Rusko je svetovou jednotkou v zhromažďovaní zlata. K takýmto záverom došla organizácia Word Gold Council. Ďalšie údaje pochádzajú od Medzinárodného menového fondu a Banky pre medzinárodné vysporiadanie.
“V tempe zhromažďovania zlata úplne presvedčivo vedie Rusko,” komentoval najnovšie dostupné údaje David Marášek zo spoločnosti Zlato, ktorá prevádzkuje rovnomenný odborný server. V trezoroch ruskej štátnej banky sa nachádza 1706 ton zlata, čo predstavuje siedme miesto v medzinárodnom rebríčku. Zlato tvorí v Rusku 17,1 percenta devízových rezerv. Informoval o tom portál Tyden.
“To je o dve percentá viac ako pred šiestimi mesiacmi, ale pokiaľ ide o tempo zhromažďovania zlata, Rusko úplne presvedčivo víťazí. Jeho zlatý poklad sa rozmnožil o 91 ton,” uviedol Marášek.
Na druhom mieste v zhromažďovaní zlata skončilo Turecko. Od januára do júla pridalo do rezerv 44 ton a skladuje teraz 441 ton zlatých tehál. Turecko si tak vo svetovom rebríčku za uplynulý polrok polepšilo o jednu priečku a teraz je na trinástom mieste.
“Zatiaľ čo Rusko ukladá do svojich zásob väčšiu časť zlata, ktoré vyťaží, Turecko zlatý poklad zväčšilo vnútorným nariadením o presune zlata z komerčných bánk do štátnych sejfov a tiež lákavou ponukou výnosov pre súkromné osoby za zlato uložené v centrálnej banke,” vysvetlil analytik David Marášek .
Na treťom mieste skončil Kazachstan, ktorý presunul do rezerv 20 ton zlata, čím jeho zlatý poklad oťažel na 275,4 ton. V celosvetovom rebríčku je to 21. miesto, ale zlato tejto ázijskej krajiny pokrýva devízové rezervy z 36,8 percenta, čo je nárast o štyri percentá iba za šesť mesiacov.
Aj keď západné krajiny majú v úplných číslach najviac zlata, zrejme veria doláru a preto ho už príliš nezhromažďujú. Stredná a východná Európa je na tom ešte horšie.
Český zlatý poklad sa naďalej zmenšuje. Česká národná banka v januári držala 0,309 milióna trojských uncí zlata, na konci júna už len 0,306, teda zhruba 9,5 ton. To Česko radí až na 70. miesto vo svete a podľa štatistiky londýnskych oceňovateľov zlata LBMA Gold predstavuje český poklad len 0,3 percenta zo všetkých devízových rezerv ČNB. O niečo lepšie je na tom Slovensko , ktoré drží 31,7 ton zlatého pokladu, čo je 42,7 percentá devízových rezerv krajiny.
Samuel Gdovin