Barcelona 11. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)
Od roku 1714 Španielsko zaobchádza s Katalánskom ako s kolóniou, pričom ročne daňovo drancuje 22 miliárd eur (10 % HDP Katalánska!) a uplatňuje rasistický protikatalánsky postoj. To pretrváva dodnes, a preto potrebujeme nezávislosť Katalánska
V roku 2017 sme zorganizovali referendum o sebaurčení a v dôsledku následných represií musel prezident Puigdemont stráviť 7 rokov v exile v Belgicku. Tento rok bol kvôli potrebe prezidenta Pedra Sáncheza získať hlasy Puigdemontovej strany Junts 11. júna prijatý zákon o amnestii, ktorý by okrem iného ukončil represie voči prezidentovi Puigdemontovi. Z tohto dôvodu Puigdemont počas katalánskeho volebného procesu 12. mája vyhlásil, že sa vráti do Katalánska, aby sa zúčastnil na investitúre budúceho predsedu katalánskej vlády.
Represie prinútili druhú hlavnú stranu za nezávislosť, ERC, zanechať konfrontáciu a pokúsiť sa upokojiť krajinu, čo však viedlo k tomu, že stratila veľa hlasov od najaktívnejších a najnáročnejších stúpencov nezávislosti. Ďalšia strana za nezávislosť, CUP, dezorientovaná v tomto scenári, tiež stráca veľa hlasov. V posledných voľbách do katalánskej vlády represie opäť znemožnili kandidátovi Puigdemontovi viesť kampaň v Katalánsku, musel viesť kampaň na diaľku prostredníctvom internetu a nemohol sa zúčastniť ani na televíznych debatách. Tento nenormálny kontext napokon spôsobil, že hnutie za nezávislosť stratilo absolútnu väčšinu, ktorú malo posledných dvanásť rokov. PSC, strana španielskeho prezidenta Sáncheza, ktorá je proti nezávislosti, sa dostala na prvé miesto, ale na dosiahnutie absolútnej väčšiny potrebovala hlasy ERC. A ERC, aby sa vyhla novým voľbám (v ktorých by stratila ešte viac), dala svoje hlasy, aby PSC mohla vládnuť Katalánsku v akejsi pacifikovanej kolónii, výmenou za hypotetickú fiškálnu suverenitu Katalánska (prísľub, o ktorom všetci vieme, že nebude splnený, pretože by bol v rozpore s fiškálnym drancovaním, ktoré je základom vzťahu medzi Španielskom a Katalánskom).
Španielski sudcovia však v rámci pokračovania boja proti právu, ktorým prenasledovali katalánskych stúpencov nezávislosti, odmietajú uplatňovať zákon o amnestii, ktorý schválil španielsky Kongres, čím beztrestne dokazujú, že zneužívajú spravodlivosť na politické ciele. Napriek tomu teraz, keď bol Puigdemont zvolený za poslanca druhej najhlasovanejšej strany v katalánskom parlamente, oznámil, že ako sľúbil, vráti sa do Barcelony v deň investitúry, 8. augusta. Sudcovia vydali pokyny katalánskej polícii, ktorá na príkaz ERC a v súlade so zákonom spustila pôsobivú policajnú operáciu, aby zabránila Puigdemontovi vstúpiť do parlamentu.
Potom pred davom, ktorý ho prišiel privítať pred parlamentný park, predniesol prezident Puigdemont prejav, v ktorom jasne povedal, že sudcovia porušili zákon, že konflikt medzi Katalánskom a Španielskom nezanikol a že Katalánci naďalej požadujú nezávislosť Katalánska. Po prejave sa prešmykol davom a ušiel bez toho, aby bol zatknutý. Polícia pod hrozbou sudcov aktivovala operáciu Klietka a v rámci skutočného honu na človeka uzavrela dopravu na všetkých cestách v Katalánsku. Táto operácia bola predtým použitá len proti islamistickým teroristom, ktorí 17. augusta 2017 zaútočili v Barcelone. Teraz bola použitá na pokus zatknúť poslanca, ktorého zvolilo 700 000 Kataláncov a ktorý je obvinený zo sprenevery. Navyše podvodne obvineného tými istými sudcami, ktorí teraz nechcú uplatniť zákon o amnestii, schválený španielskym Kongresom práve preto, aby ho prestali stíhať. Bolo by to nevysvetliteľné, keby Puigdemont a katalánski stúpenci nezávislosti neboli nepriateľmi Španielska číslo jeden.
Prezident Puigdemont obišiel celý policajný systém a teraz je späť v belgickom exile, keďže odhalil neprijateľné zneužívanie, ktorého sa dopúšťajú sudcovia, a to svojou neposlušnosťou a zasahovaním do politiky zo strany súdnictva. V Španielsku ich však nikto nekritizuje a nikto s tým nemieni nič robiť. Uvidíme, či Junts stiahne podporu španielskej vláde a destabilizuje ju. V tejto chvíli poslúžilo vyzývavé vystúpenie prezidenta Puigdemonta v Barcelone na to, aby sa katalánsky problém opäť dostal na prvé stránky svetovej tlače, čím sa jasne ukázalo, že konflikt pokračuje a že nebude mať politické riešenie, kým o medzinárodnom postavení Katalánska nerozhodnú samotní Katalánci.
Jordi Oriola Folch