Ak sa to nepodarí ani týmto spôsobom, chýbajúce obdobie a vymeriavacie základy možno preukázať čestným vyhlásením – “Vyhlásením o dobe zamestnania a hrubom zárobku”, ktoré musí byť overené dvoma svedkami. Vyhlásenie musí obsahovať identifikačné údaje poistenca (meno, priezvisko, predchádzajúce priezvisko, rodné číslo, dátum a miesto narodenia a adresu trvalého pobytu), údaje o zamestnaní (názov a adresu zamestnávateľa, druh zamestnania, hrubý zárobok) a vlastnoručný podpis žiadateľa overený pobočkou SP alebo notárom.
Kto môže byť svedkom ?
Svedkom v takomto prípade môže byť každá fyzická osoba okrem žiadateľa o dôchodok, ktorá má priamu vedomosť o dokazovanej skutočnosti. Ide napríklad o spolupracovníkov, ktorým môže byť napríklad jeho priamy nadriadený, mzdová účtovníčka, vedúci personálneho útvaru a pod.Vyhlásenie svedkov musí obsahovať identifikačné údaje, údaje o zamestnaní a vlastnoručný podpis overený pobočkou Sociálnej poisťovne alebo notárom.
Odporúčanie sociálnej poisťovne
Peter Višváder, hovorca SP: “Sociálna poisťovňa odporúča, aby si každý postupne a včas sledoval úplnosť údajov o obdobiach poistenia, napríklad prostredníctvom Individuálneho účtu poistenca na webovej stránke SP. Pre bezproblémové zisťovanie jednotlivých údajov potrebných pre výpočet dôchodku odporúčame, aby sa budúci dôchodcovia zaujímali o túto problematiku približne polroka pred podaním žiadosti o starobný dôchodok.”