Moskva 24. júna 2016 (HSP/Foto:Facebook)
Je to najmohutnejšia nadzvuková protilodná raketa ruského námorníctva (podľa klasifikácie NATO SS-N-19 Shipwreck). Zabijakom lietadlových lodí ju nazvali kvôli jej rýchlosti, sile a nepredvídateľnosti.
Raketa je vo výzbroji atómových ponorkových krížnikov 1144 „Orlan“ a útočných ponoriek projektu 949 „Antej“. Granit je prvou raketou, ktorá je vybavená umelým intelektom, ktorý si od ľudského faktora žiada len nájsť cieľ, a potom „vystreliť a zabudnúť“. Všetko ostatné už robí raketa sama, vrátane nájdenia si najhodnotnejšieho cieľa v skupine lodí. Súčasné prostriedky PVO Granit odhaliť nedokážu.
Hlavná taktická prednosť Granitov je ich paľba salvou. Jednotlivé rakety si už potom vyberú cieľ tak podľa dôležitosti, zvolia si aj spôsob útoku a plán jeho uskutočnenia. Útok dvomi raketami na jeden cieľ je vylúčený.
Na vyhnutie sa prípadným chybám sú do „hláv“ granitov uložené „portréty“ všetkých tried súčasných lodí. Nielen mechanické (rozmery a tvary…), ale aj elektromagnetických… silových polí… Granit si teda vie sám určiť či má pred sebou konvoj, zoskupenie lietadlovej alebo výsadkovej lode… Granit má v sebe zabudovaný aj systém na prekonávanie rôznych druhov rádioelektronického boja.
Granit bol doteraz hlavným tromfom ruského vojenského námorníctva. Západné rozviedky o jeho existencii síce vedeli, no predstaviť si ho, ako vyzerá, nedokázali. Po prvýkrát sa s ním mohli oboznámiť v roku 2001 po vyzdvihnutí ponorky Kursk zo dna Barencovho mora. Práve vtedy sa medzi zábery reportáže zo Severného loďstva dostali aj momenty odpaľovacích zariadení (24 ks) Granitov.
Dnes sa už uvažuje, že namiesto 24 „starých“ Granitov budú mať ponorky Orlan a Antej po 72 nových nadzvukových krídlatých rakiet „Óniks“, ktoré sú ich novou generáciou. Prvá ponorka, ktorá ich bude mať sa nazýva „Admirál Nachimov“, ktorý už čaká na prezbrojenie v Severodvinsku. Druhá ponorka projektu 949 zase čaká na prezbrojenie na Ďalekom východe.
Podľa izvestia.ru, preklad srspol.sk