Bratislava 10. apríla 2017 (HSP/Foto:Zerovia)
Predaj budovy bývalej materskej školy na Znievskej ulici v Petržalke je smutným symbolom, ako súčasné vedenie bratislavskej župy pristupuje k svojmu majetku a k ľuďom v Bratislavskom kraji, uviedol na dnešnom brífingu župný poslanec a starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.
“Najprv ho nechá schátrať a potom ho chce predať za cenu jednoizbového bytu s argumentom, že ide o prebytočný majetok,” povedal Kusý.
Obecné škôlky pritom podľa neho už dlhšie bojujú s nedostatkom miest. “Najhoršia situácia na celom Slovensku je práve v Bratislavskom kraji, kde rodičia po podaní prihlášky dieťaťa do škôlky počuli zamietavú odpoveď vo viac ako 5600 prípadoch. Predávať v takejto alarmujúcej situácii budovu bývalej materskej škôlky je nielen hlúpe, ale aj cynické,” vyhlásil Kusý.
Ako doplnil poslanec BSK za Petržalku Eduard Demel, kraj nechal budovu schátrať, keď ju dlhodobo nevyužíval a neudržiaval. “Stala sa sídlom asociálnych živlov a aj preto je dnes v katastrofálnom stave. Prístup bratislavskej župy je krajne nezodpovedný a spôsobuje ním nielen problémy so zúfalým nedostatkom miest v škôlkach, ale ohrozuje aj ľudí žijúcich v okolí tejto budovy,” dodal vicestarosta mestskej časti Petržalka Ján Bučan.
Novomestský starosta Kusý poukázal aj na fakt, že v jeho mestskej časti v posledných rokoch naopak viackrát zvyšovali kapacity svojich škôlok. “Otvorili sme dve nové škôlky, na Pionierskej a na Kalinčiakovej a rekonštrukcie budov ďalších materských škôl nám umožnili otvoriť nové triedy,” skonštatoval Kusý s tým, že by niečo podobné mala byť schopná urobiť aj bratislavská župa. V bratislavskom Novom Meste to ide, je to len otázka priorít.
Bratislavský samosprávny kraj nesmie predávať budovy svojich bývalých škôl, len preto, že pre ne nevie, či nechce nájsť momentálne uplatnenie. Deti, ktorým dnes chýbajú škôlky, o chvíľu budú chýbať základné školy a neskôr stredné školy.
Redakciu informovala Zuzana Kmitová.