Saudská Arábia schválila ambicióznu stratégiu na reštrukturalizáciu svojho hospodárstva závislého na rope pod názvom Národný transformačný program, ktorý zahŕňa diverzifikáciu, privatizáciu masívnych štátnych aktív, zvyšovanie daní a škrty vo výdavkoch aj dotáciách. V rámci programu sa vytvorí dvojbiliónový saudský majetkový fond, ktorý bude zahŕňať aktíva vo výške zhruba 600 miliárd USD a výnosy z predaja akcií, štátnych nehnuteľností a priemyselných areálov energetického štátneho gigantu Aramco v odhadovanej hodnote jedného bilióna USD.
Kráľ Salman bin Abdulaziz vyjadril v krátkom oznámení v al-Arabiya TV podporu vláde pre tento plán do roku 2030 a vyzval aj svojich “poddaných”, aby spolupracovali pri dosiahnutí úspechu. Od tej chvíle akcie na burze v Rijáde prudko vzrástli.
Korunný princ Mohamed bin Salman ako predseda Rady hospodárskej a rozvojovej záležitosti potvrdil, že sa bude odpredávať asi 5 % z ropnej spoločnosti Aramco, ktorá sa stane holdingovou spoločnosťou s dcérskymi spoločnosťami uvedenými cez počiatočnú verejnú ponuku. “Ropa bola nebezpečnou závislosťou,” skonštatoval. “Nová vízia nepotrebuje vysoké ceny ropy. V roku 2020 môžeme žiť bez ropy,” vyhlásil.
Aramco sa odhaduje na svetovo najcennejšiu spoločnosť a jej majetok vo fonde by bol najväčší svojho druhu. Celkovou filozofiou veľkej reformy je teda prechod od hospodárstva závislého na rope k investičnému hospodárstvu. “Nová vízia je cestovnou mapou nášho vývoja a ekonomických cieľov,” vraví korunný princ Mohamed bin Salman a dodáva: “Niet pochýb o tom, že Aramco je jedným z hlavných kľúčov tejto vízie a ekonomickej renesancie kráľovstva.”
O ekonomickej reforme v Saudskej Arábii sa už diskutovalo skôr, ale až keď sa minuloročný rozpočtový deficit vyšplhal do rekordnej sumy takmer 100 miliárd USD, je krajina už nútená k nej pristúpiť. Plánované zvýšenie výnosov mimo ropy môže trvať roky, takže škrty vo výdavkoch a zahraničné investície budú hlavnými spôsobmi, ako priviesť štátne financie pod kontrolu.
Systém “zelenej karty” má začať do piatich rokov, aby krajanským Arabom a moslimom bolo umožnené žiť a pracovať dlhodobo v Saudskej Arábii. Nové príjmy by sa mali získať z cestovného ruchu a baníctva a pre vojenský priemysel by sa mala vytvoriť holdingová spoločnosť.
Odborníci a analytici sú prekvapení energickosťou mladého korunného princa a jeho zmyslom pre zodpovednosť. Sú zvedaví, do akej miery bude nová ekonomická vízia pre arabskú krajinu úspešná.