Referendum v Gagauzsku môže Moldavsku spôsobiť problémy pri zbližovaní s EÚ

Referendum v Gagauzsku môže Moldavsku spôsobiť problémy pri zbližovaní s EÚ

Brusel 5. februára (TASR) – Vďaka pozornosti sveta upretej na dianie na Ukrajine sa v nedeľu 2. februára uskutočnilo takmer bez povšimnutia referendom v Gagauzsku, časti Moldavska, ktorá sa na rozdiel od vlády v Kišiňove prikláňa skôr k tesnejším vzťahom s Ruskom. Uviedol dnes európsky internetový denník EUobserver.

Denník s odvolaním sa na expertov z bruselského think-tanku Centrum európskych štúdií (CES) upozornil, že približne 150-tisícová komunita Gagauzov, čo sú turkicky hovoriaci pravoslávni kresťania, sa v referende prevažnou väčšinou vyslovila v prospech spojenia s eurázijskou colnou úniou, ktorá vzniká pod taktovkou ruského prezidenta Vladimira Putina.

Gagauzi, dobre ovládajúci ruštinu a odmietajúci sa učiť úradný jazyk krajiny, ktorým je rumunčina, vidia pre seba lepšiu perspektívu pracovných miest na ruskom trhu ako v krajinách EÚ.

Oficiálna politika Moldavska, ktoré je súčasťou programu Východného partnerstva, je však jasne upriamená na Brusel. Vláda v Kišiňove najneskôr v auguste tohto roka očakáva podpis asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode s EÚ.

Reklama

Eurokomisár pre susedskú politiku a rozšírenie Štefan Füle počas nedávnej návštevy Moldavska hovoril o výhodách užšieho spojenia tejto krajiny s úniou, pričom naznačil možnosť skorého zrušenia vízovej povinnosti pre občanov Moldavska. V ekonomickej oblasti už Brusel urobil ústretový krok, keď povolil moldavským vinárom neobmedzený prístup na trh EÚ.

Gagauzsko môže proeurópske snaženie Moldavska mierne skomplikovať, pretože Gagauzi sa v referende jasne vyslovili aj za možnosť odtrhnutia sa od Kišiňova. Moldavská vláda upozornila, že referendum v Gagauzsku je neplatné a nezákonné a jeho výsledky nemajú žiadnu právnu silu.

Reklama

Neplatné referendum však v sebe nosí potenciál oživenia ľudových protestov proti snahám Moldavska podpísať prointegračné dohody s EÚ a nesie v sebe riziko rozpútavania separatistických vášní. Moldavsko už má jednu problémovú a separatistickú oblasť, ktorá je vážnou prekážkou na ceste do EÚ. Ide o prevažne ruskojazyčné Podnestersko, ktoré je už vyše 20 rokov zdrojom nestability v regióne. Aj záujmy obyvateľov Podnesterska sú naviazané na Rusko, hoci podnikateľské elity v tomto odštiepeneckom regióne majú rastúci záujem o výhody spojené s otvárajúcim sa trhom EÚ.

Ak by sa podarilo vyriešiť podnesterskú otázku, práve Gagauzsko môže predstavovať nové, alternatívne ohnisko nestability, uviedol EUobserver. Existujú totiž podozrenia, že za zorganizovaním referenda v Gagauzsku stoja vplyvní gagauzskí oligarchovia žijúci v Rusku a úrady zaznamenali zvýšenú návštevnosť niektorých ruských poslancov v tejto oblasti v čase, keď ruské médiá v tejto krajine zintenzívnili kampaň o význame eurázijskej colnej únie pre Moldavsko.

Nezávisle od toho, či referendum bolo spontánne alebo zámerne pripravené, EUobserver tvrdí, že EÚ by mala pozorne sledovať dianie v Moldavsku a podporovať viditeľné projekty s jasnými ekonomickými dosahmi v prospech obyčajných ľudí, pričom európski diplomati by pri oficiálnych návštevách nemali zabúdať ani na menšie mestá a obce.

Zároveň by mali pokročiť prípravy na podpis asociačnej zmluvy a dohody o voľnom obchode, pričom EÚ by mala viesť dialóg s Ruskom, aby pre túto otázku nedošlo ku kríze, aká teraz ničí Ukrajinu.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali