Kvôli zvýšenému záujmu týchto ruských „vzdušných turistov“ štyri dni po sebe americké a kanadské letectvo nemalo pokoj a ich stíhačky museli často štartovať, aby mohli sprevádzať ruské vojenské lietadla počas ich okružného letu okolo Aljašky. Kanadské médiá pripomínajú, že tieto ruské bombardéry môžu niesť jadrové zbrane a pri pobreží Aljašky sa objavili po dosť dlhej pauze.
Tieto vzdušný hry blízko brehov Aljašky v priebehu štyroch dní pokračovali približne podľa rovnakého scenára. Najprv americko-kanadský systém včasného varovania NORAD objavil na oblohe jeden alebo dva ruské turbovrtuľové bombardéry Tu-95 „Bear“ (v kódovom označení NATO) alebo protiponorkové lietadla I-38 a hneď štartovali americké stíhačky F-22 alebo kanadské CF-18, aby ich mohli sprevádzať.
Kanadské médiá uvádzajú, že ruské vojenské lietadla obnovili svoje „exkurzie“ v tomto regióne po dvoch rokoch. Podľa kanadských expertov Rusko tak obnovilo lety diaľkových strategických bombardérov. Priznávajú, že ruské letectvo dodržiava všetky medzinárodné pravidla a normy. Potvrdila to aj hovorkyňa systému včasného varovania Jennifer Stadnyková. Prízvukovala, že ruské lietadla ani raz nenarušili vzdušný priestor USA alebo Kanady: „Ruskí piloti sa chovali profesionálne a konali bezpečne,“ podčiarkla.
Kanadské médiá poukazujú na to, že ruské lietadla leteli v medzinárodnom priestoru a ku brehom Aljašky sa najbližšie priblížili v okolí ostrova Kodiak – nachádzali sa 160 kilometrov od jeho pobrežia. Aj keď niektoré americké a kanadské médiá zasa strašili občanov „ruskou hrozbou“, vojenskí odborníci USA a Kanady poznamenali, že všetky lety ruských „hostí“ boli v úplnom poriadku a neohrozili bezpečnosť USA a Kanady.
Ruské ministerstvo obrany tiež prízvukovalo, že piloti konali v súlade so všetkými medzinárodnými normami. Poznamenalo, že počas týchto „exkurzií“ ruských bombardérov piloti americkej stíhačky F-22 vytvorili menší rekord, keď nad medzinárodnými vodami blízko Aljašky sprevádzali ruské bombardéry Tu-95MS až 27 minút.
Eugen Rusnák