Moskva 19. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
Nekomerčné organizácie financované z USA budú mať pozastavenú činnosť
Okrem toho ako súčasť prerokúvaného zákona schválili aj návrh pozastaviť činnosť nekomerčných organizácií financovaných alebo materiálne podporovaných z USA, ktoré sa na území Ruskej federácie venujú politickým aktivitám alebo aktivitám, ktoré predstavujú hrozbu pre záujmy Ruska.
“Pôsobenie organizácií financovaných zo zahraničia na ruskom území ohrozuje suverénne právo občanov Ruskej federácie na riadenie svojho štátu,” uvádza sa v zdôvodnení klubu prokremeľskej strany Jednotné Rusko. Ide najmä o rôzne neziskovky a inštitúty, ktoré vytvárajú a formujú verejnú mienku v krajine, propagujúc názory a ciele štátu, ktorý ich zriadil a financuje, teda v tomto prípade USA. Tieto mimovládky často vyvíjajú činnosť v rozpore zo záujmami vlastnej krajiny v prospech financujúcich USA. Aj na slovensku pôsobia mnohé takéto organizácie financované zo zahraničia.
Štátna duma schválila aj pozmeňovací návrh k zákonu zakázať ruským občanom, ktorí majú i občianstvo USA, byť členom alebo riadiť nekomerčnú organizáciu venujúcu sa aj politickým aktivitám.
Ako pripomína agentúra Reuters, ide o reakciu Ruska na americký zákon trestajúci porušovateľov ľudských práv v Rusku, známy tiež ako Magnitského zákon.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí kritizovalo už samotný návrh Magnitského zákona a po jeho schválení v americkom Senáte začala ruská Štátna duma prerokúvať návrh odvetného zákona, ktorý podľa dnešných správ zakáže vstup na územie Ruska komukoľvek, kto je podozrivý z porušenia práv ruských občanov. Poslanci teda pôvodný návrh zákona sprísnili, keďže sankcie sa netýkajú len občanov USA, ale aj ktoréhokoľvek ďalšieho štátu.
Parlament prerokúval dnes návrh zákona v druhom čítaní.
Viacero prípadov, keď ruské deti zomreli pre zanedbanie starostlivosti amerických adoptívnych rodičov, prinútili Štátnu dumu zasiahnuť
Poslanci ruskej Štátnej dumy dnes v druhom čítaní schválili návrh zákona o zákaze adopcií ruských detí do USA, ako aj zákaz pôsobenia agentúr sprostredkujúcich adopcie do zahraničia v Rusku.
Ako dnes napísala Gazeta.ru, v prípade schválenia zákona parlamentom i prezidentom by adopcie ruských detí do USA boli zakázané už od 1. januára 2013. Nové pravidlá pre adopcie ruských detí do zahraničia pritom platia len od júla minulého roku.
Návrh zákona v predloženej podobe ešte pred prvým čítaním kritizoval aj minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že prezident Vladimir Putin chápe pozíciu odporcov adopcií do USA, ale je za miernejšiu verziu zákona. Putin vyhlásil, že prijatie analogického zákona k Magnitského zákonu by síce bolo adekvátnou reakciou na americký krok, ale naznačil, že by uvítal, keby mal čo najmenší dopad na americko-ruské vzťahy.
Magnitského zákonom, ktorý mal normalizovať vzťahy USA a Ruska, sa naopak skomplikovali. Američania neočakávali tak ráznu odpoveď zo strany Ruska
Prijatie tzv. Magnitského zákona v USA v poslednom čase skomplikovalo vzťahy Ruska a USA, i keď jeho hlavným cieľom bola normalizácia obchodných vzťahov s Ruskom a odstránenie obmedzení z čias studenej vojny. Súčasne však zavádza i povinnosť odoprieť vstup na americké územie predstaviteľom Ruska zapleteným do kauzy právnika Sergeja Magnitského. Zmrazia aj ich bankové účty v USA.
Sergej Magnitskij pred tromi rokmi zomrel v ruskej vyšetrovacej väzbe, kde bol po obvinení z krátenia dane. Okolnosti jeho smrti stále nie sú objasnené. V prípade teraz konajú ruské súdy. Podľa niektorých zdrojov Magnitskij odhalil schému daňových podvodov a prania špinavých peňazí cez švajčiarsku banku, do ktorej boli zapletení ruskí daňoví úradníci a zločinecké klany.
Ruským parlamentom prerokúvaný návrh zákona je pomenovaný po dvojročnom ruskom chlapcovi Dimovi Jakovlevovi, ktorý pre nedbanlivosť amerických adoptívnych rodičov v júli 2008 zomrel na prehriate. Jeho adoptívny otec ho totiž nechal deväť hodín v zavretom aute pri teplote vyše 50 stupňov Celzia. Americký súd adoptívneho otca Milesa Harrisona oslobodil.