Washington 15. februára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)
Podľa riaditeľa CIA má IS plány, ku ktorým sa tajné služby nemajú ako dostať, pretože džihádisti využívajú “veľmi sofistikované technológie a komunikačné systémy” a aj takto získavajú nových prívržencov
Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Brennan tvrdí, že niekoľko dní pred atentátmi, ktoré sa 13. novembra 2015 odohrali v Paríži, tajné služby vedeli, že príslušníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) “niečo chystajú”.
V rozhovore pre televíznu spoločnosť CBS Brennan súčasne vysvetlil, že “tí (džihádisti), ktorí do toho boli zatiahnutí, využívali najmodernejšie výdobytky komunikačnej techniky” a tajné služby sa k nim nedostali. Priznal však, že v tomto prípade tajné služby zlyhali.
Podľa riaditeľa CIA má IS plány, ku ktorým sa tajné služby nemajú ako dostať, pretože džihádisti využívajú “veľmi sofistikované technológie a komunikačné systémy” a aj takto získavajú nových prívržencov.
Vyhlásil tiež, že islamisti teraz plánujú útok na americkom území. Očakáva, že IS sa pokúsi vyslať svojich ľudí a vybavenie, alebo naverbuje ľudí, aby útoky naplánované v USA spáchali. Podľa Brennana sú tieto pokusy “neodvratné”, ale nemyslí si, že “by (útoky) mali zaručený úspech”.
Poznamenal, že IS sa snaží vyprovokovať konflikt medzi Západom a moslimským svetom, aby získal ešte viac priaznivcov. IS “tvrdí, že Spojené štáty sa snažia prevziať kontrolu nad ich krajinami, čo je veľmi ďaleko od pravdy,” vysvetlil.
Brennan v rozhovore pre CBS informoval, že tajným službám sa v Európe podarilo zabrániť radu útokov a teroristických činov a “zadržať zloduchov, ktorí sa – možno – dostali z Iraku do Sýrie a odtiaľ do Európy”.
Šéf CIA dodal, že bez ohľadu na tieto úspechy je nutné dopĺňať a skvalitňovať technické vybavenie a zabezpečiť, aby v príslušných službách pre boj s terorizmom boli profesionáli. Uviedol tiež, že “musíme byť schopní pracovať v oblastiach, kam nám je odopretý vstup”, čím reagoval na otázku CBS, ako by CIA mala pôsobiť v krajinách, kde panuje de facto bezvládie, ako sú Sýria, Líbya, Somálsko, či Jemen, kde je postavenie džihádistov veľmi silné.