22. septembra 1979 americký satelit Vela 6911 zaznamenal dvojitý záblesk v blízkosti ostrovov Marion a Prince Edward na juhu Indického oceána. Odvtedy sa vyskytli špekulácie, že to bol jadrový zbraňový test vykonaný Izraelom.
Podľa spomienok amerického prezidenta Jimmyho Cartera to bol aj predpoklad amerických generálov, ktorí ho informovali o incidente. Samotný Izrael vlastný vojenský jadrový program nepotvrdil, ale ani nepoprel.
Nový dokument v časopise Science & Global Security hovorí, že rádioaktívny izotop jódu-131 bol objavený u austrálskych oviec v mesiaci nasledujúcom po takzvanom “incidente Vela”. Christopher Wright z austrálskej akadémie obranných síl a jadrový fyzik Lars-Erik De Geer, ktorý pracoval pre švédsku agentúru pre výskum obrany, analyzoval vzorky štítnej žľazy oviec, ktoré boli mesačne zasielané do USA v roku 1979. Informácie o výsledkoch testov boli len nedávno zverejnené.
Výskumníci uviedli, že analýza poveternostných podmienok v septembri 1979 naznačuje, že “jadrový mrak” sa preniesol z miesta testovania v Indickom oceáne do časti austrálskeho územia.
Predpoklad, že v roku 1979 sa uskutočnil jadrový test, je tiež podporený analýzou odtajneného “hydroakustického signálu” z amerických zariadení umiestnených pod hladinou mora, o čom sa štúdia zmieňuje.
Označiť Izrael ako zodpovednú stranu vychádza z úvahy, že to bola “jediná krajina, ktorá mala technickú schopnosť a politickú motiváciu uskutočniť takýto tajný test”. Podľa Leonarda Weissa, odborníka na jadrové zbrane Stanfordskej univerzity vo Vestníku atómových vedcov, to bol vraj len jeden z niekoľkých izraelských testov, ktoré americký satelit zistil kvôli neočakávanej zmene oblačnosti.
Izraelský veľvyslanec na Novom Zélande Itzhak Gerberg poprel výsledky výskumu a nazval ich “jednoducho absurdným predpokladom, ktorý nemá oporu”.