Berlín 4. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
Člen nemeckej vládnej strany CDU, investor a autor knihy Der Crash kommt (Zrútenie prichádza) profesor Max Otte v rozhovore pre nemeckú RT vyhlásil, že Nemecko už desať rokov žije v skutočnosti vo výnimočnom stave.
„Výnimočný stav (v Nemecku) máme už veľmi dlho, najneskôr od finančnej krízy, od tej doby centrálna banka robí politiku, ktorá nie je krytá. Tú odmávali, nie je to ale žiadna normálna politika — neobmedzené tlačenie peňazí. Od krízy eura sa táto politika ešte zosilnila, od tej doby sme tiež zneplatnili rôzne mechanizmy, od migračnej krízy sa ešte viac zosilnila. V princípe máme už desať rokov permanentný výnimočný stav,” povedal.
Moderátorka jeho vyjadrenie kontrovala tým, že de jure sa Nemecko v žiadnom výnimočnom stave nenachádza.
„Výnimočný stav skutočne máme. Nemáme žiadny poriadok, máme do istej miery chaos, v ktorom nejak preplávame a kedy sa zákony tak ohýbajú a tak interpretujú, ako to v danú chvíľu pasuje. Takže to skutočne je výnimočný stav, bez ohľadu na to, že z právnického hľadiska nie je podložený a nebol vyhlásený stav núdze. Skutočne ale, čo sa mnohých politických otázok týka, existuje výnimočný stav, ktorý vyplýva z tlaku udalostí a chaosu. Vďaka tomu je možné rýchlo robiť všemožné rozhodnutia,” vyhlásil Otte.
Autor knihy Der Crash kommt (2006) následne vyhlásil, že rozsah postupu štátov pre riešenie vzniknutej krízy, ho prekvapil. Rozsah opatrení urobených k tomu, aby systém zostal pri živote, bol do vypuknutia krízy, podľa jeho slov, nepredstaviteľný.
„To, čo som nepredpokladal, je to, s akými masívnymi politickými represívnymi opatreniami štáty budú vstupovať do krízy, aby tento systém udržal ďalej pri živote. Silu týchto riadiacich opatrení, tú som tiež podcenil,” povedal v odpovedi na otázku o situácii vo svete po začiatku finančnej krízy 2008.
Moderátorka pripomenula, že Otte skôr súčasné Nemecko popísal ako NDR 2.0 vo veci masívneho zasahovania do hospodárstva a nakupovania cenných papierov štátov zo strany ECB.
„Áno, máme svojim spôsobom minimálne veľmi silné štátne intervencie, ktoré priamo zasahujú hospodárstvo. Či ide o plánované hospodárstvo — nemáme pre hospodárstvo generálny plán ako za socializmu, ale máme Potemkinove dediny, fasády, ktoré sa budujú, falošný lesk. Máme ale i sektory, v ktorých sa skutočne veľa deje, ako napríklad v IT. Ale už dva roky hovorím, pre to, čo teraz máme, to môžeme označovať ako NDR 2.0,” odpovedal profesor na otázku moderátorky, či už ide o plánované hospodárstvo.