Sen o veľkom Turecku

Ankara 13. októbra 2018 (HSP/Foto:Screenshot Youtube, Twitter)

 

Recep Tayyip Erdogan v roku 2016 oprášil starý dokument, v ktorom sa porazení Osmani neúspešne hlásili o vládu nad stratenými mestami. Prejav, ktorý zaznamenali reportéri servera Kurdistan24, odkazoval na pozabudnutý materiál z roku 1920. Osmani – čerstvo porazení v prvej svetovej vojne – vtedy v parlamente prijali dokument, podľa ktorého sú “pripravení bojovať” za oblasti, ktoré z ich područia vytrhli európske armády.

Ilustračné foto

Išlo o pobrežie Egejského mora, ale aj o severnú časť dnešného Iraku a Sýrie. V duchu Národnej prísahy sa nieslo povstanie tureckých nacionalistov pod vedením Mustafu Kemala Atatürka. Jeho vojská vytlačili Grékov z Izmiru a ovládli pobrežie Miarmarského mora, kde si Európania želali vytvoriť demilitarizovanú zónu pod britskou správou. Dnešné hranice Turecka potom na základe Atatürkových úspechov vytýčila zmluva z Laussane, ktorá v júli 1923 potvrdila vládu Turkov nad celou Anatóliou a častí balkánskej Thrákie.

“V Mosule leží naša história. Ak si to páni želajú, dajme im prečítať našu Národnú prísahu, nech pochopia, čo pre nás toto miesto znamená, “vyhlásil Erdogan na medzinárodnom právnickom kongrese v Istanbule v roku 2016. Na bitke o Mosul sa Turecko priamo so svojou ôsmou najväčšou armádou sveta aj podieľalo. Podobne nechceným hráčom je však aj v susednej Sýrii, Erdogan sa tu zameral na Aleppo. Jeho nálety pritom často neničili pozície Islamského štátu, ale skôr tábory Kurdov.

Vo vysielaní televízie ATV sa objavila mapa, ktorá spomenuté mestá zobrazovala ako súčasť Turecka. Denník, ktorý bol pred časom usvedčený z podvodného prepisovania rozhovoru so slávnym americkým filozofom Noamom Chomským, dochádza k jednoznačnému záveru: “Mosul a Aleppo by mali byť odovzdané Turecku. Turecko je jedinou krajinou, ktorá stojí proti všetkým teroristickým organizáciám zároveň.” Vzostup teroristov z Islamského štátu, kvôli ktorému Damask aj Bagdad nad severnou časťou svojho územia stratili kontrolu, mu k tomu ponúkal takmer dokonalú príležitosť. Nakoniec však Turci neobsadili ani jedno, ani druhé mesto.

Ilustračné foto

Občania Turecka mali niekoľko šancí, ako odvrátiť nedávny vzostup Erdogana nad parlamentnú demokraciu. Dvoje volieb v roku 2015, reakcia národa po neúspešnom pokuse o prevrat, minuloročné referendum a tohtoročné voľby. Recep Tayyip Erdogan si dnes neberie servítky. Viaceré štáty napriek tomu Turecko vojensky podporujú. Z USA malo obdržať 116 stíhačiek F-35, dohoda je však momentálne pozastavená kongresom, ktorý čaká na správu Pentagonu. Z Ruska nakúpilo množstvo obranných raketových systémov S-400. Turecko v súčasnosti vyvíja podobne ako Čína, svoju vlastnú stíhačku piatej generácie pod označením TF-X. Americký Roll-Royce ponúkol pre tento účel svoj motor EJ200, ktorý vytvoril spoločne s MTU, Avio a ITP. Ďalším dielom do skladačky je informácia, že Spojené Kráľovstvo predalo od prevratu Turecku zbrane v hodnote viac ako miliardy dolárov. V Istanbule sa buduje od roku 2016 prvá turecká lietadlová loď, ktorá by mala byť hotová v roku 2019 – 2020. Dá sa povedať, že Turecko má dnes veľmi výhodné postavenie, ak mu nepredajú zbrane Američania, kúpi ich od rusov, ak nebude obchodovať s EÚ, obráti sa na Čínu.

Turecko je na ceste stať sa veľmocou a koncentruje na tento účel svoje sily. Po rokoch prosperity tak prebehli funkcionárske čistky, následne upevnenie moci Erdogana a zapojenie sa do vojnových konfliktov v Sýrií, Iraku, ale nepriamo aj v Egypte. Turecko obchodovalo na určitej úrovni s Islámskym štátom a začalo opäť prenasledovať Kurdov, a to doma aj v zahraničí, ktorých sen o Kurdistane sa tým skončil. Kurdi boli nútení ustúpiť pred tureckými armádami a to napriek tomu, že boli podporovaní zo strany USA, ktoré dali pohodlne ruky preč, akoby sa nič nedialo. Zámienkou sa stalo aj prehlásenie kontroverznej PKK (Strana kurdských pracujúcich) za teroristickú organizáciu. Predovšetkým Kurdi vybojovali proti Islamskému štátu mnohé víťazstvá a utrpeli značné straty, sú to však oni, kto nie je pohodlní žiadnej lokálnej krajine. Ich prenasledovanie sa deje v Iráne, Turecku, Iraku aj Sýrií. Na druhej strane, máloktorý štát by sa dobrovoľne vzdal svojho územia. Územné zisky Kurdov v Sýrií a v Iraku boli prakticky neudržateľné.

Recep Tayyip Erdogan ma širokú podporu najmä medzi konzervatívnymi moslimami a islamskú kartu dokáže veľmi dobre využívať. Obdobie sekularizmu sa jeho nástupom postupne skončilo. V rokoch 1994 – 1998 pôsobil ako primátor Istanbulu, v 2001 založil AKP (Strana spravodlivosti a rozvoja) s ktorou dokázal vyhrať 3 parlamentné voľby (2002, 2007 a 2011), vďaka týmto víťazstvám pôsobil v rokoch 2003 – 2014 ako premiér. V roku 2014 nastúpil do úradu prezidenta. Od roku 2016, po pokuse o prevrat, pritom platí výnimočný stav, ktorý okrem iného umožňuje Erdoganovi vládnuť prostredníctvom dekrétov. Odvtedy prišlo o prácu podľa AI viac ako 160 000 zamestnancov verejného sektora a vyše 100 000 ľudí bolo trestne stíhaných. Vo väzení ich čaká na súdny proces viac než 50 000. Vďaka dekrétom bolo zavretých viac ako 1043 súkromných škôl, 1229 spolkov a nadácií, 19 odborových zväzov, 15 univerzít a 35 zdravotníckych zariadení vďaka zámienke podozrenia s prepojenia s údajným tvorcom puču Fethullah Gülenom, ktorý od roku 1999 žije v USA. Výnimočný stav sa Erdogan zaviazal zrušiť, zatiaľ sa tak však nestalo.

Vláde Erdogana sa nedajú uprieť výrazné ekonomické úspechy. Od roku 2002 klesol verejný dlh, počet obyvateľov rastie, inflácia sa dostala na prijateľnú úroveň, je tu citeľný ekonomický rast a rast miezd. Ekonomika napredovala dokonca aj počas finančnej a hospodárskej krízy. Napriek tomu pretrvávajú problémy s neefektívnym daňovým systémom, korupciou a klientelizmom, tie sú však generačné, dalo by sa povedať kódované výchovou. Nezamestnanosť sa drží na prijateľnej úrovni a krajina sa postupne stáva energeticky sebestačnou, čo má za následok aj pokles cien energií.

Po výraznej tureckej ekonomickej kríze z roku 2001 priniesla AKP reformy, stabilitu a rast. Problémom dnes je, že sa postupne obracia proti svojej vlastnej politike, ktorá priniesla krajine úspech. Dôsledkom je mimo iného aj politicko-obchodná vojna s USA, ktorá má za následok zavedenie ciel a ešte posilňuje prepad tureckej líry, ktorá dnes dosahuje historické minimá. Ekonomickú vojnu s USA dnes nemôže vyhrať prakticky žiadna krajina mimo Číny a aj tá by skončila veľmi zle.

Erdoganova AKP zvýšila aj kvalitu zdravotníctva, podporuje domáce firmy v medzinárodnom obchode a zaručovala až donedávna slušné podmienky kresťanskej aj židovskej minorite. V roku 2009 dokonca Erdogan zaviedol mnohé prokurdské reformy, ktoré dovolili tejto národnostnej menšine používať vlastný jazyk, vlastné názvy miest, zaručil viacerým členom PKK čiastočnú amnestiu, dokonca sa ospravedlnil za dersimský masaker. Žiaľ, ako už vieme, veci sa výrazne zmenili. Turci tiež prijali značné množstvo sýrskych vojnových utečencov, ide až o 3.5 milióna, čo je číslo, ktoré výrazne prevyšuje všetky ostatné krajiny.

Medzi kontroverzné opatrenia, ktoré boli uplatnené za vlády Erdogana, patrí znovuzavedenie trestu smrti, zvýšenie daní na alkohol, rapídne budovanie mešít (od roku 2000 ich vláda postavila viac ako 17 000, pričom Turecko bolo dlhodobo pomerne sekulárne), školské osnovy sa zmenili výrazne v prospech štúdia tureckej histórie a islamu, viac ako 40 000 študentov bolo prinútených navštevovať Hatip školy určené pre Imámov a ženské práva taktiež začali brať za svoje. Erdogan ticho toleruje moslimské pedofilné sobáše, ktoré sú síce (zatiaľ) proti zákonom, ale ich počet najmä v zaostalejších oblastiach rastie.

Erdogan využíva každú možnosť zahrať na citlivú strunu svojim občanom, ako aj provokovať „spojencov“. Kontroverziu vzbudil Turek Mesuta Özila hrajúci za nemecký národný tím, ktorý svoje víťazstvo oslávil radšej s Erdoganom, ako s Merkelovou a daroval mu svoj dres. Erdogan má v Nemecku a Rakúsku dokonca vyššiu podporu ako doma. Pri nedávnych prezidentských voľbách mu svoju podporu odovzdali až dve tretiny Turkov a po jeho víťazstve ho búrlivo prehlasovali za svojho vodcu. Toľko k snom o integrácií. Erdogan bude aj naďalej využívať svoje piate kolóny a slabosť EÚ v rozklade. Veď len pred krátkym časom otvoril v Nemecku spolu s Angelou Merkelovou novú a zatiaľ najväčšiu mešitu v Európe. Svojim spôsobom je to diplomatická facka.

Turecká tajná služba za posledné roky výrazne zvýšila svoju aktivitu. Od nepodareného prevratu zatkla viac ako 80 ľudí v 18 štátoch, ktorých podozrieva z účasti na jeho príprave. Okrem toho „záhadne miznú“ rôzni kritici Turecka po celom svete, pričom Erdogan si neberie servítky. O Česku (a vlastne aj o nás) jeho poradca prehlásil: „Nemci Česko vlastnia. Skutoční muži odtiaľ odišli a založili Slovensko s hlavným mestom Bratislava.“ Nenasledovala žiadna oficiálna reakcia z českej strany. Podľa posledných informácií Turecko spoločne s Ruskom spolupracuje na vytvorení demilitarizovanej zóny v Sýrií. Jedno je isté, od dôb Atatürka je Erdogan najvýraznejšou postavou a zlomiť ho nedokážu žiadne americké sankcie, naopak, jeho postavenie ešte posilnia.

Anton Smatanik jr.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zomrel Abdal Kádir bin Sálih, dočasný prezident po Buteflikovi

0 icon

Alžír 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Alžírsky politik Abdal Kádir bin Sálih, ktorý niekoľko mesiacov v roku 2019 zastával post dočasného prezidenta, zomrel v stredu vo veku 79 rokov po dlhej chorobe. Oznámil to úrad prezidenta, uviedla agentúra AFP Dočasným prezidentom Alžírska sa stal bin Sálih po tom, ako pod…

Korčok v New Yorku rokoval s ministrom zahraničných vecí Gruzínska

0 icon

New York 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Gruzínsko je jednou z troch prioritných krajín oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorú poskytuje SR, vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok po stredajšom rokovaní s ministrom zahraničných vecí Gruzínska Davidom Zalkalianim v New Yorku TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a…

Ingrid Brocková: Slovenská podpora Grécka má podobu konkrétnych a adresných činov

0 icon

Atény 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková je v dňoch 21. – 23. septembra 2021 na návšteve Grécka, kde sa okrem programu v Aténach stretla s miestnymi predstaviteľmi požiarmi spáleného ostrova Evia, na ktorom zasahovali aj slovenskí hasiči…

Ankara varovala grécku loď, aby nevstupovala do jej teritoriálnych vôd

0 icon

Istanbul 22. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)   Turecká vojnová loď v stredu vyslala varovanie smerom ku gréckemu výskumnému plavidlu, aby mu zabránilo vplávať do územia, ktoré Ankara považuje za svoje teritoriálne vody. Udialo sa tak približne rok po tom, čo napätie medzi oboma štátmi vo východnom Stredomorí takmer prerástlo do…

Orbán s Babišom si boli pozrieť zabezpečenie maďarsko-srbskej hranice

0 icon

Budapešť 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Szilard Koszticsak/MTI via AP)   Afganci opúšťajúci svoju vlasť sa pokúšajú dostať ďalej do Európy cez Maďarsko, pričom sa očakáva, že tlak na jeho južné hranice bude stúpať. Povedal to v stredu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po tom, čo sa bol spolu s českým…

Slováci v súťažiach hliadok získali tri medaily, dlhá zlatá šnúra kanoistov sa skončila

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   V úvodný deň súťaží na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove získali slovenskí reprezentanti tri medaily. V hliadkach sa to podarilo kajakárkam (bronz) aj kajakárom (striebro), bez cenného kovu zostali kanoistky, ale bronz si vyjazdili kanoisti Skutočnosť, že singlisti brali…

Macron a Biden spolu telefonovali po prvý raz od vypuknutia sporu o ponorky

0 icon

Washington/Paríž 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ian Langsdon/ Pool photo via AP)   Francúzky prezident Emmanuel Macron nariadil v stredu veľvyslancovi svojej krajiny v USA, aby sa na budúci týždeň vrátil do Washingtonu. Urobil tak po telefonáte s americkým prezidentom Joeom Bidenom Cieľom rozhovoru bolo zmierniť napätie medzi oboma krajinami súvisiace s…

Pod rúškom ochrany policajtov si politici chcú zaviesť obmedzenie svojej kritiky. Pokuta má byť až 500 eur. Čo si o tom myslia niektorí z nich?

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Pavol Zachar, Facebook)   Ministerstvo vnútra SR predložilo novelu zákona o Policajnom zbore. Voči jednotlivým bodom novely boli vznesené viaceré pripomienky. Jednou zo sporných častí zákona je aj návrh, podľa ktorého by sa priestupku dopustil ten, kto „uráža verejného činiteľa…

Poslanci v závere dňa rokovali o návrhoch nezaradených poslancov

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, SITA-Branislav Bibel)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere štvrtého dňa 40. schôdze parlamentu rokovali o viacerých novelách z dielne nezaradených poslancov - odídencov z ĽSNS Plénum v stredu večer rokovalo o návrhu nezaradených poslancov okolo Milana Mazureka. Do parlamentu predložili novelu zákona…

Kotleba v parlamente prirovnal dnešnú situáciu k časom kolaborácie cirkvi v Pacem in terris

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dnes v parlamente bežala rozprava o návrhu novely zákona z dielne ĽSNS, ktorým by sa financovali registrované cirkvi ale aj ďalšie treťosektorové aktivity odvodom ďalších 2% daní. Podľa predkladateľov by prijatie zákona zaistilo potrebnú mieru nezávislosti cirkví, aby nemuseli prisluhovať štátnej moci a…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Lapin: "Aj keď do útoku pôjdu tisíce Talibancov, ich sily budú zničené za menej ako hodinu"

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Vedúci dočasnej vlády Afganistanu Mullah Mohammad Hasan Akhund, vymenovaný radikálnym Talibanom, má v Kábule stretnutie so zástupcami Ruska, Číny a Pakistanu. Oznámila to 21. septembra agentúra TASS s odvolaním sa na twitterovú stránku predstaviteľa radikálov Ahmadullaha Muttakiho.   K správe sú pripojené fotog

Irán a Azerbajdžan uviedli armády do plnej pohotovosti. Video

0 icon

Irán, 22.september 2021 (AM) – Sťahovanie iránskej vojenskej techniky a ťažkých zbraní do oblastí hraničiacich s Azerbajdžanom hrozí potenciálnym ozbrojeným konfliktom.   https://twitter.com/i/status/1439872195052793862   Podľa dostupných informácií potom, čo iránske jednotky začali vykonávať vojenské manévre pomocou tanko

Ján Čarnogurský odkazuje všetkým Rusom: "Nemôžete si byť istí spravodlivosťou krajín Európskej únie"

0 icon

Slovensko, 22.september 2021 (AM) – Bývalý predseda vlády Slovenska hodnotil zadržanie ruského občana Alexandra Frančhettiho v Českej republike na žiadosť Ukrajiny. Expremiér a bývalý šéf Ministerstva spravodlivosti Slovenska, vedúci Koordinačnej rady medzinárodného združenia „Priatelia Krymu“ Ján Čarnogurský sa vyjadril k zadržaniu občana Ruska Alexander Franch

Alexander Rogers: Ako USA zhodili Francúzsko (dvakrát)

0 icon

Ukrajina, 22.september 2021 (AM) – Pred niekoľkými dňami britský premiér Boris Johnson, austrálsky premiér Scott Morrison a americký prezident Joe Biden oznámili vytvorenie nového partnerstva obrany a bezpečnosti AUKUS.   Čo je na tom tak skvelé? Po prvé, táto aliancia, na rozdiel od NATO, ktoré bolo vytvorené proti ZSSR a v posled

Čo by mali kontinentálni Európania vedieť o rodiacom sa pakte?

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Prvoplánoví európski politici sa vyjadrujú o konaní trojstranného bezpečnostného paktu (Austrálie, V. Británie a USA) len ako o „biznis“ projekte, ktorý vraj urazil Francúzsko a neopodstatnene rozdeľuje Západ.   Čo je však v druhom pláne tohto projektu? To, že priamo pred očami sa nám tvorí fenomén 21. storočia, vznik etnickej koalí

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali