mnohé víťazstvá a utrpeli značné straty, sú to však oni, kto nie je pohodlní žiadnej lokálnej krajine. Ich prenasledovanie sa deje v Iráne, Turecku, Iraku aj Sýrií. Na druhej strane, máloktorý štát by sa dobrovoľne vzdal svojho územia. Územné zisky Kurdov v Sýrií a v Iraku boli prakticky neudržateľné.

Recep Tayyip Erdogan ma širokú podporu najmä medzi konzervatívnymi moslimami a islamskú kartu dokáže veľmi dobre využívať. Obdobie sekularizmu sa jeho nástupom postupne skončilo. V rokoch 1994 – 1998 pôsobil ako primátor Istanbulu, v 2001 založil AKP (Strana spravodlivosti a rozvoja) s ktorou dokázal vyhrať 3 parlamentné voľby (2002, 2007 a 2011), vďaka týmto víťazstvám pôsobil v rokoch 2003 – 2014 ako premiér. V roku 2014 nastúpil do úradu prezidenta. Od roku 2016, po pokuse o prevrat, pritom platí výnimočný stav, ktorý okrem iného umožňuje Erdoganovi vládnuť prostredníctvom dekrétov. Odvtedy prišlo o prácu podľa AI viac ako 160 000 zamestnancov verejného sektora a vyše 100 000 ľudí bolo trestne stíhaných. Vo väzení ich čaká na súdny proces viac než 50 000. Vďaka dekrétom bolo zavretých viac ako 1043 súkromných škôl, 1229 spolkov a nadácií, 19 odborových zväzov, 15 univerzít a 35 zdravotníckych zariadení vďaka zámienke podozrenia s prepojenia s údajným tvorcom puču Fethullah Gülenom, ktorý od roku 1999 žije v USA. Výnimočný stav sa Erdogan zaviazal zrušiť, zatiaľ sa tak však nestalo.

Vláde Erdogana sa nedajú uprieť výrazné ekonomické úspechy. Od roku 2002 klesol verejný dlh, počet obyvateľov rastie, inflácia sa dostala na prijateľnú úroveň, je tu citeľný ekonomický rast a rast miezd. Ekonomika napredovala dokonca aj počas finančnej a hospodárskej krízy. Napriek tomu pretrvávajú problémy s neefektívnym daňovým systémom, korupciou a klientelizmom, tie sú však generačné, dalo by sa povedať kódované výchovou. Nezamestnanosť sa drží na prijateľnej úrovni a krajina sa postupne stáva energeticky sebestačnou, čo má za následok aj pokles cien energií.

Po výraznej tureckej ekonomickej kríze z roku 2001 priniesla AKP reformy, stabilitu a rast. Problémom dnes je, že sa postupne obracia proti svojej vlastnej politike, ktorá priniesla krajine úspech. Dôsledkom je mimo iného aj politicko-obchodná vojna s USA, ktorá má za následok zavedenie ciel a ešte posilňuje prepad tureckej líry, ktorá dnes dosahuje historické minimá. Ekonomickú vojnu s USA dnes nemôže vyhrať prakticky žiadna krajina mimo Číny a aj tá by skončila veľmi zle.

Erdoganova AKP zvýšila aj kvalitu zdravotníctva, podporuje domáce firmy v medzinárodnom obchode a zaručovala až donedávna slušné podmienky kresťanskej aj židovskej minorite. V roku 2009 dokonca Erdogan zaviedol mnohé prokurdské reformy, ktoré dovolili tejto národnostnej menšine používať vlastný jazyk, vlastné názvy miest, zaručil viacerým členom PKK čiastočnú amnestiu, dokonca sa ospravedlnil za dersimský masaker. Žiaľ, ako už vieme, veci sa výrazne zmenili. Turci tiež prijali značné množstvo sýrskych vojnových utečencov, ide až o 3.5 milióna, čo je číslo, ktoré výrazne prevyšuje všetky ostatné krajiny.

Medzi kontroverzné opatrenia, ktoré boli uplatnené za vlády Erdogana, patrí znovuzavedenie trestu smrti, zvýšenie daní na alkohol, rapídne budovanie mešít (od roku 2000 ich vláda postavila viac ako 17 000, pričom Turecko bolo dlhodobo pomerne sekulárne), školské osnovy sa zmenili výrazne v prospech štúdia tureckej histórie a islamu, viac ako 40 000 študentov bolo prinútených navštevovať Hatip školy určené pre Imámov a ženské práva taktiež začali brať za svoje. Erdogan ticho toleruje moslimské pedofilné sobáše, ktoré sú síce (zatiaľ) proti zákonom, ale ich počet najmä v zaostalejších oblastiach rastie.

Erdogan využíva každú možnosť zahrať na citlivú strunu svojim občanom, ako aj provokovať „spojencov“. Kontroverziu vzbudil Turek Mesuta Özila hrajúci za nemecký národný tím, ktorý svoje víťazstvo oslávil radšej s Erdoganom, ako s Merkelovou a daroval mu svoj dres. Erdogan má v Nemecku a Rakúsku dokonca vyššiu podporu ako doma. Pri nedávnych prezidentských voľbách mu svoju podporu odovzdali až dve tretiny Turkov a po jeho víťazstve ho búrlivo prehlasovali za svojho vodcu. Toľko k snom o integrácií. Erdogan bude aj naďalej využívať svoje piate kolóny a slabosť EÚ v rozklade. Veď len pred krátkym časom otvoril v Nemecku spolu s Angelou Merkelovou novú a zatiaľ najväčšiu mešitu v Európe. Svojim spôsobom je to diplomatická facka.

Turecká tajná služba za posledné roky výrazne zvýšila svoju aktivitu. Od nepodareného prevratu zatkla viac ako 80 ľudí v 18 štátoch, ktorých podozrieva z účasti na jeho príprave. Okrem toho „záhadne miznú“ rôzni kritici Turecka po celom svete, pričom Erdogan si neberie servítky. O Česku (a vlastne aj o nás) jeho poradca prehlásil: „Nemci Česko vlastnia. Skutoční muži odtiaľ odišli a založili Slovensko s hlavným mestom Bratislava.“ Nenasledovala žiadna oficiálna reakcia z českej strany. Podľa posledných informácií Turecko spoločne s Ruskom spolupracuje na vytvorení demilitarizovanej zóny v Sýrií. Jedno je isté, od dôb Atatürka je Erdogan najvýraznejšou postavou a zlomiť ho nedokážu žiadne americké sankcie, naopak, jeho postavenie ešte posilnia.

Anton Smatanik jr.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Etiópia, Egypt a Sudán obnovia rokovania o priehrade na Modrom Níle

0 icon

Kapské Mesto 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Etiópia, Egypt a Sudán obnovia rokovania o naplnení a prevádzke priehrady na rieke Modrý Níl. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na úrady. Tieto krajiny by podľa etiópskeho ministerstva zahraničných vecí mali v priebehu najbližších siedmich dní prerokovať a…

Zlé správy pred testovaním: Najnovšia štúdia z českej nemocnice ukázala, že antigénové testy sú nespoľahlivé. Dokonca nezachytia ani množstvo ľudí s príznakmi ochorenia Covid-19

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Slovensko sa pripravuje na celoplošné testovanie pomocou kontroverzných antigénových testov. Najnovšia porovnávacia štúdia, ktorá sa uskutočnila v českej nemocnici Motol je však pre premiéra Matoviča studenou sprchou. Ukázalo sa totiž, že antigénové testy sú v porovnaní so štandardnými PCR testami nespoľahlivé Premiér Igor…

Do webovej stránky Trumpovej kampane prenikli hekeri

0 icon

Washington 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Hekeri v utorok nakrátko prenikli do webovej stránky kampane amerického prezidenta Donalda Trumpa, len týždeň pred prezidentskými voľbami. Informovali o tom predstavitelia kampane a americké médiá, následne aj tlačová agentúra AFP "Táto stránka je ovládnutá," uvádzalo sa v odkaze, ktorý sa objavil na…

Francúzsko vyzvalo svojich občanov na opatrnosť, v moslimskom svete silnie hnev

0 icon

Paríž 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)   Francúzsko varovalo v utorok svojich občanov v niekoľkých moslimských krajinách, aby urobili mimoriadne bezpečnostné opatrenia, pretože hnev vyvolaný karikatúrami proroka Mohameda silnie. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v utorok napríklad vyhlásil, že francúzsky prezident Emmanuel Macron svojím ospravedlňovaním…

Biden prisľúbil, že bude podporovať bieloruskú opozíciu proti Lukašenkovi

0 icon

Washington 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Sľubný kandidát na amerického prezidenta Joe Biden v utorok podporil bieloruskú opozíciu a jej generálny štrajk proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a uviedol, že autoritársky líder je nelegitímny. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Biden, ktorý v prieskumoch verejnej mienky pred budúcotýždňovými voľbami vedie…

Kotleba popísal svoj boj s koronou: Vodka, bromhexin a horúci kúpeľ so soľou, to mi pomohlo! Panika okolo korony je podľa neho zámienkou na zavedenie nového svetového poriadku

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)   Predseda ĽSNS, Marian Kotleba sa prednedávnom zrejme od svojho právnika nakazil koronavírusom. Kotleba po pár dňoch prehovoril ako bojuje s ochorením Covid-19. Tvrdí, že to nie je až tak zlé ako sa to prezentuje. Prezradil tiež čo mu podľa neho najviac pomohlo. Medzi…

Exulantka Cichanovská sa chce pomstiť prezidentovi Lukašenkovi zrušením hokejových majstrovstiev sveta v Minsku. IIHF jej nechce vyhovieť

0 icon

Minsk 28. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Kay Nietfeld, Pavel Neubauer)   Medzi národná hokejová federácia (IIHF) sa nemôže len tak vyviazať zo svojich zmluvných záväzkov voči Bielorusku a presunúť budúcoročné MS v hokeji z bieloruského Minska na nejaké iné miesto. Pre portál „sport.de“ to potvrdil generálny tajomník IIHF Horst Lichtner. Reagoval tak…

Daily Mail: Počet ruských ponoriek v Atlantiku berie dych

0 icon

Atlantik 28. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Počet ruských ponoriek pôsobiacich v severnom Atlantiku prudko stúpol, venuje sa tomu britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý vymenováva ruskej ponorky, ktoré boli v Atlantickom oceáne spozorované Podľa denníka boli v blízkosti brehov Veľkej Británie spozorované ruskej ponorky triedy Akula (pozn. Klasifikácia NATO…

Orbán: Držíme palce prezidentovi Trumpovi k ďalšiemu víťazstvu

0 icon

Budapešť 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron)   Držíme palce prezidentovi Spojených štátov Donaldovi Trumpovi k ďalšiemu víťazstvu v prezidentských voľbách, povedal v utorok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po vyznamenaní odchádzajúceho veľvyslanca USA v Maďarsku Davida Cornsteina Podľa agentúry MTI Orbán odovzdal Cornsteinovi Maďarský záslužný kríž s hviezdou…

Szijjártó v Alžírsku: EÚ nedokáže zastaviť migráciu bez severoafrických krajín

0 icon

Alžír/Budapešť 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Vojinovic)   Európska únia nedokáže zastaviť migračnú vlnu bez spolupráce s racionálne zmýšľajúcimi severoafrickými krajinami, povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v utorok v alžírskom hlavnom meste po rokovaní so šéfom alžírskej diplomacie Sabrím Búkadúmom Podľa agentúry MTI Szijjártó vyhlásil, že Maďarsko bude v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Bilský

Tak kto má pravdu – expert virológ alebo expert premiér?

0icon

Pred chvíľou som dopozeral tlačovú besedu našej pani prezidentky Z. Čaputovej po rokovaní s expertmi v súvislosti  s celoplošným testovaním (jej záznam tu). Jedna z otázok prítomných novinárov znela, či boli vládou správne resp. nezavádzajúco interpretované výsledky pilotného testovania. Prosím, pozorne počúvajte odpoveď experta (od 26:40). V stručnosti

Roman Bača

Švédsky covid-19 zázrak alebo cesta do pekla?

0icon

Média i na Slovensku sa počas tohoto roku viac ráz venovali špeciálnej stratégii Švédska v boji s corona vírusom. Ich taktika minimálnych zásahov štátu do života občanov vyvolala a stále vyvoláva sympatie u mnohých ľudí po celom svete, často i kresťanov a tento obdiv k ich ceste okomentovalo pochvalne aj…

Peter Švec

Strategické správanie? Nerobme to, čo chce nepriateľ aby sme robili. Pôsobenie proti prevahe. 8. časť.

0icon

Nie každý, kto sa tvári ako priateľ, nám chce dobre. Ale každý chce zaručene dobre sebe. Táto časť ukazuje aplikácie z teórie komplexnosti pri premiérovej vojne s COVIDom, u nás so strachom z neho. Reálna vojna je vojna ľudu so zákerný, pomstychtivým, panovačným, nemúdrym vládcom, posadnutým víziou víťazstva nad vírusom. Najprv fakty na…

Andrej Biras

Najdôležitejší týždeň v histórii SR. Vyzývam k neúčasti na dobrovoľnom testovaní!

0icon

Vláda si napriek výzvam expertov z radu lekárov a ďalších, ide hlavou proti múru. Chce celý národ testovať nepresnými ag testami. Počas vysoko infekčnej pandémie, kvôli tomu rozbehla logistickú akciu presúvania miliónov ľudí a zdravotného, a vojenského personálu. Protirečí si vlastným opatreniam. Vystavuje ľudí nebezpečiu nakazenia sa a falošnej istote…

Slavěna Vorobelová

Matovič likviduje ekonomiku a životy ľudí

0icon

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dňa 14.10.2020 publikovala štúdiu, v ktorej sa na základe dát z cca 70 krajín z celého sveta uvádza, že nebezpečnosť resp. smrtnosť vírusu COVID-19 je násobne nižšia než sa pôvodne uvádzalo. Pôvodné čísla boli 3,4%, potom sa hovorilo o 1 % alebo 0,9%. V poslednej štúdii…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo všetko boli ženy v minulosti schopné urobiť pre krásu?

0 icon

Ľudia urobia takmer všetko, aby vyzerali a cítili sa mladí a atraktívni, a preto sa kozmetickému priemyslu tak darí. A nezáleží na tom, či sú tieto trendy neuveriteľne čudné, pokiaľ ich ostatní nasledujú - je pravdepodobné, že jednoducho naskočíš do rozbehnutého vlaku. Keď sa však pozriete späť do histórie, v minulosti došlo…

Títo ľudia k nám prišli zrejme z ďalekej budúcnosti

0 icon

Určite si už zažil situáciu, keď si si myslel, že ľudia ktorých si stretol jednoducho nepatria do nášho sveta a museli k nám prísť z budúcnosti. Presne podobné prípady ti dnes ukážeme v tomto článku. Budúcnosť nás vždy fascinovala. Určite si pamätáš mnohé staršie filmy, kde sa bežne využívali lietajúce…

Študentka omylom vytvorila nabíjateľnú batériu, ktorá vydrží 400 rokov

0 icon

Veľké mozgy menia svet a každá éra ich má niekoľko. Vedci každý deň využívajú svoj čas na experimentovanie a skúmanie, aby robili objavy, ktoré by mohli uľahčiť náš každodenný život a prispieť k lepšej spoločnosti. Vedci z Kalifornskej univerzity navrhli batériu, ktorá vydrží stovky rokov používania. Brilantná a zvedavá myseľ dokáže v…

Lietajúce taniere a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom Lietajúce taniere a mimozemšťania. Podobne ako v druhej časti, aj v tretej sa pozrieme bližšie na Roswellský incident. Friedman a Moore uskutočnili rozhovor s operátorkou teletypu (zariadenia fungujúceho na báze telegrafu a písacieho stroja, ktoré umožňovalo dorozumievanie na väčšie vzdiealenosti) Lindou Sleppyovou. V roku…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Vo svete IT

Xiaomi Deerma DX700 – najdostupnejší vysávač od Xiaomi s rekordne nízkou cenou

0 icon

Portfólio vysávačov spoločnosti Xiaomi sa v posledných rokoch rozrástlo najmä o super výkonné ručné vysávače s množstvom moderných funkcií a neuveriteľne vysokým sacím výkonom. Cenovka najlepších modelov sa však vyšplhala nad niekoľko sto eurovú hranicu, čím sa vysávače značky Xiaomi oddialili od bežných spotrebiteľov. Najnovším prírastkom do rodiny vysávačov Xiaomi…

Čo sa deje v srdci čiernej diery? Tieto teórie popierajú existenciu singularity

0 icon

Čierne diery sú pravdepodobne najextrémnejšie objekty vo vesmíre. Neunikne im ani svetlo a v ich jadre sa nachádza singularita, nekonečne malý bod  s  nekonečne veľkou hustotou. V singularite zároveň prestávajú platiť pravidlá priestoru a času. Doteraz neexistuje nič, čo by dokázalo popísať túto singularitu, dokonca existujú teórie, ktoré tvrdia, že…

NASA oznámila jeden z významnejších objavov v spojitosti s Mesiacom

0 icon

Americká vesmírna agentúra, NASA, sa už viac ako týždeň pripravovala na veľké oznámenie. To bolo odhalené v pondelok a rozhodne stojí za to, píše portál futurism. Na Mesiaci bola po prvýkrát potvrdená voda, a to nie len vo forme ľadu, ktorý sa nachádzal vo väčších kráteroch. Inými slovami, voda dokáže…

Microsoft spomaľuje distribúciu novej aktualizácie Windows 10 20H2. Chce sa vyhnúť zbytočným problémom

0 icon

Operačný systém Windows 10 obdržiava každoročne dve veľké softvérové aktualizácie, ktoré prinášajú nové funkcionality a čiastočné dizajnové zmeny. Nie je tomu inak ani v tomto roku, pričom na jar bola väčšine používateľov sprístupnená nová aktualizácia nesúca označenie Windows 10 20H1. Medzi používateľmi je aktualizácia známa aj ako aktualizácia z mája…

Google pracuje na funkcii, pomocou ktorej si budete môcť v prehliadači Chrome odložiť nedočítané články na neskôr

0 icon

Vývojárska verzia prehliadača Chrome obsahuje vcelku zaujímavú funkciu, prostredníctvom ktorej si môžete jednoduchšie ukladať články, či stránky za účelom, aby ste si ich neskôr prečítali. Zatiaľ čo v súčasnosti si musíte článok, ktorý vás zaujal, uložiť  do záložiek, kde medzi „kopiacimi sa“ stránkami dochádza k chaosu, prípadne si ju môžete…

Armádny Magazín

Spálené srdcia je nový rusko-český film, o zverstvách fašistov, ktorý mainstream ignoruje

0 icon

Rusko, 28. októbra (AM, Sputnik) - Na internete prebehla premiéra dokumentárneho filmu Spálené srdcia, ktorý je druhým zo série venovanej 75. výročiu víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Projekt iniciovalo občianske hnutie Nesmrteľný pluk v Česku a pracoval na ňom česko-ruský kolektív. Prvá séria získala cez 20 tisíc zhliadn

Pjakin: ČSR v roku 1918 vznikla aby v prípade vojny mala možnosti samostatného odrazenia agresie

0 icon

Slovensko, 28.október 2020 (AM) - Prvá svetová vojna znamenala zásadný obrat v riešení nielen českej, ale najmä slovenskej otázky. Na troskách rakúsko-uhorskej monarchie, ktorej oba národy boli súčasťou, sa ako optimálne riešenie ukazovalo vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Americký Bell dodal polícii Poľskej republiky tri vrtuľníky Bell 407 GXis

0 icon

Fort Worth, USA, 27. októbra 2020 (AM) – Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že dodala Polícii Poľskej republiky tri stroje Bell 407 GXis. Poľská polícia je viac než 20 rokov tradičným zákazníkom Bellu. Úlohou týchto vrtuľníkov je pomáhať a chrániť obyvateľov, udržiavať verejný poriadok a bezpečnosť…

Ďalší incident v Sýrii: Američanmi podporovaní ozbrojenci v Sýrii spustili streľbu na civilistov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - Na webe sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako proamerické sily SDF ("Sýrske demokratické sily") začali strieľať na civilistov v Sýrii. Incident sa stal včera v malom meste na východe krajiny - Garanij. Nespokojní s okupačným režimom SDF sa priazni

Svetlo sveta

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

icon FOTO DŇA