Stalo sa tak tesne po tom ako líder strany Alexis Tsipras ohlásil svoju rezignáciu. Ľudová jednota (angl. Popular unity, gr. Λαϊκή Ενότητα, Laïkí Enótita) sa hlási ku hodnotám marxizmu a zaraďujú ich na základe euroskepticizmu ku ľavicovému nacionalizmu. Hlavný ideový vodca hnutia, Stathis Kouvelakis, vníma vystúpenie z eurozóny (na základe už publikovaných textov) ako prvý krok v oslobodzovacom procese. Za cieľ si hnutie okrem iného stanovilo naplniť pôvodný program hnutia SYRIZA, vôľu demokratického rozhodnutia OXI v referende 5. júla, zastavenie privatizácie, znárodnenie strategických podnikov (a bánk) a vystúpenie z eurozóny.
Dominantnú časť strany tvorí tzv. radikálne krídlo strany SYRIZA a členmi čerstvo založenej strany sú aj ex-minister sociálneho zabezpečenia Dimitris Stratoulis, bývalý minister národnej bezpečnosti Konstantinos Isyhos a taktiež blízky spolupracovník Zoe Konstantopoulou, Rachel Makri. Ľavicové krídlo vystúpilo jasne proti pripravovaným reformám a nadviazalo na výsledky významného referenda OXI, ktoré sa uskutočnilo 5. júla. O prípadnom pripojení sa ostatných „anti-austerity rebelov hnutia SYRIZA vrátane Varoufakisa či Kostantopoulou, rozhodne krátky čas.
Profesor politickej teórie na King’s College London a bývalý člen ústredného výboru strany SYRIZA, Stathis Kouvelakis napísal pre magazín Jacobin úvodný článok. Predstavuje v ňom tri základné piliere radikálne ľavicovej politiky, ktorá by mala mať aj internacionálny charakter: „Ľudová jednota je názov nového politického hnutia, ktorého cieľom je opätovne spojiť 13 organizácií radikálnej ľavice (na základe textu podpísaného 13. augusta ako Front of the No/Hnutie za NIE). Zároveň je vyšším cieľom hnutia spojiť všetky sily, ktoré bojujú proti úsporným opatreniam, memorandu a trojkou obnovenému novému memorandu. Druhým významným cieľom je vytvoriť politický postup pre výsledok NIE/OXI z referenda 5. júla. Hlavnými programovými líniami sú nasledovné body: odmietnutie úsporných opatrení a memoranda, odmietnutie privatizácie a realizácia znárodnenia pod kontrolu strategických sektorov ekonomiky (počnúc bankami), zrušenie veľkej časti gréckeho dlhu, prerušenie jeho splácania a boj v prospech práce a ľudových vrstiev pre postupnú rekonštrukciu krajiny, jej ekonomiky a inštitúcií. Vzhľadom ku posledným skúsenostiam, ktoré viedli ku demonštráciám sú tieto ciele nemožné realizovať bez opustenia eurozóny a lámania sa s celým súborom politík inštitucionalizovaných Európskou úniou. Strana bude ďalej usilovať o jednotný internacionalistický boj okolo spoločných cieľov na európskej aj medzinárodnej úrovni. Bude podporovať ukončenie spolupráce s NATO, prerušenie dohôd medzi Gréckom a Izraelom a radikálne proti imperialistickým vojnám. Tento program je súčasťou predstavy socializmu 21. storočia. Tretím cieľom je získať mandát na vytvorenie vlády, v prípade, že sa to nepodarí strane Nová demokracia (hlavná pravicová opozičná strana) a neonacistickému Zlatému Úsvitu. Rozsah času bude využitý na širokú diskusiu proti úsporným opatreniam, memorandám- predchádzajúcim aj novému. Program strany a podpora významných osobností ľavice bude zverejnená na začiatku budúceho týždňa.“ /koniec skráteného prekladu časti textu od Stathisa Kouvelakisa zverejneného na jacobinmag.com/
Významným spojencom strany by sa mohla stať Komunistická strana Grécka (KKE), ktorá sa taktiež podieľala na anti-austerity protestoch a hlási sa ku radikálnej ľavici – hodnotovo sa strana hlási ku maoizmu a marxizmu-leninizmu. O prípadnej spolupráci týchto strán opäť rozhodne čas.
Bc. Lukáš Perný, autor je kulturológ a hudobník