Nezaradený poslanec Národnej rady Martin Poliačik (PS) uviedol, že turecký prezident Erdogan dal zelenú operácii „Spring of Peace“ na severe Sýrie. Turecké vojská prekročili svoje južné hranice s cieľom vytvoriť 30 km nárazníkovú zónu, ktorá by oddeľovala Turecko od územia ovládaného kurdskými Ľudovými obrannými jednotkami (YPG).
“Aj keď je YPG v neľahkej pozícii kvôli podpore Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je na zozname teroristických skupín tak v USA, ako aj v Európe, aktívne bojovali proti tzv. Islamskému štátu na strane Aliancie a oslobodili z pazúrov ISIS severovýchodné časti sýrskeho štátu.”
Situácia na Blízkom východe je podľa Poliačika nesmierne komplikovaná. “V Sýrii zúri občianska vojna, v Iraku zomierajú ľudia počas tamojších demonštrácií, nehovoriac o zničujúcej vojne v Jemene, na ktorej pozadí súperia dvaja hegemóni regiónu Saudská Arábia a Irán. Napätiu v Perzskom zálive nepomáhajú ani zásahy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Neprehľadnú a často zmätočnú zahraničnú politiku USA využívajú polodiktátorské režimy, akým je aj ten Erdoganov v Turecku,” píše vo svojom komentári člen výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport
Podotkol tiež, že Turecko ako člen NATO nakupuje zbrane od Ruskej federácie napriek hroziacemu embargu. Ďalšie vojenské manévre tureckej armády majú podľa Martina Poliačika veľmi ďaleko od nastolenia mieru v tomto ťažko skúšanom regióne. “Slovenská republika ako člen NATO by sa mala rázne ohradiť voči tejto nevyprovokovanej ofenzíve a vyzvať na zastavenie bojov. 30 miliónový kurdský národ si po prvej svetovej vojne vlastný štát nevybojoval. Ani v 21. storočí to nevyzerá, že by sa svetové mocnosti odhodlali postaviť na stranu jedného z najukrivdenejších etník Blízkeho východu. Ostáva nám len smutne dúfať, že sa Turci naozaj zastavia na tridsiatom kilometri a preliatej krvi bude čo najmenej.”
Jeho stranícky kolega, podpredseda PS Ivan Štefunko k situácii dodal, že z jeho pohľadu sa zdá, že turecký prezident Erdogan sa rozhodol “zabiť dve muchy jednou ranou” – zbaviť sa ľudí, ktorí do krajiny utiekli pred vojnou v Sýrii a zároveň si vyrovnať účty s Kurdami, ktorí toto územie obývajú a ubránili ho niekoľkoročnému náporu bojovníkov tzv. Islamského štátu.
“Akákoľvek vojenská intervencia na území iného štátu bez súhlasu medzinárodného spoločenstva je porušením medzinárodného práva. Spojené štáty americké vysielajú zmätočné signály – na jednej strane uvoľňujú tureckej ofenzíve priestor sťahovaním svojich vojakov z týchto území, na druhej strane americký prezident hromží na Twitteri proti tureckej intervencii.”
Podľa Štefunka to musí byť práve Európska únia, ktorá Turecku – svojmu partnerovi v NATO – jednoznačne vyjadrí nesúhlas voči konaniu, ktoré ešte viac rozbíja medzinárodný poriadok. “Ďalšia vojna na Blízkom Východe bude znamenať iba ďalšie stratené ľudské životy, zvyšuje šance na novú migračnú vlnu v Európe a prehlbuje chaos v medzinárodných vzťahoch. A to nesmieme dopustiť.”
Pavol Demeš: Súcitim s Kurdmi
Mimovládkar a bývalý minister zahraničných vecí Pavol Demeš na Facebooku napísal, že súciti s Kurdmi, ktorí sa stali terčom tureckej ofenzívy. “Nemám chuť veci analyzovať, len sa chcem priznať, že mi je dnes podvečer z tureckej vojenskej invázie do Sýrie nevoľno,” skonštatoval v stredu Demeš.
“Túlal som sa po končinách okolo turecko-sýrskych hraníc i po irackom Kurdistane, navštívil som tam o. i. utečenecké tábory i posvätne miesta. Súcitim s týmito dlhodobo trpiacimi ľuďmi a myslím na nich. A prajem si, aby Donald Trump prestal tweetovať ďalšie siláckosti a začal so svojimi zodpovednými politickými a vojenskými predstaviteľmi premýšľať, ako v spolupráci s relevantnými medzinárodnými aktérmi pomôcť situáciu upokojiť.”