Agentúra Reuters pripomenula, že námestník ruského ministra obrany Jurij Borisov ešte v októbri pripustil, že Moskva by mohla prijať rozhodnutie o vyslaní ruských pohraničníkov na hranice Tadžikistanu s Afganistanom.
Manilov, ktorý je jedným z účastníkov zasadnutia predstaviteľov pohraničných služieb SNŠ v Astane, odhadol, že na afganskej strane hraníc SNŠ je momentálne sústredených asi 4500 “ozbrojencov a teroristov”. “Je to oveľa viac, ako to bývalo,” upozornil.
Súčasný stav označil za “reálnu hrozbu” a vyslovil obavy z pokusov o prienik hraníc či snáh o destabilizáciu štátov susediacich s Afganistanom. Uviedol, že príslušné orgány SNŠ majú informácie o skupinách militantov, ktorí sa presunuli do blízkosti hraníc Tadžikistanu a Turkménska. Bližšie detaily Manilov neposkytol.
Agentúra Reuters pripomenula, že Rusko má v Tadžikistane vojenskú základňu, na ktorej slúži 6000 mužov, pričom v októbri 2013 obe krajiny podpísali zmluvu o predĺžení misie ruských jednotiek v tejto krajine o ďalších 30 rokov. V susednom Kazachstane má Rusko zasa leteckú základňu. Manilov dnes uviedol, že zvýši objem svojej vojenskej pomoci obom týmto krajinám, a to na základe Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, podpísanej krajinami združenými v SNŠ v roku 1992.