Rusko Siovu návštevu vrelo privítalo, “prináša nádej na mier v ukrajinskej kríze”

Rusko Siovu návštevu vrelo privítalo, “prináša nádej na mier v ukrajinskej kríze”

Peking 22. marca 2023 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)

 

Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval v pondelok do Moskvy, kde začal svoju trojdňovú štátnu návštevu, pričom srdečná pohostinnosť ruskej strany sa prejavila v uvítacom ceremoniáli, ktorý bol pre čínskeho prezidenta pri jeho príchode pripravený na vysokej úrovni. Experti z Číny aj Ruska uviedli, že návšteva bude symbolická a bude mať celosvetový význam, keďže nielen výrazne podporí rozvoj bilaterálnych vzťahov, ale prinesie aj nádej a dôveru v mierové riešenie ukrajinskej krízy

Vladimir Putin Si Ťin-pching
Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a vľavo čínsky prezident Si Ťin-pching

Si po prílete v písomnom vyhlásení na moskovskom letisku Vnukovo uviedol: “Je pre mňa veľkým potešením opäť vstúpiť na pôdu Ruska, nášho priateľského suseda, a na pozvanie prezidenta Vladimira Putina uskutočniť štátnu návštevu Ruskej federácie.”

Reklama

Rast čínsko-ruských vzťahov priniesol nielen hmatateľný prospech obyvateľom našich dvoch krajín, ale významne prispel aj k rozvoju a pokroku sveta, povedal Si.

Neskôr, v deň svojho príchodu, sa Si stretol s Putinom v Moskve.

Reklama

Komplexné strategické partnerstvo koordinácie medzi oboma krajinami na jednej strane zabezpečilo medzinárodnú čestnosť a spravodlivosť a na druhej strane podporilo spoločnú prosperitu a rozvoj oboch krajín, povedal Si pri stretnutí s Putinom.

V rozhovoroch, ktoré reportér Global Times viedol v uliciach Moskvy deň pred Siovým príchodom, sa od mnohých Rusov dozvedel, že Čínu považujú za “dobrého priateľa a dobrého suseda” Ruska, návšteve čínskeho prezidenta venujú veľkú pozornosť a budú sledovať súvisiace správy, aby zistili, aké nové dohody obe strany dosiahnu.

 

Otvorte novú kapitolu väzieb

Pred príchodom Si v ten istý deň hlavné médiá oboch krajín zverejnili podpísané články Si a Putina, pričom analytici tvrdia, že je to veľmi nezvyčajné a svedčí to o tom, že najvyšší predstavitelia oboch krajín prikladajú veľký význam komplexnému strategickému partnerstvu koordinácie pre novú éru a obe strany majú vzájomnú dôveru na vysokej úrovni, spoločné základy a spoločné záujmy.

Podľa tlačovej agentúry Xinhua bol v pondelok v ruských novinách Russian Gazette a na internetovej stránke tlačovej agentúry RIA Novosti pred štátnou návštevou prezidenta Si v Rusku uverejnený jeho podpísaný článok s názvom “Forging Ahead to Open a New Chapter of China-Russia Friendship, Cooperation and Common Development”.

Reklama

V ten istý deň vyšiel aj Putinov článok s názvom “Rusko a Čína: Rusko a Rusko sú partnerstvom budúcnosti” bol uverejnený aj v denníku People’s Daily, ktorý je vlajkovou loďou Komunistickej strany Číny.

Li Haidong, profesor Inštitútu medzinárodných vzťahov na Čínskej univerzite zahraničných vecí, pre Global Times uviedol, že “zvyčajne iba hosťujúci líder uverejní podpísaný článok vo významnom médiu krajiny, ktorú sa chystá navštíviť, ale tentoraz, keď Rusko ako krajina prijíma štátnu návštevu čínskeho lídra, ruský prezident uverejnil podpísaný článok aj vo významnom čínskom médiu. To dokazuje, že čínsko-ruské vzťahy sú výnimočné a mimoriadne úzke a obe strany venujú nadchádzajúcemu stretnutiu oboch najvyšších predstaviteľov najväčšiu pozornosť.”

Články oboch lídrov sa komplexne venovali všetkým dôležitým otázkam čínsko-ruskej spolupráce vrátane hospodárstva, obchodu, diplomacie, energetiky, leteckého a kozmického priemyslu, vedy a techniky, ako aj športu a kultúry, a oba články sa zaoberali aj krízou na Ukrajine.

Alexander Lukin, riaditeľ Centra pre štúdie východnej Ázie a ŠOS na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov, pre Global Times uviedol, že “v súčasnej situácii, keď sa mnohí na Západe snažia tlačiť na Čínu, aby zaujala nepriateľský postoj k Rusku, táto návšteva zohrá symbolickú úlohu. Ukáže, že Čína nepodlieha nikomu a že rusko-čínske strategické partnerstvo je silné ako nikdy predtým.”

Čínski analytici uviedli, že ukrajinská kríza, ktorá sa začala v roku 2022, zmenila mnohé veci, najmä vzťahy medzi Ruskom a Západom. Moskva vďaka tomu prikladá veľký význam rozvoju vzťahov s nezápadnými krajinami, a hoci Západ na Rusko uvalil sankcie a blokuje ho, stáva sa otvorenejším voči krajinám, ktoré odmietajú nasledovať protiruskú politiku Západu. Na základe toho bude mať čínsko-ruská spolupráca v budúcnosti väčší potenciál a príležitosti.

Reklama

Si v podpísanom článku uviedol, že “keďže sa (Čína a Rusko) sústreďujeme na našu príslušnú vec rozvoja a omladenia, mali by sme byť kreatívni v našom myslení, vytvárať nové príležitosti a vnášať nové impulzy. Je dôležité, aby sme zvýšili vzájomnú dôveru a vyzdvihli potenciál bilaterálnej spolupráce s cieľom udržať čínsko-ruské vzťahy na vysokej úrovni.”

Putin vo svojom článku uviedol, že “vzťahy medzi Ruskom a Čínou sú dnes základom regionálnej a globálnej stability, poháňajú hospodársky rast a zabezpečujú pozitívny program v medzinárodných záležitostiach. Sú príkladom harmonickej a konštruktívnej spolupráce medzi veľkými mocnosťami.”

 

Nádej na mier

Ukrajinská kríza je kľúčovou horúcou témou, ktorá sa netýka len Číny a Ruska, ale je témou, na ktorej záleží celému svetu. Si vo svojom článku uviedol, že jeho cesta do Ruska “bude cestou priateľstva, spolupráce a mieru”. Podľa odborníkov je to jasný signál svetu, že Siova cesta nesleduje len bilaterálne vzťahy, ale pokúsi sa priniesť aj nádej na mierové riešenie komplikovanej prebiehajúcej krízy.

Odkedy Čína zverejnila svoje stanovisko k politickému urovnaniu ukrajinskej krízy, USA sa otvorene a opakovane postavili proti prímeriu medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa Čína a mnohí členovia medzinárodného spoločenstva snažia sprostredkovať.

John Kirby, hovorca Rady pre národnú bezpečnosť amerického prezidenta Joea Bidena, uviedol, že Čínou navrhované prímerie sa “rovná ‘ratifikácii ruského dobytia’ a umožňuje ruským jednotkám zostať na mieste a okupovať časti suverénnej krajiny”.

Avšak aj Ukrajina, ktorá priamo bojuje s Ruskom, prejavuje rozdielny názor s Washingtonom. V telefonickom rozhovore s čínskym štátnym radcom a ministrom zahraničných vecí Qin Gangom vo štvrtok, niekoľko dní pred Siovou návštevou, ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že pozičný dokument Číny ukazuje jej úprimnosť pri presadzovaní prímeria a ukončenia konfliktu. Vyjadril nádej, že komunikácia s Čínou bude pokračovať.

Bod, ktorý uviedol Kirby, je nezmyselný a pokrytecký, povedal Li. “Cieľom prímeria je zastaviť krviprelievanie a ukončiť bolesť ukrajinského aj ruského ľudu, ako aj ukončiť strach, ktorý zatieňuje európsky kontinent. Nikto nebude očakávať, že prímerie okamžite ukončí všetky problémy, ale je to predpoklad, aby Moskva a Kyjev riešili svoje problémy rozhovormi, nie bojom. Čomu vlastne USA odporujú a prečo?”

V zverejnenom stanovisku Číny k politickému urovnaniu ukrajinskej krízy je “rešpektovanie suverenity všetkých krajín” prvým bodom, ktorý je v dokumente zdôraznený, takže nesprávna interpretácia sprostredkovateľského úsilia Číny zo strany USA je skutočne zlomyseľná a neopodstatnená, uviedli experti.

Li povedal: “Odpor USA voči prímeriu a výzva Číny na jeho uzavretie predstavujú najzreteľnejší rozdiel medzi sebeckým a zlomyseľným zámerom USA, ktorý odráža len záujmy sily, ktorá zo smrtiaceho konfliktu profituje, a spoločným želaním nádeje, ktoré zdieľa veľká väčšina medzinárodného spoločenstva.”

Reklama

Čína verí, že pomôže konfliktným stranám realizovať prímerie a obnoviť mierové rozhovory, keďže Čína bola nedávno úspešná pri sprostredkovaní medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktoré boli predtým voči sebe mimoriadne nepriateľsky naladené, aby sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov, takže Čína verí, že nič nie je nemožné, ak sú všetky relevantné strany ochotné hovoriť, a nie bojovať, poznamenali experti.

Ak existuje krajina, ktorá je schopná zohrať úlohu sprostredkovateľa v ukrajinskej kríze, musí to byť krajina so skutočne neutrálnym postojom a pozíciou spravodlivosti, a USA už túto pozíciu stratili, takže v ďalšej fáze bude Čína naďalej vyvíjať úsilie o sprostredkovanie a počas Siovej návštevy v Rusku bude mať svet veľké očakávania, aký pokrok Čína s Ruskom dosiahne, poznamenali analytici.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali