Samovražedné sankcie proti Rusku zničia Európu, no vojnu nezastavia!

Bratislava 4. októbra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Mainstream, ktorý na Slovensku predstavujú SME, Denník N a iné politicky jednostranne orientované médiá, už mnohokrát písal o blížiacom sa bankrote Ruska a o podobných nezmysloch. Nič také sa však nestalo. Pravdu nenapíše ani Trend, ktorý sa tvári ako odborné médium, hoci v skutočnosti aj toto je spolitizované médium, v ktorom sa objektívnu pravdu o Rusku nedozviete

Rusko, Európa, vlajky
Ilustračné foto

Vývoj v posledných mesiacoch dokazuje, že sankcie sú dvojsečná zbraň, ktorá najviac ublíži Západu, predovšetkým Európe. Naopak, Rusko na sankciách profituje. Dokonca to v chvíľach objektivity priznávajú aj redaktori Trendu. Napríklad Branislav Toma v jednom svojom článku doslova uvádza, že „prvý polrok obchodnej vojny je čistá katastrofa. V Európskej únii raketovo rastú ceny energií, v Rusku príjmy z predaja surovín.“

Podľa autora „Rusom stúpol príjem z exportu do EÚ o 52,7 miliardy eur.“

Niežeby sankcie Rusko vôbec neboleli, to nie. Lenže katastrofa ruskej ekonomiky sa nedeje a ani neudeje. Ruská ekonomika vykazuje omnoho vyššiu odolnosť voči sankčným tlakom, ako sa pôvodne predpokladalo. Potvrdzujú to hlavné ekonomické ukazovatele Rosstatu.

Rosstat nedávno zhoršil odhad poklesu ruského HDP v druhom štvrťroku zo 4,0 % na 4,1 %.

Pritom v prvom štvrťroku 2022 ruský HDP medziročne vzrástol o 3,5%. Odhad Rosstatu na prvý polrok 2022 zostal nezmenený – predpokladá medziročné zníženie ruského HDP o 0,4 %.

Ako sa uvádza vo vyhlásení Rosstatu, „objem ruského HDP za II. štvrťrok 2022 dosiahol v bežných cenách 34 biliónov 663,6 miliárd rubľov. Index fyzického objemu HDP v porovnaní s II. štvrťrokom 2021 dosiahol 95,9 %. Index deflátora HDP za II. štvrťrok 2022 v porovnaní s druhým štvrťrokom 2021 predstavoval 117,0 %. Objem HDP za prvý polrok 2022 dosiahol 69 biliónov 292,8 miliárd rubľov v bežných cenách, index jeho fyzického objemu v porovnaní s prvým polrokom 2021 predstavoval 99,6 %.“ (viac TU).

Zároveň však v 2. štvrťroku zaznamenali rast indexu fyzického objemu pridanej hodnoty tieto odvetvia: poľnohospodárstvo – o 1,7 %, poskytovanie elektriny, plynu a pary – o 2,0 %, stavebníctvo – o 3,4 %, sektor informácií a komunikácie – o 2,0 %, transakcie s nehnuteľnosťami – o 1,4 %. (porovnanie TU).

Podľa vyjadrenia Alexandra Širova, riaditeľa Inštitútu pre ekonomické prognózy Ruskej akadémie vied, sa za základný indikátor sociálno-ekonomickej situácie v štáte považujú ukazovatele životnej úrovne obyvateľstva, predovšetkým príjmov. Tie umožňujú najjednoduchšie určiť, či sú vládne protikrízové opatrenia účinné, alebo nie. (porov. TU).

Podľa údajov Rosstatu sa vo všeobecnosti platy Rusov v prvom polroku 2022 zvýšili v porovnaní s januárom až júnom 2021 nominálne o 12,8 %, no reálne klesli o 1,3 %. Pritom v roku 2021 sa mzdy v krajine reálne zvýšili o 4,5 %.

Okrem toho Rosstat uviedol údaje o dôchodkoch za júl 2022. Podľa Dôchodkového fondu, na ktorý sa odvoláva, dosiahla priemerná výška priznaného dôchodku v Rusku 18 398 rubľov, čo je nominálne zvýšenie o 16,4 % v porovnaní s rovnakým mesiacom v roku 2021. Reálne (po očistení o infláciu) však rast dôchodkov za tento mesiac predstavoval len 1,2 %. Celkove, za sedem mesiacov roku 2022 sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku skutočná výška dôchodkov v Rusku znížila o 3,9 %. (porov. TU)

Rosstat uviedol aj údaje o reálnych mzdách v Rusku. Reálna mzda (po upravení o infláciu) sa vyjadruje v materiálnych statkoch a službách, ktoré si človek môže dovoliť. Rast reálnych miezd je určený pomerom nominálnych miezd k indexu cien tovarov a taríf za služby.

Ruské Ministerstvo hospodárskeho rozvoja zverejnilo v polovici augusta vylepšenú prognózu.

Očakáva sa, že reálne disponibilné príjmy obyvateľstva klesnú len v tomto roku, a to o 2,8 %, hoci v májovom scenári sa očakával pokles až o 6,8 %. Už v nasledujúcich rokoch sa však očakáva trvalý rast reálnych disponibilných príjmov obyvateľstva Ruska: v roku 2023 o 1,2 %, v roku 2024 o 3,5 % a v roku 2025 o 2 % (porov. TU).

Podľa vyjadrenia Alexandra Širova sa vo všeobecnosti „peňažné príjmy obyvateľstva v prvom polroku za celú ruskú ekonomiku znížili o 1,4 %…“

Lenže v Moskve, Tatarstane, Krasnodarskom kraji, Petrohrade, Leningradskej oblasti, Ťumenskej oblasti a Krasnojarskom kraji príjmy obyvateľstva aj v prvom polroku 2022 rástli. Absolútnym lídrom sa stal Tatarstan, kde disponibilné peňažné príjmy vzrástli o 2,5 % a reálne mzdy o 2,3 %.

Hlavný sankčný tlak podstúpil v Rusku ťažobný priemysel. Je však zaujímavé, že všetky hlavné regióny, produkujúce ropu a zemný plyn, vykázali v prvej polovici roku 2022 pozitívnu dynamiku, s výnimkou Ďalekovýchodného federálneho okruhu (mínus 2 %).

Sankcie zasiahli aj produkciu uhlia, pretože pôvodne sa 11 % všetkého v Rusku vyťaženého uhlia vyvážalo do Európy. V prvom polroku 2022 nastal pokles v produkcii uhlia: mínus 3,3 % v porovnaní s prvým polrokom minulého roka. Straty po zavedení sankcií boli čiastočne znížené presmerovaním dodávok do ázijsko-pacifických krajín a Afriky. Vplyv sankcií na ťažbu nerastných surovín bude v budúcnosti do istej miery kompenzovaný rekonfiguráciou logistiky a prispôsobením ázijských firiem novým obchodným podmienkam.

V máji 2022 sa Rusku podarilo dosiahnuť historické minimum nezamestnanosti (3,9 %), ktoré pretrvávalo niekoľko ďalších mesiacov. Ide o najnižšiu úroveň od roku 1991.

Kým Európu sužuje inflácia, v Rusku naopak, zaznamenali v júni defláciu, ktorá pretrvávala niekoľko ďalších mesiacov. Zaregistrovali to aj slovenské Finančné noviny, ktoré v článku z 18. augusta 2022 okrem iného uviedli: „Deflácia v Ruskej federácii v júli 2022 predstavovala 0,39 % po 0,35 % deflácii v júni…“

Pritom celkove v Rusku „od začiatku roka 2022 k 1. augustu vzrástli ceny o 11,16 %.“ (https://www.interfax.ru/business/855154)

Až v septembri, po niekoľkých mesiacoch deflácie, v Rusku znovu zaznamenali minimálnu infláciu. Podľa informácií, publikovaných 28. septembra 2022, od „20. septembra do 26. septembra 2022 bolo zaznamenané zvýšenie cien o 0,08 % podľa hodnotenia Ministerstva hospodárskeho rozvoja…“

Vývoj cien tovarov v Rusku sa teda v posledných mesiacoch stabilizoval na rozdiel napríklad od Nemecka, kde podľa údajov Spolkového štatistického úradu vzrástli výrobné ceny v auguste 2022 najrýchlejším tempom od roku 1949! V porovnaní s augustom 2021 sa zvýšili výrobné ceny priemyselných produktov o 45,8 percenta. Aj v predchádzajúcom mesiaci, júli 2022, boli ceny o 7,9 percenta nižšie ako v auguste 2022. Tento rekordný rast cien v Nemecku majú na svedomí sankcie v dôsledku vojny na Ukrajine. Jestvujú reálne obavy, že rast cien sa nezastaví, ale bude rásť aj v nasledujúcich mesiacoch. Nemecká Bundesbank začiatkom tohto týždňa predpovedala, že inflácia by mohla „v najbližších mesiacoch prevýšiť hranicu desiatich percent.“ (https://www.politico.eu/article/german-producer-price-post-record-jump-adding-to-inflation-woes/amp/)

Nemecko sa rúti do hospodárskej katastrofy a ak Nemci niečo neurobia so svojimi politikmi, je otázne, ako najmocnejšia krajina európskeho Západu prežije zimu!

Sankcie robia Rusku problémy, ale zároveň sú aj výzvou. A ak Rusi na tú výzvu dajú správnu odpoveď, sankcie im paradoxne pomôžu k hospodárskemu rastu. Príkladom je ruský IT sektor, ktorý zažil počas prvého polroka 2022 nebývalý boom. Podľa CNews tržby najväčších ruských IT spoločností v prvom polroku 2022 vzrástli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o takmer 60 %. V nových geopolitických podmienkach Ruska sa podnikanie v oblasti IT aktualizuje a „úloha verejného sektora ako spotrebiteľa informačných technológií rastie.“ (https://www.cnews.ru/articles/2022-08-31_vyruchka_krupnejshih_rossijskih_it-kompanij)

Dynamický rast zažíva v Rusku aj sektor bytovej výstavby. Podľa Rosstatu sa v celej krajine postavilo o 44 % viac obytných budov ako v prvej polovici roku 2021. Najväčší rast zaznamenal Južný federálny okruh – objem nových budov vyskočil o 67,3% a Severný Kaukaz (+ 53,5%). Vláda na jar prijala pred sankciami viacero opatrení na podporu odvetvia. Tieto a ďalšie faktory viedli k tomu, že ministerstvo výstavby do júla zaznamenalo dostatočnú odolnosť bytovej výstavby voči negatívnym procesom. (porov.

https://rg.ru/2022/09/13/kurs-ne-meniaetsia.html)

Výroba ruských poľnohospodárskych strojov v prvej polovici roku 2022 vzrástla medziročne o 6 % na 117,6 miliárd rubľov; jej tržby na domácom trhu za rovnaké obdobie vzrástli o 21,7 % na 113,3 miliardy rubľov, informovalo združenie Росспецмаш. Na základe údajov združenia v prvom štvrťroku 2022 „bola v Ruskej federácii vyrobená poľnohospodárska technika v hodnote 65,2 miliardy rubľov (+12,3 % medziročne), jej tržby na ruskom trhu dosiahli 55,7 miliardy rubľov. (+46,8 % medziročne).“ (https://www.interfax.ru/business/854696)

V prvom polroku 2022 rástla aj výroba niektorých ruských výrobcov nákladných automobilov a takto by sme mohli pokračovať ešte dlho, lenže to by sa tento článok neúmerne predĺžil. Preto už len zopár stručných poznámok.

Aj napriek poklesu HDP je na tom ruská ekonomika paradoxne lepšie ako kedykoľvek predtým. Jej vývoj totiž dokazuje, že nastali ozdravné procesy. Výrazne sa znížila závislosť ruskej ekonomiky od predaja energonosičov a zvyšuje sa podiel iných odvetví na hospodárskom raste. Sankcie nemôžu zničiť ruskú ekonomiku z viacerých dôvodov. Vymenujme aspoň stručne tie najhlavnejšie:

1. Sankcie po odchode zahraničných firiem z Ruska uvoľnili ruský trh pre ruské firmy a podnikateľov. Zaiste nie všetky ruské firmy sa okamžite dokážu kvalitou výroby vyrovnať zahraničnej konkurencii, ale každý začiatok je ťažký. Sú všeobecne známe katastrofálne neúspechy USA pri dobývaní kozmu v 50. rokoch 20. storočia, keď jednoznačne triumfovali Sovieti. Americké družice Vanguard 1B a Vanguard 1B v roku 1957 sa ani nevzdialili od Zeme, ale podľahli skaze už pri štarte. Podobne aj Explorer 2, Pioneer 1, Pioneer 2 a Pioneer 3 v roku 1958. Všeobecne sú známe havárie amerických raketoplánov Challenger a Columbia. Ale aj napriek týmto katastrofam sú dnes USA na špičke svetovej kozmonautiky. Nie je teda najmenší dôvod pochybovať o schopnosti ruských firiem zlepšovať kvalitu svojej produkcie.

2. Sankcie pomáhajú urýchliť procesy reštrukturalizácie a diverzifikácie ruského priemyslu.

3. Sankcie porušuje a bude porušovať väčšina štátov sveta, vrátane USA. Tým pádom bude ich účinnosť výrazne klesať.

4. Sankcie urýchľujú rast zoskupenia štátov BRICS, ktoré prevalcuje bankrotujúci Západ. Najviac na sankciách profitujú Čína a India, najväčšie štáty v rámci BRICS.

Karol Dučák

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Poslancom v parlamente pre vysoké ceny energií vypli saunu. „Dobre urobili,“ myslí si Tabák

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Tak o tomto tušil len málokto. Poslanci majú v parlamente fitko aj saunu, tú im však vypli pre vysoké ceny energií. Informovala o tom v príspevku na sociálnej sieti Romana Tabák (Sme rodina) V budove Národnej rady Slovenskej republiky sa nachádzajú…

Pokrytectvo amerických elít: útok na americký Kapitol vidia ako vzbúrenecké sprisahanie a podobnú situáciu v Hongkongu hodnotia ako demokratický prejav a ochranu slobody prejavu

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP)   Niektoré americké elity majú dvojaký meter, keď sa zaoberajú silami ohrozujúcimi národnú bezpečnosť. Odsudzujú a dokonca odsudzujú na dlhé tresty odňatia slobody tých, ktorí podnecujú násilie v USA, ale keď ide o narušiteľov protičínskej politiky, nešetria ich obhajobou Americká federálna porota v utorok uznala…

Rozsudok Súdneho dvora EÚ by nemal mať vplyv na fungovanie RPVS

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Nedávny rozsudok Súdneho dvora EÚ by nemal mať vplyv na fungovanie Registra partnerov verejného sektora (RPVS). Pre TASR to uviedli z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Transparency International Slovensko (TIS) upozornilo, že Súdny dvor EÚ skonštatoval rozpor európskej smernice zabezpečujúcej prístup…

Poistenci VšZP si môžu v decembri nechať odmerať cukor v krvi bez čakania

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Pixabay)   Poistenci štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) si môžu počas decembra nechať bezplatne a bez čakania odmerať hladinu cukru v krvi vo vybraných ambulanciách na celom Slovensku. TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia poisťovne "VšZP v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou (SDS) spúšťa…

Erik Kaliňák pre HS o tom, v čom je Progresívne Slovensko pre našu krajinu nebezpečné

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Erik Kaliňák, podpredseda strany Smer –sociálna demokracia v rozhovore pre Hlavné správy aj o tom, že: “Progresívne Slovensko je presne ten typ strany, ktorá bude v mene demokracie obmedzovať občianske slobody a bude na to ešte patrične hrdá.“ Hlavné správy: Momentálne ste aj vďaka…

Anexia alebo protektorát: ruská rozviedka už pozná plány Varšavy voči Ukrajine

0 icon

Kyjev  2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto: Facebook)   Môže Poľsko anektovať západnú Ukrajinu podľa krymského scenára? Odpovede hľadajú v svojom článku ruské noviny Svobodnaja Pressa Poľsko zintenzívňuje prípravy na anexiu území na západnej Ukrajine, je presvedčený riaditeľ Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin. "Informácie, ktoré prichádzajú do ruskej Služby zahraničnej…

Remišová: S kým že to chcete odvolať protikorupčnú vládu?!

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Známe Remišovej pexeso navlhlo, pokrútilo sa a namiesto tváre spravodlivosti ukazuje jej karikatúru. Čoraz zreteľnejšie vidno, že motívom pre "rozviazanie" rúk polície nebola túžba po spravodlivosti, ale prízemná nenávisť k politickej opozícii. Zároveň sa v spoločnosti i v parlamente rozšírila kategória ľudí, s…

Stamkosov 1000. bod, MacKinnon s dvoma gólmi a tromi asistenciami

0 icon

New York 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Graham Hughes)   Slovenský hokejista Juraj Slafkovský prispel v noci na piatok v NHL gólom k triumfu Montrealu na ľade Calgary 2:1. Už po trinástich sekundách otvoril skóre a pripísal si na konto štvrtý presný zásah v sezóne. Útočník Calgary Adam Ružička zaznamenal asistenciu.…

Referendum môže byť napriek bojkotu koalície a masmédií úspešné, hovorí prieskum

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Podľa novembrového prieskumu agentúry AKO by na blížiace sa januárové referendum o predčasných voľbách prišlo asi 54,2 percenta občanov. To by bolo viac ako zvyčajne chodí na všetky voľby okrem parlamentných Podľa posledného prieskumu by sa nadchádzajúceho referenda týkajúceho sa predčasných volieb určite…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Budú Wagnerovci považovaní za teroristickú organizáciu?

0 icon

Kyjev 2. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Libkos, Twitter/NEXTA)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 9:40 - Náklady na obnovu Ukrajiny budú podstatne vyššie, než sa pôvodne čakalo, darcovia sú však…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poslancom v parlamente pre vysoké ceny energií vypli saunu. „Dobre urobili,“ myslí si Tabák

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Tak o tomto tušil len málokto. Poslanci majú v parlamente fitko aj saunu, tú im však vypli pre vysoké ceny energií. Informovala o tom v príspevku na sociálnej sieti Romana Tabák (Sme rodina) V budove Národnej rady Slovenskej republiky sa nachádzajú…

Pokrytectvo amerických elít: útok na americký Kapitol vidia ako vzbúrenecké sprisahanie a podobnú situáciu v Hongkongu hodnotia ako demokratický prejav a ochranu slobody prejavu

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP)   Niektoré americké elity majú dvojaký meter, keď sa zaoberajú silami ohrozujúcimi národnú bezpečnosť. Odsudzujú a dokonca odsudzujú na dlhé tresty odňatia slobody tých, ktorí podnecujú násilie v USA, ale keď ide o narušiteľov protičínskej politiky, nešetria ich obhajobou Americká federálna porota v utorok uznala…

Rozsudok Súdneho dvora EÚ by nemal mať vplyv na fungovanie RPVS

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Nedávny rozsudok Súdneho dvora EÚ by nemal mať vplyv na fungovanie Registra partnerov verejného sektora (RPVS). Pre TASR to uviedli z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Transparency International Slovensko (TIS) upozornilo, že Súdny dvor EÚ skonštatoval rozpor európskej smernice zabezpečujúcej prístup…

Poistenci VšZP si môžu v decembri nechať odmerať cukor v krvi bez čakania

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Pixabay)   Poistenci štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) si môžu počas decembra nechať bezplatne a bez čakania odmerať hladinu cukru v krvi vo vybraných ambulanciách na celom Slovensku. TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia poisťovne "VšZP v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou (SDS) spúšťa…

Erik Kaliňák pre HS o tom, v čom je Progresívne Slovensko pre našu krajinu nebezpečné

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Erik Kaliňák, podpredseda strany Smer –sociálna demokracia v rozhovore pre Hlavné správy aj o tom, že: “Progresívne Slovensko je presne ten typ strany, ktorá bude v mene demokracie obmedzovať občianske slobody a bude na to ešte patrične hrdá.“ Hlavné správy: Momentálne ste aj vďaka…

Anexia alebo protektorát: ruská rozviedka už pozná plány Varšavy voči Ukrajine

0 icon

Kyjev  2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto: Facebook)   Môže Poľsko anektovať západnú Ukrajinu podľa krymského scenára? Odpovede hľadajú v svojom článku ruské noviny Svobodnaja Pressa Poľsko zintenzívňuje prípravy na anexiu území na západnej Ukrajine, je presvedčený riaditeľ Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin. "Informácie, ktoré prichádzajú do ruskej Služby zahraničnej…

Remišová: S kým že to chcete odvolať protikorupčnú vládu?!

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Známe Remišovej pexeso navlhlo, pokrútilo sa a namiesto tváre spravodlivosti ukazuje jej karikatúru. Čoraz zreteľnejšie vidno, že motívom pre "rozviazanie" rúk polície nebola túžba po spravodlivosti, ale prízemná nenávisť k politickej opozícii. Zároveň sa v spoločnosti i v parlamente rozšírila kategória ľudí, s…

Stamkosov 1000. bod, MacKinnon s dvoma gólmi a tromi asistenciami

0 icon

New York 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Graham Hughes)   Slovenský hokejista Juraj Slafkovský prispel v noci na piatok v NHL gólom k triumfu Montrealu na ľade Calgary 2:1. Už po trinástich sekundách otvoril skóre a pripísal si na konto štvrtý presný zásah v sezóne. Útočník Calgary Adam Ružička zaznamenal asistenciu.…

Referendum môže byť napriek bojkotu koalície a masmédií úspešné, hovorí prieskum

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Podľa novembrového prieskumu agentúry AKO by na blížiace sa januárové referendum o predčasných voľbách prišlo asi 54,2 percenta občanov. To by bolo viac ako zvyčajne chodí na všetky voľby okrem parlamentných Podľa posledného prieskumu by sa nadchádzajúceho referenda týkajúceho sa predčasných volieb určite…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Budú Wagnerovci považovaní za teroristickú organizáciu?

0 icon

Kyjev 2. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Libkos, Twitter/NEXTA)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 9:40 - Náklady na obnovu Ukrajiny budú podstatne vyššie, než sa pôvodne čakalo, darcovia sú však…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Hubku na riad posypte soľou a zalejte octom. Počkajte 10 minút a uvidíte, čo sa stane

0 icon

Toto je skutočný biotop pre baktérie a mikróby. Možno vás to (ne)prekvapí, ale jedným z najšpinavších predmetov, ktoré máte v kuchyni, je hubka na riad. Hubka na riad je nevyhnutnou súčasťou kuchynského vybavenia. Avšak, veľmi rýchlo sa zašpiní. Preto sa považuje za živnú pôdu pre choroboplodné zárodky. Je preto nevyhnutné…

Ako sa dostať do formy pred zimným lyžovaním?

0 icon

Ak si chcete užiť v zime lyžovanie s radosťou, mali by ste začať s kondičnou prípravou už v jeseni. Zhodli sa na tom viacerí skúsení profesionáli. Určite si chcete užiť lyžovanie aj vo vyššej rýchlosti. Preto by ste sa pri zlepšovaní kondície mali zamerať na posilnenie chrbtového a brušného svalstva. Silné by mali byť aj…

Len 9-ročná Róza je už 4-násobnou darkyňou vlasou. Pomáha onkologickým pacientom

0 icon

Tomu sa hovorí vášeň zameraná správnym smerom. Len 9-ročná Róza Kloknerová z Jilhavy už 4-krát venovala svoje vlasy na dobročinné účely. Rózinka ich prvýkrát darovala vo svojich štyroch rokoch 14. júna 2017. Potom znova 3. apríla 2019 a následne 29. júla 2020, informuje portál DobrýDen.

30 rokov od Sám doma 2: Herec lupiča Harryho priznal, že pri natáčaní utrpel vážne popáleniny

0 icon

Už je to 30 rokov, kedy si diváci mohli v kinách pozrieť film Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Dnes už 79-ročný herec Joe Pesci, ktorý hral banditu Harryho, pre portál People prezradil, čo sa mu počas natáčania skutočne stalo. Ak ste film videli niekoľkokrát, určite vám v pamäti utkvela scéna, ked

Nechcete ráno používať škrabku na zamrznuté okná? Vyskúšajte jednoduchý trik

0 icon

Zamrznuté okná zvnútra aj zvonku patria počas zimy medzi nočnú moru každého vodiča. Ako zabrániť, aby ste ráno pred odchodom do práce nemuseli čistiť okno auta? Mráz a sneh spôsobujú, že cesty sú šmykľavé, čo sťažuje jazdu. A ak vaše auto nestálo v garáži, v chladných dňoch máte o starosť viac,…

Armádny Magazín

Bitka o Arťomovsk môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom

0 icon

Ukrajina, 2.december 2022 (AM) – Veľké problémy majú Ozbrojené sily Ukrajiny pri Arťomovsku (DĽR), kde ich dennodenne ostreľujú spojenecké sily. Ruskí vojaci teraz urobili významný pokrok a systematicky ničia pozície ukrajinských ozbrojených síl v tomto smere. Bitka o mesto môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom. A

Ukrajinských vojenských pilotov pripravujú na stretnutie s neznámymi lietadlami

0 icon

Rusko, 2. december 2022 (AM) –NATO sa vrátilo k dodávkam stíhačiek MiG-29 a F-16 do Kyjeva, ktoré sú v prevádzke v krajinách východnej Európy. Stalo sa tak po tom, čo aliancia uznala „kolosálny účinok“ ruských raketových útokov na ukrajinský energetický sektor. Pomôžu tieto lietadlá Kyjevu chrániť oblohu krajiny

Japonský expert hovorí, že konflikt na Ukrajine vypukol 16. februára a začal ho Kyjev

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Iwa Osaki, v autoritatívnej japonskej publikácii JB Press, napísal dlhý článok, naplnený túžbou ukázať Japoncom, že nie je správne reprezentovať Rusko a V. Putina ako „krvilačných agresorov“, ktorí snívajú o „obnovení Sovietskeho zväzu“ vojnou na úkor území bývalých republík. Totiž takto americké médiá poslušné Američanom reprezentuj

Bojová skupina Wagner ukázala, ako trénuje bojovníkov pre ukrajinskú operáciu. Video

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Novinárom televízie Russia Today sa podarilo navštíviť základňu Wagner PMC, kde sa školia regrúti spoločnosti na účasť v operácii Na Ukrajine. Videoklip z cvičiska sa teraz aktívne replikuje na telegramových kanáloch.   &nbs

Rusko by malo ísť iránskou cestou modernizácie leteckých zbraní

0 icon

Irán, 2.december 2022 (AM) – Konflikt na Ukrajine odhalil problémy v ruskom systéme budovania ozbrojených síl, keď sa potrebné vzorky niekedy nakupovali v kusových množstvách a míňali sa na zbytočné projekty. Modernizačné programy pre staršie produkty často buď zlyhali, alebo neviedli k zlepšeniu výkonu. Na tomto pozadí kontrastuje Irán, ktorého vojensko-priemyse

TopDesať

Iba 1 z 10 ľudí dokáže nájsť chybu na tomto obrázku. A čo ty?

0 icon

Mnoho z nás má rado rôzne logické hádanky a úlohy. Dnes sme si pre teba pripravili jeden obrázok, na ktorom sa budeš pokúšať nájsť chybu. Budeš musieť preskúmať všetky detaily, aby si sa dopracoval k správnej odpovedi. Ak by ti to nešlo podľa plánov tak nezúfaj, pripravili sme ti aj…

Najtvrdohlavejší obyvatelia sveta, ktorí sa odmietli odsťahovať

0 icon

Dnes si ukážeme fotografie budov, ktorých majitelia sú zrejme tými najtvrdohlavejšími obyvateľmi sveta, pretože sa odmietli odsťahovať zo svojich domov. Všetci milujeme ľudí, ktorí si jednoducho idú za svojimi cieľmi, nenechajú sa šikanovať a ani ovplyvňovať. Postavia sa za seba a svoje práva tvárou tvár všetkým mocným korporáciám a vládam.…

Máš zlý deň? Títo ľudia ti dokážu, že to nie je až také zlé

0 icon

Máš zlý deň? Alebo máš problém sa s takýmito dňami vyrovnať? Nezúfaj, nie si jediný ani posledný. Ľudia sa podeli o svoje nešťastie na internete týmito vtipnými fotografiami. Existujú 2 spôsoby, ako sa môžeme postaviť k našej smole. Môžem sa ňou nechať vytočiť a hnevať sa, alebo ju môžeme prijať…

18 zaujímavostí, ktoré Dubaj premenil na realitu

0 icon

Všetky tieto javy sú pre obyvateľov Dubaja samozrejmosťou. Pre nás sú však niektoré tieto veci nereálne a pripadajú nám, ako vytvorené na počítači alebo natočené v Hollywoode. Dubaj je naozaj krásnym ale zvláštnym miestom. Dnes ti teda prinášame 18 zaujímavostí, ktoré sa v Dubaji stali realitou. Uži si tieto nasledujúce…

Títo ľudia vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu

0 icon

V každom z nás sa ukrýva trocha kreativity. Záleží len od nás, či ju dokážeme naplno ukázať svetu. Títo ľudia sa rozhodli, že vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu. Nečakané výzvy dokážu rýchlo pokaziť náladu, pretože nie každý má rád prekvapenia, kvôli ktorým musí opustiť svoju komfortnú zónu. To…

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali