Remišová sa pridala k iniciatíve Beblavého

Bratislava 19. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Poslankyňa Veronika Remišová z hnutia Za ľudí sa pridala k včerajšej iniciatíve Miroslava Beblavého zo Spolu a jednak vyzvala na odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a zdôraznila tiež, že jej strana je za zmeny v spôsobe voľby jeho nástupcu

Na snímke poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO)

Remišová kritizovala správu šéfa špeciálnej prokuratúry, v ktorej okrem iného odsúdil úniky informácii z vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, čo podľa Dušana Kováčika môže napomáhať páchateľom. Podľa Remišovej je však Kováčik “zdiskreditovaným prokurátorom”.

Takisto Kováčikovi vyčíta neustále sťažnosti na políciu. Špeciálny prokurátor kritizuje takmer identickým spôsobom políciu v každej správe od roku 2015, hoci práve čestní policajní vyšetrovatelia odviedli obrovský kus práce pri objasnení vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dodala, že spomínaná Kováčiková správa je “v niektorých bodoch až nestráviteľná”.

“Tu je legitímnou otázkou na špeciálneho prokurátora, aká je jeho predstava o ideálnom vyšetrovaní a či by podľa neho malo dopadnúť tak ako vyšetrovanie kauzy Gorila, alebo kauzy hlasu podobnému hlasu Roberta Fica.”

Na otázku novinárov či bude Remišová a strana Za ľudí podporovať piatkové protesty hnutia Za slušné Slovensko odpovedala, že “vždy podporovali protesty ZSS”.

Niektorí vládni politici však dávnejšie poukázali, že tieto protesty mohli byť riadené z vtedajšieho prezidentského paláca, čo potvrdzuje aj neskorší prestup hovorcu hnutia Za  slušné Slovensko Juraja Šeligu práve do strany Andreja Kisku. “Stopy viedli do prezidentskej kancelárie,” povedal nedávno v tejto súvislosti poslanec Smeru Erik Tomáš (viac v článku).

Remišová dnes dodala, že podporovali aj protesty, ktoré viedli k odvolaniu exprezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara. “Myslím si, že to bol veľmi správny krok, po jeho odchode sa veci skutočne pohli.”

“Krásne to vidno aj v zverejnenej komunikácii (Mariana Kočnera pozn.), samozrejme treba, aby prebehlo vyšetrovanie a aby orgány činné v trestnom konaní zistili nakoľko je daná komunikácia relevantná a vyvodili aj dôsledky voči špeciálnemu prokurátorovi a iným vysokým dôstojníkom v polícii.”

Remišová sa pritom domnieva, že v istej chvíli, údajne po verejnom tlaku, začal Dušan Kováčik robiť rozhodnutia, “ktoré neboli po vôli Kočnerovi”. “Ten verejný tlak bol tak silný, že ani generálny prokurátor ani špeciálny prokurátor si jednoducho nemohli dovoliť to, aby sa ďalšia kauza zamietla pod koberec.”

Za posledné dni boli zverejnené mimoriadne závažné informácie o prepojení prokuratúry, oligarchov, zločincov a Smeru, najmä pokiaľ ide o špeciálnu prokuratúru a generálnu prokuratúru. Remišová uviedla, že informácie sú takého charakteru, že sa musíme pýtať, kto na Slovensku skutočne vládol, kto mal reálny vplyv na obsadzovanie najdôležitejších funkcií v štáte, v bezpečnostných zložkách a na ministerstvách.

V súvislosti s Generálnou prokuratúrou Veronika Remišová uviedla, že zverejnená komunikácia potvrdzuje eminentný záujem skupiny okolo Kočnera vymeniť generálneho prokurátora ešte pred voľbami. “Keď som prednedávnom upozorňovala, že záujmom Smeru a rôznych pochybných skupín je výmena generálneho prokurátora ešte pred voľbami, niektorí opoziční kolegovia z parlamentu ma tvrdo kritizovali. Najnovšia zverejnená Kočnerova komunikácia však ukazuje, že moje obavy boli a sú opodstatnené. Kočnerovi špeciálne záležalo na kľúčovej veci, a to aby sa výmena generálneho prokurátora uskutočnila ešte v tomto volebnom období,” uviedla Remišová s odvolaním sa na Kočnerovu komunikáciu, kde Kočner píše: “Najdôležitejšie je mať GP. Je šéf uzrozumený s tým, že nového treba zvoliť ešte pred koncom tejto vlády? Verím, že v tomto sme zajedno.”

Remišová v minulosti viackrát tvrdo kritizovala generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára za nedostatočne dôrazný postup vo vzťahu k vážnym podozreniam z trestnej činnosti prepojenej na politikov a oligarchov a takisto ho verejne kritizovala na začiatku vyšetrovania vraždy, že v prvej tlačovej besede po vražde de facto vylúčil Kočnera z okruhu podozrivých. “Viem si predstaviť oveľa lepšieho generálneho prokurátora a oveľa väčšie peklo pre zločincov, než ako to, čo sľuboval a nerozpútal Čižnár. No treba si dávať pozor na politikov, ktorí spoločne s Kočnerom volajú po odvolaní generálneho prokurátora ešte pred skončením tejto vlády, hoci mu funkčné obdobie končí v júli 2020, teda krátko po voľbách. Z jeho výmeny pred voľbami a dosadením ich figúrky bude mať prospech jedine mafia, oligarchovia a skorumpovaní politici. A Kočner,” dodala Remišová.

Zároveň konštatovala, že je potrebné začať okamžite pracovať na očiste prokuratúry systémovým spôsobom a prijať opatrenia, ktoré zabránia tomu, aby sa v budúcnosti na prokuratúru dostali ľudia poplatní politikom, mafii, alebo oligarchom.

“Zmena musí nastať v dvoch rovinách. Prvou je personálna výmena na najvyšších pozíciách prokuratúry, keďže má hierarchickú štruktúru a v súčasnosti je to uzavretý systém. Treba urobiť maximum pre to, aby na čele generálnej a špeciálnej prokuratúry stál skutočne odborne zdatný, charakterný človek s autoritou. V praxi to znamená maximalizovať transparentnosť výberového konania a oslabiť možnosti politických obchodov, ako sa to dialo v minulosti pri voľbe generálnych prokurátorov. V tomto smere treba začať diskutovať o verejnej voľbe v parlamente, ktorej súčasťou by malo byť aj verejné vypočutie, ktoré sa osvedčilo v prípade voľby sudcov Ústavného súdu. Druhou rovinou je samotný systém fungovania prokuratúry. Je potrebné do systému priniesť väčšiu transparentnosť, otvoriť prokuratúru, zaviesť skutočná kontrola možného konfliktu záujmov prokurátorov a transparentnejšie výberové konania s dôrazom na odbornosť a zníženie rizika korupcie a rodinkárstva,” uviedla k opatreniam a zmenám, ktoré je treba spraviť.

“Zverejnená komunikácia medzi Kočnerom a Bödörom nám ukazuje dve veci. Verejný tlak je mimoriadne dôležitý. Práve verejný tlak spôsobil, že niektoré veci sa pohli a niektoré kauzy sa začali vyšetrovať, napriek obrovskej nevôli mafie. A takisto ukazuje, že slabé inštitúcie alebo uzatvorené systémy ako súdy a prokuratúra bez verejnej kontroly sú mimoriadne náchylné na prenikanie a ovplyvňovanie ľuďmi spojenými so zločinom. Nesmieme dovoliť, aby rozhodnutia robili mafiáni v pozadí. Slovensko treba vrátiť naspäť ľuďom,” uzavrela Remišová.

 

Melicher k Remišovej tlačovke: Pokrytectvo v konšpiračnom obale

Na tlačovú konferenciu Nové informácie o prepojení prokuratúry, oligarchov, zločincov a Smeru znamenajú úplný rozvrat právneho štátu Remišovej reagoval pred jej uskutočnením aj jeden z predstaviteľov Mladých sociálnych demokratov Igor Melicher, ktorého táto správa pobavila.

“Proste, nechať sa vylepiť na billboardy po celej republike, kde je napísané, že treba zobrať podvodníkom ukradnutý majetok a pri tom byť v strane Andreja Kisku, ktorý sa spája s volebným, daňovým a navyše pozemkovým podvodom, ktorý sa pri nadobudnutí pozemku z vlastníctva zubára Franca odohral schémou podtatranskej mafie.. to je jednoducho čisté pokrytectvo a zavádzanie verejnosti. Ale to nie je všetko,” uvádza.

Melicher ďalej poukazuje na to, že už samotný názov tlačovky napovedá, že sa bude Remišová venovať komunikácii z Kočnerovho mobilu, na základe ktorej bude chcieť vynášať súdy na jednotlivými ľuďmi ako nejaký stredoveký inkvizítor.

“A navyše to určite podá veľmi sugestívnym a emocionálnym tónom. Faktom naďalej zostáva, že komunikácia stále nie je overená ani potvrdená, nie je dokázané či je vôbec skutočná, vynášanie zo spisu škodí práci polície, výňatky sú selektívne a navyše stále ide komunikáciu medzi dvoma ľuďmi o tretích osobách, čo môže byť s vysokou určitosťou len chvastúňstvo,” konštatuje.

V závere ešte dodáva, že samotný názov tlačovky evokuje čisté zúfalstvo a snahu vyvolať rozruch. “Je to pokrytectvo v konšpiračnom obale. Mne ani tak nie je ľúto pani Remišovej, tá si sama vybrala do čoho ide. Mne je najviac ľúto ľudí, ktorí jej tieto nezmysly uveria.”

 

Matovič k Remišovej: “Verejne ľuďom zaklamala! Mrzí ma to…”

Na výroky Remišovej upozornil aj líder poslaneckého klubu OĽaNO, ktorého členkou bola aj Remišová, Igor Matovič.

Remišová totiž na sociálnej sieti zverejnila príspevok v ktorom písala, že na odvolanie premiéra chýbali len 4 hlasy a vláda by padla. Podľa Matoviča verejne opäť zaklamala, čo ho veľmi mrzí.

Za odvolanie totiž hlasovalo 62 poslancov a proti bolo 66. No na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády je však potrebných 76 hlasov. Matovič v tomto prípade vôbec nepochybuje o tom, že Remišová tak základné pravidlo veľmi dobre ovláda.

“Napriek tomu ale ľuďom podsunula lož – a podľa Denníka N sa ešte snažila zvaliť vinu na OĽANO a SAS,” rozhorčil sa Matovič.

Líder OĽaNO v príspevku odkázal Remišovej, že hrubo klamať ľuďom v takto vážnej veci sa naozaj nemá. “Treba si skôr čestne vstúpiť do svedomia a ospravedlniť sa ľuďom za to, že nikto z “novej” opozície nevystúpil v rozprave ani na jednu jedinú minútu (presne tak, ako nikto z ĽSNS, ale tam je to prirodzené) … a opäť to zostalo len na nás, pomohla SaSka a trochu Sme rodina.”

Matovič v závere ešte dodal, že ak tento “blud” bude chcieť jeho bývalá spolustraníčka uviesť na správnu mieru, nech sa za to aj ospravedlniť a nech skúsi povedať, čo za tým bolo – “či to bolo naozaj vedomé klamstvo, alebo naozaj neovládaš základné parlamentné pravidlá”.

Jaroslav Zajac

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Rakúsky kancelár pohrozil obmedzením pohybu nezaočkovaných ľudí

0 icon

Viedeň 23. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Lisa Leutner)   Nevakcinovaným ľuďom v Rakúsku hrozia nové reštrikcie, ak počet prípadov nákazy koronavírusom bude naďalej rásť. Povedal to v piatok večer rakúsky kancelár Alexander Schallenberg. „Pandémia ešte nie je za nami," povedal kancelár. „Práve sa dostávame do pandémie nevakcinovaných ľudí," dodal Schallenberg oznámil, že…

Merkelová vyzvala ženy, aby sa viac zapájali do politiky

0 icon

Berlín 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Olivier Hoslet, Pool Photo via AP)   Odchádzajúca nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala ženy, aby sa viac zapájali do politiky. Slová Merkelovej uverejnili v komentári víkendového vydania nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung, informovala v sobotu agentúra DPA "Musíme pracovať na tom, aby mali ženy viac…

Ak by Fica v rovnakom štýle nasledoval Pellegrini, nebol by presvedčivý u voličov, hovorí Marušiak

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Opozičná strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) sa snaží odlíšiť od strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a rozšíriť možnosti vládnuť s inými politickými partnermi po ďalších parlamentných voľbách. Pre agentúru SITA to povedal politológ Juraj Marušiak „Určite sa…

Kucka prispel premiérovým gólom za Watford k triumfu na pôde Evertonu

0 icon

Londýn 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Martin Rickett/PA via AP, TASR/AP - Ian Walton)   Slovenský futbalový reprezentant Juraj Kucka zaznamenal svoj premiérový gól v anglickej lige a prispel ním k triumfu Watfordu v dueli 9. kola na ihrisku Evertonu 5:2. Kucka v 78. minúte vyrovnal na 2:2 a jeho…

Výbuch míny v odbojnom regióne Casamance v Senegale si vyžiadal šesť mŕtvych

0 icon

Dakar 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Šesť mladých ľudí zahynulo v piatok pri výbuchu nášľapnej míny na juhu Senegalu. K incidentu došlo v regióne Casamance pri hraniciach s Gambiou po tom, ako ich povoz ťahaný koňmi narazil na starú, dažďom odkrytú mínu, tvrdia miestne úrady, ktoré v sobotu citovala…

Gröhling: Finančná gramotnosť by mohla byť prierezová téma i ďalší predmet

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Foto:SITA-Jana Birošová, Pixabay)   Finančná gramotnosť by sa na školách mohla učiť ako prierezová téma v rámci rôznych predmetov. Nie je vylúčené, aby si základné a stredné školy vytvorili samostatný predmet "finančná gramotnosť" v rámci disponibilných hodín. Vyhlásil to minister školstva Branislav Gröhling (SAS) v uplynulom…

Policajný prezident vyhlásil, že by rozpustil inšpekciu. “Ak sa má na Slovensko vrátiť právo a zákon, najprv treba zrušiť špeciálnu prokuratúru a nanovo postaviť NAKA,” reaguje Eštok

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Dočasne vymenovaný policajný prezident Štefan Hamran v jednom z rozhovorov vyhlásil, že by rozpustil inšpekciu ministerstva vnútra. To sa nepozdáva opozičnému poslancovi Matúšovi Šutaj Eštokovi (Hlas-SD), ktorý prišiel s vlastným návrhom Harman mal svoje slová odôvodniť tým, že inšpekcia ide po…

Matovič je aj po roku presvedčený, že plošné testovanie malo zmysel: “Hlupáci budú stále mlieť svoje, ale fakty sa poprieť nedajú”

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Približne v rovnakom čase sa minulý rok chystalo na Slovensku celoplošné testovanie na Covid-19. Na sociálnej sieti to pripomenul expremiér, v súčasnosti minister financií, Igor Matovič (OĽaNO) Nápad plošného testovania vyvolal ostrú diskusiu a vlnu kritiky. Proti boli nielen politici, ľudia,…

Čo je také nebezpečné na poslednom odkaze Kaddáfího, že ho nesmú vidieť deti, hoci Kaddáfího popravu vidieť smú?

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Amr Nabil, Screenshot)   Desať rokov po zavraždení Kaddáfího a zničení Líbye bolo zverejnené video s Kaddáfího posledným odkazom rodine. Globálny internetový monopolista video zamkol pre mládež pod 18 rokov. Naopak, zábery Kaddáfího vraždy si deti pozerať môžu Je to desať rokov od zavraždenia…

Opozícia kritizuje Hegera po účasti v diskusnej relácii. Podľa Hlasu premiér absolútne zlyháva. „Edo stačilo, musíš odísť,” odkazuje Smer

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Oliver Berg)   Domácnosti by vďaka regulácii cien energií nemali byť výrazne dotknuté ich zvyšovaním. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Reguláciu cien energií pre domácnosti podľa neho nemá zavedených veľa krajín v Európe, Slovensko však áno Zvyšovanie cien…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Téma: Jazyk - trochu inak.

0icon

V dnešnej dobe veľmi podceňovaná téma základnej ľudskej formy komunikácie – naša reč, naše písmo, čiže náš jazyk. Skúsim vám problematiku priblížiť možno z trochu iného pohľadu ako je zvykom. . Vo svojom projekte uvažujem nad prepojeným svetom. Svet sa skladá z nekonečného množstva autonómnych jednotiek, ktoré spolu svojou interakciou vytvárajú našu realitu. Ak…

Boris Mesár

,Nebudete nič vlastniť a budete šťastný !" Globalisti sú vo finále vytvorenia ,,Novodobého otrokárskaho systému. Útok proti ľudstvu naberá obrátky!

0icon

Toto sa dozviete z propagandistického videa Svetového ekonomického fóra (SEF) pod vedením Swaba. (1) Pokúsim sa teraz napísať môj pohľad na dnešnú situáciu vo svete. Možno to nebude celkom v časovej osy Je potrebné si uvedomiť ,že globalisti všetko plánujú na desiatky rokov dopredu a majú viacero záložných plánov ak sa niečo pokazí…

Pavel Pakoš

Prečo je to absurdné divadlo okolo nás?

0icon

Po troch desaťročiach znovu prichádza nátlak zo strany štátnej moci. Treba dodať, že na ňu tlačí niekto vplyvný zhora, kto má sám pravdepodobne obsedantno nutkavé neurózy a poruchy správania. Temnými silami sa nechal dookrádať o ľudskú dôstojnosť aj zdravý rozum. Ako kedysi boli vizitkou uvedomelého občana preukaz člena KSČ a…

Slavěna Vorobelová

Ministerstvo prostitúcie a inkvizície

0icon

Už niekoľkokrát sme sa presvedčili o tom, že OĽaNO je v skutku podivná strana a zhluk zvláštnych ľudí. Túto jej povesť parádne „zaklincoval“ alebo skôr “vyšperkoval” ich len 25 ročný poslanec Tomáš Šudík. Ten, kto túto poslaneckú partičku sleduje pozorne, si musí ťukať do čela z toho, ako takýto ideologický…

Peter Lipták

Podliehajú ilúzii: Väčšina očkovaných si myslí, že sa nenakazí

0icon

Dajte sa zaočkovať. Dvakrát aj trikrát, hovorí nám reklama aj predstavitelia vlády a podporuje to aj Matovičova lotériová kampaň. Vraj je to jediná záchrana, hovoria takí lekári ako laureát Sabaka, profesor Krčméri aj pediatrička Prokopová. Hovoria,  že toto očkovanie chráni aj pred tým, aby sme iných neinfikovali kovidom. Ale v…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 dôkazov, že rodičovstvo nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať

0 icon

Blíži sa koniec roka 2017 a pomaly nastáva čas sumarizovať. V tomto článku sa pozrieme na 10 tých najlepších príspevkov na sociálnej sieti Twitter, ktoré dokazujú, že rodičovstvo zďaleka nie je len prechádzak ružovou záhradou.  Množstvo mamičiek obvinených z toho, že sú strašnými rodičmi, pretože nenechajú svoje deti hrať s reťazovou pílou, či…

Bizarné diaľničné križovatky zďaleka nie sú výsadou len Slovenska...

0 icon

Bizarné diaľničné križovatky môžeme nájsť všade vo svete, nielen na Slovensku. Jedna z nich sa nachádza hneď u susedov. Diaľničné križovatky, mosty, či tunely patria medzi najkomplikovanejšie a najdrahšie časti rýchlostnej komunikácie. Pri výstavbe diaľnic je preto logické, že sa začína práve nimi. Okrem časovej a technickej náročnosti je to…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 1. časť

0 icon

Prinášame dvojdielny článok o Noemovej arche, ktorá mala slúžiť záchrane ľudského druhu pred potopou nevídaných rozmerov. Skutočne existovala? Je možné, že ju niekto niekedy reálne zazrel? Existujú o tom zmienky a to už z čias pred našim letopočtom. Poďme však pekne po poriadku. Pohodlne sa usaďte, začíname prvou časťou. Presný…

Používate bezpečnostné pásy? Nemusí ich mať každý!

0 icon

V aute sú bezpečnostné pásy najjednoduchším a najefektívnejším mechanizmom, ktorým možno zabrániť zraneniam pri a po zrážke. Nevyžadujú žiadnu špeciálnu technológiu a nachádzajú sa vo všetkých vozidlách. Ich úlohou je zvýšenie bezpečnosti pasažierov a prípadne následné zníženie následkov pri nehode. Je potrebné podotknúť, že používanie bezpečnostných pásov je stanovené aj…

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Armádny Magazín

Veľká Británia začala tajnú špeciálnu operáciu proti Rusku a Číne

0 icon

Veľká Británia, 23. október 2021 (AM, Sputnik) – Tajné "bankové" oddelenie britského ministerstva obrany, vytvorené za účelom obmedzenia finančných aktivít teroristickej skupiny Islamský štát, teraz nasmerovalo svoje úsilie na boj

USA poľujú na hlavné tajomstvo rakety „Avangard“

0 icon

USA, 23. október 2021 (AM) – Územie USA je ohrozené. Od kedy? Minimálne odvtedy, ako sa zjavili hypersonické hlavice rakety „Avangard“. Aby si americkí vojaci zabezpečili bezpečnosť svojho štátu, potrebujú skonštruovať raketu, ktorej vytvorenie sa donedávna považovalo za nemožné.   Americkí vojaci po prvýkrát predsta

Päť európskych krajín vytvorí ozbrojené sily rýchlej reakcie

0 icon

Nemecko, 23. október 2021 (AM) – Päť krajín EÚ vrátane Nemecka sa rozhodlo vytvoriť polovojenské sily rýchlej reakcie v prípade kríz a bezpečnostných hrozieb. Budú zahŕňať špeciálne, letecké a kybernetické jednotky.   Okrem Nemecka sa na iniciatíve podieľajú Holandsko, Portugalsko, Fínsko a Slovinsko. Nie je vylúčené, že sa k nej neskôr…

Izraelský analytik Kedmi vysvetlil Satanovskému, aký je rozdiel medzi Šojgum a šéfom Pentagonu

0 icon

Izrael, 23. október 2021 (AM) – "Medzi ministrami obrany Ruska a USA je veľký rozdiel a šéf Pentagonu nikdy nedosiahne úroveň šéfa ministerstva obrany RF." Toto vyhlásenie urobil izraelský politológ a vojenský expert Jakov Kedmi vo vysielaní rozhlasového programu Jevgenija Satanovské

300. výročie Ruského impéria prebehlo úplne bez povšimnutia

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Vzglyad) – 2. október v starom kalendári (2. novembra, nový) si pripomína 300. výročie Ruskej ríše. Práve v tento deň, po víťazstve nad Švédskom v Severnej vojne a po konsolidácii Ruska v Baltskom mori, bol cár Peter vyhlásený za cisára celého Ruska a za

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali