“Iba sankcie uvalené Bezpečnostnou radou OSN môžu slúžiť ako základ pre obmedzenie dodávok zbraní… Vo všetkých ostatných prípadoch nikto nemôže použiť žiadnu zámienku, aby Rusku diktoval, ako a s kým by malo obchodovať,” citovala Putinove slová ruská štátna tlačová agentúra ITAR-TASS.
V uplynulom roku Moskva predala Damasku zbrane v hodnote jednej miliardy dolárov a dala jasne najavo, že v BR OSN sa postaví proti medzinárodnému embargu na dovoz zbraní do Sýrie.
Putin v júni vyhlásil, že Rusko Damask nezásobuje zbraňami, ktoré by mohli byť použité v občianskej vojne. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pred pár dňami obdobne poprel informácie ľudskoprávnych aktivistov o tom, že sýrske vládne jednotky používajú v boji proti povstalcom kazetové bomby ruskej výroby.
Pre podozrenia z prevážania vojenského materiálu turecké vzdušné sily v stredu 10. októbra v Ankare donútili pristáť sýrske civilné lietadlo smerujúce z Moskvy do Damasku. Podľa Kremľa náklad obsahoval legálne súčiastky do radarov, ktoré by mohli byť využité na civilné i vojenské účely.
Rusko aj Čína si vyslúžili kritiku medzinárodného spoločenstva za vetovanie troch rezolúcií BR OSN, ktoré mali vyvinúť tlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby ukončil konflikt v Sýrii. Za viac ako rok a pol v ňom doteraz zahynulo približne 30.000 ľudí.
Kremeľ, ktorý má v sýrskom prístave Tartús jedinú vojenskú základňu mimo územia bývalého Sovietskeho zväzu, tvrdenia, že podporuje Asada, odmieta.