Richard Sulík: „Európska únia robí jeden krok vpred a dva kroky vzad“

Richard Sulík: „Európska únia robí jeden krok vpred a dva kroky vzad“

Bratislava 14. novembra 2015 (HSP/Foto:TASR-Bela Szandelszky )

 

„Európska komisia každý rok na jeseň stanovuje priority pre Európsky semester na ďalší rok. Predstavené plány vždy znejú veľkolepo a inovatívne. V skutočnosti však napriek veľkým očakávaniam zlyhávajú, prípadne dokonca ekonomiku EÚ poškodzujú ešte viac“

Na snímke slovenský europoslanec Richard Sulík
Na snímke slovenský europoslanec Richard Sulík

Tak slovenský europoslanec Richard Sulík hodnotí súčasné dianie v Bruselu a Štrasburgu. Poukazuje na to, že Európska únia potrebuje zásadnú zmenu svojho smerovania a nielen kozmetické zmeny jej súčasných politík. Ročný prieskum rastu EÚ na rok 2015, teda jeho výsledok, je prakticky absolútnym výsmechom politík Európskej únie. Vo svojom hodnotení konania vedenia EÚ si spomína aj na slávny výrok „deduška“ Lenina – „Európska únia robí jeden krok vpred a dva kroky vzad…“

Reklama

Pripomína, že minulý rok si Európska komisia stanovila tri priority:

 

Reklama

1. Koordinované posilnenie investícií – Európsky fond pre strategické investície 

Tu malo ísť najmä o 315-miliardový investičný balík Európskej únie (oficiálne známy ako Európsky fond pre strategické investície, EFSI). Tento nástroj však je opäť založený na mnohokrát prekonanej predstave, že prerozdeľovanie môže pomôcť ekonomike. Európsky fond pre strategické investície však v skutočnosti nemá žiadne peniaze okrem tých od daňovníkov. Európsky fond pre strategické investície tak neprináša nové investície, len nahrádza existujúce súkromné novými, byrokratickými. O čo viac teda Európsky fond pre strategické investície “investuje”, o to menej reálne dopytovaných investícií sa uskutočňuje.

 

2. Vykonávanie štrukturálnych reforiem – znižovanie regulačnej záťaže

Čo sa týka reforiem na úrovni Európskej únie, je možné vítať znižovanie regulačnej záťaže v rámci programov Lepšej regulácie a REFIT. No sú tu dva problémy. Po prvé, zatiaľ čo EÚ na jednej strane zefektívňuje existujúce regulácie, na druhej strane prináša množstvo nových. Európska únia tak robí jeden krok vpred a dva kroky vzad. Po druhé, Európska únia nepotrebuje len kozmetické reformy a zefektívňovanie existujúcich politík. EÚ potrebuje zásadné a radikálne reformy, s cieľom obmedziť alebo ukončiť napríklad Spoločnú poľnohospodársku politiku, prerozdeľovanie prostredníctvom eurofondov, zredukovať počet sídiel Európskeho parlamentu na jedno a podobne.

Reklama

Čo sa týka reforiem Európskej únie na úrovni členských krajín, tak tie tiež neprebiehajú v súlade s očakávaniami. Dôvodom je najmä mimoriadne flexibilná monetárna politika Európskej centrálnej banky – ECB a existencia jej programu OMT, ktorá krajinám umožňuje aj naďalej žiť nad pomery, bez vykonávania zásadných reforiem. Ak by navyše aj v nejakej krajine bol zodpovedný politik, ktorý by chcel zavádzať bolestivé no nevyhnutné opatrenia, rýchlo by ho nahradil populista, ktorý by sa mohol aj naďalej lacno zadlžovať.

 

3. Nasledovanie fiškálnej zodpovednosti – Pakt stability a rastu

Nové rozpočtové pravidlá mali konečne priniesť do eurozóny rozpočtovú zodpovednosť, ktorú nedokázal priniesť Pakt stability a rastu (mimochodom, ešte stále v platnosti). Realita však bola presne taká, ako mnohí očakávali – niektoré štáty síce šetria, no mnohé, ako napríklad Francúzsko a Španielsko, aj naďalej žijú vysoko nad svoje pomery, a to beztrestne. Nadmerné deficity krajiny ako je Francúzsko navyše v sumáre zvyšuje deficit eurozóny viac, ako deficity niekoľkých menších krajín. Zadlženie eurozóny tak napriek “fiškálnej zodpovednosti” medziročne mierne vzrástlo z 90,9% HDP v roku 2013 na 91,9% HDP v roku 2014. Tento kolosálny dlh dnes v eurozóne môže existovať len vďaka spomínanej nadmerne flexibilnej monetárnej politike ECB. Tá však nemôže trvať naveky.

Výsmechom fiškálnej zodpovednosti navyše bolo to, že Grécko bolo aj naďalej udržané v eurozóne, a to za výdatnej podpory samotného predsedu Európskej komisie. Grécko tak v eurozóne zostáva napriek tomu, že sa do nej dostalo podvodom, následne ďalej falšovalo štatistiky a porušovalo pravidlá a ani po poskytnutí finančnej pomoci európskych daňovníkov nezačalo dodržiavať dohodnuté záväzky. Ak si z Grécka zoberú príklad krajiny ako je Španielsko alebo Taliansko, tak eurozóna skončila.

Reklama

Čo hovorí Európskej komisii “Ročný prieskum rastu EÚ na rok 2015”? Čo Európska komisia potrebuje skutočne spraviť?

1. Dodržiavanie pravidiel – Nedodržiavanie pravidiel viedlo ku kríze eura, k dnešnej utečeneckej kríze a k mnohým ďalším problémom v Európskej únii.

2. Zásadné zníženie výdavkov na úrovni Európskej únie – EÚ by mala konečne prehodnotiť jej masívne prerozdeľovanie a uznať, že udržateľný rast a zamestnanosť nevytvárajú byrokrati, ale podnikatelia.

3. Zásadné zníženie pôsobnosti EÚ a koncentrácia na podstatné veci – Európska únia chce zachraňovať celý svet, či už prostredníctvom prijímania imigrantov, zahraničnej pomoci, ambicióznych no nezmyselne prísnych klimatických cieľov, alebo prostredníctvom mnohých ďalších iniciatív. Zároveň EÚ prichádza so stále novými iniciatívami aj doma, žiaľ, mnohé z nich robia viac škôd ako úžitku. Európska únia tak vytvára nové programy na prerozdeľovanie, reguluje všetko od príkonu vysávačov až po poplatky pri platobných kartách, no na svoje hlavné priority zabúda.

Európska únia bola postavená v prvom rade na štyroch slobodách jednotného trhu. To by teda mala byť jej priorita, pretože to je miesto, kde skutočne EÚ pomáha a môže pomáhať aj naďalej. Aj dnes však má jednotný trh od svojho dokončenia stále veľmi ďaleko.

Jedným z príkladov, ako absurdne sa odklonila Európska únia od svojich pôvodných cieľov je aj aktuálna kríza v oceliarskom priemysle. Európska únia bola pôvodne založená ako „Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ“. Jej hlavnou ekonomickou úlohou teda bolo podporiť výrobu ocele. Dnes však oceliarsky priemysel v EÚ pomaly umiera a dôvodom toho sú práve politiky EÚ.

Európska únia nezmyselne prísnymi klimatickými cieľmi zásadne zvyšuje ceny energií a tak energeticky náročné odvetvia ako oceliarstvo nemajú šancu konkurovať zvyšku sveta. Európska únia to však neplánuje zmeniť, práve naopak. Pre ďalšie desaťročie, a teda do roku 2030, si totiž naplánovala ešte prísnejšie klimatické ciele. Idealizmus a marketing tak opäť prekonali zdravý rozum a aj za cenu popretia pôvodných ideálov EÚ.

 

Prepis vystúpenia Richarda Sulíka k téme „Ročný prieskum rastu EÚ na rok 2016“

Európska únia mala odjakživa talent na stanovovanie veľkolepých plánov. Nielen Európsky semester, ale aj Stratégia Európa 2020 nám vykresľujú krásnu budúcnosť. Ibaže skutočnosť vyzerá inak, väčšinou je pre nás sklamaním. Vaše plány sú nerealistické, a tým pádom nepoužiteľné. Často dokonca škodia.

Reklama

Napríklad Junkerov investičný program vytláča v prvom rade privátne investície. Tu vzniká skutočná škoda. Alebo Vaše pekné plány týkajúce sa zadlženia sú v rozpore s menovou politikou Európskej centrálnej banky, ktorá zaplavuje peniazmi južné štáty. A Francúzsko smie nestále vyrábať nové dlhy namiesto tvorby reforiem, tam pravidelne ustupujete.

Čo Európa potrebuje, sú zásady a nie plány. Napríklad, menej byrokracie, rovnaké merítko pre všetkých a dodržiavanie vlastných pravidiel. To nám do budúcnosti prinesie viac ako Váš nerealistický Európsky semester,“ povedal v závere svojho vystúpenia slovenský europoslanec Richard Sulík.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:51

Nasadením pozemných jednotiek členského štátu NATO na Ukrajine by sa automaticky nestali všetky ostatné krajiny Aliancie účastníkmi konfliktu s Ruskom. Vyplýva to zo zatiaľ nepublikovanej správy odborného panelu nemeckého parlamentu, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom februára odmietol vylúčiť vyslanie západných vojsk na Ukrajinu v budúcnosti.

08:30

Barack Obama, Bill Clinton a niekoľko veľkých mien zo sveta americkej zábavy sa vo štvrtok večer zišli v New Yorku, aby pomohli na akcii prezidentovi Joeovi Bidenovi získať rekordnú sumu 25 miliónov dolárov na kampaň za jeho znovuzvolenie. Informovala agentúra AP.

Nálada vo vypredanej koncertnej sále Radio City Music Hall v New Yorku bola elektrizujúca. Obama ocenil Bidenovu ochotu hľadať spoločnú pôdu a povedal: “Toto je ten typ prezidenta, akého chcem.”

Joe Biden Barack Obama Bill Clinton Stephen Colbert
Stephen Colbert spoločne s Bidenom, Obamom a Clintonom v New Yorku
08:03

Teroristické hnutie Islamský štát (IS) vo štvrtok vyhlásilo, že bude podnikať ďalšie útoky proti “židom a kresťanom” po celom svete. Informuje agentúra DPA.

Hovorca IS Abú Huzajfa al-Ansárí v 40-minútovej novej zvukovej nahrávke, zverejnenej médiom hnutia al-Furkán, vyzval “osamelých vlkov na útoky proti križiakom (kresťanom) a židom všade vo svete, predovšetkým v Európe, Spojených štátoch a v srdci židovského štátu, meste al-Kuds, a v Palestíne počas ramadánu”.

07:52

Súd v ruskej exkláve Kaliningrad vo štvrtok odsúdil novinára Michaila Feldmana na dva roky odňatia slobody za kritiku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Polícia v Moskve počas 24 hodín zadržala ďalších piatich reportérov, informuje agentúra AFP.

07:30

Autobus s približne 60 cestujúcimi havaroval vo štvrtok večer na diaľnici v západnom Nemecku, zranenia utrpelo vyše 20 ľudí. 

Podľa policajného hovorcu autobus prevážal študentov strednej odbornej školy vo Warburgu. Vracali sa z výletu v Anglicku.

07:20

V pražskej Fakultnej nemocnici na Bulovke sa stal v pondelok 25. marca fatálny incident. Personál vykonal potrat zdravej žene v štvrtom mesiaci tehotenstva, pretože si splietol pacientky. Vo štvrtok to potvrdila tlačová hovorkyňa nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Prípadom sa zaoberá polícia, informoval portál iDNES.cz.

Tehotná žena išla na bežnú kontrolu, kým druhej žene mali lekári urobiť zákrok, ktorý sa vykonáva napríklad pri liečbe chorej maternice, ale je možné ním tiež ukončiť tehotenstvo.

07:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že členovia skupiny G20 sa budú musieť zhodnúť, či pozvú ruského lídra Vladimira Putina na novembrový summit v Brazílii. Informovala agentúra AFP.

Brazília sa postavila proti snahe izolovať a potrestať Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu a tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a západné krajiny nesú časť viny za vojnu.

06:40

Francúzske úrady počas uplynulých dní v rámci rozsiahlych policajných razií vo viacerých mestách zadržali 1357 osôb podozrivých z drogovej trestnej činnosti. Vo štvrtok to v meste Dijon vyhlásil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Informovala agentúra DPA.

06:30

V Juhoafrickej republike (JAR) sa vo štvrtok zrútil z mosta do rokliny autobus a následne začal horieť. Pri nehode zahynulo 45 ľudí, informovala agentúra AFP.

Nehodu na juhu Afriky prežilo len osemročné dieťa, ktoré záchranári previezli s vážnymi zraneniami do nemocnice.

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali