Ako vo svojej kázni zdôraznil, nielen vo vojnách dochádza k nedostatku citlivosti a súcitu. Pripomenul, že čoraz častejšie k takýmto prejavom dochádza aj v bežnom živote. “Koľko ľudských bytostí prišlo o život pri umelých potratoch, či eutanázii? Na politickej a legislatívnej scéne sa dnes to najzákladnejšie ľudské právo, právo na život, stáva predmetom diskusie a začína víťaziť právo silnejšieho. Akceptovanie umelého potratu je krízou základného zmyslu pre morálku,” skonštatoval Vasiľ. Zároveň vyzval veriacich i neveriacich, aby sa 22. septembra zúčastnili na Pochode za život v Košiciach. “Verím, že pochod nebude len pre tých, ktorých označia za bigotných katolíkov, ale aj pre neveriacich, ktorí majú srdce citlivé a sú schopní podporiť rodinu a právo na život,” povedal Vasiľ.
Pápež Pavol VI. v roku 1966 riadne ustanovil a vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú patrónku Slovenska
Národná púť v Šaštíne bude dnes o 14. hodine pokračovať požehnaním pútnikov a v pondelok 16. septembra Púťou chorých a seniorov.
Sedembolestnú Pannu Máriu si uctievajú Slováci ako svoju národnú patrónku už od 15. storočia. Číslo sedem má symbolický význam a v biblickom slova zmysle znamená plnosť. Tradícia hovorí o siedmich bolestiach, ktoré Panna Mária vo svojom živote prežila. Prvou je proroctvo Simeona v chráme, keď jej oznamuje, že jej “dušu prenikne meč”. Druhou bolesťou je útek do Egypta pred kráľom Herodesom, ktorý chcel zabiť malého Ježiša, treťou je stratenie sa dvanásťročného Ježiša v chráme, štvrtou je stretnutie s Ježišom na krížovej ceste, piatou bolesťou bolo ukrižovanie a smrť Ježiša, šiestou je jeho snímanie z kríža a poslednou bolesťou je Ježišov pohreb.
Prvá zmienka o sviatku Sedembolestnej Panny Márie pochádza z roku 1412. Pre celú Cirkev bol ustanovený pápežom Benediktom XIII. v roku 1727. Ten povolil, aby sa Sedembolestná Panna Mária uctievala ako patrónka Slovenska. Bazilika minor v Šaštíne je našou najväčšou národnou svätyňou Sedembolestnej Panny Márie. Dejiny chrámu siahajú až do roku 1564. O 500 rokov neskôr, v roku 1964, bola vyhlásená pápežom Pavlom VI. za baziliku minor. Ten istý pápež v roku 1966 riadne ustanovil a vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú patrónku Slovenska. Sochu Sedembolestnej Panny Márie 1. júla 1995 korunoval pápež Ján Pavol II.
nž