Návrh novely si ešte pred jej schválením vynútil kritiku moslimských organizácií, ako aj opozičných strán či zahraničia, konkrétne Turecka. Nový zákon dáva rakúskym moslimom okrem iného práva na duchovnú starostlivosť v ozbrojených silách, väzenských zariadeniach i nemocniciach, ich náboženské očakávania by sa mali v budúcnosti zohľadniť aj pri ich stravovaní vo verejných zariadeniach. Štát sa súčasne zaväzuje ku garanciám ochrany ich sviatkov.
Jedným z kontroverzných bodov, ako ukázala aj dnešná vášnivá rozprava v rakúskom parlamente, zostáva uprednostňovanie štátneho práva pred náboženským. Napríklad opoziční zelení to vidia ako prejav všeobecnej podozrievavosti voči moslimom.
Populisti z FPÖ považujú novelu za “sfušovanú” a domnievajú sa, že ňou nemožno adekvátne vystúpiť proti radikálnemu islamizmu. Vládni sociálni demokrati i ľudovci však slobodných obvinili, že sa pokúšajú o rozdelenie spoločností a šírenie strachu v nej. Predmetom diskusie bol aj zákaz financovania moslimských organizácií, mešít a imámov zo zahraničia.
Predstaviteľ ľudovcov, šéf rakúskej diplomacie Sebastian Kurz v tejto súvislosti formuloval jednoznačne: “Nechceme imámov, ktorí sú zamestnancami iných vlád a kážu tu v Rakúsku”.
Za diskriminačný označil zákon šéf tureckého úradu pre náboženstvo Diyanet Mehmet Görmez. Jeho kritiku odmietol výkonný šéf rakúskych sociálnych demokratov Norbert Darabos ako úplne neopodstatnenú. Súčasne označil prijatú normu za vyváženú a prediskutovanú na širokej báze, píše tlačová agentúra APA. Práve z Turecka pochádza asi pätina z celkovo 300 imámov v alpskej republike. Strešná organizácia moslimov v Rakúsku už avizovala, že novelu napadne na ústavnom súde.
mž