Pri príležitosti tohto významného výročia svoje stanovisko médiám poskytol kandidát na prezidenta SR a predseda Slovenského Hnutia Obrody Róbert Švec.
„Vznik Slovenskej národnej rady sa zlatými písmenami zapísal do slovenských dejín, pretože Slováci sa týmto krokom prihlásili sebavedome a hrdo k svojim národným právam a vystúpili po dlhých stáročiach opäť na javisko dejín ako odhodlaný národ,“ konštatuje vo svojom stanovisku Švec.
Róbert Švec ďalej zdôraznil, „že o niekoľko dní neskôr, 19. septembra 1848, počas ľudového zhromaždenia v Myjave, Ľudovít Štúr v mene Slovenskej národnej rady vypovedal poslušnosť uhorskej vláde a jej miestnym vrchnostiam a vyzval slovenský ľud na celonárodné povstanie proti Maďarom. Celá vtedajšia uvedomelá generácia slovenského národa na čele so Štúrom, Hurbanom a Hodžom obstála v dejinnej skúške. Obstála, pretože v dobe, kedy pero nestačilo, chopili sa zbrane, aby sa mečom rozhodlo, či ešte „tyran Maďar“ bude vládnuť nad Slovákmi, alebo Slováci budú bojovať o svoje sväté práva. Bez Slovenského povstania v rokoch 1848 – 1849 by dnes slovenský národ neexistoval.“
Podľa Šveca nám udalosti tých dní zanechali dôležitý odkaz, ktorý je aktuálny aj pre dnešok. „V meruôsmych rokoch sa časť Slovákov spoliehala na pomoc Viedne, boli aj takí, ktorí si mysleli, že nám pomôže Budapešť a nakoniec sme zistili, že nás oklamala Viedeň a aj Budapešť. A v tom je odkaz aj pre dnešné dni. Nemôžeme sa ako národ spoliehať na Brusel, nemôžeme sa ako národ spoliehať ani na Moskvu. Ako národ sa musíme vždy, v prvom rade spoliehať iba na vlastné sily, na našu vôľu a odhodlanie bojovať za naše práva. A keď to bude nevyhnutné, bojovať za naše práva aj so zbraňou v ruke, presne tak, ako bojovali štúrovci,“ uzavrel svoje stanovisko Róbert Švec, kandidát na prezidenta SR.