Sen o veľkom Turecku

Ankara 13. októbra 2018 (HSP/Foto:Screenshot Youtube, Twitter)

 

Recep Tayyip Erdogan v roku 2016 oprášil starý dokument, v ktorom sa porazení Osmani neúspešne hlásili o vládu nad stratenými mestami. Prejav, ktorý zaznamenali reportéri servera Kurdistan24, odkazoval na pozabudnutý materiál z roku 1920. Osmani – čerstvo porazení v prvej svetovej vojne – vtedy v parlamente prijali dokument, podľa ktorého sú „pripravení bojovať“ za oblasti, ktoré z ich područia vytrhli európske armády.

Ilustračné foto

Išlo o pobrežie Egejského mora, ale aj o severnú časť dnešného Iraku a Sýrie. V duchu Národnej prísahy sa nieslo povstanie tureckých nacionalistov pod vedením Mustafu Kemala Atatürka. Jeho vojská vytlačili Grékov z Izmiru a ovládli pobrežie Miarmarského mora, kde si Európania želali vytvoriť demilitarizovanú zónu pod britskou správou. Dnešné hranice Turecka potom na základe Atatürkových úspechov vytýčila zmluva z Laussane, ktorá v júli 1923 potvrdila vládu Turkov nad celou Anatóliou a častí balkánskej Thrákie.

„V Mosule leží naša história. Ak si to páni želajú, dajme im prečítať našu Národnú prísahu, nech pochopia, čo pre nás toto miesto znamená, „vyhlásil Erdogan na medzinárodnom právnickom kongrese v Istanbule v roku 2016. Na bitke o Mosul sa Turecko priamo so svojou ôsmou najväčšou armádou sveta aj podieľalo. Podobne nechceným hráčom je však aj v susednej Sýrii, Erdogan sa tu zameral na Aleppo. Jeho nálety pritom často neničili pozície Islamského štátu, ale skôr tábory Kurdov.

Vo vysielaní televízie ATV sa objavila mapa, ktorá spomenuté mestá zobrazovala ako súčasť Turecka. Denník, ktorý bol pred časom usvedčený z podvodného prepisovania rozhovoru so slávnym americkým filozofom Noamom Chomským, dochádza k jednoznačnému záveru: „Mosul a Aleppo by mali byť odovzdané Turecku. Turecko je jedinou krajinou, ktorá stojí proti všetkým teroristickým organizáciám zároveň.“ Vzostup teroristov z Islamského štátu, kvôli ktorému Damask aj Bagdad nad severnou časťou svojho územia stratili kontrolu, mu k tomu ponúkal takmer dokonalú príležitosť. Nakoniec však Turci neobsadili ani jedno, ani druhé mesto.

Ilustračné foto

Občania Turecka mali niekoľko šancí, ako odvrátiť nedávny vzostup Erdogana nad parlamentnú demokraciu. Dvoje volieb v roku 2015, reakcia národa po neúspešnom pokuse o prevrat, minuloročné referendum a tohtoročné voľby. Recep Tayyip Erdogan si dnes neberie servítky. Viaceré štáty napriek tomu Turecko vojensky podporujú. Z USA malo obdržať 116 stíhačiek F-35, dohoda je však momentálne pozastavená kongresom, ktorý čaká na správu Pentagonu. Z Ruska nakúpilo množstvo obranných raketových systémov S-400. Turecko v súčasnosti vyvíja podobne ako Čína, svoju vlastnú stíhačku piatej generácie pod označením TF-X. Americký Roll-Royce ponúkol pre tento účel svoj motor EJ200, ktorý vytvoril spoločne s MTU, Avio a ITP. Ďalším dielom do skladačky je informácia, že Spojené Kráľovstvo predalo od prevratu Turecku zbrane v hodnote viac ako miliardy dolárov. V Istanbule sa buduje od roku 2016 prvá turecká lietadlová loď, ktorá by mala byť hotová v roku 2019 – 2020. Dá sa povedať, že Turecko má dnes veľmi výhodné postavenie, ak mu nepredajú zbrane Američania, kúpi ich od rusov, ak nebude obchodovať s EÚ, obráti sa na Čínu.

Turecko je na ceste stať sa veľmocou a koncentruje na tento účel svoje sily. Po rokoch prosperity tak prebehli funkcionárske čistky, následne upevnenie moci Erdogana a zapojenie sa do vojnových konfliktov v Sýrií, Iraku, ale nepriamo aj v Egypte. Turecko obchodovalo na určitej úrovni s Islámskym štátom a začalo opäť prenasledovať Kurdov, a to doma aj v zahraničí, ktorých sen o Kurdistane sa tým skončil. Kurdi boli nútení ustúpiť pred tureckými armádami a to napriek tomu, že boli podporovaní zo strany USA, ktoré dali pohodlne ruky preč, akoby sa nič nedialo. Zámienkou sa stalo aj prehlásenie kontroverznej PKK (Strana kurdských pracujúcich) za teroristickú organizáciu. Predovšetkým Kurdi vybojovali proti Islamskému štátu mnohé víťazstvá a utrpeli značné straty, sú to však oni, kto nie je pohodlní žiadnej lokálnej krajine. Ich prenasledovanie sa deje v Iráne, Turecku, Iraku aj Sýrií. Na druhej strane, máloktorý štát by sa dobrovoľne vzdal svojho územia. Územné zisky Kurdov v Sýrií a v Iraku boli prakticky neudržateľné.

Recep Tayyip Erdogan ma širokú podporu najmä medzi konzervatívnymi moslimami a islamskú kartu dokáže veľmi dobre využívať. Obdobie sekularizmu sa jeho nástupom postupne skončilo. V rokoch 1994 – 1998 pôsobil ako primátor Istanbulu, v 2001 založil AKP (Strana spravodlivosti a rozvoja) s ktorou dokázal vyhrať 3 parlamentné voľby (2002, 2007 a 2011), vďaka týmto víťazstvám pôsobil v rokoch 2003 – 2014 ako premiér. V roku 2014 nastúpil do úradu prezidenta. Od roku 2016, po pokuse o prevrat, pritom platí výnimočný stav, ktorý okrem iného umožňuje Erdoganovi vládnuť prostredníctvom dekrétov. Odvtedy prišlo o prácu podľa AI viac ako 160 000 zamestnancov verejného sektora a vyše 100 000 ľudí bolo trestne stíhaných. Vo väzení ich čaká na súdny proces viac než 50 000. Vďaka dekrétom bolo zavretých viac ako 1043 súkromných škôl, 1229 spolkov a nadácií, 19 odborových zväzov, 15 univerzít a 35 zdravotníckych zariadení vďaka zámienke podozrenia s prepojenia s údajným tvorcom puču Fethullah Gülenom, ktorý od roku 1999 žije v USA. Výnimočný stav sa Erdogan zaviazal zrušiť, zatiaľ sa tak však nestalo.

Vláde Erdogana sa nedajú uprieť výrazné ekonomické úspechy. Od roku 2002 klesol verejný dlh, počet obyvateľov rastie, inflácia sa dostala na prijateľnú úroveň, je tu citeľný ekonomický rast a rast miezd. Ekonomika napredovala dokonca aj počas finančnej a hospodárskej krízy. Napriek tomu pretrvávajú problémy s neefektívnym daňovým systémom, korupciou a klientelizmom, tie sú však generačné, dalo by sa povedať kódované výchovou. Nezamestnanosť sa drží na prijateľnej úrovni a krajina sa postupne stáva energeticky sebestačnou, čo má za následok aj pokles cien energií.

Po výraznej tureckej ekonomickej kríze z roku 2001 priniesla AKP reformy, stabilitu a rast. Problémom dnes je, že sa postupne obracia proti svojej vlastnej politike, ktorá priniesla krajine úspech. Dôsledkom je mimo iného aj politicko-obchodná vojna s USA, ktorá má za následok zavedenie ciel a ešte posilňuje prepad tureckej líry, ktorá dnes dosahuje historické minimá. Ekonomickú vojnu s USA dnes nemôže vyhrať prakticky žiadna krajina mimo Číny a aj tá by skončila veľmi zle.

Erdoganova AKP zvýšila aj kvalitu zdravotníctva, podporuje domáce firmy v medzinárodnom obchode a zaručovala až donedávna slušné podmienky kresťanskej aj židovskej minorite. V roku 2009 dokonca Erdogan zaviedol mnohé prokurdské reformy, ktoré dovolili tejto národnostnej menšine používať vlastný jazyk, vlastné názvy miest, zaručil viacerým členom PKK čiastočnú amnestiu, dokonca sa ospravedlnil za dersimský masaker. Žiaľ, ako už vieme, veci sa výrazne zmenili. Turci tiež prijali značné množstvo sýrskych vojnových utečencov, ide až o 3.5 milióna, čo je číslo, ktoré výrazne prevyšuje všetky ostatné krajiny.

Medzi kontroverzné opatrenia, ktoré boli uplatnené za vlády Erdogana, patrí znovuzavedenie trestu smrti, zvýšenie daní na alkohol, rapídne budovanie mešít (od roku 2000 ich vláda postavila viac ako 17 000, pričom Turecko bolo dlhodobo pomerne sekulárne), školské osnovy sa zmenili výrazne v prospech štúdia tureckej histórie a islamu, viac ako 40 000 študentov bolo prinútených navštevovať Hatip školy určené pre Imámov a ženské práva taktiež začali brať za svoje. Erdogan ticho toleruje moslimské pedofilné sobáše, ktoré sú síce (zatiaľ) proti zákonom, ale ich počet najmä v zaostalejších oblastiach rastie.

Erdogan využíva každú možnosť zahrať na citlivú strunu svojim občanom, ako aj provokovať „spojencov“. Kontroverziu vzbudil Turek Mesuta Özila hrajúci za nemecký národný tím, ktorý svoje víťazstvo oslávil radšej s Erdoganom, ako s Merkelovou a daroval mu svoj dres. Erdogan má v Nemecku a Rakúsku dokonca vyššiu podporu ako doma. Pri nedávnych prezidentských voľbách mu svoju podporu odovzdali až dve tretiny Turkov a po jeho víťazstve ho búrlivo prehlasovali za svojho vodcu. Toľko k snom o integrácií. Erdogan bude aj naďalej využívať svoje piate kolóny a slabosť EÚ v rozklade. Veď len pred krátkym časom otvoril v Nemecku spolu s Angelou Merkelovou novú a zatiaľ najväčšiu mešitu v Európe. Svojim spôsobom je to diplomatická facka.

Turecká tajná služba za posledné roky výrazne zvýšila svoju aktivitu. Od nepodareného prevratu zatkla viac ako 80 ľudí v 18 štátoch, ktorých podozrieva z účasti na jeho príprave. Okrem toho „záhadne miznú“ rôzni kritici Turecka po celom svete, pričom Erdogan si neberie servítky. O Česku (a vlastne aj o nás) jeho poradca prehlásil: „Nemci Česko vlastnia. Skutoční muži odtiaľ odišli a založili Slovensko s hlavným mestom Bratislava.“ Nenasledovala žiadna oficiálna reakcia z českej strany. Podľa posledných informácií Turecko spoločne s Ruskom spolupracuje na vytvorení demilitarizovanej zóny v Sýrií. Jedno je isté, od dôb Atatürka je Erdogan najvýraznejšou postavou a zlomiť ho nedokážu žiadne americké sankcie, naopak, jeho postavenie ešte posilnia.

Anton Smatanik jr.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Šéf izraelského Mosadu rokoval v Bahrajne

0 icon

Manáma 1. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto: Israel in the Field Twitter)   Šéf izraelskej tajnej služby Mosad Jossi Cohen navštívil v stredu Bahrajn, kde sa stretol s tamojšími najvyššími predstaviteľmi bezpečnostných a spravodajských služieb Stalo sa tak po tom, čo sa obe krajiny dohodli na normalizácii vzťahov. Informovala o tom vo…

Assange si na rozsudok počká až do januára

0 icon

Londýn 1. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Augstein)   Britský súd vydá rozhodnutie o extradícii zakladateľa webstránky WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených štátov 4. januára 2021. Oznámila to vo štvrtok sudkyňa Vanessa Baraitserová, ktorú cituje tlačová agentúra AFP Sudkyňa odročila Assangeov prípad po štyroch týždňoch vypočúvania svedkov a ponechala 49-ročného Austrálčana vo…

Szijjártó v Káhire: EÚ by mala podporiť Egypt, aby bránil ilegálnej migrácii

0 icon

Budapešť 1. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/MTI-Zsolt Szigetvary)   Európska únia (EÚ) by mala poskytnúť podporu Egyptu, aby aj naďalej dokázal brzdiť ilegálnych migrantov, vyhlásil vo štvrtok v Káhire šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, ktorého prijal egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí Podľa agentúry MTI Szijjártó podotkol, že bezpečnosť EÚ sa odvíja…

Kurz: EÚ by mala ukončiť prístupové rokovania s Tureckom a zaviesť sankcie

0 icon

Brusel 1. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Roland Zak)   Európska únia by mala ukončiť prístupové rokovania s Tureckom a zaviesť voči nemu sankcie. Vo štvrtok to v Bruseli uviedol rakúsky kancelár Sebastian Kurz Pre Rakúsko je spôsob, akým sa Turecko správa k novinárom a osobám s odlišným názorom, už dlho neprijateľný, povedal…

Macron: V Náhornom Karabachu sú sýrski militanti

0 icon

Brusel 1. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron si je istý, že na spornom území Náhorného Karabachu pôsobia džihádistickí bojovníci zo Sýrie. Uviedol to vo štvrtok po príchode do Bruselu, kde sa koná zasadnutie Európskej rady. Informovala o tom agentúra AFP "Dnes máme k dispozícií informácie, ktoré…

Na Slovensku odštartovala najväčšia národná konzultácia o čerpaní eurofondov pre roky 2021 – 2027

0 icon

Bratislava 1. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Na Slovensku odštartovala najväčšia národná konzultácia o čerpaní eurofondov pre roky 2021 - 2027. Ako vo štvrtok informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová Eurofondy sú historickou príležitosťou, ako posunúť Slovensko dopredu v mnohých oblastiach a aktuálne máme šancu povedať,…

Čelíme novému obdobiu vo svetovom športe. Sme radi, že vôbec začneme hrať, vraví Šatan

0 icon

Bratislava 1. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Nový ročník najvyššej hokejovej súťaže na Slovensku sa v piatok 2. októbra začne štyrmi zápasmi namiesto pôvodne plánovaných šiestich. Už do programu úvodného kola negatívne zasiahla nákaza koronavírusom a až tri tímy ohlásili pozitívne výsledky testov u svojich hráčov. Z tohto dôvodu v…

Prezidentka prijala zástupcov kultúry, kreatívneho priemyslu a športu

0 icon

Bratislava 1. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Aktuálne problémy v oblasti kultúry, kreatívneho priemyslu a športu nevyriešia jednotlivé rezorty, ale patria na stôl vlády. Zhodli sa na tom zástupcovia kultúry, kreatívneho priemyslu či profesionálneho a amatérskeho športu Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes vytvorila priestor na to, aby jej zástupcovia týchto…

Sassoli na summite EÚ: Europarlament neblokuje žiadne dôležité rozhodnutia

0 icon

Brusel 1. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Johanna Geron)   Európsky parlament (EP) neblokuje žiadne rozhodnutia týkajúce sa budúcnosti EÚ. Uviedol to vo štvrtok počas otváracieho prejavu dvojdňového summitu EÚ v Bruseli predseda EP David Sassoli Jeho slová sú reakciou na nedávne obvinenia nemeckého veľvyslanca pri EÚ, že europarlament trvaním na prepojení zásad…

Mitsotakis: Turecko musí prestať s provokáciami v Stredomorí

0 icon

Brusel 1. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)   Provokatívne kroky Turecka už nemožno ďalej tolerovať. Vo štvrtok to uviedol grécky premiér Kyriakos Mitsotakis po príchode do Bruselu, kde sa koná zasadnutie Európskej rady. Informovala o tom agentúra AFP "Jedna vec je istá. Turecké provokácie, či už sa prejavujú jednostrannými činmi, alebo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Kráľovná podsvetia a Kráľ času! Fantastické nepoznané skutočnosti!

0icon

Názov ako z rozprávky, avšak touto rozprávkou je naše univerzum, o ktorého dejoch a skutočnostiach ľudia dneška vôbec nič netušia. Minulé generácie, ktoré neboli tak technicky orientované, ale oveľa viac spojené s prostou, prírodnou prirodzenosťou života, o týchto veciach niečo tušili. A svoje tušenie, že za vonkajšou realitou sa skrýva…

Slavěna Vorobelová

Vytúžená zmena v podobe salto mortale

0icon

Dnes sme svedkami nekompetentnosti vlády v plnej kráse. To, že nemajú jasný plán obnovy počas a po koronakríze už je asi každému príčetnému jasné. Ad hoc riešenia sú ich metódou dennodennej práce. Chaos, vyvolávanie paniky, obmedzovanie základných ľudských práv a slobôd v obave, že prídu o moc. Riešenie v celku jednoduché. Vyhlásiť totalitu, a teda…

Pavol Kleban

Sitnianski rytieri

0icon

Od Banskej Štiavnice na juh vysoko vyčnieva nad horskými lesmi najvyšší vrch Sitno. Bol na ňom kedysi i hrad, ktorého stopy ešte nezmyl dážď a nerozmietol vietor... Takto začína, nám veľmi dobre známa, legenda o Sitnianskych rytieroch. Legenda vychádza z voľného prerozprávania dávneho príbehu o rytieroch zo Sitna, ktorí boli…

Peter Švec

Zatiahne nás provokácia proti Arménsku do povinnej vojny na obranu spojenca v NATO?

0icon

V jedom z predchádzajúcich blogov na tému NATO som uviedol závažné argumenty, ktoré vnímavému čitateľovi jasne naznačili, že keby sme sa začiatkom tisícročia nestali členmi NATO, mali by sme u nás NATO, čiže mohli sme sa stať objektom vyprovokovanej „policajnej“ akcie. V tomto blogu začnem príkladmi z posledných zopár dní, keď nás členstvo…

Jozef Slávik

Slovenské pastorále ...

0icon

Je toho veľmi veľa o čom by sa dalo polemizovať či diskutovať a vymieňať si názory. Je nepochybné, že číslom jedna je v našej spoločnosti téma okolo pandémie covidu - 19, konkrétne o jeho druhej vlne. Je ale aj niekoľko ďalších problémových tém, ktoré stoja za pozornosť. Pokúsim sa k…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Späť v práci, späť v škole: Ako jesť zdravo?

0 icon

Na jednej strane síce smútime za letom, ktoré je vždy tak krátke, na druhú stranu sa však tešíme na pravidelný režim dochádzok do práce a našich detí do školy, kontakt s kolegami a znovuzavedenie zdravých návykov, ktoré nás po celý rok tak posilňujú. Ide len o jedno: aby boli naozaj…

Veľký brat vás vidí: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou o celosvetovo známom bývalom agentovi CIA – Edwardovi Snowdenovi. Poďme však rovno tam, kde sme v rámci prvej časti skončili. O tri roky neskôr bol preradený do informačnej kancelárie CIA na Havaji. Tá mala monitorovať aktivitu v štátoch ako napríklad Severná Kórea. Namiesto toho však sledovala svetovú komunikačnú sieť. Zdesil sa,…

5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

0 icon

Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

10+ dôkazov, že hladné psy sú tie najrozkošnejšie zvieratá na planéte

0 icon

Psy a ich láska k jedlu. Ako vie každý majiteľ psa, ak je v blízkosti vašej chlpatej ratolesti nejaké jedlo, má o zábavu postarané. Neveríš? Tieto hladné psy ti to len potvrdia. :) Musíš mať srdce z kameňa, aby si odolal smutným psím očkám, ktoré prosia aspoň o kúsok jedla, hoci 5 minút predtým…

Tieto zvyky ti môžu naozaj poškodiť zdravie!

0 icon

Naše dni vypĺňajú rituály a zvyky, ktoré si možno doteraz robil zle. Na jednej strane ti tieto zvyky uľahčujú život, ale na druhej strane môžu byť aj veľmi škodlivé. Držíš si nos pri kýchnutí alebo si dopraješ teplú kávu hneď po prebudení? Možno práve tieto zlozvyky ti môžu uškodiť na…

Vo svete IT

Hodinky K21 s meraním teploty a až 8 športovými režimami aktuálne kúpiš za neuveriteľne nízku cenu

0 icon

Pokukávaš po ideálnych inteligentných hodinkách, ktoré by si mohol využívať každý deň a v naozaj akejkoľvek situácii? Ak nie si fanúšikom drahej elektroniky, hodinky K21 ťa v tom prípade určite očaria. Nie iba ich nízkou cenou, ale naozaj skvelými funkciami a dizajnom, ktorý by si v tejto cenovej kategórii hľadal…

O existencii fosfánu v oblakoch Venuše sme mohli vedieť už od roku 1978

0 icon

Fosfán v  oblakoch Venuše mohol byť objavený už v roku 1978, americkou vesmírnou agentúrou NASA. Ich objav si však nevšimli nasledujúcich 42 rokov. Stále však ide o pozoruhodný objav. Pomocou teleskopov sa im podarilo objaviť fosfán v oblakoch Venuše a verejnosti ukázali výsledky 14. Septembra 2020. Zároveň išlo o míľnik…

Mimozemské civilizácie, čeliace koncu sveta, sa môžu hľadať najľahšie, tvrdí nová teória

0 icon

Objavila sa zaujímavá štúdia, ktorá hovorí o tom, že mimozemské civilizácie by sme mohli objaviť jednoduchšie, ak by práve čelili katastrofe. Téme sa venuje portál Scientific American. Ak na moment budeme brať do úvahy, že sa vo vesmíre nachádzajú iné planéty, na ktorých existujú inteligentné civilizácie, môžeme predpokladať, že aj…

Nová funkcia vo Windows 10, na ktorej Microsoft pracuje, vás v budúcnosti upozorní na možné nezvratné poškodenie dát

0 icon

Windows 10 Build 20266, ktorý je aktuálne dostupným pre členov program Windows Insider, odhaľuje jednu z ďalších užitočných funkcionalít. Ide konkrétne funkciu, ktorá monitoruje zdravie úložného disku a navrhnutá je pre NWM SSD disky. Na tému upozorňuje portál Teschspot.com. Zálohujte si dáta ešte predtým, ako nastanú problémy Nová funkcia vo…

Fotky Google pre Android prichádzajú s novým editorom pre úpravu fotografií a inteligentnými návrhmi

0 icon

Populárna aplikácia Fotky Google pre zariadenia s operačným systémom Android obdržala zásadnú aktualizáciu, ktorá do aplikácie vnáša nové funkcie a pozmenené grafické rozhranie editora fotografií. Nová funkcionalita má inteligentne navrhovať možné úpravy tak, aby došlo ku najlepšej úprave danej fotografie a to bez nutnosti vykonania akýchkoľvek zložitých úkonov. Jednoduchšia a…

Armádny Magazín

Česko schválilo počty svojich vojakov v zahraničí - pozrite si koľkí a kde budú pôsobiť

0 icon

Česko, 1.október 2020 (AM) - Česká poslanecká snemovňa v utorok 29. septembra schválila návrh ministra obrany Ľubomíra Metnara na pôsobenie síl a prostriedkov rezortu obrany v zahraničných operáciách v rokoch 2021 a 2022 s výhľadom na rok 2023. Po dvoch mesiacoch tak nadviazala na rozhodnutie Senátu, ktorý takmer jednohlasne

Gorbačov radil budúcemu prezidentovi USA o Ruskej federácii

0 icon

Rusko, 1.október 2020 (AM) - Bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov poradil ohľadom Ruska víťazovi amerických prezidentských volieb ktoré sa budú v USA konať v novembri. O jeho slovách informuje denník The Times. Najskôr Gorbačov odporučil budúcemu prezidentovi USA, aby sa stretol s ruským vodcom Vladimirom Putinom.

Videorozhovor: Prezident Asad vymenoval spolupáchateľov teroristov operujúcich v Sýrii

0 icon

Sýria, 1.október 2020 (AM) - Podľa sýrskeho vodcu sa teroristi zmocnili miest s priamou pomocou USA, Francúzska, Británie, Kataru a Saudskej Arábie.   Pred piatimi rokmi sa v Sýrii vyvinula mimoriadne nebezpečná situácia a teroristi, ktorí zaútočili v rôznych častiach krajiny, dostali priamu podporu Západu. Uviedol to sýrsky

Americká stíhačka F-35B sa zrútila po zrážke s tankerom KC-130J ktorý nakoniec pristál na bruchu

0 icon

USA, 1.október 2020 (AM) - Tankovanie za letu je vždy chúlostivý úkon. Stíhačka sa pri tankovaní nachádza vždy (aktuálne) za zásobovacím lietadlom. Po dostatočnom priblížení sa tieto lietadlá prepoja a musia tak zostať počas doby doplňovania paliva. Počas tejto doby musí pilot lietadla čerpajúceho

Kontrarozviedka NATO chce bojovať proti dezinformáciám na sociálnych médiách

0 icon

USA, 1.október 2020 (AM) - Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes prostredníctvom live prenosu vystúpil na jednej z najväčších konferencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti v Európe. Išlo o šiesty ročník diskusného fóra organizovaného Kosciuszko Institute v Poľsku s názvom European Cybersecurity Forum – CYBERSEC.   V rámci fóra diskut

Svetlo sveta

PRED 70 ROKMI PRIJAL TAJNÚ KŇAZSKÚ VYSVIACKU BLAHEJ PAMÄTI JÁN CHRYZOSTOM KARDINÁL KOREC

0 icon

PRED 70 ROKMI PRIJAL TAJNÚ KŇAZSKÚ VYSVIACKU BLAHEJ PAMÄTI JÁN CHRYZOSTOM KARDINÁL KOREC októbra 2020 si pripomíname 70. výročie kňazskej vysviacky blahej pamäti Jána Chryzostoma kardinála Korca, veľkej osobnosti Cirkvi na Slovensku. Bol nitrianskym sídelným biskupom 15 rokov (v rokoch 1990 – 2005) a jedno desaťročie emeritným biskupom – až…

Sv. Terézia z Lisieux

0 icon

Sv. Terézia z Lisieux je podľa pápeža sv. Pia X “najväčšou sväticou modernej doby. » Terezka mala 8 súrodencov, pričom všetci chlapci zomreli ako deti a všetky dievčatá vstúpili do kláštora. Keď mala Terezka 4 roky, zomrela jej aj mama. Od útleho detstva sa veľa modlila a umŕtvovala. V rámci…

Biskupi pri obmedzení počtov v chrámoch vydajú dišpenz od povinnej účasti

0 icon

Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska prináša v plnom znení stanovisko hovorcu KBS Martina Kramaru k plánovanému obmedzeniu počtu veriacich na bohoslužbách: “Ak sa potvrdí informácia o zachovaní možnosti verejného slávenia bohoslužieb, hoci s počtovým obmedzením na 50 účastníkov, slovenskí biskupi udelia všeobecný dišpenz od povinnej účasti na nedeľných bohoslužbách. Zároveň dajú inštrukcie kňazom, aby v…

Cigániková vďaka ĽSNS získala viac času pre hľadanie podpory pre potratovú tabletku

0 icon

Šokujúca koalícia liberálov s kotlebovcami zablokovala opäť hlasovanie parlamentu o ochrane života. Koaliční poslanci dokonca hovoria o tom ako mala mať Cigániková rokovanie s ĽSNS na ich klube. Poslanec Gyimesi za OĽANO na sociálnej sieti uviedol: „Cigániková s nimi vyjednávala na ich klube potajomky aj včera aj dnes.“ Kotlebovci tak ako včera, aj dnes s ultraliberálmi…

ĽSNS, Smer, Hlas a Cigánikovej SaS spoločne zablokovali parlament pri hlasovaní o ochrane života

0 icon

Dlhoočakávané hlasovanie o ochrane života po niekoľkohodinovej rozprave skončilo fiaskom. V parlamente vznikla šokujúca koalíca z poslancov ĽSNS, SMERu a liberálov z SaS, ktorá vytvárala obštrukcie pri hlasovaní o ochrane života. Kotlebovci, ktoych dlhodobo cirkevné organizácie obviňovali, že z agendy ochrany života si urobili iba marketingový nástroj a túto tému iba zneužívajú na samoprezentáciu, včera až štyrikrát nedodali…

icon FOTO DŇA