Ukrajina avizovala konanie vojenského cvičenia vo vodách Azovského mora, pričom na tieto manévre pozvala aj viaceré krajiny NATO. Sergej Lavrov v tejto súvislosti pripomenul, že režim plavby v Azovskom mori podlieha bilaterálnej rusko-ukrajinskej dohode, ktorá si vyžaduje súhlas oboch signatárov s prípadným vstupom vojenských lodí tretích štátov do Azovského mora. Rusko takýto súhlas určite nedá vzhľadom na to, že aktivity NATO v blízkosti ruských hraníc vykazujú zjavne provokačný charakter.
Hromadenie vojenskej techniky NATO v blízkosti ruských hraníc a modernizácia transportnej infraštruktúry v Európe smerujú k tomu, aby sa americká ťažká vojenská technika dala v krátkom čase čo najľahšie presunúť k ruským hraniciam. Washington sa týmto spôsobom usiluje vnútiť Európanom ideu tzv. „vojenského Schengenu“, v rámci ktorého sa budú môcť americké ozbrojené sily voľne presúvať prakticky po celej Európe aj bez predchádzajúceho súhlasu jednotlivých európskych krajín.
Sergej Lavrov pritom poukázal na fakt, že rusko-čínske manévre v Sibíri nijakým spôsobom nemožno charakterizovať ako provokáciu vo vzťahu k NATO. To isté sa však nedá povedať o vojenských manévroch NATO na Ukrajine, v Gruzínsku a Čiernom mori, ktoré sa konajú v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc.
Gabriel Gačko