“Škótsko po získaní suverenity nebude pre Írsko, Severné Írsko, Anglicko a Wales cudzou krajinou, rovnako ako ony nikdy nebudú v Škótsku považované za cudzie štáty,” povedal Salmond na podujatí organizovanom magazínom New Statesman v Londýne.
“Sme vzájomne previazaní rodinnými zväzkami a priateľstvom, ale aj na obchodnej, dejinnej a kultúrnej úrovni, čo nikdy nezáviselo od parlamentu vo Wesminsteri. Tieto vzťahy zostanú a budú naďalej prekvitať aj po prípadnom získaní nezávislosti Škótska,” podčiarkol Salmond počas príhovoru.
Škótsky politik sa takisto dotkol nedávneho vyjadrenia britského ministra financií Georgea Osborna, ktorý ostro zamietol Salmondov plán na vytvorenie spoločnej menovej únie medzi samostatným Škótskom a zvyškom Spojeného kráľovstva. Jeho slová označil za “veľkú chybu”. Britský premiér David Cameron pred niekoľkými týždňami vyzval Škótov, aby zostali súčasťou Británie.
Referendum v Škótsku sa uskutoční 18. septembra. V prípade jeho kladného výsledku by sa ukončil 300-ročný politický zväzok Škótska so zvyškom Británie. Podľa najnovších prieskumov je 57 percent obyvateľov Škótska rozhodnutých hlasovať proti suverenite, kým 32 percent by ju podporilo.
mž