Trump vyjadril svoju frustráciu na Twitteri: “Prečo Svetová banka požičiava peniaze Číne? Je to možné? Čína má veľa peňazí, ak nie, tak si ich vyrobí. Prestaňte s tým!“ napísal v piatok americký vodca na svojom Twitteri.
USA sa domnievajú, že Čína má dostatok peňazí a je schopná požičiavať ostatným krajinám v hotovosti, napríklad v rámci iniciatívy Novej Hodvábnej cesty.
Podľa plánu sa však pôžičky majú postupne znižovať. Svetová banka požičala Číne v posledných piatich rokoch priemerne 1 800 000 000 dolárov za fiškálny rok.
Na povel USA
Vo svojom rozhovore pre Sputnik International profesor financií a ekonómie na univerzite v Durhame Kevin Dowd v súvislosti s finančnou inštitúciou kritizoval politiku Trumpovej administratívy.
“Svetová banka požičia peniaze Číne, aby pokročila v žiaducich reformách, napríklad fiškálnej a menovej reforme, reforme na podporu súkromného sektora alebo presadzovanie zdravotných a sociálnych služieb. Požičiavanie peňazí Číne je v súlade s politikou Svetovej banky, že pôžičky by mali byť postupne ukončené, lebo krajiny bohatnú. Nie je žiaden dôvod, aby USA tak ostro reagovali,” zdôraznil vedec.
Aj keď sa profesor – národohospodár domnieva, že Svetová banka už dnes “postráda akúkoľvek užitočnosť“, nazval americkú nátlakovú kampaň “za nevhodnú“.
“USA sú najväčším akcionárom Svetovej banky a majú tak najväčší vplyv na jej politiku. To však Trumpovej administratíve zjavne nestačí, tá chce, aby Svetová banka úplne zastavila pôžičky Číne,” vysvetlil Dowd.
Čo sa týka toho, prečo sa z jeho pohľadu Svetová banka stavia proti Trumpovej politike voči Číne, nehľadiac na to, že USA majú najväčšiu kvótu vo svojom základnom imaní, profesor poznamenal: “Či už sa vám Svetová banka páči alebo nie a mne sa nepáči, táto organizácia má pokračovať v podnikaní bez politického zasahovania USA.“
Dowd tiež poukázal na to, že aj keď je možné, že USA môžu nejakým spôsobom ovplyvniť rozhodnutie Svetovej banky kvôli tomu, že vlastnia najviac jej akcií, nemajú právo klásť takéto požiadavky:
“Ak sa USA tieto pravidlá nepáčia, potom by sa mali snažiť použiť svoj akciový podiel, aby banku ovplyvňovali a neklásť si takéto podmienky,“ zakončil vedec.