Sceľovanie pôdy: Kameň úrazu slovenského poľnohospodárstva. Komu to takto vyhovuje?

Bratislava 21. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta,Jaroslav Novák)

 

Na konferencii o pozemkových úpravách boli pomenované problémy slovenského poľnohospodárstva. Tie problémy však vyplývajú z vrodených chýb systému, v ktorom žijeme – a preto sa konferencia dopracovala iba k záveru „malo by sa urobiť“ a následnému pokrčeniu plecami…

Ilustračné foto

Začiatkom októbra sa v Bratislave konala konferencia Ako zjednotiť slovenskú pôdu, ktorú zorganizoval Slovenský pozemkový fond v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou. Táto zdanlivo nezáživná téma je v praxi jednou z najdôležitejších úloh, ktoré bude potrebné vyriešiť, aby sa slovenský vidiek začal revitalizovať a spamätávať z blahodarného vplyvu liberálneho kapitalizmu, ktorý tu zúri už tridsať rokov, a ktorého výsledkom je zdevastované poľnohospodárstvo, krajina i život na vidieku ako socioekonomický fenomén.

Aj generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová konštatovala vo svojom príhovore: „Rozdrobenosť pôdy je hlavnou prekážkou pre fungovanie poľnohospodárstva na Slovensku.“

Na snímke generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová

Lenže zďaleka nejde len o poľnohospodárstvo. Ide aj o budovanie potrebnej infraštruktúry a predovšetkým o aspekt krajinotvorby, keď čoraz citeľnejšia je potreba vykonávať opatrenia proti zmene klímy a proti pôdnej erózii. Prívalové dažde a obdobia sucha vyžadujú opatrenia na zadržiavanie vody v krajine, ako je budovanie retenčných nádrží či rybníkov, revitalizácia vodných tokov, závlahy, ale tiež opatrenia na zabezpečovanie ekologickej stability ako biokoridory, biocentrá, stromoradia, či iné vhodné formy zelene.

Pozemkové úpravy umožnia zrealizovať mnohé opatrenia a projekty, ktoré doposiaľ nebolo možné uskutočniť pre  neúnosnú rozdrobenosť vlastníctva, pretože jednať so stovkami vlastníkov, z ktorých časť nie je možné zastihnúť, a medzi ktorými sa napokon vždy nájde aspoň jeden, ktorý z princípu nesúhlasí s tým, aby sa na jeho pozemku čokoľvek robilo, to je prakticky neschodná cesta.

Aj preto už dlhé desaťročia stoja bez nádeje na realizáciu mnohé veľmi užitočné plány na vybudovanie poľných ciest, rybníkov, turistických chodníkov, cyklotrás, protipovodňových, protieróznych, vodozádržných a iných projektov.

Hovoril o tom napríklad Tomáš Guniš, riaditeľ odboru územného rozvoja a koncepcií mesta Trnava, ktorý opísal vlastnú trpkú skúsenosť s dlhoročným problémom vybudovať dvestometrový úsek elektrickej prípojky do rekreačnej oblasti, pretože vedie cez pozemky desiatok majiteľov.

Zlatica Muchová z Katedry krajinného plánovania a pozemkových úprav na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite uviedla, že od roku 2009 sa v oblasti pozemkových úprav nerobí prakticky nič a ľudia, ktorí s tým v roku 2009 pracovali, už aj pozabúdali to, čo vedeli. Je presvedčená, že sceľovanie pôdy urobí nielen poriadok a spravodlivosť vo vzťahoch, umožní stavať verejnoprospešné stavby a mnohým konečne umožní využívať pôdu na podnikanie, ale bude prínosom predovšetkým pre krajinu, pre prírodu. Muchová tiež zdôraznila, že pri prioritizácii pozemkových úprav je hlavným parametrom voda.

Muchová si pre prítomných pripravila peknú prípadovú štúdiu. Išlo o novo vybudovanú cyklocestu Nitra – Vráble. Z osemnásťkilometrového úseku dve tretiny tvoria jestvujúce cesty a zvyšok ide po štátnej poľnej ceste. Vybudovanie tejto cyklotrasy bolo veľkým úspechom, pretože donedávna cyklisti medzi Nitrou a Vrábľami museli používať frekventovanú štátnu cestu. Avšak na tomto prípade sa naplno prejavili všetky bolesti súčasného legislatívneho a majetkového stavu. Po prvom daždi totiž došlo na novo vybudovanej ceste k masívnej pôdnej erózii, blato zaplavilo vozovku tak, že prakticky cestu znefunkčnilo. A nastal problém, čo s tým: cesta síce je vo vlastníctve štátu, ale iba v šírke cesty. Ak by sa mali urobiť terénne úpravy, musela by sa urobiť dohoda so stovkami vlastníkov priliehajúcich pozemkov, keďže tam ešte neprebehli pozemkové úpravy. Situácia je patová, s každým ďalším dažďom sa situácia zhoršuje, množstvo kvalitnej ornice odteká do tokov a v konečnom dôsledku sa mení na problematicky skládkovateľný toxický sediment. Riešenie? Pozemkové úpravy, zelené pásy, háje, lesy, biokoridory, vrstevnicové hospodárstvo… ale to všetko je možné jedine po majetkovom vysporiadaní pozemkov.

Hostia z Českej republiky informovali prítomných, že oni sú s pozemkovými úpravami omnoho ďalej ako my na Slovensku, ale napriek tomu je aj tam väčšina úprav nedokončená, pretože je to proces naozaj veľmi náročný na ľudskú energiu, a samozrejme aj finančne.

O tom, aké nesmierne ťažké je dnes na Slovensku začať podnikať na pôde, najlepšie svedčí vystúpenie Aleny Suchej, vedúcej oddelenia nájmu odboru prevodov a nájmu Slovenského pozemkového fondu. Odprezentovala prítomným, aká komplikovaná je schéma toho, čo žiadateľ o pridelenie pôdy musí splniť. A potom ukázala aj štatistiku, a to bolo na zaplakanie: tu jedna, tu dve vybavené žiadosti ročne…

Namiesto toho, aby tu bol okamžite priestor pre tisíce a desaťtisíce drobných farmárov, aby začali využívať nevyužitú pôdu a naprávať zúfalú závislosť slovenského potravinárstva na dovoze (kedysi sme bývali celkom sebestační, teraz sme horko-ťažko z jednej tretiny!), dnes je situácia taká, že cez tú papierovú mašinériu noriem, formulárov a ťažko splniteľných podmienok sa ročne predriape sotva zopár mladých nadšencov, ktorí by chceli ostať verní práci na pôde…

Konšpiračne založený jedinec by takmer povedal, že takýto stav je tu zámerne, aby umožnil veľkým agropriemyselným spoločnostiam so zahraničným pozadím zničiť už v zárodku každý pokus o návrat slovenskej pôdy do rúk drobných slovenských farmárov, aby tieto korporácie mohli ďalej nerušene ničiť poľnohospodárstvo, ale súčasne aj krajinu a celý život vidieka veľkopriemyselným pestovaním kukurice, repky a pšenice, ktoré sa potom vyvezú za pár centov bez pridanej hodnoty do zahraničia – a tam sa napríklad skúria ako palivo, tak ako nedávno v Rakúsku naša pšenica, lebo bola lacnejšia ako palivové drevo.

Podujatia sa zúčastnil aj poslanec Národnej rady SR (kandidoval za OĽaNO) Martin Fecko. „Treba začať miestnou sebestačnosťou,“ hovorí, „a keď sa dosiahne tá, ďalší cieľ bude usilovať sa o dosiahnutie okresnej, krajskej…“ Jeho pohľad, napriek neradostnej realite a trendom je optimistický v tom, že stále ešte existujú aj pozitívne príklady. Nevystúpil v programe konferencie, ale mimo mikrofón niektoré spomenul.

Napríklad obec Hermanovce pod Oblíkom v okrese Vranov nad Topľou. Gazduje tam pán Andrek, už ako jeden z mála v tej obci, ktorý je skvelým príkladom pre ostatných farmárov na Slovensku. Jeho otec bol predsedom miestneho družstva, ktorému sa nedarilo, a preto zavolal synovi, ktorý mal stavebnú firmu v cudzine, aby sa vrátil domov pomôcť. Syn sa do toho pustil, pár rokov hospodáril a farmu zveľadil. A potom usporiadal promo akciu: kúpil mäso vo viacerých obchodných reťazcoch, položil ho na stoly aj s cenovkami a na jeden stôl dal aj produkt zo svojej farmy. Zvolal ľudí z obce a povedal im, aby ovoňali. Na rozdiel od sterilného priemyselného mäsa zo supermarketov, to jeho mäso voňalo materinou dúškou, medovkou a inými bylinkami. Napriek tomu, že je drahšie, odvtedy má už dopredu vypredanú celú svoju produkciu.

Ako iný pozitívny príklad Fecko uviedol obec Liptovská Teplička. Miestne ekologické družstvo má vypredanú celú svoju produkciu mliečnych výrobkov na rok a pol dopredu, keď sa sústreďuje na zásobovanie miestnej komunity cca sedemtisíc duší. Ďalšou zaujímavou obcou je Hriňová, kde sa snažia dôsledne dodržiavať vrstevnicové poľnohospodárstvo, výsledkom čoho je, že zabraňujú erózii pôdy, ale súčasne to aj lahodí oku: tamojšia krajina svojou malebnosťou a upravenosťou miestami pripomína Švajčiarsko.

Takže čo teda treba robiť? V roku 2019 by sme sa už nemali pozerať na pôdu a krajinu ako na nástroj zisku: takýto prístup by mal byť doslova trestný, zakázaný! Krajinu máme prepožičanú od budúcich generácií a patrí nielen ľuďom, ale aj včelám, kvetom, motýľom… Už je najvyšší čas, aby sa vrátila ľuďom z vidieka do rúk vláda nad pôdou, ktorú obrábajú, aby sa ľuďom v miestnych komunitách vrátila do rúk vláda nad svojím životom a nad svojou dedinou. A už je naozaj najvyšší čas, aby sa koristnícke veľkopriemyselné poľnohospodárstvo zmenilo opäť na citlivú ekologickú permakultúru, tak ako to bolo kedysi, keď ešte jedlo bolo jedlom a nie chémiou.

Dnes už nie je problém, že by sme nevedeli, ako by veci mali fungovať, aby to bolo dobré. Problémom je, že sa to len ťažko dá dosiahnuť v systéme liberálneho kapitalizmu, v ktorom existujeme. Vo svete, kde niet inej hodnoty ako peniaze, v ktorom si každý, kto má peniaze, môže robiť čo chce a kúpiť koho chce. Vo svete, kde korupcia (nemyslí sa drobná obáločka u lekára, ale lobizmus mocných) a zločin sú neoddeliteľnou, integrálnou súčasťou systému.

Ktovie kedy, a či sa vôbec niekedy dožijeme toho, že sa konečne aj „svet bieleho muža“ začne riadiť pamätnými slovami indiánskeho náčelníka: „Až keď vytnete posledný strom, otrávite poslednú rieku, chytíte poslednú rybu, zistíte, že peniaze sa jesť nedajú.“

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Českí regionálni politici ponúkajú odmenu za informácie o katastrofe na Bečve

0 icon

Zlín 28. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Odmenu 100.000 českých korún za informácie vedúce k vyriešeniu prípadu katastrofálnej otravy rieky Bečva vypísal český poslanec Petr Gazdík (STAN) spolu s námestníčkou hajtmana Zlínskeho kraja Hanou Ančincovou (Piráti) Informovala o tom v piatok spravodajský portál Novinky.   Ani po dvoch mesiacoch…

Belousovová sa nemieni ospravedlniť za svoj nekompromisný status ku kauze Kollára a jeho priateliek: „To, čo sa tu od volieb deje, sa slušne komentovať nedá“

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marián Peiger)   Bývalá podpredsedníčka Národnej rady Anna Belousovová vo štvrtok ostro odsúdila konanie súčasného šéfa parlamentu Borissa Kollára kvôli návštevám, ktoré prijíma v nemocnici napriek celoplošnému zákazu kvôli covidu-19. Podľa niektorých to však vulgarizmami na adresu Kollárovych priateliek prehnala "Za nič sa ospravedlňovať nebudem!" Anna…

Federálny súd v Pennsylvanii odmietol žalobu. Pre Trumpa sa však otvorila cesta na Najvyšší súd

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:archív HSP)   Federálny odvolací súd v piatok zamietol žalobu Trumpovho volebného tímu na priebeh volieb v Pensylvánii. Zrušil tak rozhodnutie sudcu, ktorý vydal predbežné opatrenie a zastavil certifikáciu Bidena ako víťaza volieb v Pennsylvanií Pre Trumpa sa tak ale otvorila možnosť pre prenesenie kauzy až k…

Komu v skutočnosti prospieva „uznanie“ Náhorného Karabachu

0 icon

Moskva 28. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)   Rezolúcia francúzskeho senátu s odporúčaním uznať náhornokarabašskú Republiku Arcach získala rezervovanú pochvalu Jerevanu a pobúrila Baku. Azerbajdžanský parlament požiadal, aby vláda preskúmala vzťahy s Parížom. Do diplomatickej hádky sa zamiešala Ankara, francúzsky minister zahraničia sa rýchlo dištancoval od senátom schváleného dokumentu   O tom,…

Habera: „Byt dobrým politikom a vodcom je niečo úplne iné ako predvádza Matovič.“ Toto odkázal premiérovi

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Aj hudobník Pavol Habera otvorene vyjadril svoj názor na politiku súčasnej vládnej koalície. Najmä u premiéra Igora Matoviča sa mu nepáči "diktátorstvo, detinská urážlivosti či prehnané vylievanie svojich pocitov".Uviedol to na sociálnej sieti Instagram Habera vo svojom príspevku poukázal aj na rozdielny prístup…

Biden si vybral poradcu pre národnú bezpečnosť. Ten vraví že treba podporiť čínsky rast!

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Jacob Jeremiah Sullivan, bývalý hlavný poradca pre kampaň Hillary Clintonovej v roku 2016 a člen Obamovej administratívy, počas rozhovoru pre CBS News minulý rok v podcaste Intelligence Matters, trval na tom, že vzostup Číny ktorému napomáhali USA je úspechom „Pomohli sme vytvoriť podmienky stability…

Ferenčák: Český recept pre slovenské školy – časté vetranie a nosenie rúšok

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto: Pixabay)   Nezaradený opozičný poslanec Ján Ferenčák, ktorý sa pridal k strane Hlas-SD, si myslí, že by sme sa na Slovensku pri opätovnom otváraní škôl mali riadiť český receptom -  časté vetranie a nosenie rúšok Podľa Ferenčáka včerajšie vystúpenie predsedu vlády Igora Matoviča ukazuje, že…

Matovič: Zaočkovať sa dám, ale pripadalo by mi férové, aby som ako kapitán lode bol zaočkovaný úplne posledný

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Premiér Igor Matovič bol vo štvrtok večer hosťom relácie televízie JOJ Na hrane. Počas vysielania odpovedal aj na sériu diváckych otázok. Jeho odpovede boli viac ako zaujímavé Jednou z otázok, ktorá bola premiérovi položená bola, či ak dorazí na Slovensko očkovacia…

Argentínska prokuratúra vyšetruje Maradonovu smrť: „Už teraz vidíme nezrovnalosti“

0 icon

Buenos Aires 28. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Massimo Sambucetti)   Argentínska prokuratúra v piatok vyšetrovala okolnosti úmrtia legendárneho futbalistu Diega Maradonu a aj to, či nedošlo k zanedbaniu lekárskej starostlivosti Informovali o tom zdroje z prostredia justície, ktoré citovala tlačová agentúra AFP. "Už teraz vidíme nezrovnalosti," povedal člen úzkej rodiny pre AFP.…

Po demontáži zvyšku pomníka maršala Koneva v Prahe prišla odpoveď z Moskvy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-David W Cerny)   Ruské ministerstvo zahraničia v piatok vyhlásilo, že postoj k odstráneniu pomníka maršala Koneva v Prahe budú vnímať v kontexte vzájomných vzťahov Ruské ministerstvo zahraničia v piatok reagovalo na demontáž zvyšku pomníka maršala Koneva v Prahe. "Je nám hlboko ľúto, že 20. novembra…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Ako to Fuhrer Matovič dáva na ,,Hitlera"!

0icon

Od 2SV sa veľa ľudí zamýšľa  nad tým, ako sa dá vysvetliť fenomén nacistického štátu - hitlerovské Nemecko ? Prečo milióny ľudí po nástupe Hitlera k moci vykonávali hrozné, neľudské a trestné príkazy? Pokiaľ však do roku 2020, bolo možné študovať iba historické materiály a zamyslieť sa nad fenoménom nacistického…

Peter Švec

Odstráňme systémovú nespravodlivosť spôsobenú nepripravenosťou vládcov!

0icon

V živote ľudí existujú tri základné túžby. Prvou je túžba po prežití, teda schopnosti postarať sa o základné životné potreby pre seba a svojich blízkych, vrátane potomstva. Druhou je túžba po bezpečnosti vo všetkých aspektoch, vrátane ochranných funkcií, táto zahŕňa aj aspekty prvej túžby: prežitia. Treťou je túžba po spravodlivosti, takisto vo všetkých…

Jana Tutková

D3 cesta alebo Pandemický plán bez stredovekých praktík

0icon

Za cenu jedného testu sa dá kúpiť 150 kapsulí vitamínu D3 v dávke 3 000 IU denne za maloobchodnú cenu. Vláda by to vedela nakúpiť výhodnejšie pre všetkých občanov a investovať tak do zdravia až do konca jari. Dostatok vitamínu D3 je prevenciou hospitalizácií a liečbou COVID-19, ale aj niektorých…

Mária Benová

Pellegrini sa priznal, že premiérom sa stal až po rokovaniach s ambasádou USA

0icon

Bývalý premiér Peter Pellegrini už reagoval na slová Moniky Jankovskej, ktorá ho i s R.Ficom v stredu spomenula počas výsluchu na NAKA. Jankovská sa tam priznala k viacerým trestným činom a tvrdila, že Ficovi i Pellegrinimu hovorila, že "rieši" kauzu miliónových televíznych zmeniek. [Zdroj: TA3/TASR] Dnes však nie je až…

Jozef Slávik

Idiot ...

0icon

Idiot. Ide pôvodne o latinské slovo, označujúce v dobách gréckych mestských štátov ľudí, starajúcich sa iba o svoje vlastné záujmy na úkor celku. Neskôr sa názov idiot začal používať na označenie ľudí s veľmi nízkym intelektom, všeobecným laikom a to až do takej miery, že to úzko súviselo aj s naivitou a duševnou…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Je Veľký čínsky múr skutočne viditeľný z vesmíru? Pravda alebo lož?

0 icon

Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá napriek severnou Čínou. Mnoho domácich aj svetových nadšencov sa domnievalo, že stavbu takejto veľkosti je určite vidno aj z vesmíru. Je to pravda, alebo je to len turistická kačka? Už v 3. storočí pred naším letopočtom začal prvý cisár prebudovávať existujúce múry…

Ako môže tvoje oblečenie ovplyvniť tvoj úspech?

0 icon

Štúdia ukázala, že je možné sa dozvedieť veľa o osobnosti človeka, napríklad stav, vek a príjem, len z pohľadu na fotografiu jeho topánok. V tejto súvislosti má fráza „Vždy sa oblečte pre úspech“ ďalší, veľmi praktický význam. Oblečenie totiž môže naozaj zaručiť tvoj úspech! 1. Vďaka neobvyklému oblečeniu vyzeráš kompetentnejšie

900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne: 1. časť

0 icon

Niektoré udalosti sú také bizarné a zjavne nevysvetliteľné, že sa okolo nich nevyhnutne musí objaviť nejaká tá konšpiračná teória. Jednou takou udalosťou je aj masaker v Jonestowne, pri ktorom spáchalo samovraždu 900 ľudí, členov sekty žijúcich v Guyane, tým, že vypili ovocný nápoj z prášku v kombinácii s kyanidom. Veľkú časť mŕtvych tvorili aj deti, ktorým…

Dramatické fotografie, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

28Všetci vieme, že život je tvrdý, takže po celý náš život vystavujeme svoju "tvár" a čakáme, či príde tvrdá rana. Občas však príde niečo nečakané a tieto dramatické fotografie, ktoré ťa chytia za srdce, ti ukážu, čo nečakané sa udeje. Jedného dňa však uvidíš predavačku, ako maľuje nechty dievčaťu, ktoré…

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

0 icon

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

Vo svete IT

Kolobežka KUGOO KIRIN M4 – maximálka až 45 km/h, dojazd na úrovni 45 km aktuálne za cenu, aká tu ešte nebola

0 icon

S elektrickými kolobežkami sa vo väčších mestách už stretávame na dennej báze. Moderný trend osobnej prepravy naberá na sile a spolu s ním prichádzajú na trh neustále nové modely, ktoré sa snažia nalákať potencionálneho zákazníka na najnovšie technické vychytávky. Veľká časť elektrických kolobežiek na trhu však nespĺňa všetky požiadavky, ktoré od nich…

Príbeh „posledného sovietskeho občana,“ kozmonauta, ktorý ostal uviaznutý vo vesmíre

0 icon

18. mája 1991 sa kozmonaut Sergei Krikaľov vydal na sovietsku vesmírnu stanicu Mir. Počas jeho pobytu na vesmírnej stanici však štát, ktorého bol občanom prestal existovať. Vďaka tomu bol Krikaľov aspoň na pár mesiacov „posledným Sovietskym občanom,“ píše portál IFLScience.com Krikaľov pracoval ako raketový inžinier a zároveň bol aj členom…

Vedci postupne prichádzajú na to, čo ničí zdravie astronautov vo vesmíre

0 icon

Život vo vesmíre nie je jednoduchý. Dnes už poznáme veľa spôsobov, ako vesmír ovplyvňuje zdravie živých bytostí, píše NASA. Tím vedcov však tvrdí, že prišiel na to, čo tieto zmeny spôsobuje. Je to mitochondria, ktorá pracuje inak, keď sa nachádza vo vesmíre. Ide o novú prácu, ktorá čerpá z experimentálneho…

Black Friday: Získajte trvalú aktiváciu Windows 10 za zlomok pôvodnej ceny vrátane ďalšieho softwaru

0 icon

Microsoft  s Windowsom 10 stále napreduje dopredu a nijak tomu nie je ani v poslednej dobe. Ak si plánujete kúpiť nový počítač alebo spraviť upgrade staršieho softwaru (napr. z Windows 7) na novší, tak práve teraz máte príležitosť tak spraviť. Cena Windowsu 10 je častokrát privysoká Ako dobre už asi…

Takto vyzerá aktualizovaný rebríček 105 najlepších fotomobilov. Ako dopadlo vaše zariadenie?

0 icon

Približne 2 mesiace dozadu sme vám priniesli rebríček najlepších fotomobilov vytvorený na základe dát DXOMARK. Okrem toho, že medzičasom bolo predstavených viacero nových modelov smartfónov, ktoré otriasli rebríčkom, tak zároveň odborná porota poupravila metodiku hodnotenia zariadení. Toto sú najlepšie fotomobily dostupné na trhu V rebríčku nižšie celkovo nájdete 105 smartfónov…

Armádny Magazín

Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúš

Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

0 icon

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj pr

Ruský minister obrany Šojgu prehovoril o pôžičkách pre armádu, o tisícoch kusoch novej techniky a manželkách vojakov

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruské jednotky dostanú v budúcom roku viac ako 3,4 tisíc kusov nového a 1,3 tisíc opraveného vybavenia, budú na to použité dve tretiny vojenského rozpočtu, uviedol v piatok minister obrany Sergej Šojgu. „Na dosiahnutie týchto ukazovateľov v budúcom roku pôjdu dve tretin

Odstránia USA jadrové zbrane z Európy? Lavrov objasnil podstatu nezhôd medzi USA a Ruskom v zmluve ŠTART

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - USA ak chcú do rokovaní o obmedzení rakiet zahrnúť taktické jadrové zbrane, predtým však musia tieto rakety odniesť z území krajín NATO. USA nasadili taktické jadrové zbrane v piatich európskych krajinách NATO a pravidelne cvičia nejadrové sily na ich použitie. Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničia Sergej…

Prezident Zeman podporil Česko - Nemeckú zbrojársku kooperáciu

0 icon

Česko, 28. november 2020 (AM) - Spoločnosti Rheinmetall a Czechoslovak Group a.s. podpísali Memorandum o porozumení v oblasti taktický

Svetlo sveta

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

icon FOTO DŇA