Rusko sa preto rozhodlo prestať likvidovať svoje plutónium, ktoré možno využívať aj pri výrobe jadrových zbraní. Ak USA neplnia dohody, nebude ich plniť ani Rusko a nebude viac s USA v tejto sfére spolupracovať. Podľa slov riaditeľa Centra spoločensko-politických vied Vladimíra Jevsejeva tak Rusko vyslalo veľmi vážny signál USA, ktorý svedčí o zhoršení vzájomných vzťahov.
Podľa Jevgenija Jevsejeva Rusko už nemieni komunikovať s odchádzajúcou Obamovou administratívou, ktorá permanentne porušovala všetky diplomatické dohody. Ruský prezident Vladimír Putin vyčistil stôl a začal novú hru, v ktorej čaká na nového amerického protihráča. Ak sa rozhodne nový americký prezident a nová americká administratíva pokračovať v Obamovej politike, čakajú ju nové výzvy a riešenie problémov, do ktorých USA zabŕdli. A otázka plutónia je pre USA veľmi dôležitou témou, v ktorej USA ťahá za kratší koniec.
Igor Nikolajčuk, odborník Centra euroatlantického a obranného výskumu, zaoberajúci sa problémami regionálnej bezpečnosti uviedol, že ak začnú svetoví lídri argumentovať jadrovým potenciálom jasne tak dávajú svojmu oponentovi najavo, že situácia sa výrazne zmenila.
Podľa Igora Nikolajčuka ruský prezident Vladimír Putin fakticky deklaruje že už nemieni tolerovať narušenie bezpečnosti Ruska zo strany USA a nemieni už trpieť americké kroky, vrátane “hlúpych propagandistických vyhlásení” odchádzajúcich politických predstaviteľov USA či predstaviteľov NATO, alebo Pentagonu v Obamovej administratíve. Podľa Nikolajčuka USA nemusí zaujímať, na akých projektoch začali pracovať ruskí odborníci, čo ich však má zaujímať je tvrdý signál, ktorý Rusko vyslalo. Podľa Igora Nikolajčuka na tento signál budú určite Američania reagovať – či už verejne, alebo tajne.