Roman Michelko: Grécke harakiri

Roman Michelko: Grécke harakiri

Atény 4. augusta 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)

 

Kto systematicky sleduje vývoj gréckej krízy, musí byť poslednými udalosťami značne zaskočený. Aby sme pochopili stratégie jednotlivých aktérov, musíme si aspoň v skratke pripomenúť, čo sa udialo počas posledného pol roka.

Na snímke grécky premiér Alexis Tsipras a šéf  vládnej strany Syriza
Na snímke grécky premiér Alexis Tsipras a šéf vládnej strany Syriza

V januári prišla k moci radikálne ľavicová (nie však extrémistická) Syriza, ktorá mala za cieľ nadobro zmeniť pomery, v  ktorých dosiaľ fungovala grécka politika. Jej zásadnými charakteristikami boli nasledujúce skutočnosti: od pádu vojenskej diktatúry (vláda tzv. čiernych plukovníkov) v roku 1974 sa pri moci striedali Pasok (akože ľavica) a Nová demokracia (akože pravica). Podstatné však je, že obe tieto strany, ktoré sa pravidelne striedali pri moci, boli len figúrkami v rukách tých najodpudivejších gréckych oligarchov, ktorí zaviedli systém, v ktorom dlhodobo neplatil dane nikto okrem zamestnancov.   Nároky ľudí na verejné služby však boli relatívne vysoké a keďže zadlžovať sa bolo oveľa jednoduchšie ako zvyšovať dane, alebo dokonca trvať na ich platení, išli všetky grécke vlády touto „akoby“ ľahšou cestou.

Reklama

Nesmierne im to, predovšetkým po vstupe do eurozóny, uľahčovali aj súkromné nemecké a francúzske banky, ktoré veľmi rady a ochotne skupovali grécke dlhopisy s vidinou bezpečného a istého výnosu. Potom však prišla kríza. Merkelová a spol. miesto toho, aby nenažraní bankári niesli riziká svojich nezodpovedných rozhodnutí, socializovali ich pohľadávky, teda inak povedané, zodpovednosť za zlé investície bánk. A tak sa stalo, že verejné zdroje – rozumej zdroje nemeckých či francúzskych daňových poplatníkov (vo všeobecnosti európskych) – dnes ručia za zlé investície a chamtivosť súkromných bank. Priam dokonala esencia morálneho hazardu.

Cieľ však bol splnený, bol tu však menší problém. Ako vysvetliť svojim voličom, že prípadné straty z tejto transakcie ponesú vlastní daňoví poplatníci. A tak bolo treba vytvoriť nepriateľa. Práve vtedy vznikla legenda o tučných a lenivých Grékoch, pritom v prípade Grécka držali čierneho Petra v rukách grécki oligarchovia a už spomenuté politické strany, ktoré v posledných štyridsiatych rokoch dokonale ovládali grécku politickú scénu. V januári teda prišla k moci Syriza, ktorá na grécke oligarchické štruktúry nemala nijaké prepojenie.

Reklama

A potom začali nekonečné kolá vyjednávaní. Zástupcovia gréckej strany predkladali argumenty, na ktorých dôsledne pracovali, o ktorých boli presvedčení, že sú logicky koherentné, no stretli sa len s aroganciou a nepochopením. Nedávno vyšli na povrch podrobnosti z týchto vyjednávaní, ktoré potvrdili , že európski lídri sa s cynizmom sebe vlastným pozerali Grékom do očí, ale vždy  utrúsili niečo v tom zmysle, že Gréci síce majú pravdu v tom, čo hovoria, ale aj tak ich zlomia.        Zúfala snaha nájsť nejaké racionálne, nie len čisto politické riešenia nakoniec viedla k povestnému referendu, v ktorom Tsipras dosiahol veľmi výraznú podporu – vyše 61, 5 %. Problém bol v tom, že Tsipras mal zásadne zlý odhad v tom, ako budú vnímať toto referendum jeho európski partneri. Hlúpo a naivne si myslel, že sú to demokrati a že ak po úspešnom referende príde na rokovania s novým, veľmi silným mandátom, budú to rešpektovať aj jeho politicki partneri. Presný opak sa však stal pravdou. Európski lídri, predovšetkým Nemecko, vnímali   grécke referendum ako neslýchanú opovážlivosť, ktorá musí byť po zásluhe potrestaná. To čo prišlo po referende, bolo skutočne porovnateľné len s Versaillskou zmluvou, ktorú víťazné mocnosti po prvej svetovej vojne nadiktovali Nemecku.

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Tsiprasov problém bol v tom, že nedokázal svojim voličom jasne a otvorene prezentovať, aké sú alternatívy a aký je plán B. Preto nakoniec referendum dopadlo paradoxne. Na jednej strane sa 61,5 % hlasujúcich vyslovilo za odmietnutie podmienok záchranného balíčka, na strane druhej až 70 % Grékov nechce odísť z eurozóny. Tsipras sa tak dostal do vlastnej pasce. Ak hovoril o odmietnutí podmienok záchranného balíčka, jedným dychom mal hovoriť aj o odchode z eurozóny. Myslieť si, že je možné mať aj euro, aj odmietnuť smrtiace „reformy“, sa ukázalo ako nereálne. Dnes preto čelí rozpadu vlastného klubu v parlamente a pri dôležitých hlasovaniach sa stáva rukojemníkom opozície, ktorá koniec koncov doviedla Grécko tam, kde je dnes. Obávam sa teda, že sme svedkami začiatku konca neohrozeného lídra, ktorý nebol len figúrkou v rukách všemocných oligarchov. A to je veľká škoda.

Politológ Roman Michelko

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:40

Francúzske úrady počas uplynulých dní v rámci rozsiahlych policajných razií vo viacerých mestách zadržali 1357 osôb podozrivých z drogovej trestnej činnosti. Vo štvrtok to v meste Dijon vyhlásil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Informovala agentúra DPA.

06:30

V Juhoafrickej republike (JAR) sa vo štvrtok zrútil z mosta do rokliny autobus a následne začal horieť. Pri nehode zahynulo 45 ľudí, informovala agentúra AFP.

Nehodu na juhu Afriky prežilo len osemročné dieťa, ktoré záchranári previezli s vážnymi zraneniami do nemocnice.

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Včera 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

Včera 18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

Včera 18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

Včera 18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali