Radačovský o Istanbulskom dohovore: Treba ho odmietnuť; tradičné hodnoty nikoho neohrozujú. Slovensko nie je „zaostalý štát“, čo sa týka ochrany práv žien

Radačovský o Istanbulskom dohovore: Treba ho odmietnuť; tradičné hodnoty nikoho neohrozujú. Slovensko nie je „zaostalý štát“, čo sa týka ochrany práv žien

Bratislava 28. novembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Archív Miroslava Radačovského)

 

Nezávislý europoslanec Miroslav Radačovský sa na sociálnej sieti vyjadril k Istanbulskému dohovoru. Osobne je presvedčený, že Slováci v ochrane žien za západnou Európou skutočne nezaostávajú. Všetky ustanovenia Istanbulského dohovoru, ktoré sa týkajú konkrétne ochrany žien, dievčat, ochrany rodiny pred možným násilím, ako aj sankcionovanie takéhoto konania, sú totiž už dosť dlho obsiahnuté v jurisdikcii SR

Na snímke nezávislý europoslanec Miroslav Radačovský

Radačovský považuje preto za nadbytočné, aby poúčal o tom, čo je to Istanbulský dohovor, čo tvorí jeho obsah, v akom štádiu je proces pristupovania k nemu, možná ratifikácia a podobne.

Reklama

„Dovolím si tvrdiť, že každý, kto ovláda právny poriadok SR a porovná ho s Istanbulským dohovorom, musí dospieť k jedinému záveru. Všetky ustanovenia Istanbulského dohovoru, týkajúce sa ochrany žien, dievčat, ochrany rodiny pred možným násilím, ako aj sankcionovanie takéhoto konania je už dosť dlho obsiahnuté v jurisdikcii SR,“ tvrdí Radačovský.

V súvislosti s ochranou žien v krátkosti poukázal na ustanovenia Trestného zákona SR o týraní blízkej a zverenej osoby, Zákona o rodine SR, Zákonníka práce SR, príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka, zákonov o sporovom a mimosporovom konaní a ďalších právnych predpisov, ktoré podľa jeho slov svedčia o tom, že ochrana práv žien a detí, prevencia pred násilím, ako aj postih za takéto správanie, je v našej jurisdikcii dokonca možno dôslednejšie upravený ako v ktoromkoľvek inom členskom štáte EÚ.

Reklama

Radačovského preto šokovali vyjadrenia niektorých europoslancov na adresu SR, ktoré zneli, ako keby sme boli nedôstojnými alebo zaostalými ochrancami práv žien:

„Nie je to pravda. SR, poukazujúc na historický vývoj a tradície, nikdy nemala problém s korektnosťou a slušnosťou k ženám, matkám, maloletým deťom a podobne. My nie sme v tomto smere „zaostalý“ štát. Len okrajovo si dovolím uviesť, že sme patrili medzi prvé štáty vo svete, ktoré uzákonili všeobecné volebné právo žien a to v čase, keď súčasné tzv. vyspelé demokracie západných štátov o tom ešte ani nechyrovali,“ vysvetlil.

Radačovský v ďalšej časti príspevku pripomína, že sa Slovensko vstupom do EÚ dobrovoľne zaviazalo, že bude dodržiavať pravidlá demokracie, právneho štátu a ľudských práv. Podstatné v tomto prípade ale je, že sme sa nezaviazali, že sa vstupom do EÚ zbavuje svojich „národných hodnôt, založených na cyrilo-metodských tradíciách a kultúrnom dedičstve svojich predkov tak, ako je obsiahnuté v preambule Ústavy SR“.

Radačovský zastáva názor, že je potrebné Istanbulský dohovor odmietnuť, pretože jeho vágne a nejednotné pojmy, umožňujúce rôzny výklad niektorých ustanovení, naburávajú tradičné ale aj kresťanské hodnoty v ponímaní tradičnej rodiny. „Preto je potrebné toto neakceptovať, možno je potrebné o tom aj diskutovať a nie na seba útočiť a to či už z jednej alebo druhej strany. Nehovoriac o tom, že NR SR ako vrcholný orgán Slovenska jednoznačne Istanbulský dohovor odmietla.“

Ak sa bude niekto snažiť SR prinútiť, aby Istanbulský dohovor akceptovala pod zámienkou dodržiavania pravidiel demokracie právneho štátu a ľudských práv a bude dehonestovať tých, ktorí sú proti takémuto postupu a možnože ich budú považovať za podivínov, tak sa história bude opakovať.

Reklama

„Existovalo spoločenstvo zvané Rakúsko-Uhorsko, existoval uhorský snem a pokiaľ tam vystúpil zástupca Slovenska, Ľudovít Štúr, bol považovaný aj z vlastných radov za Pansláva, podivína a hej-Slováka. Výsledok je však taký, že Rakúsko-Uhorsko neexistuje, uhorský snem zanikol, málokto o ňom niečo vie, ale Ľudovít Štúr je tu a pod jeho menom sa udeľujú najvyššie štátne vyznamenania. Bol tu aj Protektorát u bratov Čechov, bol tu aj protektor, ale pozor! Bol tu aj Gabčík! Slovák – hrdina. Protektorátu už niet, ale meno Gabčíka tu ostalo.“

V závere zopakoval, že Slovensko, čo sa týka ochrany práv žien, nie je zaostalý štát a skôr to v tomto prípade vyzerá tak, že niekto pod zámienkou prevencie proti možnému násiliu na ženách a dievčatách chce presadiť to, čo je v rozpore s preambulou Ústavy SR a čo je v rozpore s tradičnými hodnotami Slovenska, ktoré podľa europoslanca neohrozujú nikoho a nikdy ani ohrozovať nebudú.

 

 

Reklama

Poslanci apelujú na vládu

Hoci poslanci rozhodli, aby vláda odmietla Istanbulský dohovor a svoj postoj prezentovala aj Európskej únií, nestalo sa tak. Poslanci sa preto k problematike vrátili opäť.

Návrh uznesenia od poslancov Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslava Pašku, Tibora Bernaťáka a Evy Smolíkovej, ku ktorému sa dnes uskutoční rozprava, žiada, aby vláda informovala, že nesúhlasí s tým, aby EÚ pristúpila k dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu ako celku bez predchádzajúceho jednomyseľného súhlasu všetkých členských štátov EÚ.

Tatiana Stará

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

11:14

Poľské úrady zadržali dvoch podozrivých z útoku na ruského opozičného politika Leonida Volkova, ku ktorému prišlo v marci v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok litovský prezident Gitanas Nauséda.

11:05

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval na “úplnú deeskaláciu” situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.

Druhý deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani
10:53

Jeden člen posádky ruského bombardéra Tu-22M3, ktorý sa zrútil v piatok na juhozápade Ruska, zahynul. Oznámil to gubernátor Stavropoľského kraja Vladimir Vladimirov.

10:47

Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.

10:35

Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia. Reagujú tak na správy amerických médií o izraelskom nočnom útoku na Irán.

10:24

Najmenej dve letecké spoločnosti v piatok narýchlo zmenili trasy svojich lietadiel po uzavretí iránskeho vzdušného priestoru. Irán uzavrel časť svojho vzdušného priestoru a niektoré letiská v reakcii na nočný útok, za ktorým podľa amerických médií stojí Izrael. Lietadlá boli presmerované na iné letiská alebo sa vrátili na miesto odletu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali