Roman Michelko: Štrajk vo Volkswagene alebo Začiatok novej éry?

Roman Michelko: Štrajk vo Volkswagene alebo Začiatok novej éry?

Bratislava 3. júla 2017 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Aj keď to možno môže znieť paradoxne, z času na čas sa stane, že revolúcia príde akosi nebadane. Slovensko ostatne ako všetky postsocialistické krajiny sa už dávno vyliečili zo sna, že o päť či desať rokov dobehnú v životnej úrovni Rakúsko alebo Nemecko

Na archívnej snímke pracovníci automobilky Volkswagen Slovakia (VW SK), ktorí vstúpili do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku

Ako vieme, naše dobiehanie najvyspelejšieho sveta malo byť založené na využívaní veľmi nešťastných komparatívnych výhod. Tými boli predovšetkým lacná, ale vysokokvalifikovaná a disciplinovaná pracovná sila, na pomery vyspelého sveta veľmi nízke korporátne, ale aj mzdové zdanenie (v istých časoch dokonca úplne bez progresivity), no a, samozrejme, aj veľmi štedré investičné stimuly. Ak k tomu zarátame aj bezostyšný výpredaj národného bohatstva, predovšetkým privatizáciu  za symbolické či škandálne nízke ceny, kruh sa nám pomaly uzatvára.

Reklama

Ako sa ukázalo, takúto politiku nazývanú aj pretekmi ku dnu, praktizovali pravicové, ale s istou miernou úpravou aj ľavicové strany celých dvadsaťsedem rokov. Výsledok je jasný. Naše HDP rástlo oveľa rýchlejším tempom než naše platy. Inak povedané, benefity z rastu ekonomiky boli rozdeľované extrémne nespravodlivo a transfery zisku vyprodukovaného na Slovensku do zahraničia dosahovali astronomické rozmery.

Túto skutočnosť vo svojej knihe Ako sme sa stali kolóniou nedávno veľmi trefne popísala česká ekonómka Ilona Švihlíkova. Dnes sa však jasne ukazuje, že tento model dobiehania najvyspelejších krajín sa vyčerpal. Stavať len na nízkych mzdách už nestačí. Dostali sme sa do stavu, keď dosahujeme osemdesiat percent produktivity práce Nemecka a v podstate máme rovnakú úroveň produktivity ako Slovinsko, ale oproti Nemecku však máme sotva tretinové mzdy, oproti Slovinsku sotva polovičné.

Reklama

A tu vzniká problém. Ak nechceme tento stav zakonzervovať, musíme čím skôr prehodiť výhybku a vymaniť sa zo špirály, v ktorej sa čoraz viac otvárajú nožnice medzi produktivitou a mzdami. Práve štrajk za zvýšenie miezd vo Volkswagene v Bratislave je možno prvým správnym krokom v tomto smere.

Na druhej strane je priam symptomatické, ako celý proces komentovali predovšetkým pravicové strany. Podľa nich štrajkom v Bratislave zamestnanci Volkswagenu riskujú, že ich závod pôjde do útlmu, že nové modely budú smerovať do poslušnejších krajín a že vlastne štrajkom zamestnanci riskujú vlastnú budúcnosť.

Podobné pseudoargumenty, samozrejme, verklíkoval aj celý mediálny mainstream, čo však nikoho  neprekvapilo. Ukázalo sa však, že dostať prevažnú časť novinárov a politikov z  dávno prekonaných myšlienkových schém či dokonca dogiem, nie je také ľahké.

Na snímke politológ Roman Michelko

 

V súboji argumentov sa vyskytlo aj zopár veľmi falošných tónov. Ako top diskreditačný argument bola použitá informácia, že priemerná mzda v bratislavskom závode je  približne tisícosemsto eur, čo je podstatne viac, ako platí materský koncern zamestnancov v Mladej Boleslavi alebo v Ostrihome. Realita je pritom taká a nad všetku pochybnosť ju dokázali aj výplatné pásky zamestnancov, že mediánová mzda, teda mzda, ktorú má najviac zamestnancov, osciluje okolo hranice  tisíc eur. Výstrelok k sume tisícosemsto eur ide na vrub stredného manažmentu, ktorý je na slovenské pomery platený skutočne slušne.

Reklama

Ako vieme, štrajk bol v podstate úspešný. Odborári si museli zo svojich požiadaviek zľaviť podstatne menej než zamestnávatelia. Je teda možné, že Slovensko pomaly, ale iste vchádza do novej éry, v ktorej zamestnanci dokážu s oveľa  väčším sebavedomím bojovať za svoje práva.

Treba pritom zdôrazniť, že práve dnes je najlepšia doba na to, aby si pracujúci uvedomili svoju hodnotu. Máme rekordne nízku nezamestnanosť, dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile, predovšetkým v technických profesiách je enormný a je teda skutočne najlepší čas, aby si aj zamestnávatelia konečne uvedomili, že očakávať od pracovnej sily maximum a dávať jej minimum, už nie je schodnou cestou.

No a nakoniec je asi najvyšší čas, aby si to uvedomil aj minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý napriek tomu, že je  nominálne členom ľavicovej strany Smer, považoval  požiadavky štrajkujúcich za prehnané.

Ak aj ľavicoví alebo aspoň nominálne ľavicoví politici ustrnuli  už  v spomínanej  myšlienkovej schéme, je najvyšší čas, aby sa zobudili. Prichádza totiž doba, keď požiadavka za rovnakú prácu rovnaká mzda nebude absurdná, ale, naopak, čoraz viac legitímna.

Roman Michelko

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:57

Prevrátenie lode s migrantmi si pri pobreží Džibutska ležiaceho v oblasti tzv. Afrického rohu vyžiadalo životy najmenej 16 ľudí, pričom 28 ďalších osôb je stále nezvestných, uviedla v utorok Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

14:56

V noci zo stredy (24. 4.) na štvrtok (25. 4.) bude obmedzený predaj lístkov na vlak cez e-shop a aplikáciu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Dôvodom je plánovaná údržba predajných systémov. Lístok si bude možné kúpiť len u vlakového personálu alebo prostredníctvom SMS správy. V utorok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

14:56

Poklepaním základného kameňa sa v utorok symbolicky začala výstavba prvej etapy rýchlostnej cesty R1 medzi Banskou Bystricou a Slovenskou Ľupčou. Projekt počíta s vyše trojkilometrovou rýchlostnou cestou i preložkou cesty I/66. Práce by mali trvať 960 dní a prinesú i dopravné obmedzenia.

14:49

Návrhy zmien vo verejnom obstarávaní sú postavené na dôvere voči starostom, primátorom aj ďalším obstarávateľom. Samosprávy zjednodušenie a zrýchlenie obstarávania potrebujú a čerpanie eurofondov to neohrozí. Zdôraznil to v rámci svojho vystúpenia v Národnej rade (NR) SR minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD), ktorý návrh novely zákona o verejnom obstarávaní predkladá.

14:42

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok schválili reformu rozpočtových pravidiel EÚ, ktorej cieľom je podporiť investície a zároveň udržať vnútroštátne výdavky pod kontrolou.

14:34

Politické vedenie palestínskeho militantného hnutia Hamas zostane v katarskej metropole Dauha dovtedy, kým bude jeho prítomnosť prospešná pre rokovania s Izraelom zamerané na ukončenie vojny v Pásme Gazy.

14:28

Holandská tenistka Arantxa Rusová postúpila do 2. kola dvojhry na antukovom turnaji WTA 1000 v Madride. V úvodnom zápase zdolala Češku Brendu Fruhvirtovú 7:5, 6:3. Ďalej ide aj Alexandra Ealaová z Filipín, ktorá zvíťazila nad Ukrajinkou Lesiou Curenkovou 2:6, 6:4, 6:4.

14:27

Európsky parlament (EP) v utorok v Štrasburgu prijal smernicu o práve na opravu pre spotrebiteľov. Podľa nových pravidiel musia výrobcovia opraviť tovar a viesť spotrebiteľov k tomu, aby prostredníctvom opravy predĺžili životnosť výrobku.

14:25

Polícia vysťahovala v utorok migrantov z provizórneho stanového tábora ležiaceho v centre Paríža, len niekoľko krokov od rieky Seina. Ide o dosiaľ posledné zo série takýchto vysťahovaní, ktoré ľudskoprávni aktivisti označujú za “sociálne čistky” pred letnými olympijskými hrami.

 

14:11

Listy manželke, písané jedným z najznámejších britských horolezcov Georgeom Mallorym, ktorý zmizol v roku 1924 pod vrcholom Mount Everestu, boli digitalizované a sú zverejnené na webovej stránke Magdalene College – inštitúcie spojenej s univerzitou v Cambridge.

14:07

Európsky parlament v utorok s okamžitou platnosťou pozastavil výkon funkcie asistentovi nemeckého europoslanca Maximiliana Kraha za Alternatívu pre Nemecko (AfD), ktorého zatkli za údajnú špionáž pre Čínu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali