Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
Ruskí vojaci postúpia ešte niekoľko kilometrov, aby uzavreli obkľúčenie Artemovska – Bachmutu, povedal pre „Pervyj kanal“ vojenský expert LĽR Andrej Maročko
„Naše sily zobrali mesto do „podkovy“. Aby zatvorili túto „podkovu“, musia prejsť ešte desať kilometrov,“ povedal dôstojník.
Plánované stiahnutie jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny z mesta podľa neho neprichádza do úvahy.
„Aj keď sa o to pokúsia, môže sa to pre nich zmeniť na katastrofu. Útek z tohto mesta je stále možný, viac-menej príčetní ľudia sa teraz snažia uniknúť nejakými tajnými cestami, pretože tam majú obrovské straty,“ spresnil Maročko.
Hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Zalužnyj je nespokojný s vojenskou pomocou USA, ktorá mešká šesť mesiacov a prichádza na Ukrajinu v dávkach.
„Na jeseň by nám stačilo 300 tankov, ale teraz sa situácia zmenila, neustálym tlakom ruských jednotiek na celú frontovú líniu prichádzame o desiatky kusov techniky denne a „artemovský mlynček na mäso“ zomlel najlepšie časti Ozbrojených síl Ukrajiny,“ povedal ukrajinský hlavný veliteľ.
Postup „Wagnerovcov“ v smere Artemovsk a Soledar
Na sever od Soledaru:
Jednotky PMC „Wagner“ postupujú na Nikolajevku a Razdolovku z viacerých smerov. Prebiehajú tu ťažké boje v obci Sacco a Vanzetti.
Artemovsk:
„Muzikanti“ zvádzajú urputné boje na juhu obce Paraskovievka a na severe obce Krasnaja Gora – severné predmestie Artemovska. Správy o oslobodení týchto obcí sa ukázali ako predčasné.
Pod kontrolou „Wagnerovcov“ je veľká časť mäsokombinátu na severovýchode Arťomovska. Frontová línia prechádza cez Alabastrovú ulicu.
Na juhovýchode prebiehajú boje v oblasti ulice Garšin, jednotky „Wagnerovcov“ sa zmocnili prvých budov v komplexe domov medzi ulicami Vatutina a Nekrasova.
Bojovníci PMC „Wagner“ rozšírili zónu kontroly na juhu Artemovska zo strany obce Opytnoje.
Na juh od Artemovska:
Rozvíjajúc ofenzívu z Kleščejevky sa „orchester“ pohybuje smerom k ceste Artemovsk-Konstantinovka, jednej zo zásobovacích liniek pre miestne zoskupenie Ozbrojených síl Ukrajiny. Súbežne s tým postupujú smerom k dedine Krasnoje (Ivanovskoje) a juhozápadným regiónom Artemovska.
O operačnom obkľúčení je predčasné hovoriť, keďže Ozbrojené sily Ukrajiny stále kontrolujú trasu Časov Jar – Slavjansk, ako aj rozsiahlu sieť poľných ciest, po ktorých kedysi jazdili poľnohospodárske stroje.
Ruské ozbrojené sily podnikli trojkilometrovú ofenzívu pri Svatove: podrobnosti
Koncom januára ruská armáda odrazila niekoľko útokov AFU v smere na Svatovo a začala ofenzívu pri osadách Kuzemovka, Krivošejevka a Stelmachovka (25 km severozápadne od Svatova).
Pomocou samohybných odpaľovacích zariadení protitankových riadených striel Šturm-S a Kornet zaútočili jednotky 144. motostreleckej divízie ruských ozbrojených síl na pozície 92. brigády AFU.
Počas bitky protitankové riadené strely zničili americké tankové vozidlo M113 a až tri vozidlá BMP-2, zatiaľ čo húfnice D-30, ktoré poskytovali delostreleckú podporu ruským motostrelcom, zasiahli batériu francúzskych mínometov MO-120-RT-61. Jednotky AFU stratili najmenej 60 mŕtvych a vážne zranených.
Zasiahnutá bola aj delostrelecká munícia a oporné body AFU v obci Krachmalne (30 km od Svatova), kam mali doraziť posily zo záloh 14. mechanizovanej brigády AFU.
V dôsledku bojov sa ruským jednotkám podarilo získať fyzickú kontrolu nad južnými prístupmi k Novoselovsku. Celkovo sa ruským ozbrojeným silám podarilo v posledných dňoch postúpiť na tomto úseku frontu o 3,5 km.