Roman Michelko: Brexit – Game over, páni z Bruselu!

Roman Michelko: Brexit – Game over, páni z Bruselu!

Londýn/Bratislava 24. júna 2016 (HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

 

Začalo to jednou veľmi cynickou a, ako sa ukázalo, aj veľmi nebezpečnou politickou kalkuláciou Davida Camerona.  Cameron chcel za každú cenu vyhrať voľby, bez ohľadu na prostriedky. Bol tu však problém, značná časť jeho poslancov bola veľmi euroskeptická a navyše mu na krk dýchal veľmi dynamický Nigel Farage so svojou UKIP. Čo teda robiť ?

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Na to, aby udržal jednotu Konzervatívnej strany a zároveň pacifikoval, resp. marginalizoval Faragov UKIP, sľúbil svojim (euroskeptickým) voličom referendum. Samozrejme, Cameron osobne nemal v úmysle z EÚ vystúpiť.  Britské referendum malo skôr pôsobiť ako nátlak na jeho európskych partnerov, aby vyjednal čo najviac ústupkov a to potom pred vlastnými voličmi prezentoval ako veľký úspech. Aj sa mu niečo podarilo, vyjednal diskriminačné opatrenia, čo sa týka sociálnych a pracovných práv pre cudzincov pracujúcich v Británii z členských krajín EÚ (predovšetkým z Poľska a ostatných krajín strednej Európy). Nakoniec sa však ukázalo, že téma kampane bola o niečom inom. Predovšetkým to nebola kampaň o argumentoch, ale o emóciách.

Reklama

Ak by sme mali verbalizovať hlavnú ideu kampane, nebolo to ani o utečencoch (Británia nie je v Schengene a nevzťahujú sa na ňu prisťahovalecké kvóty, aj keď Nigel Farage túto tému pokrytecký v kampani zneužíval), dokonca ani o prisťahovalcoch z východnej a strednej Európy, na tých si vo veľkým mestách už dávno zvykli a sú pre britskú ekonomiku potrební, ale hlavný diskurz bol o tom, či sa o smerovaní Británie bude rozhodovať v Londýne, alebo Bruseli. Najväčším spojencom britských euroskleptikov sa tak stali nechválne známe eurofigúrky, ako šéf Európskej komisie Jean Claude Juncker, šéf europarlamentu Martin Shulz, či prezident Európskej rady Donald Tusk. Práve títo páni a početné aparáty eurobyrokratov sa už dlhé roky stali perfektným terčom na často oprávnenú kritiku inak brilantného rečníka Nigela Faraga.

Vráťme sa však k Cameronovi. Prvú časť svojho plánu sa mu celkom podarilo dosiahnuť. Napriek veľkým pochybám relatívne presvedčivo vyhral voľby, ako sa však ukázalo, cena za to bude aspoň preňho veľká. Konzervatívci sú dnes rozpoltení ako nikdy predtým a téma referenda sa stala veľmi úspešným odrazovým mostíkom pre jeho najväčšieho rivala v rámci konzervatívnej strany, exstarostu Londýna,  Borisa Johnsona. Po oznámení výsledkov referenda Cameron pochopil, že druhé kolo hry mu nevyšlo a napriek tomu, že 80 euroskeptických poslancov jeho strany ho ako premiéra podporilo, rozhodol sa abdikovať.

Reklama

Otázka znie, čo bude ďalej. Je jasné, že Brexit je memento, problém je, či jeho posolstvo „euroelity“ dešifrujú správne. A tu si vôbec nie som istý, či a do akej miery sú dnešné elity EU schopné sebareflexie. Jeden z mnohých scenárov je, že si to vyhodnotia tak, že odpoveď na Brexit bude ešte väčšia snaha o federalizáciu EÚ. Ďalšou z možností je dvojrýchlostná Európa. Až ako tretia a najmenej pravdepodobná je sebareflexia lídrov EÚ s cieľom obmedzenia zbytočných a hlúpych regulácií, že budú v oveľa väčšej miere ctiť princíp subsidiarity a že zatraktívnia model EÚ.  Či budú uvažovať nad odstránením rôznych obmedzení a direktív, ktoré len brzdia rozvoj členských štátov EÚ, čím v konečnom dôsledku ťažko diskreditujú celú európsku myšlienku.

V najbližších dňoch, týždňoch a mesiacoch budeme môcť sledovať, aké politické posuny Brexit spustí. Už v prvých hodinách po vyhlásení výsledkov Geert Wilders, vyhlásil, že Holandsko by malo ísť v šľapajach Británie. K Brexitu gratulovala Britom aj šéfka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová a mnohí ďalší.  V Európskych kruhoch tak vzniká skrytá panika, obávajúc sa, aby Brexit nevyvolal lavínový efekt. Aj preto bude veľmi zaujímavé sledovať, ako budú lídri EÚ reagovať na britské požiadavky pri vystúpení z EÚ.

Je jasné, že britskí lídri sa pokúsia o akýsi nórsky či švajčiarsky model, teda o bezbariérový prístup na európske trhy, ale s minimom povinností voči „spoločnej Európe“. Ako vieme,obe krajiny za možnosť byť účastníkom spoločného trhu platia do spoločnej pokladnice nemalé čiastky (známe Nórske fondy), pričom však na smerovanie EÚ nemajú takmer žiaden vplyv. To bol mimochodom jeden z najväčších argumentov odporcov Brexitu.

Bude veľmi zaujímavé sledovať, aký postoj budú ostatní členovia EÚ pri rokovaniach s Britániou zastávať. Jednou z možností je, že to budú chcieť Británii „poriadne osladiť“.  Zlé príklady totiž treba eliminovať, na druhej strane, ekonomická eliminácia takej veľkej ekonomiky, akou je ta britská (piata na svete a druhá v Európe) by ťažko postihla aj jej európskych partnerov. Takže sotva môžme očakávať prístup, aký EÚ zvolila voči Grécku. Bude veľmi zaujímavé, ako to nakoniec vybalancujú.

Na jednej strane, ako zastrašiť prípadné krajiny, ktoré by sa chceli britským vzorom inšpirovať, na strane druhej, ako to urobiť, aby vytlačenie britskej ekonomiky čo najmenej postihlo aj samotné štáty EÚ. No a v neposlednom rade, je tu aj otázka, či po Brexite Veľká Británia ostane aj naďalej veľkou, alebo sa zmení na malú. Výsledky referenda v Škótsku a Severnom Írsku sú totiž úplne iné než v Anglicku a Walese. Z toho teda môžeme usudzovať, že Škótsko, skôr alebo neskôr, bude znova iniciovať vystúpenie z Veľkej Britáínie s tým, že jeho vystúpenie zo štátneho zväzku bude po Brexite podstatne  pravdepodobnejšie. Otázka Severného Írska je podstatne zložitejšia a v priebehu jednej dvoch generácii sa vyrieši prirodzene, vďaka podstatne vyššej natalite severoírskych katolíkov voči protestantským unionistom. Odchod z Británie v krátkom čase, aj vďaka veľmi komplikovanej politickej situácii však asi nebude otázkou najbližších rokov.

Reklama

Brexit vyvolal prekvapenie, šok, pobúrenie a otvoril množstvo otázok. Sám som veľmi zvedavý, aké dá Európa na ne odpovede.

 

Roman Michelko

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:46

Wall Street ukončila apríl výrazným poklesom. Dôvodom boli neuspokojivé údaje z ekonomiky a nárast výnosov štátnych dlhopisov. Investori čakajú na stredajšie rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed) o úrokových sadzbách a predovšetkým na signály, či a kedy začne Fed uvoľňovať menovú politiku.

13:45

Poľský minister zahraničných vecí v stredu odsúdil pokus o podpaľačský útok na varšavskú synagógu. Na sociálnej sieti X s odvolaním sa na hlavného rabína krajiny napísal, “niekto sa pokúsil podpáliť Nozykovu synagógu molotovovým kokteilom”. “Vďaka Bohu, že sa nikomu nič nestalo,” dodal minister.

13:43

Polícia počas noci a v stredu na viacerých univerzitách v USA zasahovala proti demonštrantom, ktorí v priestoroch týchto inštitúcií vyjadrujú nespokojnosť s vojnou v Pásme Gazy medzi Izraelom a hnutím Hamas. Desiatky osôb boli zadržané.

USA Palestína protesty univerzity
Policajti používajú taktické vozidlo, aby vstupili do vyšších poschodí budovy Hamilton Hall Kolumbijskej univerzity, ktorú obsadili študenti v rámci propalestínskeho protestu v New Yorku v utorok 30. apríla 2024
13:42

Väčšina Američanov je presvedčená, že Čína zneužíva sociálnu sieť TikTok na formovanie verejnej mienky v USA. Vyplýva to z prieskumu agentúry Reuters/Ipsos. Prieskum sa uskutočnil počas schvaľovania zákona, podľa ktorého musí táto populárna platforma v USA do 270 dní od podpísania zákona prerušiť väzby s čínskou materskou spoločnosťou ByteDance. Inak jej hrozí zákaz. 

13:25

Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v domáce stavebníctvo postupne klesá, segment sa s týmto negatívnym trendom trápi už druhý mesiac po sebe. Zaostáva aj objem stavebnej produkcie. Pokles nálady spotrebiteľov podľa odborníkov súvisí s vývojom ekonomiky a dlhodobou vysokou infláciou. Oživenie trhu očakávajú najskôr v prvej polovici budúceho roku. Zhodli sa na tom odborníci z oblasti stavebníctva.

13:03

Saudskoarabské úrady v stredu po prívalových dažďoch zatvorili školy v niekoľkých regiónoch.

12:53

Najmenej 24 osôb prišlo v stredu o život v juhočínskej provincii Kuang-tung, keď sa tam zrútila časť diaľnice.

Nešťastie sa stalo približne o 2.10 h miestneho času (utorok 20.10 h SELČ).

12:38

Najmenej dve osoby prišli v stredu o život v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny počas ruského vzdušného útoku navádzanými bombami. Informovala agentúra AFP.

12:30

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell v stredu Gruzínsko vyzval, aby rešpektovalo právo obyvateľov na pokojné zhromaždenia a nepoužívalo proti demonštrantom silu.

12:20

Indonézska sopka Mount Ruang v stredu vychrlila ďalšie horúce oblaky dymu a popola po utorkovej erupcii, pre ktorú zostali zatvorené školy a letiská. Indonézska geologická agentúra vyzvala ľudí, aby dodržiavali vzdialenosť aspoň 7 kilometrov od kráteru sopky.

12:03

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa stretol s izraelským prezidentom Isaacom Herzogom v stredu ráno na úvod nového kola rozhovorov zameraných na dosiahnutie prímeria vo vojne v Pásme Gazy. Podľa Herzoga je prepustenie rukojemníkov zadržiavaných palestínskym islamistickým Hamasom momentálne najvyššou prioritou.

Jicchak Herzog, Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a izraelský prezident Jicchak Herzog pózujú počas stretnutia v Tel Avive
11:51

Ceny ropy v stredu klesli už tretí deň po sebe, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla bližšie k hranici 85 USD za barel (159 litrov). Vývoj cien ovplyvňujú káhirské rokovania o prímerí v Pásme Gazy, ktoré posilňujú očakávania trhov, že k rozšíreniu konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas nedôjde. Okrem toho ceny ropy smerom nadol posunuli informácie z USA o raste ropných zásob aj produkcie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali