Táto strategická spolupráca má zahŕňať investície do iránskych ropných a plynových polí, vrátane prieskumu a výroby, terénnych služieb, miestnej aplikácie technológií a školení personálu. Okrem Rosneftu sa o strategickú spoluprácu s Iránom snažia aj ďalšie ruské ropné a plynové spoločnosti ako Gazprom a Lukoil, ktoré už podali aj plány na rozvoj ropných polí v Iráne. Lukoil mal Iránu dať plán na rozvoj ropného poľa Mansouri v juhozápadnom Iráne a Gazprom zase plán na rozvoj dvoch iránskych ropných polí – Changouleh a Cheshmeh Khosh.
Okrem toho, Rusko a Irán už dlho spolupracujú v rámci tzv. barterových dohôd, tj. dohôd výmeny ropy za tovar (najmä za ruské prístroje a technológie) v hodnote okolo 20 miliárd USD. Tieto dohody vznikli ešte v čase sankcií uvalených na Irán, pretože Irán v tej dobe nemal dosť financií. A trvajú dodnes.
Rusko tak naďalej posilňuje svoje aktivity a vplyv v blízkovýchodnom regióne, čím USA a západné krajiny postupne úplne vyraďuje z “hry”. Nehovoriac o tom, že Rusko sa v spolupráci s Čínou a krajinami BRICS, napr. snaží čo najviac obmedziť vplyv USA a dolára vo svojich vzájomných obchodoch a podporuje Čínu v jej plánoch na čo najskoršie zavedenie petrojuanu, čím už v blízkej dobe dôjde k totálnej revolúcii vo svetovom obchodovaní a k ukončeniu etapy svetovej dominancie dolára, teda dobyvačných Spojených štátov amerických…
Martin Bago